Sayfa 106/453 İlkİlk ... 65696104105106107108116156206 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 841 - 848 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Torunlardan birisi için girdiğim BES hesabına baktım az önce. Tam 112 aydır yatırıyormuşum.
    Yatırdığım 100TL 182TL olmuş. Yani %82 kazanmışım TL bazında.

0 noktasından 112 noktasına yatırdıklarımın ortalaması, 61. aya tekabül ediyor. Diğer bir deyişle 100TL para 51 ayda 182TL olmuş.(Devlet katkısının girdisi %35 olarak hesapladım)Yıllık kabaca %19 kazanmış gibi görünüyor TL bazında. 8 ay sonra devlet katkısının %100'ünü alacağız zira hesap benim adıma ve ben 56 yaşın oldukça üzerindeyim%100 devlet katkısını 8 ay sonra alınca, bu %19 daha yukarıda olacak, piyasa koşulları aynen böyle kalsa bile.

Ancak an itibari ile durum bu. 7-8 ay önce, daha önce dolar fonunda olan tüm birikimi hisse bazlı fona aktardım ve o tarihten bu yana tüm aylık ödemeleri hisse bazlı fona yapıyorum. Hep uzun vadeli düşünürüm. Fon birim fiyatı düşükten topluyorum. BIST düşük olduğu sürece toplamaya devam edeceğim. BIST tekrar yükseldiğinde, elimde çok düşük birim fiyat ortalamalı BIST fonu olacak ve bu yüzde %19 ortalama %22'nin üzerine kendini atacaktır. Bir önceki BIST rallisinde ortalama getiri yıllık %21'i bulmuştu TL bazında. Bir sonraki seferde daha yükseğe atacağını düşünüyorum zira BIST'in bir yıla yakın bir süre daha bir ralli göstermemesini umuyorum ve bekliyorum ki ortalamam dahada düşsün.

Başka şekilde değerlendirip bu yıllık %19-22'leri aşacak getiri elde edebilirmiydim? Elbette yapılabilirdi. Ama sıfır stres, ekran başlarında geçen bir hayat istemediğim için bu yolu seçtim ve mutluyum.
    Vizyoner dede olmak böyle bir şey..

Saygılar

2.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Bende moraller sıfır, libido ekside şu an...Çocuklara yaptık yırttık sanıyordum, torunlara da yapılıyormuş...Yandım anam...

*

Ellerinden öper 2 tane yeğen var, 2 sininde çocuklarına 3 yıl süreyle baktı annesi...Şimdi yeni bir yolcu var müjdesi geldi...Zavallıcık "yaw ne müjdesi ben bitmişim, kimse bana bulaşmasın artık herkes kendi çocuğuna kendi bakacak "dedi...Bir an önce oğlanın söz yüzüğünü attırmam lazım abi...O biraz zor da, çocuk yapmakta acele etmeyin felandan mı başlasam önce ?...Evet evet, inceden inceden böyle gireyim mevzuya, sonra gençsiniz, önce hayatınızı yaşayınlardan devam ederiz...Bu arada belki nalları dikerim de yırtarım torun işlerinden...

na hah hah haaaaa !...
    Allah bağışlasın.
    Ne nalları dikeceğiz. Büyük torun 22 oldu. O kendi torununu görene kadar buralarda olmayı hedefliyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. @ctugrul ve yetkisize gelsin bu felekten gece.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    @ctugrul ve yetkisize gelsin bu felekten gece.

Teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. bu daha damardan beee.

dididiidididi djjjjjjjjjj erhannnlaaa Efkar saati efkar saati efkar saati :D

Bir tanırıyı birde beni sakın unutmaaaaaa allah allahhhhhhhhhh

Bir şarkı oldun dudaklarımdaaaaaa anam ne içten söylüyor böyle dibten geliyor boğazdan filan değil.

Az gergin havayı unutalım takılın gari diye paylastım konuyla alakasız olmasından oturu ozur dılerım az deşarj olun.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

BES i savunan bir yatırımcı tarafından getiri konusunda bugun izledik %45 rakamları filan dillendirildi....

olayın doğrusunu yukarda anlattık.. %25 katkı öyle basit aritmetik mantıkla hesaba katılmaz..

%45 rakamına inanıyorsanız size basit bir sağlama imkanı: 2018 başını düşünün.. o ana kadar BES te toplamda 20 bin tl niz olsun.. her ay ayrıca 200 tl yatırıp 50 tl devlet katkısı aldınız 2018 boyunca.. tüm paranın getirisi %20 olsun..

şimdi yukarıda BES yatırımcısının dile getirdiği senaryo nasıldı: "%20 fon getirim var, %25 katkı, oldu mu sana %45"..bu uydurma çıkarıma göre BES %45 kazandırmış !!!

dolayısıyla 2018 başındaki 20 bin tl yıl sonunda (şimdi yani) %45 değerlenmesi ile 29 bin tl ye ulaşması gerekir..ayrıca sene içinde yatırdığınız (200x12=2400 tl + 50x12=600 ) 3000 tl var.. bunun nemalandığını düşünelim.. ortalama yıl boyunca %10 nemalansa 3300 tl yapması gerekir..

total sonuç: 29000 + 3300 = 32300 tl civarında bir para olmasını bekleriz bu BES yatırımcısının hesabı doğru olsaydı.. peki doğru mu bu hesap?? bu alanda yatırım yapanların bu noktaya kafa yorması gerekir...

yani hesabı takip edilebilir ve anlaşılır yapmak için 2018 içinde yatırdıklarınızı ayrı 2018 oncesi toplamı ise ayrı gösterdik ki anlaması kolay olsun.. evet.. bu örnekten anlaşılabileceği gibi sene başında hesabında toplamda 20 bin tl olan ve her ay 200 tl yatıran birisinin %20 getiri karşılığında hesabında aşağı yukarı 32300 tl olması gerekir..

evet.. olur mu ??
    Son düzenleme : discretus; 27-12-2018 saat: 22:09.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7. Yeni kitabım

8. @ctugrul ve yetkisize gelsin bu felekten gece.
    Eyvallah...Yalnız, yazılanları iyi okudun deel mi, çocuklardan sonra torunlar...Aklını başına topla ve ona göre evlen...

Sayfa 106/453 İlkİlk ... 65696104105106107108116156206 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •