Sayfa 105/451 İlkİlk ... 55595103104105106107115155205 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 833 - 840 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    dolar bazında takip ediyorsanız eğer..2018 başında ne kadardı dolar cinsinden ? şu anda ne kadar oldu ? aynı mantıkla 2017 başında kaç dolardı? 140 bin tl sonuçta öyle bir iki senede biriken bir para değil..evveliyatını verirseniz anlamak daha mümkün olur..
    Ilgili linkin altinda detaylar diye ayri bir link var. Orda tum detaylari var. https://eksisozluk.com/entry/67760679, 4 Agustos'ta

Tarih TRY Deger Kur USD Deger
    04/08/2017 53000 3,54 14.978
    15/01/2018 71000 3,78 18.805

4 Agustos 2017' de 15K USD idi. 15 Ocak 2018'de 19K. Odemelerimi 2017 yili basindan itibaren artirdigim icin, oncesini incelemedim. 4 Agustos 2017 den beri kaydim var.

https://eksiup.com/49d48ebc8644

Son bir kac ay ki odemelerim. Her ay 2559TL yatiriyorum. Babamin uzerine bu hesap. Devlet katkisindan maksimum faydalanmak icin, maksimumdan odemelerimi yapiyorum.
    Son düzenleme : asuGaGuGa; 27-12-2018 saat: 16:14. Sebep: Ek bilgi

dolara karşı benchmark yapılacaksa bes e yatırılan para kadar (kendi yatırdığınız miktar) parayı dolar mevduat yapıp aylar bazında takip etmek.. doların da bir enflasyonu var.. şu anda dolara %4 mertebesinde bir faiz var üstelik..

bu karşılaştırma yapılırsa gerçekçi sonuca ulaşılır..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    dolara karşı benchmark yapılacaksa bes e yatırılan para kadar (kendi yatırdığınız miktar) parayı dolar mevduat yapıp aylar bazında takip etmek.. doların da bir enflasyonu var.. şu anda dolara %4 mertebesinde bir faiz var üstelik..

bu karşılaştırma yapılırsa gerçekçi sonuca ulaşılır..
    O analizim de var ayrica. Vadeli dolardan daha iyi getirim var su ana kadar. Ileride ne olur bilemiyorum ama %4 dolar cinsinden yillik getiri benim kabul edebilecegim bir getiri degil. Zaten devletten her ay 117 USD ayda bedavadan aliyorum. word puanlar vs 120 USD de. Dolar 5.3 su an, diyelim 10.6 oldu. ekstra gelirim(kendi yatirimlarim disindaki gelirim) 60 USD olur aylik. Hic bir sey yapmadan. Kendi yatirdigim katki payini eurobond, altin ve yurt disi borsalari agirlikli fon arasinda konjonkture gore degistirsem ayda yatirdigim her 100USd nin en az 15USD yillik getirisi olur(devlet katkisinin eridigi var sayimi altinda). Dolayisiyla yilda %15 dolar cinsinden getiri benim beklentim. 10% getirim olursa, uzulurum acikcasi.

5. Torunlardan birisi için girdiğim BES hesabına baktım az önce. Tam 112 aydır yatırıyormuşum.
    Yatırdığım 100TL 182TL olmuş. Yani %82 kazanmışım TL bazında.

0 noktasından 112 noktasına yatırdıklarımın ortalaması, 61. aya tekabül ediyor. Diğer bir deyişle 100TL para 51 ayda 182TL olmuş.(Devlet katkısının girdisi %35 olarak hesapladım)Yıllık kabaca %19 kazanmış gibi görünüyor TL bazında. 8 ay sonra devlet katkısının %100'ünü alacağız zira hesap benim adıma ve ben 56 yaşın oldukça üzerindeyim%100 devlet katkısını 8 ay sonra alınca, bu %19 daha yukarıda olacak, piyasa koşulları aynen böyle kalsa bile.

Ancak an itibari ile durum bu. 7-8 ay önce, daha önce dolar fonunda olan tüm birikimi hisse bazlı fona aktardım ve o tarihten bu yana tüm aylık ödemeleri hisse bazlı fona yapıyorum. Hep uzun vadeli düşünürüm. Fon birim fiyatı düşükten topluyorum. BIST düşük olduğu sürece toplamaya devam edeceğim. BIST tekrar yükseldiğinde, elimde çok düşük birim fiyat ortalamalı BIST fonu olacak ve bu yüzde %19 ortalama %22'nin üzerine kendini atacaktır. Bir önceki BIST rallisinde ortalama getiri yıllık %21'i bulmuştu TL bazında. Bir sonraki seferde daha yükseğe atacağını düşünüyorum zira BIST'in bir yıla yakın bir süre daha bir ralli göstermemesini umuyorum ve bekliyorum ki ortalamam dahada düşsün.

Başka şekilde değerlendirip bu yıllık %19-22'leri aşacak getiri elde edebilirmiydim? Elbette yapılabilirdi. Ama sıfır stres, ekran başlarında geçen bir hayat istemediğim için bu yolu seçtim ve mutluyum.

Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Torunlardan birisi için girdiğim BES hesabına baktım az önce. Tam 112 aydır yatırıyormuşum.
    Yatırdığım 100TL 182TL olmuş. Yani %82 kazanmışım TL bazında.

0 noktasından 112 noktasına yatırdıklarımın ortalaması, 61. aya tekabül ediyor. Diğer bir deyişle 100TL para 51 ayda 182TL olmuş.(Devlet katkısının girdisi %35 olarak hesapladım)Yıllık kabaca %19 kazanmış gibi görünüyor TL bazında. 8 ay sonra devlet katkısının %100'ünü alacağız zira hesap benim adıma ve ben 56 yaşın oldukça üzerindeyim%100 devlet katkısını 8 ay sonra alınca, bu %19 daha yukarıda olacak, piyasa koşulları aynen böyle kalsa bile.

Ancak an itibari ile durum bu. 7-8 ay önce, daha önce dolar fonunda olan tüm birikimi hisse bazlı fona aktardım ve o tarihten bu yana tüm aylık ödemeleri hisse bazlı fona yapıyorum. Hep uzun vadeli düşünürüm. Fon birim fiyatı düşükten topluyorum. BIST düşük olduğu sürece toplamaya devam edeceğim. BIST tekrar yükseldiğinde, elimde çok düşük birim fiyat ortalamalı BIST fonu olacak ve bu yüzde %19 ortalama %22'nin üzerine kendini atacaktır. Bir önceki BIST rallisinde ortalama getiri yıllık %21'i bulmuştu TL bazında. Bir sonraki seferde daha yükseğe atacağını düşünüyorum zira BIST'in bir yıla yakın bir süre daha bir ralli göstermemesini umuyorum ve bekliyorum ki ortalamam dahada düşsün.

Başka şekilde değerlendirip bu yıllık %19-22'leri aşacak getiri elde edebilirmiydim? Elbette yapılabilirdi. Ama sıfır stres, ekran başlarında geçen bir hayat istemediğim için bu yolu seçtim ve mutluyum.
    tebrik ederim sayin ctugrul. Eger 8 ay sonra bes birikiminizi cekecekseniz hissede kalmak riskli olabilir. Emeklilige hak kazanma tarihi yaklastikca, daha muhafazakar fonlara gecmekte fayda olabilir. Eger 8 ay sonra da devam edecegim diyorsaniz, bir sey diyemem. Ben de babamin uzerine yaptirdim, 5 yilim kaldi. O gunu bekliyorum .

7. Yok daha devam, üniversite bitene kadar veya bir sonraki ralliye kadar diyelim.

8. Bende moraller sıfır, libido ekside şu an...Çocuklara yaptık yırttık sanıyordum, torunlara da yapılıyormuş...Yandım anam...

*

Ellerinden öper 2 tane yeğen var, 2 sininde çocuklarına 3 yıl süreyle baktı annesi...Şimdi yeni bir yolcu var müjdesi geldi...Zavallıcık "yaw ne müjdesi ben bitmişim, kimse bana bulaşmasın artık herkes kendi çocuğuna kendi bakacak "dedi...Bir an önce oğlanın söz yüzüğünü attırmam lazım abi...O biraz zor da, çocuk yapmakta acele etmeyin felandan mı başlasam önce ?...Evet evet, inceden inceden böyle gireyim mevzuya, sonra gençsiniz, önce hayatınızı yaşayınlardan devam ederiz...Bu arada belki nalları dikerim de yırtarım torun işlerinden...

na hah hah haaaaa !...

Sayfa 105/451 İlkİlk ... 55595103104105106107115155205 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •