Sayfa 462/462 İlkİlk ... 362412452460461462
Arama sonucu : 3692 madde; 3,689 - 3,692 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    arkadaşım zarardasın... bu ülkede yıllık enflasyon son 3 yılda hiç %100 ün altına relde düşmedi....yani bunu gör artık... Şu anda en ucuz olan şey bence dolar. Doılar baskılanmasa benimde dolar bazımda en fazla %15-20 getirim olurdu..sende muhtemelen %40-50 ekside olurdun dolar bazlı...
    Yahu yapma etme kardeşim. Dolar bazlı %18 yıllık getirinin nesi az, gelmiş geçmiş en büyük ve başarılı yatırımcı buffet yılık ne kazanmış. Getiri kadar istikrar da önemlidir, hatta 10 yıl üzeri vadede istikrar getiriden çok daha önemli hale gelir(düşük risk, sdandart sapma).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Bir de bırakın şu enagcı dolar uçacak patlayacak diyen şarlatanları, bunların etkisinde kalıp özellikle muhalif kesimi dolara sapladılar. Niye, millet dolara abansın, hatta yastık altına atsın, sistem çöksün. İktidar da gitsin. Bunların PKK dan, fetö den farkı yok, vatan millet gibi bir dertleri de yok… varsa, yoksa ideoloji.

Beni bilen bilir, 25 yıldır bu forumdayım, 10 yıldır Twitter dayım, 6-7 yıldır özellikle orada aktif yazıyorum. Reklam, işbirliği, bot hesap olmadan 25 bin de takipçim var. Yazılarım ortada. Doğruya doğru, eğriye eğri. Aşırı muhalif gözüksem de, mevzu ekonomi, finans, borsa olunca işime, aldığım akademik eğitime ihanet edemem. İş ahlakım, ideoloji üstüdür, ruhumu asla satmam.

Seçim sonrası İçin 40-45 senaryoları yazılırken ben Mart ayında yıl sonunda doları 35 Tr bekliyorum dedim, 35-40 arası bir zirve görse de, özellikle son çeyrek yabancı fon girişi artarsa 35 lerde yılı kapatır dedim. Twitter da duruyor yazılar, hatta dalga geçenler oldu, seçim sonrası alıntılayacağız dedi enag cı tayfa.

Ha tüik enf. tam mı ölçüyor hayır, dünyanın her yerinde kapitalist sistem enfu düşük ölçer. Böylece ücretli kesim ezilir. Enf %2 ise, gerçeği %3. %60 ise, gerçeği %90 gibi. Enag gibi metodolojisi belli olmayan salak bif profesörü baz almaya hiç gerek yok.

Salak utanmadan seçim öncesi “dolar alın†dedi..iki kelime sadece. Biraz utanma duygusu olsa çıkar özür dilerdi.

Bu arada dolar ucuz filan değil, mevcut faiz ve maliye politikaları ile bence olması gereken yerde. Aşırı beklentiye girmeye gerek yok.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,382
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir de bırakın şu enagcı dolar uçacak patlayacak diyen şarlatanları, bunların etkisinde kalıp özellikle muhalif kesimi dolara sapladılar. Niye, millet dolara abansın, hatta yastık altına atsın, sistem çöksün. İktidar da gitsin. Bunların PKK dan, fetö den farkı yok, vatan millet gibi bir dertleri de yok… varsa, yoksa ideoloji.

Beni bilen bilir, 25 yıldır bu forumdayım, 10 yıldır Twitter dayım, 6-7 yıldır özellikle orada aktif yazıyorum. Reklam, işbirliği, bot hesap olmadan 25 bin de takipçim var. Yazılarım ortada. Doğruya doğru, eğriye eğri. Aşırı muhalif gözüksem de, mevzu ekonomi, finans, borsa olunca işime, aldığım akademik eğitime ihanet edemem. İş ahlakım, ideoloji üstüdür, ruhumu asla satmam.

Seçim sonrası İçin 40-45 senaryoları yazılırken ben Mart ayında yıl sonunda doları 35 Tr bekliyorum dedim, 35-40 arası bir zirve görse de, özellikle son çeyrek yabancı fon girişi artarsa 35 lerde yılı kapatır dedim. Twitter da duruyor yazılar, hatta dalga geçenler oldu, seçim sonrası alıntılayacağız dedi enag cı tayfa.

Ha tüik enf. tam mı ölçüyor hayır, dünyanın her yerinde kapitalist sistem enfu düşük ölçer. Böylece ücretli kesim ezilir. Enf %2 ise, gerçeği %3. %60 ise, gerçeği %90 gibi. Enag gibi metodolojisi belli olmayan salak bif profesörü baz almaya hiç gerek yok.

Salak utanmadan seçim öncesi “dolar alın†dedi..iki kelime sadece. Biraz utanma duygusu olsa çıkar özür dilerdi.

Bu arada dolar ucuz filan değil, mevcut faiz ve maliye politikaları ile bence olması gereken yerde. Aşırı beklentiye girmeye gerek yok.
    üstat, admların niyetinin kötü olduğundan şüphem yok... Ama kabul etsenizde etmesenizde bu enflsyon en az %120.. bunu çok rahat pazarda manavda, markette görebiliyoırsunuz... giyim, ev kirası ulaşımda da ... ha dediğiniz doğru dolarla tl ile de hesap yapılmaz... Ama doların pahalı olduğuna katılmıyorum.. benimde seçimden sonra dolar beklentim negatifte 31-32 arasıydı.. Ama dövizin çok ucuz olduğunu düşünüyorum... Eskiden doların enflasyona geçişkenliğinden bahsederdik, şimdi ise enflasyonun doları artırmasından bahsedeceğiz.. muhtemelende eylülden sonra..... Dolarda yaz ayları boyunca yatay seyir bekliyorumm. Zaten bu konuda yapılan akademik araştırmalarda bunu destekliyor.. Döviz yapay olarak tutuluyor..

Gelir daığımı yüksek enflasyonla çok bozuldu.. 2018 den bu yana gini katsayısı değişimi bunu anlatıyor. Gelir dağılımın bu kadar bozuk olduğu ortamda yüksek enflasyonun devam etmesi de normal ve başka bir durumda beklenemez.

Ayrıca, M3 para arzına bile bakılsa enflasyonun en büyük nedeni görülebilir...

Ekonomi politikalarına gelince , bu politikanın yürümesi imkansız, çünkü tasarruf tedbirleri yetersiz, atılan faiz adımı yanlış, dahası swap kanallarının kapatılması büyük hata.. Durum bu olunca terör örgütü mensupları bunu kullanıyor ve kullanacak.....

Ama ben tarafsız bakmak ve durumu tahlil etmek zorundayım. Enflasyon çok yüksek ve baz etkisi ile düşecekde olsa sadece fiyatların artış hızının düçeceği düşünülürse dövizin buralarda kalması imkansız.... Kalmamalıda..yoksa ciddi olarak son baharda portföy çıkışına sahne olacaktır.. enflasyonu şu anda tam olarak fiyatlayan tek entrüman bence borsa...

Çeşitlemeye gelince, sizin bu konudaki portföy yönetme başarısını çok iyi biliyorum. Çok da iyisiniz... Ama ben portföy çeşitmelesi yaptım konut aldım. Depremde de darbeyi yedim antakya'da... Ve anladımki bu ülkede vadesini veklersen eurobond , borsada kurumal sanayi şirketleri , yurt dışında 50 yıldır aralıksız temettü dağıtan şirketler dışında yatırım falan yapılmaz...Bu benim görüşüm tabiki... 2018 de yaptığım portföye her şeyimi koysaydım çok daha farklı yerde olabilirdim... Ha yine kötü değilim ama konut yatırımı ile birlikte varlıklarımın %30 unu kaybettim..

Yani diyeceğim şu BES'e ihtiyacı olanların sizin ya da benim gibi insanlar olduğunu düşünmüyorum...

Aslında yazmak istemiyordum, ama iki ayrı alanda AB projeleri ve finans profesyoneliyim. Yani muhtemelen burda bir çok kişiden çok da fazla iş ve bu konularda deneyimim vardır. Toplamda 28 yıl. Yani kafama estiği gibi yazmıyorum

Saygılar.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,382
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yahu yapma etme kardeşim. Dolar bazlı %18 yıllık getirinin nesi az, gelmiş geçmiş en büyük ve başarılı yatırımcı buffet yılık ne kazanmış. Getiri kadar istikrar da önemlidir, hatta 10 yıl üzeri vadede istikrar getiriden çok daha önemli hale gelir(düşük risk, sdandart sapma).
    Üstadım enflasyon amerikada %5-6 arası... Muhtemelende 3-4 e inecek... Yani orda enflasyon akarşısında çok başarılı olabilir ama burda Dolar bazlı %18 bu yüksek enflasyon devam ederse anlamı yok.. Yani Türkiye ile kıyaslamak yanlış olmuş sanki

Yukarıda da dediğim gibi , yurt dışında yaşamıyorsanız bu getiri reelde negatif... Ha enflasyonu %15-20 ye çekerler ozaman tekrar bakılır.. Birde Buffet'ın yatırım süresi sonsuz ve sermayesi 100 milyar usd den fazla... Yani sermaye büyüdükçe bu oranı yakalamakta zor olabilir.... malum yaşlandı da dede artık
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 462/462 İlkİlk ... 362412452460461462

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •