Special Days Image
Sayfa 175/453 İlkİlk ... 75125165173174175176177185225275 ... SonSon
Arama sonucu : 3622 madde; 1,393 - 1,400 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Evet faiz içermediğinden dolayı müşteri temsilcisi altın fonunu önermişti. İyikide önermiş. Ufak tasarruflar güzel güvenceler oluşturuyor ve besdeki parayi hemen çekememekde caydiricilik anlamında bence iyi. Eğer kolay çekilebilme ihtimali olsa bu kadar sabredemeyebilirdim.

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Otomotik besten direk ayrilmistim, bese cok mesafeliydim ama artik BES e kismen haksizlik yaptigimi dusunuyorum. Tamam duzeltilmesi gereken yerler var o ayri .Tamamlayici sistemi bekliyorum, farkli enstruman acisindan faydali olacagini dusunuyorum..
    Bende otomatik katılımdan çıkmıştım, daha sonra bu yıl kendim tekrar girdim, %50 altın %50 hisse şeklinde, çok daha farklı fonlar var herkesin vadesine yaşına bütçesine göre istediği gibi ayarlanabiliyor, %25 katkı %3 kesinti zaten %22 kar ile başlanıyor, ve en öenmlisi gece gündüz borsa döviz fiyat haber takip etmene gerek kalmıyor, özellikle zamanı pek olmayanlar için gereksiz stresten kurtulma imkanı veriyor, gerçi ben de ayrı olarak kendi yatırımlarımı yapıyorum ama şu an BES e göre çok gerideyim, kendi yatırımlarım %10 bes %30 civarı artıda 7-8 aylık bir dönemde durum bu...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

3.  Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku
    Evet faiz içermediğinden dolayı müşteri temsilcisi altın fonunu önermişti. İyikide önermiş. Ufak tasarruflar güzel güvenceler oluşturuyor ve besdeki parayi hemen çekememekde caydiricilik anlamında bence iyi. Eğer kolay çekilebilme ihtimali olsa bu kadar sabredemeyebilirdim.

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Olay bu işte...çoğu büyük bırıkımı buraya yatırma gıbı algılıyor..bes bunun ıcın zaten uygun degıl..kumbara öyle açılmayan bır kumbara..at unut...nerdeeeee öyle tasarrufcu..hep tüketecek..yenılıyecek harcayacak...

4. Merhaba,

Daha önce otomatik katılım ile bes e girmiş ve 2 ay içinde çıkmıştım. Şimdi tekrar girmek için iş yerime dilekçe verdim. Ancak geçen gün bankacı ile görüştüğümde otomatik katılıma girmememi dışarıdan şahsi bes yaptırmamı önerdi. Otomatik katılım ve normal besin alım/ satım yaptığı fonların farklı olduğunu normal bes' te daha çok alternatif olduğunu iletti. Sizin önerilerinizi de alabilir miyim?

Ayrıca 2 tane bes hesabı açtırmamı, ileride para ihtiyacım olursa 1 ini kapatıp kullanabileceğimi iletti. Bu şekilde yapıldığında yine vergiler kesilmiyor mu?

5.  Alıntı Originally Posted by Gkhan Yazıyı Oku
    Merhaba,

Daha önce otomatik katılım ile bes e girmiş ve 2 ay içinde çıkmıştım. Şimdi tekrar girmek için iş yerime dilekçe verdim. Ancak geçen gün bankacı ile görüştüğümde otomatik katılıma girmememi dışarıdan şahsi bes yaptırmamı önerdi. Otomatik katılım ve normal besin alım/ satım yaptığı fonların farklı olduğunu normal bes' te daha çok alternatif olduğunu iletti. Sizin önerilerinizi de alabilir miyim?

Ayrıca 2 tane bes hesabı açtırmamı, ileride para ihtiyacım olursa 1 ini kapatıp kullanabileceğimi iletti. Bu şekilde yapıldığında yine vergiler kesilmiyor mu?
    Otomotik beste yanlis bilmiyorsam devlet katkisi icin fonlari siz secemiyorsunuz.
    Ama aktif kullanan aciklarsa cok faydali olur.

Sayin Gkhan,

Otomatik beste yazdiginiz gibi secenekler kisitli. Sahsi Bes’te her cesitte yatirim imkani var.

https://eksisozluk.com/entry/96019445

Alıntı Originally Posted by Gkhan Yazıyı Oku
    Merhaba,

Sent from my iPhone using Tapatalk

7.  Alıntı Originally Posted by Gkhan Yazıyı Oku
    Merhaba,

Bireysel Bes'te daha çok alternatif var evet. Otomatik Beste belirli fonlar var sadece. ama 1000 tlde extra bonus var. ( belirli şartlar dahilinde tabi) Güzel bir fon sepeti yapabilirsin. % 30 tahvil bono , %20 hisse , %10 altın gibi...... Riskinizi dağıtıp birisi artmazsa diğeri artar mantığı için getirinizide artırabilirsiniz.

2 ayrı hesapta açtırabilirsiniz ama vergi şartları değişmiyor. Hangisini bozarsanız onun vergisini verirsiniz. devlet katkısı için biliyorsunuz süre sınırları var. ilk 3 yıl devlet katkısı alamıyorsunuz. 3 yıldan sonra %15 , 6 yıldan sonra %35 , 10 yıldan sonra ise %60 ını alabiliyorsunuz devlet katkısının. eğer yaşınız genç ise ve bireysel emeklilikten emekli olmayı düşünmüyorsanız 10 yıl sistemde kalmanızı öneririm. bu yolla hem kazançlardan %15 yerine %10 vergi verirsiniz hemde devlet katkısının %60 ını alırsınız.

ne kadar para yatırmalıyım derseniz devlet katkısını için Siz de BES sözleşmeniz için 2019 yılı boyunca toplam 30.700,80 TL katkı payı öderseniz, 7.675,20 TL'lik devlet katkısı tutarının tamamı bireysel emeklilik hesabınıza aktarılabilecek.

üst sınır budur. altında istediğiniz kadar yatırabilirsiniz.
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

öyle ya da böyle.. 11 milyon kişi çıkmış.. neden ? zorunlu/otomatik olması manasız olduğu için..

şimdi tekrar zorla bunları sisteme sokmaya çalışacaklar..

açlık sınırı 2019 da 2000 tl civarı.. net asgari ücretle aynı..

bu "açlık sınırı" (*) gibi gösterge rakamları spor olsun diye açıklamıyorlar.. bir anlamı var.. adı üstünde bu açlık sefalet perişanlık gibi bir sınır ücretlerde.. halkın önemli bir kısmı bu seviyelerde ne yazık ki.. millet açlıktan kıvranırken "halk kendi başına tasarruf yapamıyor o yüzden zorla yapmalı" tarzı iktidar ve medyasının mantığı oldukça komik oluyor..

(*) bir diğeri yoksulluk sınırı
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Sayfa 175/453 İlkİlk ... 75125165173174175176177185225275 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •