Sayfa 91/453 İlkİlk ... 41818990919293101141191 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 721 - 728 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Kazanç eğer şansla açıklanıyorsa veya ona dayanıyorsa, bilinçli değil demektir.

Bilinçli değilse ne yatırımdır ne ticaret!

2. BES'in zorunluluğu konusunda epey yazım var, ve özellikle de ilgiliyim...Belkide hiç kimsenin ilgilenmediği kadar da Devletle haşır neşirim bu konuda...Hepsini yazdık geride...Bizde işler ağır gider abi, sistemin eksiği gediği var ama bütün bunlar bu sistemden tonla para götürmek için engel değil...Borsa tee 2013 yılı seviyelerinde...Aradan geçmiş 8 yıl...Bazı hisseler ki bunlardan bende de var o seneki fiyatlarından gerideler...Hemde iyi geride...9 TL maliyetli AKSA 17 TL ye çıktığında hesap ekstremdeki sıfırlarla şimdiki sıfırların sayısı asıl beni ilgilendiren...

An itibariyle 8 yıl öncesinden daha az rakam var hesabımda AKSA özelinde...Her gün 2-3 rapor çıkardı yok son teknoloji kompozit malzeme üretiyormuş, yok bilmem ne...Ulen, kel Rıza'nın kağıtları bile daha çok kazandırdı anasını satayım...BES tarafına bakıyorum, hamdolsun, total de % 75'i geçmiş fon kazancım devlet katkısı hariç...Orası da son hamlelerimde gayet iyi artıda...Yani o % 25'in üzerine yaklaşık % 10 getiri var...Şükür...Allah olmayana da versin...

3.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Kazanç eğer şansla açıklanıyorsa veya ona dayanıyorsa, bilinçli değil demektir.

Aynen öyle...İtibarlık mesaj ama sistem izin vermedi üstadım...Saygıyla...

4.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    BES'in zorunluluğu konusunda epey yazım var, ve özellikle de ilgiliyim...Belkide hiç kimsenin ilgilenmediği kadar da Devletle haşır neşirim bu konuda...Hepsini yazdık geride...Bizde işler ağır gider abi, sistemin eksiği gediği var ama bütün bunlar bu sistemden tonla para götürmek için engel değil...Borsa tee 2013 yılı seviyelerinde...Aradan geçmiş 8 yıl...Bazı hisseler ki bunlardan bende de var o seneki fiyatlarından gerideler...Hemde iyi geride...9 TL maliyetli AKSA 17 TL ye çıktığında hesap ekstremdeki sıfırlarla şimdiki sıfırların sayısı asıl beni ilgilendiren...

An itibariyle 8 yıl öncesinden daha az rakam var hesabımda AKSA özelinde...Her gün 2-3 rapor çıkardı yok son teknoloji kompozit malzeme üretiyormuş, yok bilmem ne...Ulen, kel Rıza'nın kağıtları bile daha çok kazandırdı anasını satayım...BES tarafına bakıyorum, hamdolsun, total de % 75'i geçmiş fon kazancım devlet katkısı hariç...Orası da son hamlelerimde gayet iyi artıda...Yani o % 25'in üzerine yaklaşık % 10 getiri var...Şükür...Allah olmayana da versin...
    Bu başlıkta artık pek yazmıyorum...zaten sizinle benzer şeyler yazardım yazacak olsam.

Farklı olarak uzun vade hisse yatırımına inanıyorum, vadelide endeks işlemi yapıyorum...hatta deneme amaçlı hisse long-short da yaptığım oldu....ama kira getirim de var, arsam da var, tarlamdan elde ettiğim tarım gelirim de var. Yani riskli gibi görünen enstrümanlar kadar, çok muhafazakar yatırımlarım da var.

Kumar, şans vs hepsi kişinin olaya nasıl yaklaştığı ile ilgili...yani ben riskli gibi gözüken enstrümanlarla gayet muhafazakar bir yatırım stratejisi uygulayabilirim...kaldı ki yapı olarak aşırı riski sevmem, hayatımda sayısal Loto oynamadım, milli piyango bileti almadım...şansıma hiç güvenmem, aklıma, bilgime, çalışkanlığıma güvenmeyi tercih ettim hep.

İş dönüyor dolaşıyor, tercihlere saygı noktasında düğümleniyor...iş arkadaşlarım yönetici olmak için bir yerlerini yırtarken, ben sorumluluklarım, stresim yarıya insin, maaşım da yarıya insin isterim dedim... 40 yaşında erken emekliliği tercih ettim...60 a kadar masa başı çalışmayı tercih edene de saygı duyarım, ama benim tercihim bu,

Para için sağlığımdan, huzurumdan, aile hayatından taviz vermem kesinlikle... portföyü bir yılda 5-10 katına çıkarmak gibi bir hedefim yok...enflasyon üzerinde %10-20 reel getiri bana fazlasıyla yeter...son 1 yılda bu hedefimi de rahat rahat gerçekleştirdim...Allah tan başka ne isteyeyim,

5. Ya, ben de yazmıyorum esasında...Da, gelip gidip BES şöyle böyle bilmem ne...Dayanamadım en sonunda...Şahsen katlar, yatlar, uçaklar bilmem nelerim olsun yok bende...Cebimde biraz para görsem lösev kutusuna atarım, 4 ayda bir kan veririm fazla kanı bile sevmem abi...Şimdi sen bana gel şansını dene diyorsun...Tarz meslesi dediği gibi, bu iş biraz daha ilerlese kılık kıyafete, inanca, hatta niye o tarafa baktın'a kadar gider...Gereği yok.

Bu arada Vakıf Potföyü Ziraat'e sattılar...Çok kıllandım bu işten...Dün itibariyle tekrar NN Hayat'a aktarım talimatı verdim...Bu 3 ncü şirket değişikliğim...Aslında memnundum NN'den ama ben ayrıldığımda Altın Fonları yoktu...2 defa toplantılarına katılmış ve her defasında bu fonun kurulması konusunda baskı yapmıştım, olmayınca da kızgınlıkla ayrılmıştım...Şimdi VIP'den girdim...Gayet güzel imkanları var bedava check-up felan...Hayırlısı olsun bakalım..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Kazanç eğer şansla açıklanıyorsa veya ona dayanıyorsa, bilinçli değil demektir.

Erhani bir süredir takip ederim...şans mans değil o ...alın teri.....

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    BES'in zorunluluğu konusunda epey yazım var, ve özellikle de ilgiliyim...Belkide hiç kimsenin ilgilenmediği kadar da Devletle haşır neşirim bu konuda...Hepsini yazdık geride...Bizde işler ağır gider abi, sistemin eksiği gediği var ama bütün bunlar bu sistemden tonla para götürmek için engel değil...Borsa tee 2013 yılı seviyelerinde...Aradan geçmiş 8 yıl...Bazı hisseler ki bunlardan bende de var o seneki fiyatlarından gerideler...Hemde iyi geride...9 TL maliyetli AKSA 17 TL ye çıktığında hesap ekstremdeki sıfırlarla şimdiki sıfırların sayısı asıl beni ilgilendiren...

Gayet güzel bir kazanç üstadım.

Anlamadığım bir sürü yorum var burada. Örneğin, bu BES hesaplarındaki paralar, bizim adımıza bizim hesabımızda takasbankta birikmiyor mu? BES şirketlerinin yaptığı sadece bizim hesaplarımızda olan bu paraların yönetimini yapmak değil mi?

Böyle ise, nasıl oluyorda, benim hesabımda duran bir para, bu BES şirketlerini nemalandırmak amaçlı kullanılabiliyor?
    Yada mesela emekli olan yok deniyorda, bu sistemden parasını alamamış birisinin varlığı gösterilebiliyor mu? Kimin parasına el konmuş şu ana kadar?

Benim çevremde bu sistemin içinde olupta parasını alamayanı hiç görmedim ben. Sistemin eksiklerinden birisi, emeklilik maaşı konusu. Halen çözülemediği, bir sisteme oturtulamadığı için henüz tercih edilir bir noktada değil, o yüzden herkes parasını almayı tercih ediyor.

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Erhani bir süredir takip ederim...şans mans değil o ...alın teri.....

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yazım Erhan beye cevaben veya atfen değildi. Ben Sayın Yetkisiz'in 720 nolu mesajına istinaden yazmıştım.
    Erhan beyin veya bir başkasının elde ettiği kazancı nasıl elde ettiğini bilemem. Kişilerin yaptığı açıklamalar benim için muteberdir.

Sayfa 91/453 İlkİlk ... 41818990919293101141191 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •