Sayfa 410/454 İlkİlk ... 310360400408409410411412420 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,273 - 3,280 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Eşimin ve benim BES'imiz var. Tavandan ödeme yapıyorum. 56 yaşına geldiğimizde burada biriken paranın tamamını AYA ve GSP gibi kar payı ödeyen hisse senedi fonlarına yatıracağım. Geçmiş verilere baktığımızda %4-8 arası temettü verimliliği gözükmekte.

Örneğin 100.000 usd birikim yaptığımızı düşünelim. Bu parayı BES'ten çekip bu fonlara yatırdığımda yıllık minimum 4000 usd kar payı alınması muhtemel. Yani 300-350 usd gibi aylık maaş gibi düşünülebilir. Ya da temettü ödeyen 3-5 şirketin hissesi alınıp her yıl daha fazla kar payı alınması muhtemel. Ama kar payı ödeyen hisse senedi fonu olursa bir daha takip etmenize gerek yok. Her sene o para hesabınıza yatar. Günü saati bellidir. Özellikle borsadan anlamayan kişiler için çok iyi bir şey.

Şimdi bu BES için emeklilik denmesine kızanlar var. Hal böyle olunca yukarıda benim anlattığım şekilde bir yol izlenirse bu emeklilik olur mu olmanız mı?

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan çok kişi var. Bes konusunda da maalesef halkımız yeterli bilgiye sahip değil. Finansal okur yazarlık çok zayıf.
    o fonlardan gelen temettü gelirinin vergilendirmesi nasıl oluyor? hisselerden gelen temettülerin %50 si vergiden muaf ayrıca belli bir gelirin altında ise gelir vergisi de verilmiyor.
    BES'in zorunlu bir para biriktirme ve yatırım yapma enstrümanı olduğu algılayamayanlar bes'i karalayıp duruyor. Tek yatırım aracı olmamak koşuluyla bence herkesin bes'i olmalı.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    o fonlardan gelen temettü gelirinin vergilendirmesi nasıl oluyor? hisselerden gelen temettülerin %50 si vergiden muaf ayrıca belli bir gelirin altında ise gelir vergisi de verilmiyor.
    BES'in zorunlu bir para biriktirme ve yatırım yapma enstrümanı olduğu algılayamayanlar bes'i karalayıp duruyor. Tek yatırım aracı olmamak koşuluyla bence herkesin bes'i olmalı.
    Normalde şirketlerden aldığımız temettülerde stopaj oranı %10. Kar payı ödeyen hisse senedi fonlarında stopaj sıfır.

Gelir vergisi hususunda da normal vergilendirmeden bir farkı yok diye biliyorum. Temettüdeki vergi olayı nasılsa fonda da aynı diye biliyorum.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    hocam merhaba,
    yönetim gider kesintileri ile ilgili araştırma yaparken denk geldim. sizde yönetim gider kesintisi sıfır gözüküyor. anadolu hayat yeni asgari ile aylık 70 lira civarı kesecek galiba. minimum yatırdığım için bu bana fazla geldi de sormak istedim.

Alıntı Originally Posted by yede Yazıyı Oku
    hocam merhaba,
    yönetim gider kesintileri ile ilgili araştırma yaparken denk geldim. sizde yönetim gider kesintisi sıfır gözüküyor. anadolu hayat yeni asgari ile aylık 70 lira civarı kesecek galiba. minimum yatırdığım için bu bana fazla geldi de sormak istedim.
    merhaba sayin yede,

Evet planimda yonetim gider kesintisi yok. Yonetim gider kesintisi ilk 5 yil icindir, 5. yildan itibaren sadece fon isletim gider kesintisi alinir. Sirketlerin farkli planlari mevcut, aylik odemeniz yuksekse, ya da bir defaya mahsus toplu para yatirmaniz soz konusu ise yonetim gider kesintisini almayabiliyorlar.

Selamlar, saygilar.

5. Merhaba. Bir bilgi danışmak istiyorum.

Bir BES fonunun o günkü (örneğin bugün) değeri günün hangi saatinde belli oluyor? Gün içinde bu değer değişiyor mu yoksa atıyorum akşam 5'de tek değer o günün değeri olarak ilan mi ediliyor? Teşekkürler!

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Merhaba. Bir bilgi danışmak istiyorum.

Bir BES fonunun o günkü (örneğin bugün) değeri günün hangi saatinde belli oluyor? Gün içinde bu değer değişiyor mu yoksa atıyorum akşam 5'de tek değer o günün değeri olarak ilan mi ediliyor? Teşekkürler!
    Bu sorunun tek bir cevabi yok ama soyle cevaplamay calisayim:

Fonun icinde bulunan her bir enstruman icin ayri bir fiyat hesaplamasi yapilir ve bu hesaplamalar kimi enstrumanda ortalama bir fiyattan, kimi enstrumanda belirli bir saatteki enstrumanin fiyatindan seklinde hesaplanir.

Ornek: Allianz AMZ fonu:

https://www.allianz.com.tr/content/d...0zahnamesi.pdf

Fonun icinde bulunan Yabancı Borsa Yatırım Fonu Katılma Payları asagidaki sekilde her gun hesaplaniyor.

"Yabancı Borsa Yatırım Fonu katılma paylarının değerlemesinde veri alınacak öncelikli veri dağıtım
    kanalı Reuters’dır. Reuters’dan veri alınamaması durumunda Bloomberg’den veri alınır. Yabancı
    Borsa Yatırım Fonu katılma paylarının değerlemesinde, Türkiye saati ile 17:00 – 18:00 saat
    aralığında Reuters’dan, Reuters’dan veri alınamaması durumunda Bloomberg’den alınacak olan o
    günkü tüm işlemlerin ağırlıklı ortalama fiyatı kullanılır.
    Değerleme gününde ilgili borsada işlem geçmemesi halinde son işlem tarihindeki kapanış fiyatı
    kullanılır."

Her bir urun icin varlik degeri olustuktan sonra, fonun degeri hesaplanir. "Fonun birim pay değeri, net varlık değerinin dolaşımdaki pay sayısına bölünmesiyle elde edilir. Bu değer her iş günü sonu itibariyle Yönetmelik’te belirlenen ilkeler çerçevesinde hesaplanır ve payların alım-satım yerlerinde ilan edilir."

Ozetle incelemek istediginiz fonun izahnamesini okuyun ve her bir enstruman ozelinde nasil hesaplanir oradan ogrenin

7.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Bu sorunun tek bir cevabi yok ama soyle cevaplamay calisayim:

Fonun icinde bulunan her bir enstruman icin ayri bir fiyat hesaplamasi yapilir ve bu hesaplamalar kimi enstrumanda ortalama bir fiyattan, kimi enstrumanda belirli bir saatteki enstrumanin fiyatindan seklinde hesaplanir.

Ornek: Allianz AMZ fonu:

https://www.allianz.com.tr/content/d...0zahnamesi.pdf

Fonun icinde bulunan Yabancı Borsa Yatırım Fonu Katılma Payları asagidaki sekilde her gun hesaplaniyor.

"Yabancı Borsa Yatırım Fonu katılma paylarının değerlemesinde veri alınacak öncelikli veri dağıtım
    kanalı Reuters’dır. Reuters’dan veri alınamaması durumunda Bloomberg’den veri alınır. Yabancı
    Borsa Yatırım Fonu katılma paylarının değerlemesinde, Türkiye saati ile 17:00 – 18:00 saat
    aralığında Reuters’dan, Reuters’dan veri alınamaması durumunda Bloomberg’den alınacak olan o
    günkü tüm işlemlerin ağırlıklı ortalama fiyatı kullanılır.
    Değerleme gününde ilgili borsada işlem geçmemesi halinde son işlem tarihindeki kapanış fiyatı
    kullanılır."

Her bir urun icin varlik degeri olustuktan sonra, fonun degeri hesaplanir. "Fonun birim pay değeri, net varlık değerinin dolaşımdaki pay sayısına bölünmesiyle elde edilir. Bu değer her iş günü sonu itibariyle Yönetmelik’te belirlenen ilkeler çerçevesinde hesaplanır ve payların alım-satım yerlerinde ilan edilir."

Ozetle incelemek istediginiz fonun izahnamesini okuyun ve her bir enstruman ozelinde nasil hesaplanir oradan ogrenin
    Hem bilgi paylaştığınız hem de yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

Takibimdeki Allianz fonlarinin bugun itibariyle performanslari

https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

Sayfa 410/454 İlkİlk ... 310360400408409410411412420 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •