Sayfa 92/453 İlkİlk ... 42829091929394102142192 ... SonSon
Arama sonucu : 3618 madde; 729 - 736 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Gayet güzel bir kazanç üstadım.

Anlamadığım bir sürü yorum var burada. Örneğin, bu BES hesaplarındaki paralar, bizim adımıza bizim hesabımızda takasbankta birikmiyor mu? BES şirketlerinin yaptığı sadece bizim hesaplarımızda olan bu paraların yönetimini yapmak değil mi?

Böyle ise, nasıl oluyorda, benim hesabımda duran bir para, bu BES şirketlerini nemalandırmak amaçlı kullanılabiliyor?
    Yada mesela emekli olan yok deniyorda, bu sistemden parasını alamamış birisinin varlığı gösterilebiliyor mu? Kimin parasına el konmuş şu ana kadar?

Benim çevremde bu sistemin içinde olupta parasını alamayanı hiç görmedim ben. Sistemin eksiklerinden birisi, emeklilik maaşı konusu. Halen çözülemediği, bir sisteme oturtulamadığı için henüz tercih edilir bir noktada değil, o yüzden herkes parasını almayı tercih ediyor.
    Takas bankta emanette olan almış olduğunuz fonlar ..... yatırdıginiz paralar banka hesaplarında fonu çıkaran kuruluşlar tarafından kredi yada teminat olarak kullanılır.....

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Takas bankta emanette olan almış olduğunuz fonlar ..... yatırdıginiz paralar banka hesaplarında fonu çıkaran kuruluşlar tarafından kredi yada teminat olarak kullanılır.....

Tüm finansal sistem bu prensiple çalışmıyor mu zaten?
    Mesela ben bankaya direkt para yatırırsam, banka benim ve diğerlerinin yatırdığı bu paralardan başkalarına veya şirketlere kredi yaratmıyor mu? Bu durumda ben bankayı finanse etmiş olmuyor muyum bir anlamda?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    Tüm finansal sistem bu prensiple çalışmıyor mu zaten?
    Mesela ben bankaya direkt para yatırırsam, banka benim ve diğerlerinin yatırdığı bu paralardan başkalarına veya şirketlere kredi yaratmıyor mu? Bu durumda ben bankayı finanse etmiş olmuyor muyum bir anlamda?
    Tamamda sen mevduat faizi olarak %23 alıyorsun...bunlar onu vermiyor ?belki likit fon yaklaşıyor...ama oda yetersiz .....kaldiki fonlardan %2 civarı yıllık kesinti yapıyorlar.

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Tamamda sen mevduat faizi olarak %23 alıyorsun...bunlar onu vermiyor ?belki likit fon yaklaşıyor...

Ben kazanç konusunu değil, şu bizim birilerini finanse etmemizi anlamaya çalışıyordum.
    Teşekkürler cevap için.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
    Ben kazanç konusunu değil, şu bizim birilerini finanse etmemizi anlamaya çalışıyordum.
    Teşekkürler cevap için.
    İşte senden aldığı nakiti kredi olarak kullandırıyor ....

6. Sistemde yaklaşık 85 milyar TL para birikmiş durumda ve bu meblağ başta forex şirketleri olmak üzere herkesin ağzından su gelmesine neden oluyor...Gel bi şansını dene abi, zaten buradaki paran güvende değil, çökerler parana vs...Geçen bir arkadaş yazdıydı çok hoşum gitti, yolcu almak için korna çalan minibüs bunlar...iyi de ben Kadıköy'e gidiyorum senin tabelada Taksim yazıyor...

na hah hah haaaaa !...

öyle anlaşılıyor ki insanlar akp ve sigorta şirketlerinin kullandığı aldatıcı dile kanmış durumda..

elbette artık bizi ilgilendirmiyor bu, ilgilendiren tek yan zorunlu olması.. bu despotik uygulama ne yazık ki beraberinde sisteme olan şüpheleri arttırıyor ama dediğim gibi bu zorunlulluk ortadan kalkarsa isteyen istediği gibi BES ile ilgili hayaller kurabilir.. ama bunu yapmayacaklar elbette.. aksine şartlar sürekli ağırlaştırılıyor..

son düzenlemelerle OKS ve BES sistemi sanki uluslararası antlaşma metnine döndü.. oldukça karmaşık maddeler ile kesintilerin dönemsel ve oransal olarak detaylarda saklandığı bir sistem.. insanlar basit bir hesaplama ile aşağı yukarı durumu kontrol etmekte oldukça zorlanacaklar.. sigorta şirketleri mevzuatın karmaşık olması için ellerinden geleni yapmış.. eskiden bu kadar karışık değildi..

şimdi ana konuya gelelim: istemediğin bir sisteme zorla katılıyorsun.. ve senden yönetim gider kesintisi ve TOPLAM fon varlığı üzerinden fon gider kesintisi yapılıyor.. şimdi farkında değilsin ama bir kaç sene sonra fon birikimlerin ciddi rakamlara ulaştığında (her ay ödüyorsun unutma!!) bu kesintilerin nasıl arttığına bizzat şahit olacaksın.. evet.. bu merak ettiğiniz "nasıl sigorta/fon şirketleri nemalanıyor ki" şeklindeki sorunun basit bir cevabı.. kaldı ki basını takip edenler özellikle bu açıdan yabancı sigorta şirketlerinin sisteme hucum ettiğini gösteriyor.. ilerleyen yıllarda ÇOK GÜZEL karlar edecekler.. insanlar ise zorla sisteme katılarak çıkmaları da zorlaştırılacak. fon/sigorta şirketleri oturdukları yerden para yazacak birikimler arttıkça.. güzel tezgah..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Takas bankta emanette olan almış olduğunuz fonlar .....
    TRKCM da Takasbank'ta...Hatta portföyündeki tüm hisseler...Yoksa Tophane'den aldıkların hala elinde mi ?...

Bende 100 adet AK Çimento hissesi duruyor mesela...Nostalji olsun diye...Kuponları bile var...Koparmadım...Hani, sende de mi var diye yazdım yanlış anlaşılmasın...Yoksa sermaye piyasasına kayıtlı bütün enstrümanların saklama merkezi tek...İllaki bilirsin bunu...Fon, Hisse farketmez...

Sayfa 92/453 İlkİlk ... 42829091929394102142192 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •