Sayfa 467/467 İlkİlk ... 367417457465466467
Arama sonucu : 3730 madde; 3,729 - 3,730 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Haydar Acun
    @Haydaracunn
    Amerika’da, İngiltere’de veya bir çok başka ülkede;

Bireysel emeklilik sistemindeki bir kişi sistemde birikmiş parasını istediği yatırım fonuna, hatta hisseye yatırabilirken, neden Türkiye’de hala bu mümkün değil?

Neden emekliler bir elin parmaklarını geçmiyen sayıdaki emeklilik şirketlerinin kendi “risk anlayışına†göre oluşturduğu basmakalıp fon yapılarına, yüksek giriş, çıkış, yönetim ücretine mecbur bırakılıyor?

Bireysel emeklilik sektörü “oligopolistik†yapıdan rekabetçi yapıya geçmediği sürece kaybeden sadece sistemdeki emekliler değil aynı zamanda sermaye piyasaları ve Türkiye ekonomisi..
    ÖÖ 7:27 · 7 May 2024

Mac fon yöneticisi haydar acunun bes le ilgili eleştirisi. Oldukça doğru ve yerinde bir eleştiri. İnsanları kandırmakla bir yere varılmaz. Bırakın isteyen istediği fonu seçebilsin. Devlet katkısı fonunu da istediğimiz gibi seçebilelim. Emek gerektirmeyen basitçe bir endekse dayalı fonlarda yıllık fon ücreti %0,3ü geçmesin.
    Cok guzel olur tabiki de ama cok umutlanmamak gerek. Bireysel emeklilik sistemi yasadigim ulkede 1970 lerden beri var ama hala BES sistemindeki fonlar TR'deki gibi ayri kategoride.

Ama su mumkun: Bir Bireysel emeklilik sirketimiz Haydar Beye gidip, Bir Emeklik fonu kurmak istiyoruz ve yoneitmini size vermek istiyoruz diyebilir. Kurucu xxxxx Bireysel Emeklilik Sirketi olur, fon yoneticisi Marmara Capital olur.

Ornek olarak Allianz'in AEZ kodlu fonu, Ata Portfoy Yonetimi tarafindan yonetilmekte.
    https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...7a0e1453056e01

BEFAS'a da actim mi fonu, eminim cok sayida insan, Haydar Beyin isminden dolayi, BES yatirimlarinin bir kismini/tamamini bu fona aktarabilirler.

Neden olmasin? Bence Haydar Bey guclu bir isim, akilli bir BES sirketi bu marka ile ciddi bir pazar payi alabilir.

Allianz Fonlarini benim gibi takip etmek isteyen varsa, linki kaydedip, ara ara bakabilirler.

Arada bir guncelliyorum. Ilk sayfadaki tarih, en son guncelledigim tarih.

https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

Sayfa 467/467 İlkİlk ... 367417457465466467

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •