Sayfa 200/454 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250300 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,593 - 1,600 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    % 35 (Altın)
    % 35 (Faiz)
    % 10 (PPF)
    % 10 (Hisse)
    % 10 (Değişken)

Fon değişikliği konusunda tecrübeli arkadaşlara sorum şu olacak. Diyelimki yukarıda oluşturduğum portföydeki ağırlıkları aşağıdaki gibi değiştirdim:

% 70 (Altın)
    % 15 (Faiz)
    % 5 (PPF)
    % 5 (Hisse)
    % 5 (Değişken)

Sonuçta 3 ayrı fon satışı 1 fon alışı yapılacak ama emir tek olduğu için tek hakkım gidecek. Doğru mudur ?
    Tek bir değişim hakkı kullanmış olacaksınız üstadım. Dikkat etmeniz gereken nokta değişimi tüm birikim ve katkı paylarında yapacaksanız bu değişimi belirtir seçeneği seçmek. Sadece katkı payı derseniz ödeme yaptığınız katkı paylarında değişim yapmış olursunuz elinizdeki fonlarda değişim gerçekleşmez. Sadece birikim seçerseniz aylık katkı ödemenizle alınan fonlarda değişim olmaz.
    Birde değişim valör sırasına göre olur. Yani ilk önce PPF ile %5 altın alır, sonrada faiz dediğiniz tahvil ise onun satışıyla %20'lik kısım daha alır. Sonra da hisse ve değişkenlerden gelen %10 kısım daha alır. Yaklaşık 3 gün içerisinde tamamlanır değişiminiz

2.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

Ne yazık ki size katılamıyorum üstadım. Zira, Altın fonlar için esas aldığımız gram altın fiyatlamasının borsa endeksine göre gayet düzenli bir trend içerisinde olduğu net bir şekilde görülmekte. Zaten temel stratejimdeki "esas olarak altın fon, agresif faiz fiyatlamalarında ise tahvil fon" taktiğinin arkasındaki gerekçem de buydu. Altın tarafındaki mevcut getiri eğrisinin eğimi BES gibi uzun vadeli yatırım planlamasında olanlar için hiç kuşkusuz gayet yeterlidir. Hisse veya değişken, süper agresif değişken gibi çeşitli adlarla var olan fonlarda macera aramaya gerek yok kanaatimce. Macera aramak isteyenler için (değişiklik hakkı sınırsız olan) normal fon piyasası hatta hisse senetlerinin bizatihi kendisi ortalık yerde duruyor. Ve denemesi bedava.
    Altın fonları her ne kadar istikrarlı bir yükseliş trendi içerisinde olsa da yüksek risk taşıyan fon sınıfında değerlendirilmekte..Bu da beni biraz korkutuyor..Geçtiğimiz dönemde yüksek bir getirisi olduğundan altın fonu oranımı % 20 lere düşürdüm.son dağılımım şu şekilde

% 20 ALTIN
    % 20 HİSSE
    % 30 PPF
    % 20 KARMA
    % 10 TAHVİL

al-sat tavsiyesi değildir..

3. Bu grafiği diğer başlıkta da asmıştım dostlarım. Faizdeki hızlı geri çekilme sonrasında yaşanan stabilite devam ediyor ve "stabil dönemlerde Altın fonlar en iyi getiri vaad eden enstrümanlardır" tezimize uygun olarak Altın fon getirileri son bir aylık dönemde % 6 seviyesine yaklaştı. Enflasyondaki baz etkisi sona erdi ve faiz için kısa dönemli olarak bu seviyelerin dip noktalar olduğunu söylemek mümkün. Esasen ben bu dibin 12-12,5 seviyesinde oluşacağını düşünüyordum ancak ülke yöneticileri faiz lobisine karşı açık bir savaş ilan etmiş vaziyetteler. Trump'ın FED'e yaptığı baskıdan da bunu anlamaktayız. Ha keza aynı şeyi Putin ve Erdoğan da yapmakta. Küçük de olsa yaşanan bu sapmanın temel nedeni bu bana kalırsa.

4. Döviz tevdiat hesaplarındaki çözülme devam etmekte ve çıkan para nispeten dolarla korele olan Altın'ı tercih ediyor. Altın yatırımcısı artık yavaş yavaş "altına yatırım dolaylı yönden dolara yatırımdır" psikolojisine alışıyor. Bu bakış açısı sadece bize özgü değil, aynı şeyi ABD tahvillerini tutanlar da düşünüyor, ki ons fiyatlamasındaki gerilemeleri ticaret görüşmelerindeki olumlu seyre bağlayanlar bile bu yönde gelen her türlü olumlu açıklamaya rağmen altın talebinden vazgeçmiyor.

Ons'taki fiyatlamanın açıklaması da bu.

5.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Döviz tevdiat hesaplarındaki çözülme devam etmekte ve çıkan para nispeten dolarla korele olan Altın'ı tercih ediyor. Altın yatırımcısı artık yavaş yavaş "altına yatırım dolaylı yönden dolara yatırımdır" psikolojisine alışıyor. Bu bakış açısı sadece bize özgü değil, aynı şeyi ABD tahvillerini tutanlar da düşünüyor, ki ons fiyatlamasındaki gerilemeleri ticaret görüşmelerindeki olumlu seyre bağlayanlar bile bu yönde gelen her türlü olumlu açıklamaya rağmen altın talebinden vazgeçmiyor.

Ons'taki fiyatlamanın açıklaması da bu.
    Küresel merkez bankalarının genişlemeci politikalarının altın talebi ile ilgisi var mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6. Bes topiğini araştırma ve verilere dayalı paylaşımlar görmek çok güzel...teşekkür ve takdirlerimi sunuyorum...
    bende faizsiz altın ve hisse (katılım) eşit oranda bes'im var ve bu yıl gayet güzel kazanç sağlamış olduk... Bes in en büyük sıkıntısı 10 yıl ve 56 yaş öncesi devlet katkısının tamamını alamamak bu sebeple yalnızca bes e yatırım yapmıyorum birikimlerimin diğer yarısı da borsa, altın mevduat (faizsiz) ve bir miktar da krypto para yatırımı da yapıyorum.. şu anda bes yatırımında %38-40 kardayım kendi diğer yatırımlarımda ise toplamda yalnızca %4 civarı kardayım.. bes daha profesyonel oluyor kesinlikle... nasip olursa 56 yaşına kadar şunun şurasında 20 yıl var o günleri görürsek güzel bir durumda olmayı umuyorum...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

7. Küresel para basma olayı ekonomide şirketleri kurtarma operasyonu için yapılan bir eylem bu sebeble ekonomiye güvensizlik oluşuyor.yatirimci altına yöneliyor

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Küresel merkez bankalarının genişlemeci politikalarının altın talebi ile ilgisi var mı?
    Var. Faiz düşüşlerinde harcamalar artar ancak tam tersi bireylerin tasarruflardan elde ettikleri gelirler azalır ve bu paradoks bireyleri daha güvenli yatırım araçlarına sevk eder üstadım.

Sayfa 200/454 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250300 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •