Sayfa 275/453 İlkİlk ... 175225265273274275276277285325375 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 2,193 - 2,200 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    BES ve TEFAS birbirinden temel anlamda farkı olmayan yatırım enstrümanları. Sepetteki aynı yumurtalar yani. 26 yaş için BES erken, madem fon piyasasına ilgi duyuyorsun 46 yaşına kadar TEFAS fonlarına yatırım yap. Sonra kalan 10 yılda bu fonları bozup maksimum tutarları yatıra yatıra BES'i tamamla ve devletten en yüksek oranda katkı payını alıp emekli ol. 56 yaş fazla bir yaş değil, kalan günlerini de paranı yiyerek geçir.

SP500 konusu beni aşar.
    Cevap için çok teşekkürler hocam işte şimdiden tefas yerine bese başlamak mantıklı mıdır sizce bir de bu aidat alıyorlarmış %8.5 canımı bu sıktı ya neden yıllık bu aidatı vermek zorunda mıyız acaba?

2.  Alıntı Originally Posted by HRS Yazıyı Oku
    Cevap için çok teşekkürler hocam işte şimdiden tefas yerine bese başlamak mantıklı mıdır sizce bir de bu aidat alıyorlarmış %8.5 canımı bu sıktı ya neden yıllık bu aidatı vermek zorunda mıyız acaba?
    Cevap yazının içinde var zaten.
    Bes'e 40 yaşımdayken başladım. Çünkü 56 yaşımda emeklilik hakkını kazanıyorum. Bakın burada da bir cevap gizli.

3. Kişisel tercihlere dayalı olan yatırım stratejilerinde genel geçer bir doğru ya da mantık olmaz. Verdiğiniz her bir karar şu forumda aktif bir şekilde bulunan binlerce yatırımcıdan kesinlikle farklıdır ve bunun nedenleri doğduğunuz anda Satürn'ün Merkür ile yaptığı açının derecesine kadar gider. BES ve TEFAS temel anlamda aynı yatırım enstrümanlarıdır derken kastettiğim şey, paranızın bir kısmını bizzat kendiniz değil profesyonellerin yönetimine bırakmış olmanızdır ve unutmayalım ki fon yatırımı dediğimiz şeyin en önemli kısmı "piyasa dinamiklerini analiz ederek mevcut konjonktüre en uygun olanını seçmek" tir. Fon yöneticileri sadece sizin bu seçiminizin uygulamasını yaparlar.

Genç yaşta BES yatırımı yapmak bana göre gereksizdir. Ancak (mevcut mevzuata göre yazıyorum) 46 yaş civarında olup ta yaptırmayana, imkanları olup ta katkı payını maksimumdan yatırmayana da kimse kusura bakmasın ahmak derim. Başlayıp, sadece 10 yıl sonra emeklilik şartları sunan ve yatırdığınız her 100 TL ye 25 TL ilave katkı payı verilen bir yatırım aracını elinin tersiyle itenlerin IQ seviyesini hep merak etmişimdir.

Neden 46 yaş ısrarını yapıyorum, şundan: 10 yıl boyunca o güne kadar yapmış olduğunuz diğer yatırımları bozup maksimum tutarları yatırabilmeniz için. Maksimum tutar dediğimiz şey sözleşme başına (2021 rakamları) 43 bin TL. Yani bu yatırdığınız tutara hazinesinde çok para olan devletimiz 10 bin 750 TL daha yatırıyor. Şakkadanak. Çok zengin bir devletimiz var Allah ondan razı olsun.

Gelelim o aidat vs öküzün altında buzağı arama meselesine. Bunların bir kısmı (yönetim vb aidatları) 6 ncı yıldan sonra geri ödenmeye başlıyor, geriye sadece fon işletim gideri kalıyor. Adamlar fon işletiyor günün 7/24 saatinde dünyanın parasını yönetiyorlar o kadarcık ta hakları olsun yani. Bedavaya kimse kimseye su vermiyor nekine fon işletsin.

4. Fon değişim hakkının 12 ye çıkarılması, Eylül ayında BEFAS'ın devreye girecek olması gibi son yapılan mevzuat değişiklikleri sonrasında BES şirketlerinde zaten var olan acımasız rekabet çok daha üst noktalara taşınacaktır. Çünkü yatırımcı istediği fona istediği anda yatırım yapabilecek. Bu durumda BES şirketleri tıpkı şimdi bankaların emekli promosyonu benzeri uygulamalara gitmek zorunda kalacaklar. Ya da -tamamen atıyorum- maksimum tutardan yatıranlara 5 günlük tatil bedava ya da ne bileyim ilave % 5 katkı da bizden gibisine teşvik edici bir şeyler bulmak zorunda kalacaklar.

Bütün bunları gördükten sonra yukarıda yazdığım 46 yaştan önce yaptırılmasının gereksizliği konusunu ayrıca tartışmaya açarız. Diyelim ki 26 yaşındasın, bir yıl maksimum katkı payı yatırıp ertesi yıl cillop gibi bir otelde 5 gün bedavadan tatil yapacaksan hiç durma hemen aç BES hesabını.

5. BEFAS sanki Temmuz da başlıyor diye duydum. Kesin tarih ne zaman acaba? Resmî bir duyuru gördünüz mü? Eylül ayı çok geç.

Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Fon değişim hakkının 12 ye çıkarılması, Eylül ayında BEFAS'ın devreye girecek olması gibi son yapılan mevzuat değişiklikleri sonrasında BES şirketlerinde zaten var olan acımasız rekabet çok daha üst noktalara taşınacaktır. Çünkü yatırımcı istediği fona istediği anda yatırım yapabilecek. Bu durumda BES şirketleri tıpkı şimdi bankaların emekli promosyonu benzeri uygulamalara gitmek zorunda kalacaklar. Ya da -tamamen atıyorum- maksimum tutardan yatıranlara 5 günlük tatil bedava ya da ne bileyim ilave % 5 katkı da bizden gibisine teşvik edici bir şeyler bulmak zorunda kalacaklar.

Bütün bunları gördükten sonra yukarıda yazdığım 46 yaştan önce yaptırılmasının gereksizliği konusunu ayrıca tartışmaya açarız. Diyelim ki 26 yaşındasın, bir yıl maksimum katkı payı yatırıp ertesi yıl cillop gibi bir otelde 5 gün bedavadan tatil yapacaksan hiç durma hemen aç BES hesabını.

Altin ile ilgilenen arkadaslar icin:

April highlights
    Global gold ETFs lost 18.3t tonnes (t) (-US$1.1bn, -0.5% AUM) in April, marking outflows for five of the past six months. However, global outflows slowed significantly, as European funds added assets for the first time since January. Global assets under management (AUM) stand at 3,567t (US$203.0bn),1 after slipping below $200bn for the first time in over a year during March. Since the peak asset levels in November 2020, gold ETF AUM has fallen nearly 14%, with 8% coming from outflows and 6% coming from the gold price selloff in US dollar terms.2

https://eksiup.com/p/z2483225mcrf

orjinal dosya: https://drive.google.com/file/d/1hft...ozlOjVg9S/view

7. BES'te, fon değişim haklarının kullanılmasının zorunluluğu ile ilgili bir tablo. Uygun zaman aralıklarında uygun fonlarda olduğunuz takdirde oldukça güzel kazançlar elde etmek mümkün dostlarım. Mesela son 1 yıllık getirilerde hisse fonlar ön sırada, ancak son 3 ayda altın fonlar en çok kazandıran fonlar oldu. Fon değişim hakkı sayısının 12 ye çıkarılmasıyla birlikte yanlış hamlelerin düzeltilebilmesi imkanı da doğuyor. Baktın konjonktür değişiyor geç diğer fona. Ayda 1 değişiklik gayet iyi bir rakam.

8.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

BES'te, fon değişim haklarının kullanılmasının zorunluluğu ile ilgili bir tablo. Uygun zaman aralıklarında uygun fonlarda olduğunuz takdirde oldukça güzel kazançlar elde etmek mümkün dostlarım. Mesela son 1 yıllık getirilerde hisse fonlar ön sırada, ancak son 3 ayda altın fonlar en çok kazandıran fonlar oldu. Fon değişim hakkı sayısının 12 ye çıkarılmasıyla birlikte yanlış hamlelerin düzeltilebilmesi imkanı da doğuyor. Baktın konjonktür değişiyor geç diğer fona. Ayda 1 değişiklik gayet iyi bir rakam.
    Hocam Anhyt ın Robo Fon ları ile ilgili görüşünüzü merak ettim.

Sayfa 275/453 İlkİlk ... 175225265273274275276277285325375 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •