Sayfa 446/467 İlkİlk ... 346396436444445446447448456 ... SonSon
Arama sonucu : 3732 madde; 3,561 - 3,568 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    BEFAS işi tam bir üçkağıt. Fon alırken boştaki paranız alacağınız fonlar BEFAS fonları ise Emeklilik şirketi Nema fonu almıyor.

BEFAS işi tam bir üçkağıt bu açıdan. BEFAS var ama almayın demek gibi bir şey bu. Nemalanma yoksa sistemi niye kurdun o zaman?

2 gün nema fonu alınamadığı için valör kaybı oluyor. Sakın BEFAS fonu falan almayın. Tam bir üçkağıt düzeni. BES şirketi paranızı 2 iş günü boşta bekletiyor. Sonra fonu alıyor.

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    2 gün nema fonu alınamadığı için valör kaybı oluyor. Sakın BEFAS fonu falan almayın. Tam bir üçkağıt düzeni. BES şirketi paranızı 2 iş günü boşta bekletiyor. Sonra fonu alıyor.
    enaz 10 yıl yatırım yapılacak bir yatırım modelinde befas fonu aldığımızdaki 2 günlük nemalanmama sizin için büyük sorun mu?
    benim için değil açıkcası.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    enaz 10 yıl yatırım yapılacak bir yatırım modelinde befas fonu aldığımızdaki 2 günlük nemalanmama sizin için büyük sorun mu?
    benim için değil açıkcası.

1 Milyon TL nin 2 günlük nema getirisi şu anda %0.23 net. Yani 230 TL. Hafta sonuna denk gelirse bu rakam %0.45 oluyor, yani 450 TL. Az mı? Miktara göre değişir.

Benim anlatmak istediğim sistem yamuk. BEFAS fonu zaten diğer fonu alırken yönetim giderinin bir kısmı zaten aracı sigorta firmasına kalıyor. TEFAS ta böyle. BEFAS ta da böyle. Bu para aracı BES şirketine yetmiyor. Bir de 2-4 gün nema vermeyerek haybeden gelir elde ediyor. BEFAS fonu neden TEFAS gibi değil? Fon alırsam paramı nemalandırma benim isteğime bağlı olmalı. Hisse senedi alırken bile soruluyor. Tüm sistem böyle. BEFAS dışındaki tüm sistemlerde valörü beklerken nema alabiliyorsun. BEFAS neden farklı? Kimi kandırıyoruz?

4. Bu başlıkta besin dezavantajlarından çok bahsettim. Bunları arada bir hatırlamakta fayda var. Ancak bazı güzel gelişmelerde var. Bunlardan en önemlisi artık devlet katkısının %40 kadarının borsada değerlendiriliyor olması. Daha önce sadece devlet tahvillerinde değerlendirildiği için bu katkının hiçbir önemi yoktu. Şöyle söyleyeyim ben 2013 te bese dahil oldum 2020 ye kadar hesabıma yatırılan devlet katkısı toplam 4216tl idi. Buna 2091tl getiri vermiş ve toplam devlet katkısı 6308tl(7 yılda devlet katkısının nasıl çöp olduğunun güzel bir örneği) olmuştu. Hak kazanılan vs ayrıntısına girmiyorum şimdilik. 2021 de 13993tl devlet katkısına 1493tl getiri vermiş toplam 15487tl devlet katkım olmuş. 2022de yaklaşık 15000tl devlet katkısına 15000tl getiri vermiş toplam devlet katkısı 30000tl olmuş. 2023 sonunda ise 17400tl devlet katkısına 28400tl getiri vermiş ve toplam devlet katkısı yaklaşık 46000tl olmuş.

Devlet katkısının %30a çıkarılması ve özellikle bu katkının %40 kadarının bundan sonra borsada değerlendirilecek olması(ne kadar buna devam ederler orası muamma) çok güzel bir gelişme oldu. Bunun 3-5 yıl bu şekilde devam etmesi bes adına çok olumlu olur.

Normalde 10 yılımı doldurduğum için besten çıkacaktım ancak bu son gelişme nedeniyle kararımı şimdilik erteledim.

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    1 Milyon TL nin 2 günlük nema getirisi şu anda %0.23 net. Yani 230 TL. Hafta sonuna denk gelirse bu rakam %0.45 oluyor, yani 450 TL. Az mı? Miktara göre değişir.

Benim anlatmak istediğim sistem yamuk. BEFAS fonu zaten diğer fonu alırken yönetim giderinin bir kısmı zaten aracı sigorta firmasına kalıyor. TEFAS ta böyle. BEFAS ta da böyle. Bu para aracı BES şirketine yetmiyor. Bir de 2-4 gün nema vermeyerek haybeden gelir elde ediyor. BEFAS fonu neden TEFAS gibi değil? Fon alırsam paramı nemalandırma benim isteğime bağlı olmalı. Hisse senedi alırken bile soruluyor. Tüm sistem böyle. BEFAS dışındaki tüm sistemlerde valörü beklerken nema alabiliyorsun. BEFAS neden farklı? Kimi kandırıyoruz?
    befas fonları ayrı tefas fonları ayrı olmamalı zaten orada hemfikiriz.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bu başlıkta besin dezavantajlarından çok bahsettim. Bunları arada bir hatırlamakta fayda var. Ancak bazı güzel gelişmelerde var. Bunlardan en önemlisi artık devlet katkısının %40 kadarının borsada değerlendiriliyor olması. Daha önce sadece devlet tahvillerinde değerlendirildiği için bu katkının hiçbir önemi yoktu. Şöyle söyleyeyim ben 2013 te bese dahil oldum 2020 ye kadar hesabıma yatırılan devlet katkısı toplam 4216tl idi. Buna 2091tl getiri vermiş ve toplam devlet katkısı 6308tl(7 yılda devlet katkısının nasıl çöp olduğunun güzel bir örneği) olmuştu. Hak kazanılan vs ayrıntısına girmiyorum şimdilik. 2021 de 13993tl devlet katkısına 1493tl getiri vermiş toplam 15487tl devlet katkım olmuş. 2022de yaklaşık 15000tl devlet katkısına 15000tl getiri vermiş toplam devlet katkısı 30000tl olmuş. 2023 sonunda ise 17400tl devlet katkısına 28400tl getiri vermiş ve toplam devlet katkısı yaklaşık 46000tl olmuş.

Devlet katkısının %30a çıkarılması ve özellikle bu katkının %40 kadarının bundan sonra borsada değerlendirilecek olması(ne kadar buna devam ederler orası muamma) çok güzel bir gelişme oldu. Bunun 3-5 yıl bu şekilde devam etmesi bes adına çok olumlu olur.

Normalde 10 yılımı doldurduğum için besten çıkacaktım ancak bu son gelişme nedeniyle kararımı şimdilik erteledim.
    Aslında bahsettiğiniz devlet katkısı fonlarına katılımcıların müdahele edememesi sistemdeki en önemli eksiklerden biri. Benim Bes portföyüm tamamı ile yerli hisse senedi fonlarından oluşuyor. Bana bırakılsa devlet katkısı fonlarını da tamamıyla hisse fonlarından oluşturmak isterim, fakat şu anki haliyle bu mümkün değil. Bu nedenle devlet katkısının değerlendirilebileceği risk skalası birbirinden farklı alternatiflerin katılımcılara sunulması gerektiğini düşünüyorum.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

7. Benim Bes maceram bugün itibarıyla son buluyor.Ekim2023 itibarıyla 56 yaş dolmuştu..bu yılın dk'sını da max. ödeyerek ayrılıyorum.

G.emeklilik yetkilileri parayı bu akşam saat 17:00 da hesaba yatıracağını söyledi..cumaya denk gelmesi bilinçli mi yapıldı bilmiyorum

fakat muhtemelen parayı 3 gün değerlendirememiş olacağım.ben geçen hafta pztesi çıkış için aramıştım maalesef cumaya denk geldi.

şimdilik ayrıldım fakat tekrar bes açtım hatta bir kaç yıla yayarak bir kaç tane daha açmayı planlıyorum(kızım için)..

Darısı forumdaki tüm arkadaşların başına diyorum....dilerim emekli olup sağlıkla harcamak nasip olsun herkese..

Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku
    Benim Bes maceram bugün itibarıyla son buluyor.Ekim2023 itibarıyla 56 yaş dolmuştu..bu yılın dk'sını da max. ödeyerek ayrılıyorum.

G.emeklilik yetkilileri parayı bu akşam saat 17:00 da hesaba yatıracağını söyledi..cumaya denk gelmesi bilinçli mi yapıldı bilmiyorum

fakat muhtemelen parayı 3 gün değerlendirememiş olacağım.ben geçen hafta pztesi çıkış için aramıştım maalesef cumaya denk geldi.

şimdilik ayrıldım fakat tekrar bes açtım hatta bir kaç yıla yayarak bir kaç tane daha açmayı planlıyorum(kızım için)..

Darısı forumdaki tüm arkadaşların başına diyorum....dilerim emekli olup sağlıkla harcamak nasip olsun herkese..
    hayırlı olsun. yatırım hesabınızda nemalandırma seçeneğini açın enazından nemalanabilir diye düşünüyorum o şekilde.

Sayfa 446/467 İlkİlk ... 346396436444445446447448456 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •