Sayfa 260/453 İlkİlk ... 160210250258259260261262270310360 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 2,073 - 2,080 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Bes sisteminde en önemli konu bence fonlardır. Maalesef emeklilik şirketlerinin de en büyük handikapı fon yönetimi konusudur. Genellikle kendi portföy yönetim kadroları olmadığı için bu taşere ederler ve getirileri dipte olan fonları olur. Kendi adıma büyük bir bankanın bes in deyim ve fon yönetimi çok kötü olduğu için nispeten daha küçük ama fonları daha başarılı bir şirkete kaydırıyorum bes hesabımı. Bakalım besi başka kuruma kaydırma işini bugün başlatacağım.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bes sisteminde en önemli konu bence fonlardır. Maalesef emeklilik şirketlerinin de en büyük handikapı fon yönetimi konusudur. Genellikle kendi portföy yönetim kadroları olmadığı için bu taşere ederler ve getirileri dipte olan fonları olur. Kendi adıma büyük bir bankanın bes in deyim ve fon yönetimi çok kötü olduğu için nispeten daha küçük ama fonları daha başarılı bir şirkete kaydırıyorum bes hesabımı. Bakalım besi başka kuruma kaydırma işini bugün başlatacağım.
    Hangisine kaydıracaksınız?

Süreci yaşadıkça güncellerseniz seviniriz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Sayın pit, sizi yatırım fonları topiğinde de takip ediyorum. Büyük emeklilik şirketleri bu sene altın BES'leri dışında hiçbir varlık gösteremediler. (hisse bes'lerde bile) Bu yüzden bende değiştireceğim. Biraz araştırdığımda FIBA BES diğer firmalar ile de çalışıyor (tacirler , osmanlı, oyak vb) Siz hangi kurumu düşünüyorsunuz. Dönüş yaparsanız seviniriz.

Alıntı Originally Posted by arzved Yazıyı Oku
    Sayın pit, sizi yatırım fonları topiğinde de takip ediyorum. Büyük emeklilik şirketleri bu sene altın BES'leri dışında hiçbir varlık gösteremediler. (hisse bes'lerde bile) Bu yüzden bende değiştireceğim. Biraz araştırdığımda FIBA BES diğer firmalar ile de çalışıyor (tacirler , osmanlı, oyak vb) Siz hangi kurumu düşünüyorsunuz. Dönüş yaparsanız seviniriz.
    direkt reklam ve yönlendirme olmasın diye firmayı yazmayayım. Ama yönetim şekli olarak FEF fonunu beğendim. Aktif yönetiliyor diye düşündüğüm için bu fonun olduğu kuruma geçeceğim.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Katılıyorum. Benim de uzun süredir canımı sıkan bir konuydu bu.
    BES'te miktar arttıkça fon yönetim kesintisi de ciddi meblağlara geliyor.
    Uzun vadede %25 devlet katkısını bile eritecek seviyelere geliyor bu performans düşüklükleri ve kesintiler.

Alternatif olarak ne yapabilirim diye baktım; yatırım fonu piyasasında sürekliliği olan ve başarılı yönetilen fonlar olduğunu gördüm.
    BES'ten ayrılıp oraya geçmeye karar verdim.

İlerde BES performansları ve kesinti olanları beklediğim seviyeye gelirse yeniden girmeyi değerlendirebilirim.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    kamu hizmeti olmasın adına konunun özetinin özetini paylaşayım:
    -öncelikle bu bir para biriktirme sistemi, biriktirdiğiniz kadarını geri alacaksınız, emeklilik kelimesi yalan.
    -şirket katkılı bir hesap açılacaksa tek saniye düşünmeden yapın, sizin ödediğiniz kadar şirket katkı veriyor.
    -şahsi açacaksanız ana tasarruf kaleminiz olmayacak şekilde açın, toplam tasarruflarınızdaki oranı üçte biri geçmesin.
    -mümkünse 40 yaş üzeri birine açın hesabı 56 ya gelince kayıpsız çekersiniz.
    -sistemde 15 yıl ve üzeri kalınca getirisi ciddi biçimde azalıyor sebebi fon kesintileri
    - diyelim 100k paranız oldu ve ayda 500 tl yatırıyorsunuz, fon kesintisi senelik ortalama 2%, yani 4 aylık priminiz kafadan fon
    kesintisi olarak gidiyor.
    -iyi yanı bileşke getiri, birikmiş paranın bileşke getirsi güzel oluyor
    -mevduat türevi bir fona para yatırmanın alemi yok, temelde üç çeşit fon var altın ,döviz ,borsa. Bunlar arasında sepet yapmak ve/veya geçiş yapmak lazım, senede altı hak var zaten iki ayda bir göz atsan yeterli.
    ben yıllardır altın fonundaydım, şimdi 60 altın 40 borsa olarak güncelledim.
    Stopaj kısmınıda ekleyelim. Hesap yaparken kazanç kısmından, stopaj kesileceğini unutmayalım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    kamu hizmeti olmasın adına konunun özetinin özetini paylaşayım:
    -öncelikle bu bir para biriktirme sistemi, biriktirdiğiniz kadarını geri alacaksınız, emeklilik kelimesi yalan.
    -şirket katkılı bir hesap açılacaksa tek saniye düşünmeden yapın, sizin ödediğiniz kadar şirket katkı veriyor.
    -şahsi açacaksanız ana tasarruf kaleminiz olmayacak şekilde açın, toplam tasarruflarınızdaki oranı üçte biri geçmesin.
    -mümkünse 40 yaş üzeri birine açın hesabı 56 ya gelince kayıpsız çekersiniz.
    -sistemde 15 yıl ve üzeri kalınca getirisi ciddi biçimde azalıyor sebebi fon kesintileri
    - diyelim 100k paranız oldu ve ayda 500 tl yatırıyorsunuz, fon kesintisi senelik ortalama 2%, yani 4 aylık priminiz kafadan fon
    kesintisi olarak gidiyor.
    -iyi yanı bileşke getiri, birikmiş paranın bileşke getirsi güzel oluyor
    -mevduat türevi bir fona para yatırmanın alemi yok, temelde üç çeşit fon var altın ,döviz ,borsa. Bunlar arasında sepet yapmak ve/veya geçiş yapmak lazım, senede altı hak var zaten iki ayda bir göz atsan yeterli.
    ben yıllardır altın fonundaydım, şimdi 60 altın 40 borsa olarak güncelledim.
    yazdıklarınızdan sonra pek mantıklı gelmemeye başladı kaydadeğer artı tarafları yok mu bu sistemin?

8.  Alıntı Originally Posted by moruk34 Yazıyı Oku
    yazdıklarınızdan sonra pek mantıklı gelmemeye başladı kaydadeğer artı tarafları yok mu bu sistemin?
    çok cazip bir sistem olsa devlet zorla sokmaya çalışır mı?

Maalesef SGK batık ötesi bir durumda, özel sektörde de çalışma şartları malum.

tasarrufun iyisi kötüsü olmaz denip bir miktar BES yapılabilir.

ben şirket katkılı olduğu için düşünmeden yaptırdım, aylık totalde 800 tl gibi bir rakam yatıyor şu an maaştan kesilip.

ilerleyen yıllarda sgk maaşları gerçekten komik seviyelere düşecek, adının BES olması şart değil ama tasarruf yapmak lazım

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/m...gi-306934h.htm

Sayfa 260/453 İlkİlk ... 160210250258259260261262270310360 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •