Sayfa 425/454 İlkİlk ... 325375415423424425426427435 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,393 - 3,400 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. BES den çıkış yapılmak istenildiğinde çıkış işlemleri kolay mıdır?

Birçok kişinin şikayetlerini görüyorum çıkış işlemleri ile ilgili paramı yatırmadılar, sallıyorlar vs. gibisinden.

Bu insanlar bir şeyleri eksik mi yapıyorlar yoksa BES firmaları gerçekten yokuş mu yapıyor? Kanunen zaten 20 iş günü içinde parayı yatırması gerekir diye biliyorum.

Ben de 2 senedir devlet katkısını en üst düzeyden alabilmek için yüksek prim ödemesi yapıyorum, internette şikayetleri görünce aklıma takıldı. Çıkış vaktimiz geldiğinde paramızla rezil olma durumu yaşamayız inşallah.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    BES den çıkış yapılmak istenildiğinde çıkış işlemleri kolay mıdır?

Birçok kişinin şikayetlerini görüyorum çıkış işlemleri ile ilgili paramı yatırmadılar, sallıyorlar vs. gibisinden.

Bu insanlar bir şeyleri eksik mi yapıyorlar yoksa BES firmaları gerçekten yokuş mu yapıyor? Kanunen zaten 20 iş günü içinde parayı yatırması gerekir diye biliyorum.

Ben de 2 senedir devlet katkısını en üst düzeyden alabilmek için yüksek prim ödemesi yapıyorum, internette şikayetleri görünce aklıma takıldı. Çıkış vaktimiz geldiğinde paramızla rezil olma durumu yaşamayız inşallah.
    ben zorunlu besten enaz3 kez çıktım para birinde hatırlıyorum 9 günde diğerinde de 15 günde hesaba geçmişti. öte yandan para bes şirketlerinde durmuyor zaten fonlarda duruyor. Bes şirketinin operasyonel işleri (fon satış emirleri,tutarın havalesi vs) yavaş yapması dışında süreci uzatabilecek bir durum yok. fonlar belli, valörleri beli vb.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    BES den çıkış yapılmak istenildiğinde çıkış işlemleri kolay mıdır?

Paranın hesaba geçmesi 9 iş günü sürdü. Ancak ben tanıdık sayesinde ikna turları yaşamadım. Normalde sizi arayıp ikna etmeye çalışıyorlarmış. Bu süreden daha kısa sürmesi zor gibi. Yüzde 11 e yakın kesinti yaptılar 10 yıllık sürem dolmama rağmen toplam birikimden. Devlet katkısından %40 benim katkımdan yüzde 10 stopaj.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Ben bir 6 ay önce çektim. Sadece telefonda başvuruyu yaparken iknaya çalıştılar. 10 iş gün içinde de para hesabıma geçti. Sorun olmadı.

İlk yapıldığında belki bazılarımız kızmıştı ama bes katkı fonlarındaki hisse senedi oranı arttırılınca katkı paylarımız da iyi değerlendi. Benim katkı son 1 yılda %76 değerlenmiş görünüyor. Uzun süre ekside kaldığını hatırlarım.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    İlk yapıldığında belki bazılarımız kızmıştı ama bes katkı fonlarındaki hisse senedi oranı arttırılınca katkı paylarımız da iyi değerlendi. Benim katkı son 1 yılda %76 değerlenmiş görünüyor. Uzun süre ekside kaldığını hatırlarım.
    ben halen kızgınım ve devletin böyle konularla oynamasını kabul etmiyorum.
    yarın bir gün herkesin portföyü minimum 30% tahvil olacak diye de düzenleme çıkabilir.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ben halen kızgınım ve devletin böyle konularla oynamasını kabul etmiyorum.
    yarın bir gün herkesin portföyü minimum 30% tahvil olacak diye de düzenleme çıkabilir.
    bende doğru bulmuyorum yanlış anlaşılmasın. madem hesap bize ait katkı ile gelen tutarı da istediğimiz gibi değerlendirebilmemiz doğrusudur. Ancak son yapılan uygulama kısmen lehimize oldu gibi görünüyor.

8. Bu devlet fonu katkısında borsa payı artırılınca uzun vadeli yaptığım birikimleri artık BES de değerlendirmeye karar verdim. Daha önce uzun vade için bir yerli(nnf) bir yabancı (yay) hisse senedi fonu biriktiriyordum. İkisinin de befas da muadilleri var üzerine %30 devlet katkısı var, bana artık nnf ve yay biriktirmek çok mantıklı gelmiyor. Getiriler de birbirine çok yakın..

Sayfa 425/454 İlkİlk ... 325375415423424425426427435 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •