Sayfa 289/454 İlkİlk ... 189239279287288289290291299339389 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,305 - 2,312 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Sayın İzmir madem 3. Senenin ortasindaydiniz, az daha bekleseydiniz hem devlet katkısının %15 ini alırdınız hem de 5. Yılı doldurduğunuz için o kesintilerin bir kismi olmazdi. Hatta 6. Yılı bekleyip devlet katkısının %30 kısmını da alırdınız...

Bunlar da işte o okumadığınız sözleşmede yaziyor...

Saygılar...
     Alıntı Originally Posted by İzmir Yazıyı Oku
    Bireysel emeklilik sistemi , Anadolu Hayat şirketinde düne kadara 2 ayrı hesabım olup her ay ikisi için toplam 600 tl ödüyordum ..
    .... ama devlet katkı payı adı altında insanları nasıl dolandırdıklarını öğrendikten sonra ..
    ... iki hesabımı kapatım paramı alıp çıktım ...
    Aman aman , olan varsa ve hala ödemeye devam ediyorsanız , çok iyi düşünün boşuna para ödemeyin ..
    Zarardan başka bir şey değil

.... devlet katkı parasını elde etmek için çook uzun yıllar kalıp , 56 yaşında olursanız ve başka başka tamamlamanız gereken unsurlar var ve belki vericekler ... ( o da çok az yüzdesini ) sözleşme içeriğinde küçük harflerle herkes görmesin diye ince detaylar var , hesabınıza yatan devlet katkı parasını size vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar !! ve erken çıkarsanız zırnık yok ...
    4-5 yılda ayrılırsanız , devlet katkı parasını kesinlikle size vermiyorlar , vermeyip sizden fazladan da para alınıyor , giriş aidatı ve 925 tl para , ve yaklaşık 500 tl ayrı gider parası alıyorlar
    1.500 tl hesabınızdan düşülüyor eksik para veriyorlar ..
    .... ilk ben bes'e katıldığım vakit İş bankası servis görevlisi , müşteri temsilcisi devlet katkı paylarından ayrılırsanız ödemezler diye hiiiç bahsetmedi ,, sözleşme yapmaz diye sözleşme formunuda vermediler ,,, yani negatif konulara hiç girmedi !!!
    .... milleti dolandırmanın farklı versiyonunu uyguluyor ,,, İş bankası - Anadolu Hayat Emeklilik Bes ,
    Gerçi tüm şirketler aynı ,,..
    Mümkünse Bes'den uzak durun ,,, döviz , mevduat , altın , Borsa ile daha çok haşır neşir olup karlı olursunuz ,,

2.Bes'ten ayrıldığımda 3.yılın ortasındayım ,,, 925 tl giriş aidatı ödedim , ayrıca 400 tl kesinti , yaklaşık 1.600 tl para ödedim , ( bana vericekleri ana paramın içinden kesinti yaptılar 1.600 tl ) 200 tl zararım var .. 3 yılda kar payı vermediler.. yüklü kesintilerden dolayı .... Bes adı altında dolaylı soygun yapıyorlar .. ...

İnanmayın ,,,

Erken uyanıp Ayrıldım çook şükür rahatladım ,, darısı sizlerin başına ....

Bes'in her türlüsünden uzak durun
    Mi Note 3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by yasard Yazıyı Oku
    Sayın İzmir madem 3. Senenin ortasindaydiniz, az daha bekleseydiniz hem devlet katkısının %15 ini alırdınız hem de 5. Yılı doldurduğunuz için o kesintilerin bir kismi olmazdi. Hatta 6. Yılı bekleyip devlet katkısının %30 kısmını da alırdınız...

Bunlar da işte o okumadığınız sözleşmede yaziyor...
    Saygılar...

Mi Note 3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sn:Yaşard

İlk Bes'e katılırken özellikle Anadolu Hayat Emeklilik şirketinden sözleşme formunu istedim 6 ay göndermediler , sürekli oyaladılar bugün yarın diye ,, sistemden ayrıldım , yine göndermeyip , göremedim ,,
    En nihayet Anadolu hayat uygulaması var , oradan öğrendim sözleşme içeriğini ,, baştan bana müşteri temsilcileri yalan söylediler ,DEVLET KATKI PAYI getirisi ile ilgili beyanları ...

Taa İlk başta 5 yıl kalıp ayrılıcam diye konuştum , bana devlet katkı parasını hakedersin dediler ,,, şu kadar birikicek falan filan diye ...bunun üzerine hatta 2.Bes hesabı açtırdım , bunu olursan şu avantajların olur deyip kelime oyunu yapıp kandırıyorlar ve yine oldum ... eksiksiz ödedim ,,

Bilmukabele Saygılar benden Teşekkür Ederim ..

3. 2.Bes'ten ayrıldığımda 3.yılın ortasındayım ,,, 925 tl giriş aidatı ödedim , ayrıca 400 tl kesinti , yaklaşık 1.600 tl para ödedim , ( bana vericekleri ana paramın içinden kesinti yaptılar 1.600 tl ) 200 tl zararım var .. 3 yılda kar payı vermediler.. yüklü kesintilerden dolayı ....
    Bu 3.5 yıllık 2 nci sözleşmenizden size NET olarak kaç TL verdiler üstadım. Bir mahzuru yoksa tabi ?

4.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Bu 3.5 yıllık 2 nci sözleşmenizden size NET olarak kaç TL verdiler üstadım. Bir mahzuru yoksa tabi ?
    3,5 yıl değil 2,5 yıl ,,, 7.700 tl ana para yatırdığım katkı payıdır . Devlet katkı payı hariç getirilerle beraber yaklaşık 9 milyar kusur haketmişim
    Ama kesintiler çıktıktan sonra net : 7.530 tl verdiler,,, ( 925 giriş aidatı +400 kesinti +gelir vergisi ıvır zıvır kesintiler )

200 tl zarar , cepten çıktı,,
    Ödediğim ana para katkı payım 7.700 ama 7.535 net para verdiler ,,,

BES sistemi 10 yıl ve üzeri sistemde kalıp emeklilik yaşını doldurarak çıkmak üzerine kurgulanmış. Erken çıkılacaksa girmek mantıklı olmaz. Öte yandan emeklilik yaşınızı doldurarak çıkıyor olsanız da stopaj olacak, bazı kesintiler olacaktır mutlaka. Ama ben BES'i doğru fon seçimleriyle büyüyecek yan bir tasarruf yöntemi olarak görüyorum. Yani emekli olup sistemden ayrılana kadar portföyü maksimize etmek lazım diye düşünüyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

6. Yanlışım yoksa 2018 yılında, yani faizlerin tavana çıkıp biriken devlet katkısının zarar yazdığı dönemde, şu ya da bu şekilde BES hesabı olan yatırımcıların 'zarar ediyoruz' feryatları yükselmişti. O zaman bir çok insan hem o birikmişi kullanmak hem de öfkelerinden hesaplarını zarar ederek kapatmışlardı. Kalanlar ise sistemi, sözleşmeyi açıp okumaya portföylerini daha aktif olarak yönetmeye çalıştılar. Mesela benim eşim 11-12 sene önce başlattığı BES hesabına 'fon nedir', 'hak edişim nedir' diye senelerce bakmadı. Piyasa bilgisi olmayan bir insan. Keselerimiz de ayrı olduğu için 3-4 sene önce artık ısrarlarıma dayanamayarak önce yeni şifre oluşturup hesabına girmeye başardığımda gördüğüm manzara içler acısıydı. Senelerce cüzzi de olsa yatırdığı katkı payları ppf tarzı en risksiz fonda birikmiş ve neredeyse uganda parasına göre bile değer kaybetmişti. Devlet katkısı tarafı da doğru dürüst prim yapmamıştı. Çünkü eşime söylene şey kısaca ve onun anlayacağı bir biçimde siz para verin devlet de size 25% verecek. Satıcı bu cümleyi kurduğunda ister istemez kârlı bir iş olarak düşünüyorsunuz ve emeklilik şirketinden de kimse sizi arayıp 6-7 senedir aynı fondan sıkılmadınız mı diye sizi uyarmıyor. Onlar için öylesi daha makbul ve inanıyorum ki son döneme kadar benim eşim gibi yüz binlerce çalışan bu şekilde soyuldu. O günden sonra eşimin hesabını hatta iletişim bilgilerini bile değiştirerek aylık raporların kendime gelmesi sağladım ve portföyünü altın-ppf arasında dolaştırarak oldukça iyi kârlar sağladım. Kısaca; sözleşmede vardı okumadın mı gibi bir çıkışı ben tam doğru bulmuyorum. eşimin ve bu meslekte çalışan bir çok insan her gün kapılarının önüne gelen satış elemanlarının artık illallah dedirten baskılarına dayanamayıp hiç anlamadıkları bir dünyaya yatırım yapmak zorunda kaldılar. Aynı durum Otomatik BES için de geçerli. İçinde fon çeşitliliği bile olmayan bu garabete insanlar zorla yatırım yapmaya zorlandılar. Bu insanlar iş yoğunluğundan dolayı bunun ne olduğunu, ne fayda sağlayacağını bilmeden her ay eksik maaş alıyorlar.

Yeni gelen fon değişim hakkının arttırılması kuşkusuz faydalı. Ama befaş'ta birleşecek emeklilik fonlarının rekabeti sağlayıp verimi arttırabilecekleri konusunda şüphelerim var. Orada sanki fon yöneticileri arasında bir konsensus oluşacak ve verim anlamında yatırımcıya pek bir katkısı olmayacak gibi geliyor. Aslında yapılması gereken devlet katkısının yönetilmesiydi ama o da devleti ucuz yoldan fonladığı için tartışmaya kapalı.

BESe yatırım yapan arkadaşlar katkı paylarını güçleri yettiğince dolar/tl kuruna göre arttırırlarsa en azından değerli bir birikim sağlarlar diye düşünüyorum. Tabii oyunun kuralları bizim aleyhimize değişmez ise.

7.  Alıntı Originally Posted by İzmir Yazıyı Oku
    3,5 yıl değil 2,5 yıl ,,, 7.700 tl ana para yatırdığım katkı payıdır . Devlet katkı payı hariç getirilerle beraber yaklaşık 9 milyar kusur haketmişim
    Ama kesintiler çıktıktan sonra net : 7.530 tl verdiler,,, ( 925 giriş aidatı +400 kesinti +gelir vergisi ıvır zıvır kesintiler )

200 tl zarar , cepten çıktı,,
    Ödediğim ana para katkı payım 7.700 ama 7.535 net para verdiler ,,,
    7.700 TL için gelen devlet katkısı 1.925 TL
    AET Katkı fonun son 2.5 yıllık getirisi % 35 yani 1.925 x % 36 = 693 TL katkı fon getirisi var.

2.5 yıllık sözleşmeniz olduğu için Devlet Katkısının kendisini yani 1.925 TL lik kısmını almanız mümkün değil onu biliyoruz. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla Katkı Fon kazancı olan 693 TL lik kısmı da vermemişler ?!

Yeğenim NN Hayat'ta bu işte çalışıyor, beni BES'e bulaştıran da odur. Ve bunun yasal olmadığını söylüyor. Siz bu durumu CİMER'den şikayet edin üstadım. Neticeyi buradan paylaşırsanız tecrübe açısından bizim için de iyi olur.

8.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    7.700 TL için gelen devlet katkısı 1.925 TL
    AET Katkı fonun son 2.5 yıllık getirisi % 35 yani 1.925 x % 36 = 693 TL katkı fon getirisi var.

2.5 yıllık sözleşmeniz olduğu için Devlet Katkısının kendisini yani 1.925 TL lik kısmını almanız mümkün değil onu biliyoruz. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla Katkı Fon kazancı olan 693 TL lik kısmı da vermemişler ?!

Yeğenim NN Hayat'ta bu işte çalışıyor, beni BES'e bulaştıran da odur. Ve bunun yasal olmadığını söylüyor. Siz bu durumu CİMER'den şikayet edin üstadım. Neticeyi buradan paylaşırsanız tecrübe açısından bizim için de iyi olur.

Aşağıdaki resim En son sistemden ayrılmadan önce AHYT uygulamasından aldığım en son ekran görüntüsüdür ,

Bana ödenen net 7.530 tl ..

Sayfa 289/454 İlkİlk ... 189239279287288289290291299339389 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •