Sayfa 466/466 İlkİlk ... 366416456464465466
Arama sonucu : 3723 madde; 3,721 - 3,723 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Bazen acayip sürprizler yapıyor. Eşim kamu görevlisi olduğu için onun adına ziraat bankası oks açmıştı. Ben fark ettiğimde zaten kendi adına bir BES olduğu için gereksiz bu kesintiyi iptal etmek istedik. O ara yanlış hatırlamıyorsan çok çok az bir birikimini , zaten birikse ne olur birikmese ne olur , agresif fona yönlendirmiştim. sonra iptal başvurunda bulunduk ve tabii ki eşim herhalde aranmasına rağmen süreci tamamlamamış ve bu arada hesap Türkiye Sigortaya geçmiş. Neyse geçenlerde tam da paraya ihtiyacımız olduğu dönem eşime bir mail geldi. mail portföy durumu ile ilgiliydi. o ara benim agresif fona yönlendirdiğim birikim ve devam kesintiler tam olarak 3 senede 700% üzerinde primlenmiş. Hoş bir sürpriz oldu bizim için iptal başvurunda bulunduk hemen

Sisteme gelince... Sistem zaman içinde oldukça gelişti ve daha da gelişebilir. özellikle yıllık bildirilen Portföy Dağılım raporları şeffaflık ilkesi uyarınca aylık olarak yayınlanabilir. Bazı fonların kesintileri daha makul hale gelebilir fakat firmalar bu konuda pek rekabetçi olmadılar şu ana kadar. kredi kartı ödemelerinde 40 küsür günlük valör azaltılabilir.

2. Ben BES tarafıyla artık uğraşmıyorum. maalesef anadolu hayat firması ile tatsız tartışmalarımız oldu. uygulamayı güncelleyoruz diye ( yalan ) katkıyı istediğin fonlara yönlendirmediler uzun süre. Bunun için tüm birikimin yeniden portföylenmesi gerekiyordu. Bu da birikimdeki tüm fonların satılması ve alınması anlamına geliyordu. şirket bu alım-satımdan kar etti bir süre. çare olarak telefonla emir verin dendi, her yere şikayet ettim. genel müdüre mail attım, geri dönüş yaptılar ama bekleyin, yoğunuz gibi cevaplar aldım. o yüzden biraz soğudum ve portföyü 100-age yöntemine göre oluşturdum. eşiminkini de öyle. portföy yabancı hisse fonlar ve eurobond fonlarından oluşuyor. Konjonktür sebebi ile Bist getirisinin gerisinde kaldı fakat bu şekilde oldukça memnunum.

3. üstte tartışılan konuya gelirsem... bana göre bir emtia, hisse veya eurobond direkt olarak erişilebilinirse fon alımına gerek yok. mesela iş, koç, sabancı iştirak hisseleri için hisse alımı fon alımından daha yerinde özellikle bu forumda yazan bilgili arkadaşlar için. mesela iş iştirakleri arasında görülen işgsy getirisi oldukça düşük bir hisse, fonun da verimini etkileyecektir. tam tersi onlarca hisseden portföy yapan arkadaşlar için fon daha uygundur. altın-da ise ben ofisteki kadın arkadaşlara altını 30% daha ucuza aldığınızı düşünün diyorum. hatta sene başında gram altın olarak yaptığınız katkıları, gram altının değeri arttıkça ek katkı payı ödeyerek tamamlayın diyorum. kesintiler ve stopajları ile birlikte yine de fon getirisinin gram altın biriktirmekten daha karlı olacağını düşünüyorum. ama altın tarafında da geçici de olsa fatsi uygulaması var. bankalar şu an için yıllık 2% ek ödeme yapıyorlar.

Sayfa 466/466 İlkİlk ... 366416456464465466

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •