Sayfa 259/451 İlkİlk ... 159209249257258259260261269309359 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 2,065 - 2,072 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Paylaşım için teşekkürler Sn. asuGaGuGa 👍🏻

2. selamlar nerden başlamak lazım bu bes sistemini araştırmaya?

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
     Alıntı Originally Posted by bilginfo Yazıyı Oku
    selamlar nerden başlamak lazım bu bes sistemini araştırmaya?
    Önce buraya göz atmanızı,
    https://www.egm.org.tr/bireysel-emek...k%20sistemidir.

sonra da www.tefas.gov.tr den emeklilik fonlarının getirilerine göz atmanızı tavsiye edebilirim.

vadenizi belirleyip ona göre Doğru fonu seçmek lazım,
    doğru güzel bir dağılım ile inşallah başarılı bir sonuç alırsınız, başarılar

4.  Alıntı Originally Posted by bilginfo Yazıyı Oku
    selamlar nerden başlamak lazım bu bes sistemini araştırmaya?
    kamu hizmeti olmasın adına konunun özetinin özetini paylaşayım:
    -öncelikle bu bir para biriktirme sistemi, biriktirdiğiniz kadarını geri alacaksınız, emeklilik kelimesi yalan.
    -şirket katkılı bir hesap açılacaksa tek saniye düşünmeden yapın, sizin ödediğiniz kadar şirket katkı veriyor.
    -şahsi açacaksanız ana tasarruf kaleminiz olmayacak şekilde açın, toplam tasarruflarınızdaki oranı üçte biri geçmesin.
    -mümkünse 40 yaş üzeri birine açın hesabı 56 ya gelince kayıpsız çekersiniz.
    -sistemde 15 yıl ve üzeri kalınca getirisi ciddi biçimde azalıyor sebebi fon kesintileri
    - diyelim 100k paranız oldu ve ayda 500 tl yatırıyorsunuz, fon kesintisi senelik ortalama 2%, yani 4 aylık priminiz kafadan fon
    kesintisi olarak gidiyor.
    -iyi yanı bileşke getiri, birikmiş paranın bileşke getirsi güzel oluyor
    -mevduat türevi bir fona para yatırmanın alemi yok, temelde üç çeşit fon var altın ,döviz ,borsa. Bunlar arasında sepet yapmak ve/veya geçiş yapmak lazım, senede altı hak var zaten iki ayda bir göz atsan yeterli.
    ben yıllardır altın fonundaydım, şimdi 60 altın 40 borsa olarak güncelledim.

5. çok teşekkürler gayet faydalı oldu bilgiler

6. merhaba. okuduğum kadarıyla Anadolu Hayat BES direkt dövize yatırım imkanı veren bir fon sunmuyor. Yanlış mı biliyorum?

7.  Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    merhaba. okuduğum kadarıyla Anadolu Hayat BES direkt dövize yatırım imkanı veren bir fon sunmuyor. Yanlış mı biliyorum?
    Direk döviz odaklı fonu yok, eurobond fonları var kamu dış borçlanma adıyla,Euro ve dolar cinsinden değerleniyor

8.  Alıntı Originally Posted by alikkkk Yazıyı Oku
    Direk döviz odaklı fonu yok, eurobond fonları var kamu dış borçlanma adıyla,Euro ve dolar cinsinden değerleniyor
    teşekkür ederim. eurobond bu faiz ortamında iyi bir tercih olmaz sanirim. borsa + altına devam 😊

Sayfa 259/451 İlkİlk ... 159209249257258259260261269309359 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •