Sayfa 325/465 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425 ... SonSon
Arama sonucu : 3716 madde; 2,593 - 2,600 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Nihayet fon yönetiminden birilerine ulaştık her biri 30 dakika beklemeden
    sonra, ilgilenen arkadaşlar için bilgi olması açısından şöyle birşey diyorlar,
    Fon satış talimatı verdiğinizde bekleyen yatırmış olduğunuz bir tutar varsa
    önce onu işleme alıyorlarmış yani 500 tl yatırmıştınız önce o yapılıyormuş
    sonraki gün birikiminiz neyse o yapılıyormuş,yani kıytırık 500 tl için bütün
    birikimi 1 gün sonra yapıyorlarmış kaybı düşünürseniz saçmalık daha da büyük.
    Yatırım tavsiyesi değildir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,776
    İstek üzerine şu konuyu buraya bırakıyorum.

Alıntı Originally Posted by nikrece Yazıyı Oku
    İş yoğunluğundan gündemi okuyamadım. Bu yazınızı görünce uyarmak istedim.
    Bes konusunda bir çok gerçek gizleniyor.
    Şunu kesinlikle bilinki%25-30 devlet katkısı emanet paradır. Sadece 55 yaşınızı doldurup beste 10 seneyi tamamlarsanız bunu hak ediyorsunuz.
    55 yaş altında emekliliği gelen bu miktarı alamıyor. Bu yüzden ki zorunlu BEST de 45 yaş üstüne muafiyet gelmiştir.
    Diğer bir husus Bese girdiniz erken çıktınız. Tekrar bese girdiğinizde ne kadar erken çıkmışsanız o kadar süre devlet katkısı alamazsınız.
    Bilginize
    Yaş 47 yazdığından belirteyim dedim.
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bu güzel BES bilgilerini aşağıdaki yerde de paylaşmanız dileğiyle linki aşağıya bırakıyorum. 56 öncesi erken ayrılmada devlet katkısı pek bir anlamlı değil diyorsunuz.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...42#post5709842
    Bir ilavede devlet katkısı 1 yıl için bürüt asgari ücreti gecemez.
    45 yaş üstü ilk defa gireceklere şiddetle tavsiye ederim.
    DÜZELTME ilave edeyim 55 altı emeklilik hak eden devlet katkısınının %60 ını alabiliyormuş.
    Son düzenleme : nikrece; 24-12-2021 saat: 18:39.

3. 50 yaşımda emekli olacağım. BES'te 10 yılım doluyor. Devlet katkısının tamamını alabilir miyim?
    (Benim BES OKS-Kamu)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,776
     Alıntı Originally Posted by demir ceyhan Yazıyı Oku
    50 yaşımda emekli olacağım. BES'te 10 yılım doluyor. Devlet katkısının tamamını alabilir miyim?
    (Benim BES OKS-Kamu)
    Hayır. %60 alınacağı söyleniyor.%10 da elde ettiğiniz gelirden stopaj kesintisi olur.55Yaş +1 günden önce tamamı alınmıyor maalesef.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,776
    Soru şu ?Niye bu sisteme girdiniz? Niye bu sistemden 10 yıl sonra ayrılmak istiyorsunuz?
    Ayrıca bu sistemin adı yanlıştır. Bireysel birikim fonu olmalıdır. Bu sistemde SSK gibi bir emeklilik söz konusu değildir. Ya paranızı alır gidersiniz, ya da kıymık kıymık alıp birikiminiz bitince size daha yok derler. Çünkü sistem bitince birikiminiz takas banka devredilir, işletilmez. Bunları bilmekte fayda var.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,776
    Aldığınız birikimi daha iyi bir yerde kullanacaksanız çıkarsınız. Kullanacağınız bir yer yok ise kimse size 10 yıl sonunda çık demiyor..

7. sirket katkili besin bile aman aman bi birikim yapmadigini soyleyebilirim, sirket katkisi olmasa aninda cikardim, hele son zamanlarda iyice kotu oldu.

4,5 yildir besteyim, her ay yatirdigim parayi hisse portfoyumde degerlendirsem sirketin yatirdigi dahil daha fazla kazanirdi.

8. Devlet katkısından da stopaj alınıyor mu ?

Alıntı Originally Posted by nikrece Yazıyı Oku
    Hayır. %60 alınacağı söyleniyor.%10 da elde ettiğiniz gelirden stopaj kesintisi olur.55Yaş +1 günden önce tamamı alınmıyor maalesef.

Sayfa 325/465 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •