Special Days Image
Sayfa 89/453 İlkİlk ... 3979878889909199139189 ... SonSon
Arama sonucu : 3620 madde; 705 - 712 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,334
     Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Hisse misse işleri zor işler...Hem paranı hem sağlığını alır haberin olmaz...Mesela ben...Çuvalla para kazanmış bir o kadar da kaybetmişim...Şimdi kendime fazla fazla yetecek param var ama her şey yasak...Rakıyı bile yasakladı doktor...S.keyim böyle hayatı...Bizim zamanımızda yoktu bu BES Mes işleri, bu piyasada çok hırpalandık...Şimdi koskoca İş Yatırım mesela, ki an itibariyle elimde tuttuğum fonun yöneticisi...Adamların milyon tane departmanı var, her türlü veri, rapor her ne boksa dibine kadar inceliyor...Benim yapmam gereken şey diplere yaklaştıkça elimdeki fonları Hisse Fon'a, zirve gördüğüm yerlerde ise Faiz içeren fonlara çevirmek için talimat vermek ve para sayma makinesinde paraları saymak...

Bizden geçti tabikine, artık gençlere öğüt olsun bu yazdıklarım...Para kazanmak için seçtiğiniz yöntem sağlığınızı bitiriyorsa ve kazandığınız paraları yiyemeyeceğinizden endişe ediyorsanız hemen o piyasadan kaçın...

Nokta...
    sen harbiden hastasın ya.......senle uğraşmaya değmez....bence bir doktora git...üzüldüm şimdi..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. Hiç huyum değildir ama eski yazılarını okudum...1990 lı yıllarda belediyeden burs alan bir öğrenci olduğuna göe yaşça benden gayet küçüksün...Nitekim o tarihlerde ben Jandarma okulunda ders veriyordum...Hocaydım yani...Ha, bu benim senden daha akıllı ya da bilgili olduğum anlamına gelir mi ?...Gayet tabiki hayır...Ama senin yerinde olsam beni kullanır; deliğe süpürmeye çalışmaz, bundan önceki & sonraki yazılarımı daha dikkatli okurdum...Bak şunu da belirteyim abi, burası benim için bilgi paylaşma amaçlı sıradan bir eğlence mekanı; öyle akademik literatüre, siyasete, velhasıl suya sabuna fazla dokundurmadan, en alt frekanstan yazarım tüm mesajlarımı...Bu forumdaki kişiliğim bu yani...Vakti zamanında bu tür forumlarda ciddi tartışmaları çok yaptık ve burada yazanların bir çoğu "yarışı kazanmaya hazırlanan" sperm bile değildi o dönem...

*

Konumuza dönersek...

Portföy oluşturmak, portföydeki hisselerin seçimini yapmak, bu hisseleri "konjonktürel" olarak devamlı takip altında tutarak yeri zamanı geldiğinde portföyden çıkarmak ve yenilerini dahil etmek hiç şüphesiz Dünyanın en zor işidir...Nitekim, istisnasız her bir hisse için oldukça karmaşık ve girift ilişkiler ağı mevcuttur...Ve bizim gibi sıradan insanların bunu -en azından piyasa yapıcılardan önce- görmesi neredeyse imkansızdır...Piyasa yapıcı olmak da bazen işe yaramaz; Derin Devlet malı piyasaya yıkar, sonra gider ona göre bir konjonktür oluşturur, piyasadaki oyuncuların hepsini terste bırakır...Tıpkı yakın dönemde TRKCM örneğinde olduğu gibi...4.20 lerden kitlediler malı millete sonra CHP'nin sahip olduğu ISCTR hisseleri hikayesini sürdüler piyasaya...Mesela...Bütün bu satranç hamlelerini önceden gören ve ona göre pozisyon alanların da bu gibi yerlerde işi olmaz zaten...

Diğer bir konu...Borsada en çok kazandıran hisse demek en iyi hisse demek değildir...Öyle olsa son 2 haftalık hareketine bakarak en iyi hisse IEYHO derdik, değil mi ?...Çıkıpta "olurmu abi, Rıza beyin şirketleri hep böyle, iyidir sen bakma milletin dediklerine" desen, bende sana "ee, 7.5 TL den 75 kuruşa düşmüş CEMAS ne o zaman" derim...Velhasılı kerem esas itibariyle iyi hisse kötü hisse diye bir şey yoktur...Kazandıran hisse vardır...Kazandırmayan hisse kötüdür...Net...Madem konu kazanmaktan açıldı, gerideki sperm örneğinden devam edelim o zaman konuyu "daha etraflıca" anlayabilmek için...

Milyonlarca rakiple mücadele ederek yumurtayı döllemek suretiyle yarışı kazanmış olması, o spermin yarıştaki en güçlü, en akıllı ya da ne bileyim en gelişmiş sperm olduğu anlamına gelmez...Kendi boyutunun milyarlarca kat büyüklüğündeki bir parkurda yapılan bu yarışa öyle iç ve dış etkenlerin katkısı olmuştur ki, en zayıf olmasına rağmen kazanan "O" olabilmiştir...Yumurtanın döl yatağındaki pozisyonu ve hareketi, parkurdaki kayganlık, rahim kaslarında gerçekleşen ve bir kısım yarışmacıların lehine olan refleks tarzı kasılma ve gevşemeler, Satürn'ün yaydığı elektro manyetik ve dahi kozmik dalgaların o AN'ki gücü ve seyri...Daha onlarca neden...Say say bitmez...

Hisseler de böyledir...Hatta daha da kötüsü, bu yarışın kaz***** yoktur...Bir dönemin en çok kazandıran hatta piyasaya yön veren hisselerin bir çoğunun, adını bile bilmiyor yeni nesil...Ha keza bir dönem getiri sıralamasında en önlerde giden MGROS, PETUN, TTRAK gibi hisselerin yüzüne bakan yok bugünlerde...Mesela senin için "en iyi" olabilir ama geçen yıl 45 TL. den alan için Dünyanın en kötü hissesi ASELS'dir...

Gibi...

Hisse işi Dünyanın en zor, en zahmetli ve bir o kadar sağlığa en zararlı işidir abi...İçten içe yer bitirir insanı...Haberin bile olmaz...Bir bakmışın safra kesesi yok, damarların stent dolmuş, karaciğer bitik; stresten içtiğin sigaradan dolayı akciğerler yerine fıs fıstan hava çekiyorsun ...

*

İşte BES, benim gibi -sağlığı açısından- piyasa kazığı yemiş ve işbu sebeple 'sağlığını öncelikle düşünenler' için bulunmaz kaftan...Devletin verdiği % 25 getirinin üstüne % 10-15 de ben koysam...Tuzsuz aşım dertsiz başım...En azından kazandıklarını yiyecek sağlığın olur...Zamanlama açısından çok geç geldi dediğim de buydu işte...Mesela gençler bu son kısmı en az 5 kez okusun...Anlamayanlar 10 ...Daha da anlamayanlar çıktısını alıp yatağının üzerine çerçeveletsin...Olmadı sabah öğle akşam günde 3 kez suya okuyup içsin abi...SU'dan alsın şifayı...Su deyip geçmeyin; kainattaki en maksimum ve rantabl hafızaya sahip şeydir kendileri...

*

Ha, hiç kimsenin kaybı ya da kazancının bana zerre faydası olmaz...Açık söylemek gerekirse ne üzülürüm ne de sevinirim...Kazandığımı da ibanlarınıza EFT yapacak değilim tatilde rakı içmek varken...Bak, unuttum yine...Ne rakısı, o da yasak a.q...Ne deyim, batsın bu Dünya yaw…

Bana bir faydası olmaz ama üzüntün için de eyvallah...En azından merhametin çıktı su yüzüne...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,334
    Hiç huyum değildir ama eski yazılarını okudum...1990 lı yıllarda belediyeden burs alan bir öğrenci olduğuna göe yaşça benden gayet küçüksün...Nitekim o tarihlerde ben Jandarma okulunda ders veriyordum...Hocaydım yani...Ha, bu benim senden daha akıllı ya da bilgili olduğum anlamına gelir mi ?...Gayet tabiki hayır...Ama senin yerinde olsam beni kullanır; deliğe süpürmeye çalışmaz, bundan önceki & sonraki yazılarımı daha dikkatli okurdum...Bak şunu da belirteyim abi, burası benim için bilgi paylaşma amaçlı sıradan bir eğlence mekanı; öyle akademik literatüre, siyasete, velhasıl suya sabuna fazla dokundurmadan, en alt frekanstan yazarım tüm mesajlarımı...Bu forumdaki kişiliğim bu yani...Vakti zamanında bu tür forumlarda ciddi tartışmaları çok yaptık ve burada yazanların bir çoğu "yarışı kazanmaya hazırlanan" sperm bile değildi o dönem...

*

Konumuza dönersek...

Portföy oluşturmak, portföydeki hisselerin seçimini yapmak, bu hisseleri "konjonktürel" olarak devamlı takip altında tutarak yeri zamanı geldiğinde portföyden çıkarmak ve yenilerini dahil etmek hiç şüphesiz Dünyanın en zor işidir...Nitekim, istisnasız her bir hisse için oldukça karmaşık ve girift ilişkiler ağı mevcuttur...Ve bizim gibi sıradan insanların bunu -en azından piyasa yapıcılardan önce- görmesi neredeyse imkansızdır...Piyasa yapıcı olmak da bazen işe yaramaz; Derin Devlet malı piyasaya yıkar, sonra gider ona göre bir konjonktür oluşturur, piyasadaki oyuncuların hepsini terste bırakır...Tıpkı yakın dönemde TRKCM örneğinde olduğu gibi...4.20 lerden kitlediler malı millete sonra CHP'nin sahip olduğu ISCTR hisseleri hikayesini sürdüler piyasaya...Mesela...Bütün bu satranç hamlelerini önceden gören ve ona göre pozisyon alanların da bu gibi yerlerde işi olmaz zaten...

Diğer bir konu...Borsada en çok kazandıran hisse demek en iyi hisse demek değildir...Öyle olsa son 2 haftalık hareketine bakarak en iyi hisse IEYHO derdik, değil mi ?...Çıkıpta "olurmu abi, Rıza beyin şirketleri hep böyle, iyidir sen bakma milletin dediklerine" desen, bende sana "ee, 7.5 TL den 75 kuruşa düşmüş CEMAS ne o zaman" derim...Velhasılı kerem esas itibariyle iyi hisse kötü hisse diye bir şey yoktur...Kazandıran hisse vardır...Kazandırmayan hisse kötüdür...Net...Madem konu kazanmaktan açıldı, gerideki sperm örneğinden devam edelim o zaman konuyu "daha etraflıca" anlayabilmek için...

Milyonlarca rakiple mücadele ederek yumurtayı döllemek suretiyle yarışı kazanmış olması, o spermin yarıştaki en güçlü, en akıllı ya da ne bileyim en gelişmiş sperm olduğu anlamına gelmez...Kendi boyutunun milyarlarca kat büyüklüğündeki bir parkurda yapılan bu yarışa öyle iç ve dış etkenlerin katkısı olmuştur ki, en zayıf olmasına rağmen kazanan "O" olabilmiştir...Yumurtanın döl yatağındaki pozisyonu ve hareketi, parkurdaki kayganlık, rahim kaslarında gerçekleşen ve bir kısım yarışmacıların lehine olan refleks tarzı kasılma ve gevşemeler, Satürn'ün yaydığı elektro manyetik ve dahi kozmik dalgaların o AN'ki gücü ve seyri...Daha onlarca neden...Say say bitmez...

Hisseler de böyledir...Hatta daha da kötüsü, bu yarışın kaz***** yoktur...Bir dönemin en çok kazandıran hatta piyasaya yön veren hisselerin bir çoğunun, adını bile bilmiyor yeni nesil...Ha keza bir dönem getiri sıralamasında en önlerde giden MGROS, PETUN, TTRAK gibi hisselerin yüzüne bakan yok bugünlerde...Mesela senin için "en iyi" olabilir ama geçen yıl 45 TL. den alan için Dünyanın en kötü hissesi ASELS'dir...

Gibi...

Hisse işi Dünyanın en zor, en zahmetli ve bir o kadar sağlığa en zararlı işidir abi...İçten içe yer bitirir insanı...Haberin bile olmaz...Bir bakmışın safra kesesi yok, damarların stent dolmuş, karaciğer bitik; stresten içtiğin sigaradan dolayı akciğerler yerine fıs fıstan hava çekiyorsun ...

*

İşte BES, benim gibi -sağlığı açısından- piyasa kazığı yemiş ve işbu sebeple 'sağlığını öncelikle düşünenler' için bulunmaz kaftan...Devletin verdiği % 25 getirinin üstüne % 10-15 de ben koysam...Tuzsuz aşım dertsiz başım...En azından kazandıklarını yiyecek sağlığın olur...Zamanlama açısından çok geç geldi dediğim de buydu işte...Mesela gençler bu son kısmı en az 5 kez okusun...Anlamayanlar 10 ...Daha da anlamayanlar çıktısını alıp yatağının üzerine çerçeveletsin...Olmadı sabah öğle akşam günde 3 kez suya okuyup içsin abi...SU'dan alsın şifayı...Su deyip geçmeyin; kainattaki en maksimum ve rantabl hafızaya sahip şeydir kendileri...

*

Ha, hiç kimsenin kaybı ya da kazancının bana zerre faydası olmaz...Açık söylemek gerekirse ne üzülürüm ne de sevinirim...Kazandığımı da ibanlarınıza EFT yapacak değilim tatilde rakı içmek varken...Bak, unuttum yine...Ne rakısı, o da yasak a.q...Ne deyim, batsın bu Dünya yaw…

Bana bir faydası olmaz ama üzüntün için de eyvallah...En azından merhametin çıktı su yüzüne...
    Bir kere belediyede iken öğrenci olmamın yanında sözleşmeli personeldim.İstanbul büyük şehir belediyesi beyaz masanın ilk personellerindenim...yaşım 45..senin yaşını bilmem....ama umurumda da değil zaten..Eğer sadece benden büyük isen de bir büyüğüme saygısızlık etmek istemem...Ama aslında saygısız ifadelerde bulunan kişi sensin....

Verdiğin örnek kısa vadeli al sat yapanlar için ve şirket yerine hisseyi takip edenler için geçerli durumlar...TTRAK örneğini vermişsin..ttrak son 10 sene içinde 2 tl den 80 tl ye giden bir hisse.şu anda bile %1660 kazanç sağlamış durumda...yanı aslında komik duruma düşmüşsün....trakya cam da keza öyle..TTRAK tör satışlarının ve karlılığının düşmesi sonucu fiyatında düşüş yaşadı...Yani düşmesi çok süpriz değil..UV giren adamın hisse seçimine dikkat etmesi gerekir. Belliki sen dikkat etmemişsin...Ve sonuçta hasta olmuşsun..

Ben sana bu tür en az 30 hisse sayabilirim..Ama sen gidip manipulasyonun odağında spek hisseleri alırsan durum bu olur.

Alacağın hissenin önce patronuna bakacaksın...Son indirgenmiş nakit akım yöntemine göre fiyatını belirleyeceksin.Esas Faaliyet karı ile net karı paralelmi, özvarlık karlılığı ne durumda bunları bileceksin.Ve asla kısa vade düşünmeyeceksin...

Asel 16 lardan 11 e düştüğü zaman herkes kan ağlıyordu....Böyle hissemi olur? Uzun vade yatırım artık bitmiştir.....bizi bu hisseye sokanın Allah belasını versin ....vb serzenişleri,bedduaları çok duydum..Aynı asel bölünmemiş hali ile hesaplarsan şu anda yaklaşık 60 tl..ederinde....47 tl den alanda muhtemelen bir kaç sene sonra bölünmemiş hali ile 100-150 tl arası satacaktır....

Önemli olan nokta yatırım yapacağın hissse senedini doğru seçmen....Bunu yapamıyor ve uv bekleyemiyorsan ...herşeyden önce sağlam kağıtta zararda yada karda duramıyorsan tabi ki hasta olursun..Her daim hisseyi borsada takip etmek tüm sinirlerini yıpratacaktır..

GERÇEKTEN HASTA OLMANA ÇOK ÜZÜLDÜM..BENDE KALP HASTASIYIM..AMA BORSADAN DEĞİL..BANKACILIK YÜZÜNDEN...Borsadaki kayıplarıma hiç bir zaman üzülmedim.Çünkü kağıdım kurumsal ve güvenilir bir firmanın kağıdı ise kar edeceğimden eminim...
    Bir trkya cam,bir tofaş,bir asel, bir soda,bir arçelik,bir ttraktör,bir tüpraş,bir ereğli,bir isdmr., bir borusan vs....firmalar gece ben yatarken çalışıyorlar..Ve bana az yada çok temettü verecekler...En azından temettü bile vermeseler yatırımlarına devam ediyorlar...
    Bu ise kendimi gayet emniyette hissetmeme neden oluyor..Sana da tavsiye ederim.....Fakat insanlara hakaret etmen sana birşey kazandırmaz...Bence üslübunu değiştirmelisin.

Allah şifa versin.....bilirim bu durumu..

4. @yetkisiz abi diyelim artık yaşınızı göstermişsiniz. Bir çok konuda haklı olabilirsiniz. Size katılıyorum. Sadece malı derin devletin bırakması cıkarması kısmına şüphe ile bakıyorum. Şu an sağlıklıyım yaşımda genç sayılır. eğer daha erken emekli olma sansım varsa bunu denerim yaşını beklemem dolayısıyla gençlere bu nedende bes çok uzak kalıyor.

Borsaya girme amacımız yada yatırım yapma amacımız erken yaşta emeklilik yada emeklilik demeyelim iyi bir gelir elde edip çalışmadan yaşamak amacımız. Ben emeklılık yaşını bekleyecek olduktan sonra emekliliğin anlamı kalmıyor.

Mesela benim amacım portfoyu iyice büyütüp işimden istafe edeceğim veya istafe etmeyip iş yerinde haksızlıklara boyun eğmeyeceğim işten atarlarsa atsınlar nasılsa artık calısmaya ihtiyacım yok iş veren işine geliyorsa benım istediğim şartlarda beni calıstırsın ısıne gelmıyorsa cıkarsın diyeceğim bu paranın özgürlük verdiğini düşünüyorum.

Belki can sıkıntısından ticaretle uğraşacağım veya dünya turu hayallerım var dünyanın farklı güzelliklerini görmek için gezeceğim. Yani benim amacım para kazanıp ömrümün tüm zamanlarında bu parayı yemek coluga cocuga para bırakmak filan gibi bir düşüncem yok. Kendinizi benim yerime koyun.

sağlıklısınız, bekarsınız evlilik düşünmüyorsunuz 30 yaşındasınız. Şimdi siz 56 yaşında emeklilik hayatının hayalinimi kurarsınız yoksa 35 yaşınızda büyük paralar kazanıp hiç çalışmadan yaşamanın hayalini mi ?

Bir hayal edin 56 yaşımda ferari alacak param oldugunu düşünün sizce ne kadar zevk alabilirim. Belkide şeker ve kalp hastalıklarım sebebiyle 56 yaşımda elimde bir değnekle yürüyemez halde iken paramın olmasının ne kadar önemi kalacak.

Yaş ilerledikçe hastalık riskleri artıyor zaman her geçen gün aleyhimize işliyor. Kainatın bize bağışladıgı bir zaman var. En azından bizim algıladıgımız bir zaman var. Dolayısıyla bes ile yavas yavas kazanıyor olmak aslında zamandan caldıgı için pek iyi bir yöntem gibi görünmüyor. Ha diğer tarafta dediğiniz gibi stres ve sıkıntıyla saglıktan götürüyor ancak belkıde daha kısa zamanda sizi istediğiniz seviyeye taşıyor.

Ayrıca stresi sadece borsaya bağlamamak lazım evlilik coluk cocuk ve bunları besleme stresi bana göre dünyada katlanabileceğiniz en büyük streslerin başında geliyor. Eşimi çok seviyorum cok mutluyuz bakın bir selfie çekip koyalım palavralarıyla kendı kendımızı kandırmayalım. Evlilik yapan her iki tarafta mutsuz ve pişman ha bir çocuk olayı insanı can damarından vuruyor belki bir çok şeyi unutturuyor. Ama en nihayetinde oda geçici 1. sınıfa basladıgından itibaren sorunlar tekrar boy göstermeye baslıyor cocuk buyudukçe sorumluluk geçim dertleri katlanmaya baslıyor bırde bu cocuk haylaz hayta cıkarsa iyice patladın demek.

Şimdi aldıgınız risklere bakarmısınız ömrünüzü kısaltmak (stres) için sanki elinizden geleni yapıyorsunuz. evleniyor coluk cocuk yapıyor calısıyor kazancınızı yemeyip bese koyuyorsunuz 56 yaşınıza geldiğiniz zaten calısmaktan tükenmiş evliliğin verdiği sinir stres halinden yıpranmış bir halde en nihayetinde hastalıklarınızla beraber artık siz bir emeklisiniz. Ulan hayatımı caldın be ne emekliliği.

Şimdi gelelim benim gibilere toplum evleneceksın diyor. ben evlenmeyecem diyorum. Evlenırsem yatırım planlarım büyük ihtimal suya düşer coluk cocuk derken bırakın borsayı herhalde bese bile para koyacak halım kalmaz. sonra sıradan ınsanlar gıbı yaşar ve ölürüm tıpkı hayallerimin öldüğü gibi.

Bir de işin şu yanı var evlendin diyelim anlaşabileceğinin garantısı yok belkide boşanıp birde nafaka ödeyerek dertsiz basına dert alacaksın. Hadi diyelim bu olmadı bir şekilde kavga dövüşta olsa idare ediyorsun varsayalım tıpkı şu an evlilerin hayatlarında oldugu gıbı. cocuk ya olmazsa ? ya o parkuru geçecek gücü bulmazsa ya parkurda cok fazla engel varsa ? hadi diyelim parkuru geçti peki ya gerçekten saglıklı sekıldemı dünyaya gözünü açacak ya saglıksız gelirse hastalıklı doğarsa. TÜm bunlar bir risk değil mi ? Bu riske hangi mukafaat için katlandıgımızı bir düşünün.

Çoğu kişi eminim içinden şöyle diyordur yaşlanınca kim bakacak abi :D Aslında çoluk cocuk ve evliliğin tüm meşakkatıni afedersiniz kendinize bakacak bir çocuk meydana getirmek için evlenmiş olmak ne kadar acı birşey. Oğlum seni dünyaya getirip büyüttüm ama ben ölürken bana bak diye. Yok yav ben o yaşasın diye cocuk yaptım o en iyi şartlarda hayatını yaşasın mutlu olsun benım kanımdan bır parça demeyin şimdi beynimizin arka tarafında bilinç altınızın da altında birşeyler var yaşlanınca bana bakmalı kısmınıda mutlaka düşünüyorsunuzdur yabana atmayalım şimdi.

Vicdansız değilim aslında o dünyaya gelen cocuga yuklenen sorumlulugun peşindeyim bunu haksız buluyorum. O cpcuk istediği hayatı yaşamakta özgür olmalı anne ve babasına bakmanın onun kendi vicdanıyla alakalı şahsen ben öyle birisi değilim yani anne ve babamı kesinlikle en iyi şartlar da bakarım yanlış anlaşılma olmasın. benim kastetiğim.

Evlen bak yoksa yaşlanınca kim bakacak diyenlere. Evlilik güzel birşeydir numarasını yutmayınca evlen ki cocukların yaşlanınca sana baksın muhabbetı yapıyorlar. lafım onlara.

Evliliği geçtim calısmakta bir stres abi sürekli birilerinin emri altındasın onu yapma buraya gitme calıs sabah geç gelme izne bu ay cıkamazsın esnaf oldugunu düşün borsadan bir farkı yok anasını satayım malı satacam diye insanları kandırıp duruyorsun. aramızda esnaflarda vardır kötü bir malı iyi diye tanıtıp satmak ne kadar ahlaklı kı ? 1 saat sonrada eminim cuma namazına gitmek için dükkanı kapatan ne kadar da dinine baglı ve ahlaklı birisi dersiniz.

Ahlak kime göre neye göre ahlak ? gerçekten kitaplarda geçen doğru bir ahlak mı anlamına geliyor bunları sorgulayın adalet kime göre neye göre adalet ? neden evrensel değil adalet bizim ülkede farklı işlerken baska bir ülkede farklı işler neden cezalar eşit değil. hırsızlık yapan türkiyede yapmışsa 5 yıl yiyorken atıyorum fransada yapınca 20 yıl yiyor adalet niye eşit değil ? ahlak doğruluk dürstlük vb gibi kavramlar niye evrensel değil.

Herneyse daha fazlası agır gelecek. Ah içimi bir bilseniz beyniniz level atlar dünyaya isyan eder hale bile gelebilirsiniz. sanırım buda kendını tanımak ve kım oldugunu bılmek anlamına gelıyor.

neyse işte tum bunları düşünün siz olsanız benım yerimde nasıl bese yatırım yapmayı mantıklı bulursunuz abi. bende yapabılecegımın en mantıklısını yapıyorum KOYDUM PARAYI VİOP'A KALDIRAÇLI PIYASAYA KENDIM BECEREMEM STRESINEDE KATLANAMAM VAKITTE BULAMAM diye VERDİM PARAYI ALGORITMAYA ALSIN SATSIN ANASINI SATAYIM NE UGRASACAM PARA İÇİN PARA BENIM YERIME UGRASSIN DEDIM.

MECBURUM RISK ALMAYA MECBURUM VIOP YAPMAYA KISA ZAMANDA BU OLUYORSA OLSUN OLMUYORSA ZATEN 56 YAŞINI BEKLEMEKTE HİÇBİRŞEYİ DEĞİŞTİRMİYOR HAYALLERIM O YAŞTA ÖLMÜŞ OLACAK. Ben hayatımı yaşamak için geldim. MUtluluk için geldim hayatımız daki en değerli şey mutlu olmak yaw.

Mutlu olamadıktan sonra hayatı yaşamanın anlamı ne

Kapanışıda afyonlu bir nine usuluyle yapayım. bunca dertli yazıdan sonra iyi gelir.

vaaaaaa hiç ölemi deninirmişşşş. El gınaa vallahiiiii evlenmedi derleeee bekar bekar geziyo derleeeeee vah dellik ha heç önemi olurumuşşşşş Ynlızlık allaha mahsustur heç yanlız galınırmı kiminen dertleşcegg coluğun cocugun olmeceeeeekmi yaşlanınca netcennn kim bakıcek kim eligden dutucekkk olmaz öne şey soyumuzu kim ilerletcek.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. Bulunduğunuz yerden 56 yaş uzak geliyor anlaşılan Banada uzak kalıyor ama ters taraftan.
    Yıllar çok hızlı akıyor gidiyor.

İdeal olan senaryo, genç yaşta bol para kazanmak elbette.
    Hatta en ideali, zengin bir ailenin çocuğu olarak ağzında gümüş kaşıkla doğmak. Ama bu senaryo pek de kişilerin seçimine yada çok çalışmasına, risk almasına falan bağlı değil. Zira böyle olanların bu sayfalarda cirit atmaya yada BES'e ihtiyacı yoktur büyük ihtimalle. Dolayısı ile onu eleyelim.

Şimdi yukarıda yazdığımız ideal olan senaryoya gelelim. Bu, herkesin olmasını istediği şey zaten.
    Bahsedilen hayallerde yer edenlere bakılacak olursa, orta gelir seviyesinden değil, çok ama çok kazançtan bahsediyoruz. Yani en kaba söylemle dolar milyoneri olmaktan bahsediyoruz. Ülkemizdeki dolar milyoneri sayısı hane olarak 30.000 civarında. Bunun 2 katından biraz fazlada 250.000-1.000.000$'ı olanlar var. 100.000 hane diyelim. Ülkemizde kabaca 16.000.000 hane var.

Bu 100.000 hanenin 40.000 kadarı atadan babadan zenginmiş. 60.000 hane kendi imkanları, öngörüleri, atılımları ve aldığı risklerle sonradan olanlar. Yani her 100.000 hanenin 375'i ancak risk alarak bahsi geçen yaşam standardını yakalamış, 99.625'i yakalayamamış.

Risk alıp, 375 haneden biri olabileceğine inanan elbette alsın. Ama 99.625 haneden birisinin olma ihtimalinin 375 haneden birisi olma ihtimalinden 266 kat fazla olduğu ülkemde, BES gibi alternatifleri göz ardı etmemek lazım bence.

Ayrıca, 56 yaşı gözünüzde çok büyütmeyin. O yaşta sağlığı yerinde olan bir kişi hala her şeyden çok zevk alır, hatta pek çok kaygıyı geride bıraktığı için hayattan muhtemelen, 30'lu yaşlarda olupta hayatını düzene koymaya çalışan birisinden çok daha fazla zevk alır. 56 yaşında Porsche'ye binmiyordum ama expat olarak çalıştığım 50'lili yaşlarımın ilk yarısında Z4'e binmişliğim ve aşırı zevk almışlığım var.

Bu tip yazışmaların büyük kısmı hayat felsefesi tartışmalarına döner ve tek bir doğru yoktur. O yüzden genç yaşta 100.000'de 375'e girmek isteyenlere saygı duyuyorum. Düzenli, stressiz, belirli yaşam standardını hedefleyip bunu BES gibi tasarruf araçlarında arayanlara da saygı duymak lazım.

Selamlar

6. Dedikleriniz çok yerinde anlayana.
    Yaklaşık 20 senedir uğraşıyorum. Kendimce oldukça iyi sistemler geliştirdiğimi düşünüyorum, ancak o kadar zaman aldı.
    Sağlığı özellikle etkilememesi lazım, çok önemli. Buz gibi bir psikoloji sahibi olunmalı. Kaybedilenle kaybolunmamalı. Yoksa bir anlamı yok.

Hisse misse işleri zor işler...Hem paranı hem sağlığını alır haberin olmaz...Mesela ben...Çuvalla para kazanmış bir o kadar da kaybetmişim...Şimdi kendime fazla fazla yetecek param var ama her şey yasak...Rakıyı bile yasakladı doktor...S.keyim böyle hayatı...Bizim zamanımızda yoktu bu BES Mes işleri, bu piyasada çok hırpalandık...Şimdi koskoca İş Yatırım mesela, ki an itibariyle elimde tuttuğum fonun yöneticisi...Adamların milyon tane departmanı var, her türlü veri, rapor her ne boksa dibine kadar inceliyor...Benim yapmam gereken şey diplere yaklaştıkça elimdeki fonları Hisse Fon'a, zirve gördüğüm yerlerde ise Faiz içeren fonlara çevirmek için talimat vermek ve para sayma makinesinde paraları saymak...

Bizden geçti tabikine, artık gençlere öğüt olsun bu yazdıklarım...Para kazanmak için seçtiğiniz yöntem sağlığınızı bitiriyorsa ve kazandığınız paraları yiyemeyeceğinizden endişe ediyorsanız hemen o piyasadan kaçın...

Nokta...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,334
    Türkiyede bes sadece ve sadece emeklilik şirketlerinin ve bankaların mevduat faizi vermeden maliyetsiz kaynak elde girişimidir.Çok net...BES den şu ana kadar kaç tane emekli olan adam gördünüz ki? %25 devlet katkısının bile ilerd ne olacağı meçhul? Bes e girenlerin çoğunun devlet katkısının üst sınırından ve bu katkının devlet tahvillerine yatırılması zorunluluğundan haberi bile yok
    BES ile ilk defa 2003 te bankada tanıştım.. O zamanlar banka şubelerinde BES satılıyordu..Evet yanlış okumadınız resmen bes satılıyordu.......Çalışan personelin hedefleri vardı ve bunun üzerinden pirim alınabiliniyordu..Şimdi var mı bilmiyorum...

BES de alınan konisyonlar ve yatırım yapılan fonların getirisinin bazılarını yukarıda paylaştım.Ve hala bu sistemi savunanları gördükçe şaşırıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,334
    BES in zorunlu hale getirilmesi ise tam bir facia..Asgari ücretliden zorunlu kesinti yapacak kadar gözleri dönmüş bu şirketlerin.Adam zaten hayatını zor idame ettiriyor..Birde asgari ücretli çalışandan bes kesintisi zorunlu hale getiriliyor...Bu sadece ve sadece bes firmalarına maliyetsiz kaynak sağlama girişimidir.Çok net.

Sayfa 89/453 İlkİlk ... 3979878889909199139189 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •