Sayfa 286/453 İlkİlk ... 186236276284285286287288296336386 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 2,281 - 2,288 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. FEF getirisi de gayet iyi. Tebrik ederim üstadım.

BEFAS'la birlikte değişken fonlar ön plana çıkacaktır. Çünkü mesela Altın fonlarda getirilerde fazla bir oynama yok, % 1 bile değil aradaki fark. Ha keza standart fonlarda da durum aynı. Değişkenlerin yanına 1-2 fon sepeti fonu da ilave edip arkaya yaslanmak lazım. 6 kez değiştirme hakkı bana fazlaydı 12 iyice fazla. Yap bir sepet bak keyfine.

Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    FEF getirisi de gayet iyi. Tebrik ederim üstadım.

BEFAS'la birlikte değişken fonlar ön plana çıkacaktır. Çünkü mesela Altın fonlarda getirilerde fazla bir oynama yok, % 1 bile değil aradaki fark. Ha keza standart fonlarda da durum aynı. Değişkenlerin yanına 1-2 fon sepeti fonu da ilave edip arkaya yaslanmak lazım. 6 kez değiştirme hakkı bana fazlaydı 12 iyice fazla. Yap bir sepet bak keyfine.
    Aynen öyle befas gelsin bende 3-4 fonluk bir sepet yaparım bi daha uğraşmam. Sürekli piyasayı takip edip fon değişikliği yapacaksam BES de ne işim var.
    En kötü ihtimalle fonlarım düşük performans olduğu zamanlarda ödemeleri yapmaya çalışır maliyet düşürürüm.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3. bu BES konusunda şirket katkılı hesapları olup belirli süre yatıran kişilere iyi rakamlar kalacak gibi, emekli maaşlarının geleceği ortadayken maalesef bir tercih değil bir zorunluluk oluyor BES konusu.

çoğu insan farkında değil ama alacağı emekli maaşları iyimser tahminle babalarının aldığının yarısı olacak.

benim beşinci yıl bitti ve 100k birikime ulaştım, gittiği yere kadar az veya çok devam edeceğim, hele TEFAS fonlarını da alma imkanı gelirse sistem kendini aşar.

4. Bilen var mı
     Alıntı Originally Posted by yasard Yazıyı Oku
    Arkadaşlar,

BEFAS dan sonra aşağıdaki maddenin ne kadarlık bir etkisi olur? Mutlaka görmüşünüzdür bu detayı ama hesaplayan varsa ve yazarsa çok makbule geçer... Sırf "temettü fonu", "BRIC", "Koç iştiraki (bunu şimdilik alamıyoruz safran olmak lazım)" fonları için yeni poliçeler yapmayı düşünüyordum. etkisi fazla olmayacaksa hiç uğraşmayayım.

BES yönetmeliğinin 22/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan giriş aidatı, yönetim gider kesintisi ile fon toplam gider kesintisine yönelik kontrol işlemi uygulanmayacak.

BES yönetmeliğinin 22/A maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan fon toplam gider kesintisi iade işlemine BEFAS üzerinden
    alınan diğer şirketlere ait fonlar üzerinden yapılan kesintiler dahil edilmeyecek, sadece katılımcının sözleşmesinin veya sertifikasının bulunduğu şirketin fonları dahil edilerek iade işlemi yapılacak.
    Mi Note 3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    Merhaba; ben temkinli bir yatırımcı olarak Güneş ve Ay'ın aynı hizaya geldiği yani Altın'ın dolar cinsinden nispeten yüksek olduğu ve dolar/tl nin en yüksek olduğu seviyede ppf'ye geçerdim ve geçen hafta tüm BES pozisyonumu yüzde yüz altın fonundan yüzde yüz ppf fonuna geçirdim. Ama güneş tutulurken sörf yapmak isteyen de olabilir.
    Para piyasası fonu ile altın arasındaki başarılı değişiminiz konusunda tebrikler. Zirveden Para piyasası fonuna dönmüşsünüz. Sayenizde bizlerde döndük
    Tekrar altın fonuna geçmeyi düşündüğünüzde de yazarsanız seviniriz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6. ECB para dağıtma işine 2022 Mart ayına kadar devam kararı aldı. Ha keza FED de, Biden'ın ilk yılı dolmadan (enflasyon artsa bile) faiz tarafında fazla bir aksiyon almayacak gibi. Tahminim odur ki bizim Merkez Bankamız da aynı şekilde hareket edecektir. Bu durumda değişken fonlardaki cazip getirilerin bir süre daha devam etmesini beklemek gerekir diye düşünüyorum.

Emeklilik Gözetim Merkezi'nin BES temel göstergelerine göre, Bireysel Emeklilik
    sisteminde katılımcıların toplam fon tutarı 4 Haziran 2021 itibariyle 151 milyar TL oldu.

Diğer BES temel göstergeleri:

Katılımcıların Fon Tutarı 151.043,4 milyon TL
    Faizli Fon Tutarı 124.874,1 milyon TL
    Faizsiz Fon Tutarı 26.169,3 milyon TL

Devlet Katkısı Fon Tutarı 20.736,5 milyon TL
    Faizli Devlet Katkısı Fon Tutarı 18.621,4 milyon TL
    Faizsiz Devlet Katkısı Fon Tutarı 2.115,2 milyon TL

Şirketlerin Katılımcılarının Toplamı 6.906.553 Kişi

Kaynak: MATRİKS
    Bu arada veriler müthiş. 151 milyar TL büyüklüğe ulaşmış bir BES'imiz var an itibariyle. Foncu çocuklar, duydunuz değil mi yavrum. Ona göre yönetin fonları.

7.  Alıntı Originally Posted by yasard Yazıyı Oku
    Bilen var mı
    Kimse cevap vermemiş. Neden ? Çünkü uygulaması olmayan bir şey hakkında fikir soruyorsun üstadım. Hele bir BEFAS devreye girsin, uygulamadan kaynaklanan tecrübeleri o zaman paylaşırız.

Alıntı Originally Posted by yasard Yazıyı Oku
    Bilen var mı

Mi Note 3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bende okuduğumda üyesi olduğumuz kurum dışında fon almamız durumunda bazı handikaplar yaşamamız normal diye düşünüyorum.
    Ama bu başarılı fonları alabiliyor olmamız bu bahsettiğiniz kayıpları tolere edecektir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 286/453 İlkİlk ... 186236276284285286287288296336386 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •