Sayfa 415/454 İlkİlk ... 315365405413414415416417425 ... SonSon
Arama sonucu : 3626 madde; 3,313 - 3,320 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,248
    Bireysel Emeklilik hakkında önemli bilgi:

56 yaşını doldurduğumuzda, devlet alacağımız aylık maaştan, portföy getirimizin %5 i kadar kesinti yapıyor.

Ancak bu rakam, eğer portföyümüzün getirisi iyiyse, devlet katkısından daha fazla.

Örneğin benim devlet katkım 2013 ten bu yana 10 yılda yatırım artı getiri tutarı 50.000 tl civarı olmuş.

Ancak Bes fon getirilerimin %5 i ise 70.000 tl yapıyor.

Devlet katkısı 70.000 tl ye yetmiyor. Devlet benden 20.000 tl daha kesecek.

Özetle devlet kaşıkla verip kepçeyle alacak.

Kaldır devlet katkısını!

%5 stopajı da kaldır!

Emekliliğin stopajı nedir? Ayıptır yaptığınız..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,248
    Emekliliğe hak kazanmanız durumunda tarafınıza yapılacak geri ödemeden elde edilen yatırım getirisine isabet eden tutar üzerinden %5'i oranında gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/uru...k-kazanma.html

arkadaşlar 3 besi de bozup bir ev satın aldım 15 senelik macera burada sona erdi.buradan bilgi verenlere yardımcı olanlara tsk ederim.
    para 7 is gunu içerisinde yattı k kartı ile odeme yaptıgım ıcın devlet katkılarının son 2 ayı da ay sonlarında peyderpey yattı

antipanik arkadasın dedigi gibi 10 yıldan sonra 56 yası beklemek cok cazip degil.belki ileride tekrar donerim.bol kazanclar

4.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    arkadaşlar 3 besi de bozup bir ev satın aldım 15 senelik macera burada sona erdi.buradan bilgi verenlere yardımcı olanlara tsk ederim.
    para 7 is gunu içerisinde yattı k kartı ile odeme yaptıgım ıcın devlet katkılarının son 2 ayı da ay sonlarında peyderpey yattı

antipanik arkadasın dedigi gibi 10 yıldan sonra 56 yası beklemek cok cazip degil.belki ileride tekrar donerim.bol kazanclar
    Bana o kadar muhalefet ettiniz ama sonunda doğruyu görmüşssünüz sevindim. Benimde 10 yılım dolmak üzere. Uygun zamanı kollayıp 1-2 yıl içinde çıkacağım. Şİmdilik var olan birikimimi koruma deerdindeyim. Gerçi geçenlerde devlet katkısnın %30 uyla hisse alınabilir dediler ama besi düşündükleri için değil borsayı tutmak içindi. Yarın muhtemelen geri çekecekler.

Bes yatırımcısı, yatırım fonlarıda dahil istediği fonları seçemediği sürece, devlet katkısını istediği fonda değerlendiremediği sürece, fonların yıllık ücretleri %1in altına düşmediği sürece zarar yazmaya devam edecek.

Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku

Hayirli olsun sayin moza80, gule gule oturun yeni evinizde. Bol sans!

6. 4 gün sonra sistemde 10 yılım doluyor ve emekliliğe hak kazanıyorum. 56 yaşı da geçeli epeyi olmuştu zaten.
    Sözleşme başlangıcında hatırladığım kadarı ile çıkış için iki seçeneğin olduğu istenirse toplu ödeme, istenirse de belirli bir süre aylık ödeme yapılacağı bilgisi verilmişti.
    Bugün görüştüğüm Cigna Finans yetkilisi gönderecekleri formu doldurup yollamamdan sonra 10 gün içinde toplu ödeme yapılacağını ve aylık ödemeler gibi ikinci bir seçeneğin bulunmadığını ısrarla tekrarladı?
    Bu doğru mudur?
    Sonuçta değil, yoldadır erdem.

7.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku

Hangi emeklilik şirketindeydiniz? Çıkış işlemlerinde sorun yaşadınız mı?

Bu arada eviniz hayırlı olsun.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by bgali Yazıyı Oku
    4 gün sonra sistemde 10 yılım doluyor ve emekliliğe hak kazanıyorum. 56 yaşı da geçeli epeyi olmuştu zaten.
    Sözleşme başlangıcında hatırladığım kadarı ile çıkış için iki seçeneğin olduğu istenirse toplu ödeme, istenirse de belirli bir süre aylık ödeme yapılacağı bilgisi verilmişti.
    Bugün görüştüğüm Cigna Finans yetkilisi gönderecekleri formu doldurup yollamamdan sonra 10 gün içinde toplu ödeme yapılacağını ve aylık ödemeler gibi ikinci bir seçeneğin bulunmadığını ısrarla tekrarladı?
    Bu doğru mudur?
    onlar vermek istese bile aylık maaş almanızı önermem.

günün sonunda sizi kazıklamak için bir açık bulacaklardır.

niye vermek istemiyorlarsa gelince devlet de onları kazıklamak için bir yol bulacaktır

seviyeli ve uzun süreli ilişkinizi sonlandırıp başka sulara yelken açın derim.

Sayfa 415/454 İlkİlk ... 315365405413414415416417425 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •