Sayfa 419/453 İlkİlk ... 319369409417418419420421429 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 3,345 - 3,352 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    Merhaba, BES de 46 yaşın ocak ayında 5 adet BES başlatsam bunları minimum tutarda aylık ödeyip 56 yaş şubat ayında birinci BES i yılın tüm tutarını bir seferde ödeyip şubat ayında çıksam, 57 yaş şubat ayında ikinci BES için yılın maksimum tutarını tek seferde ödeyip ikinciden çıksam. Aynı şekilde üçüncü, dördüncü, beşinci BES kere de birer yıl arayla ödeme yapıp sistemden çıksam. Bu mümkün müdür bilgisi olan var mı?
    evet mümkündür sorun görünmüyor
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    Merhaba, BES de 46 yaşın ocak ayında 5 adet BES başlatsam bunları minimum tutarda aylık ödeyip 56 yaş şubat ayında birinci BES i yılın tüm tutarını bir seferde ödeyip şubat ayında çıksam, 57 yaş şubat ayında ikinci BES için yılın maksimum tutarını tek seferde ödeyip ikinciden çıksam. Aynı şekilde üçüncü, dördüncü, beşinci BES kere de birer yıl arayla ödeme yapıp sistemden çıksam. Bu mümkün müdür bilgisi olan var mı?
    mümkün ama çok değeceğini sanmıyorum zira enflasyon artık kalıcı 30% devlet katkısının bir anlamı kalmayacaktır.

bir noktada zaten döviz ve altın cinsi fonlara kısıtlama/ayarlama gelecektir.

ki bu zorunlu olanda zaten var.

Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    Mumkundur ama ocak ayi yerine 1 Aralik'ta baslatmak daha mantikli olur. 56 yasinda 1 Aralikta o yil icin tum tutari odersiniz, Ocak ayina gelince de o yil icin tum tutari odeyip, 2 defa maksimum devlet garantisindne alirsiniz. Ertesi sene de ayni sekilde devame dersiniz.

Ben ugrasmam 5 BES ile, ama ugrasirim derseniz, benim dedigim daha mantikli bir yol olur.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Mumkundur ama ocak ayi yerine 1 Aralik'ta baslatmak daha mantikli olur. 56 yasinda 1 Aralikta o yil icin tum tutari odersiniz, Ocak ayina gelince de o yil icin tum tutari odeyip, 2 defa maksimum devlet garantisindne alirsiniz. Ertesi sene de ayni sekilde devame dersiniz.

Ben ugrasmam 5 BES ile, ama ugrasirim derseniz, benim dedigim daha mantikli bir yol olur.
    sanırım burada arkadaş 1 besten çıkarken aldığı tutarı diğer bes(lere) yatırarak ona da devlet katkısı almayı düşünüyor. böylelikle %30 katkı alarak büyütecek ve en son besi de onun altın vuruşu olacak muhtemelen
    ancak önümüzde o kadar belirsizlik var ki bes konusu nasıl ilerleyecek bilemiyorum. Mehmet Şimşek sıkı maliye politikası uygular, bes de katkıları böyle mi devam eder, ek vergiler mi gelir vs tam bilinmezlik.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    İlginç ve güzel bir fikir. Devlet katkısında değişiklik olmayacağının garantisi olsa denenebilir. Hatta 5 değil 10 yıl ardı ardına yapılırsa 55-65 yaş arası her yıl ciddi para kazanılır. Üzerinde düşünmeye değer.

Duhul
    May 2018
    İkamet
    Aleksandretta
    Gönderi
    8,815
    Merhaba,
    Garanti emeklilik de 10 yılımı doldurdum. emeklik ve yaş dolayısı ile beklemenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.
    şu an altın fonunda bekliyorum. Ayrılmak için yaklaşık 20 gün süre veriyorlar ama bu ortamda uzun bir süre gibime geliyor.
    malum 20 gün içerisinde her şey olabilir. Bu hafta da faiz kararı var dolarda bir dalgalanma olacak malum. ama uzun vadede doların kalıcı düşüş yapacağına inamıyorum. tavsiyesi olan varmıdır, veya ayrılma tecrübesi olan.
    Teşekkurler
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Asla Değildir. Kendime öylesine Notlar ...
    Fortis Fortuna Adiuvat

Alıntı Originally Posted by activex31 Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Garanti emeklilik de 10 yılımı doldurdum. emeklik ve yaş dolayısı ile beklemenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.
    şu an altın fonunda bekliyorum. Ayrılmak için yaklaşık 20 gün süre veriyorlar ama bu ortamda uzun bir süre gibime geliyor.
    malum 20 gün içerisinde her şey olabilir. Bu hafta da faiz kararı var dolarda bir dalgalanma olacak malum. ama uzun vadede doların kalıcı düşüş yapacağına inamıyorum. tavsiyesi olan varmıdır, veya ayrılma tecrübesi olan.
    Teşekkurler
    altın ne olur ile ilgili herhangi bir yorumum yok. ancak dövizin bu cari açık ile düşeceğine ihtimal vermiyorum. sadece yaz aylarında artışı yavaş olabilir. Aylık 70 krş ile 1 tl arası gibi, Ekim sonrasında 1 tl lere ve üzerine çıkmasının muhtemel olduğunu düşünüyorum aylık artışın.
    bes te 10 yılı doldurunca devlet katkısının %60 ı alınıyor. ayrıca bugüne kadar elde ettiğiniz gelirden de %10 oranında stopaj kesintisi olacak. emekli yaşını doldurursanız bu kesinti %5 olacak.
    ben olsam çıkışımı yapmadan önce öncelikle bu yıl için alınabilecek maksimum devlet katkısı için para yatırırdım. Sonrasında 1 Ocak da 2024 için de maksimum tutarda para yatırırdım. Bu son yatırdığım tutarın da devlet katkısı hesabıma geçtikten sonra çıkışımı yapardım. Şubat 15 falan gibi sanırım hesaba geçer.

Duhul
    May 2018
    İkamet
    Aleksandretta
    Gönderi
    8,815
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    altın ne olur ile ilgili herhangi bir yorumum yok. ancak dövizin bu cari açık ile düşeceğine ihtimal vermiyorum. sadece yaz aylarında artışı yavaş olabilir. Aylık 70 krş ile 1 tl arası gibi, Ekim sonrasında 1 tl lere ve üzerine çıkmasının muhtemel olduğunu düşünüyorum aylık artışın.
    bes te 10 yılı doldurunca devlet katkısının %60 ı alınıyor. ayrıca bugüne kadar elde ettiğiniz gelirden de %10 oranında stopaj kesintisi olacak. emekli yaşını doldurursanız bu kesinti %5 olacak.
    ben olsam çıkışımı yapmadan önce öncelikle bu yıl için alınabilecek maksimum devlet katkısı için para yatırırdım. Sonrasında 1 Ocak da 2024 için de maksimum tutarda para yatırırdım. Bu son yatırdığım tutarın da devlet katkısı hesabıma geçtikten sonra çıkışımı yapardım. Şubat 15 falan gibi sanırım hesaba geçer.
    tşk.
    geçen sene ve bu sene max rakamı yatırdım ve aldım. 2023 sonuna kadar da ödemelerim tamamlanmış gozkuyor. 44 bin stoapaj %10. hakediş de % 60 65bin
    benim kafama takılan 20 günlük süre
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Asla Değildir. Kendime öylesine Notlar ...
    Fortis Fortuna Adiuvat

Sayfa 419/453 İlkİlk ... 319369409417418419420421429 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •