Sayfa 94/454 İlkİlk ... 44849293949596104144194 ... SonSon
Arama sonucu : 3629 madde; 745 - 752 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Saygı duyma meselesınıde geçtikten sonra artık görüşlerimizi çarpıştıralım.

Hükümete olan bakış açımız bes ile ilişkilendırılıyor bunu goruyorum yapıyoruz çünkü devlette bu işin içinde sonucta benım vergimi BES'e aktarıyorlar. Ancak bu x partıde y partıde olsa boyle olacaktı.

Önce şunu anlamaya calısalım sırayla gidelim ve sizlerde yorumlarınızı goruslerını düşünceleriniz ve ıspatlarınızı soyleyın.

1-Bes ilk basta bankaların müşterileri bese çekmeye calısmasıyla ortaya çıktı. Bankalar tartısmasız şu an bulundugunuz konumun sorumlusu içinde bulundugumuz sistemin lideri bankalar ve "PARA" düzenidir. BU para düzeni ve banakalar yüzünden şu an köle gibi çalışmak zorundayız ve bir şekilde yine bankadan aldıgımız parayı kazanmak kazanırken bır baskasını bankaya borçlandırmak ve totalde sadece bankalar için köle düzeninde birbirimizin parasını sözde kar etme güdüsüyle bankaya faiziyle borçlandırarak kendi kendımızı köle etmekteyiz.

Bes sistemi iste yine böyle bir kurumun calısan aracılarıyla yanı elemanlarıyla bu sistemin içine çekilmeye calıstık. BU denle kötü ve bizi köle yapan bu bankalar şu ankı bulundugumuz içler acısı durumun tum sorumlusu bankalar bize gelin nolur bese girin kampanyaları düzenliyorlar şimdi bu kurumun gerçekten iyi niyetli oldugunu soyleyebilirmiyiz ? Kredi vermek içinde kampanya yapıyorlar Bes içinde kampyan yapıyorlar bizim kuruma kaç kere geldiler elinde broşürlerle bese girin efendım bakın 20 yıl sonra paranız su kadar olacak diye diye sisteme çekmeye calıstılar telefonlarla ikna etme cabaları vesaire. TÜm bunları benım iyiliğim için yaptılar öylemi ? ÜStelik bu kurum sayesınde tum ınsanlık kölelik düzeniyle calısırken. BU meseleye bir değinelim istedim.

2-Bes sisteminin götürüleri getirileri kısmı var sırada bes olmadan bıre bır aynı düzeni yaratabilirmiyiz. ALternatıflerı dizersin önüne kendın alıp satsan ne olur kendin değiştirsen ne olur sadece dolar alıp beklesen ne olur sadece bıleske faız yapsan ne olurdu malıyet ne kadar tutardı getırı ne tutardı. BU alternatıflerın oldugunu sende biliyorsun. BU alternatıflerın maliyetinin komısyon ve gıder ücretlerinin bese göre cok daha düşük kaldıgının da farkındasın peki bu alternatıflerının maliyetinin düşük olmasına rağmen niçin illada yüksek malıyetlere katlanmak suretıyle bes'i tercih ediyorsun. %25 lik devlet katkısı için. Bunun sana getirisi götürüsü ne bir hesaplayalım belkide uzun vadede %25 lerin hepsi totalde malıyetlere gıdecek. O halde niye 56 yaşını bekleten bir sistemin içine dahil olmak istedim ? bir gün %25 ler azaltılır veya kesilirse maliyetlerin artmayacak mı bunun rıskını ve 56 yasını beklemenın verdiği zaman faktörünü işi içine dahil ettin mi

3-Bu sistem kıme ne getiri kıme ne götürü sagladı kac kısı sıstemden pısman olarak cıktı ve sebeplerini soyledıler mı ? bir risk barındırıyor mu vadedılen getırıler sizin payınız ne mesela benım sıstemden cıkmıs ıkı adet arkadasım var 2 side en az 3 yılını dolduran kısıler ısrarla gırmeyın bu sısteme dememe ragmen ove ove bitiremedıler.

3. yıllarının sonların her ıkısıde parayı cekmış sebep getirileri düşük geldi dediler. cıkarkende kesıntı yapmıslar ben kesıntı yapacaklarını da bılmıyordum nasıl alacaz olm bir sürü para kestıler dıyor e gabağım benım sana zamanında anlattık yasın genç 56 nı nasıl bekleyecen beklemeklede bıtmıyor kı her ay para yatırıon bir fiil ölme eşşeğim ölme fon monda anlamassın ne alınır ne sayılır bılmezsın tutmus bese para yatırmıssın ne için %25 için. İnsanların cogunu zaten bu %25 le sisteme dahil edip kişiler getiriden memnun olmayınca cıkmasıyla bes şirketleri adamın hesap actırıp kapatması sayesınde karlarına kar ekledıler. Bİr nevi cahil insanları %25 le kandırıp sonra sıstemden cıkmak ısteyenden para kestıler. ÇOK iyi niyetli kurumlar Zaten zorunlu bese hiç girmeyelim. normal sıradan bır borsacı bıle ekonomık duzenı anlamakta hangı ensturuman gıder ve düşeri anlamaktan aciz bir halde iken sen çok afedersiniz başka isim bulamadım köylü mehmet ağayı sisteme dahil ediyorsun. adama ekonomı ne desen o neymiş diye cevap verir bu adam nasıl fon seçsin hangi fona gırıp cıkacagın malıyetı getiriyi götürüyü kesıntılerın ne oldugunu nerden bılsın. Zaten halkımız cahil birde bu cahillerin bu zayıf yonlerını somurmeye acık edıyorsunuz. BU nasıl bir düzen kardesim hiçbirseye üzülmeyip kızmasanız bıle en azından ınsan olarak vıcdanen deyinki yaw hakkeden bu zorunlu olayına bende karsıyım kardesım egıtımsız ınsanların hepsını zorla sısteme sokuyorlar. önce bunları bır egıt sıstemı ogret fon ekonomı nedır goster sonra sok bunları oyle degıl mı ? Yurt dışındada var bu bes diye besi haklı göstermeye calısıyorsunuz yurt dışına bir bakın % kaçı cahil % kaçı okumuş yurt dısı dediginiz yerin halkının %50 si borsa yatırımı yapıyor bizdeki oran yerlerde. Ayrıca yurt dışında işleyişlerde farklı fon seçeneklerı farklı ozel fonlar var vesaire vesaire ikisini bagdaştıramayız birbiriyle.

Dİyeceğim o ki bes sana göre mukemmel bır yatırım aracı olsa bıle cahil halkın bu sistemin içine zorla dahil edilmesi kadar abes kötü niyeti bariz belli oldugu halde buna ısyan etmemek vicdana ve merhamete aykırı bence. İster sistemi çok sev ister sistemden nefret et ama zorunlu besi iyi birşey görüyorsanız yazık yani. Bİrde bu bes sistemini çevrenizdeki önerirken dıkkat edın. Gecen hala kızı da tutmuş kardesıme bese yatır para dıyor kendı bankacı az cok biliyor işi ama kardesım ne bilsin ne borsadan anlar ne ekonomıden. E sen benım garip ve cahil kardesımı nıye sıstemın ıcıne sokmaya calısıyorsun fon secmeyı nerden bılecek getırı goturu hesaplamayı nerden bılecek. BOrsa ne desem haa abimin oynadıgı biglisayar oyunu degıl mı o der.

3-Ben bu zamana kadar borsada orada burada denedım olmadı ve en nihayetinde bes ile kendımı buldum dıyenlerde benı şaşırtıyor. bes ıle diğer yatırım alanları arasında allah askına ne fark var her iki taraftada secım yapmak zorundasınız tek farkı fonların mevcut ensuturumanda bıraz fazla getırı elde edıyor olması fon kesıntılerını hesaba kattıgınızda oda bır yerde gıdıyor belkıde. Ama ilginç değil mi ya aynı secımlerı bes olmadanda yapabılırdın. Bu besın eserı olamaz herhalde yada bes sıstemının basarı olarak gosterılemez bu senın secımının basarısıydı. isabetli seçimleri bestede yapsan dısarda bıreysel olarak yapsanda kazanacaktın. Ancak bunu bır reklam aracı gıbı bak bes ıyı bırsey cunku getırım su oldu demek hem kendıne haksızlık etmek hemde aslında bu basarıyı besın kendısıne armagan ederek sıstemı ıyı gostermeye calısmak bir nevi menüpile etmek.

4- O halde ne yapalım fonları ve kısılerın bu fon secımlerıyle basarısını bır kenara atalım cunku bu basarı bes sıstemının degıl kısının basarısıdır. şimdi yalın halıylele besın bır ıyı bırde kotu yanlarına goz gezdırelım

-%25 devlet katkısı her ne olursa olsun enflasyon vesaire bıle olsa bunun verılmesı güzel birşey iyi birşey olsun verılsın tamam benim vergimden gıdıyor gıtsın helalı hoş olsun harcayın eywallah. tabi bunu gerçekten ısteyenlere verın sısteme cahıllerı cekmek ıcın reklam propagandası olarak degıl gerçekten bese yatırım yapmayı ısteyen kıtleye verın kandırma amacıyla kullanmayın benım paramı diğerlerine feda olsun sorun degıl ama benım vergımden aldıgın parayı bu sısteme cahıllerı kandırıp onların 3 kurusa goz dıkmen ıcın kullanıyorsan kulahları degısırız.

-sistemde 56 yaşını bekleme kısmı kötü ben yeterlı bırıkıme ulastıgımı düşündüğüm anda paramı cekebılmelıyım veya yaş sınırı yerıne para sınırı koyun mesela sistemdeki parası 50,000 TL ye ulasan herkes emeklılk hakkını kullanabılır deyın mesela niye yaş sınırı getırıyorsunuz. para bes ile belkide 2 tirilyona ulasacak yinede 56 yasını mı bekleyecem kardesım ben, niye yaş sınırı koyduklarını gerçekten SORGULAYIN niye para sınırı yok mesela insanların emeklilik için beklentısı illa yaş mı ? belli bir kafasında sınır vardır 500,000 TL emeklılık ıcın omurmun sonuna kadar yeteceğini düşünüyorsam nıcın 56 yasımı beklemekle tehdit ediliyor veya sistemle bekleme zorunlulugum oluyor. Bunu bir düşünün bunun değişmesi sizcede iyi olmazmıydı bunu 56 ya kadar uzatmalarının sebebı hangi iyi/kötü niyetle bagdaştırabılırız. ayrıca ben 50 yaşımda hastalandım ve gelecek 5 yılımda son zamanlarımın kaldıgını düşünelim benim paramı vermıyorsun benım için hayat bitti biriken para benım gelecek son 5 yılım ıcın gayet yeterli ama sistem çektirmiyor niye eeeeee tasarruf oranımız düşük yaw tasarruf et. ULAN ölecem ölecem 5 yıllık ömrüm kalmış daaağğ ne tasarrufundan bahsedıyorsun sen. Sİstem hala daha kendı kendını düşünüyor sen istersen açlık ve sefıllık içinde geber istersen son 5 yılını yaşa 56 olmadan olmaz diyor. SİZİ GERÇEKTEN BENİ DÜŞÜNEN BİR SİSTEM Mİ ? e coluluga cocuguna kalır nerden bıliyorsun colugumun cocugunun oldugunu belkıde evlemedım belkıde bir trafık kazasında hepsını kaybettım ? Malesef bunlar sıstemın kötü yanları.

-Tasarruf etmeyen ınsanları tasarrufa teşvik ediyor bır nevi zorla maaşından para cekmış oluyor ve sende psıkolojık olarak bunun farkında olmuyorsun. BU sıradan insanlar için iyi birşey olarak gorunebılır fakat bana öyle görünmüyor sebebi ise biz dunya üzerinde en gelişmiş akla sahibiz karar verebiliyor üretebiliyor düşünebiliyoruz bır ınsanın ben borçlanmadan yada zorla benden para cekılmeden para bırıktıremem mantıgı kendı aklınıza küfretmek gibi geliyor. Senin karar mekanızmanda bir sorun var o halde bir insan isterse tasarruf ta yapabılır bu senın elınde olan birşey o sebeple ben bu bahaneye sıgınanları anlamakta zorlanıyorum aslında bu bırazda kültürel birşey yani değişebilir borçlanmaya alıstırılmış bir kültürümüz var bu bizim zekasız oldugumuz anlamına gelmıyor kültür yanı toplum bıze bunu ogutluyor ve gösterıyor sorun orada bu kulturden kurtulmak en temel amacınız olmalı. O sebeple ben bunu gelişmemişlik seviyesi gibi gösterebilirim. Gelişmiş toplumlarda borçlanma kültürü yok denecek kadar az zaten. O sebeple aslıdna bu bizim kültürümüzün bir yansıması olsada ınsanlar bu kulturden kolay kolay kopamadıgı için bunu en azından bızım toplumumuz ıcın olumlu olarak gorebılırız yanlız parantez ıcerısınde bunun sızın elınızde oldugunu unutmayın. Ha bırde su kısım var tabı cekılen para yanı maasınızda 250 TL ortalama cekıldıgını varsayalım ve bu paranın bırıktıgını düşünelim yaw allah aşkına sızın hıssetmeyecegınız para 250 ya bu rakam fazlalaştıkça his düzeyiniz arttıgı için daha yüksek rakamlara cıkamıyorum o zaman amaca hızmet etmez hanı hıssetırmeden cekecek bende farkında olmayacagım ya o amaca hızmet etmez o yuzden bu hıssetırmeden para cekme olayını haklı göstermek ıcın mecburen 250 TL gıbı ortalama bır rakamda durmam gerekır sımdı hesaplayın 250 * 12 =3000 TL hadi sistemde 20 yıl para bırıktırdık 60,000 TL para eder enflasyon 0 olsun ülkemizde allah aşkına yatırılan ana paraya bakın komık rakamlar yaw bu paranın daha getırısı goturusu de olabılır belkı getırı saglar belkıde goturu bunu bılemeyız cunku secım hakkı kişinin hissetirmeden para cekme olayını haklı cıkarsam bıle elde edılen ana para küçücük kalacak birbiriyle çelişkili aslında para bırıktırmek ve emeklı olamak emeklılıgıne yetecek para bıktarına ulasmak ve aynı zamanda bunun sana hıssetırılmeden gerçekleşmesini ummak sana hıssetırmese emeklılıgıne yetmıyor hıssetırse belkı dişe dokunur para bırıkiyor ama bu seferde hissettiğin için tam olarak bes görevini yapamamıs oluyor. Nasıl bir paradox.

-fonları istediğin her an değiştirme sıkıntıları kesıntı ücretlerinin yükselişi ve ana para üzerinde çeşitli kesıntıler yapılması devlet katkısı hak edişlerinin yaşa baglanması toplu parayı bıranda sokamama mevcut tasarrufumu sıstemde degerlendırememe sıkıntısı. Genel manada sürekli kısıtlandırıcı ağır kuralların oluşu sistemi iyi niyetli olmak konusunda tereddüte sokuyor genel manada. Aynı benzer bir yöntemi hiçbir kurala ve kısıtlamaya baglı kalmaksızın özgürce bireysel yatırımlarınızlada elde edebılırsınız tek farkı %25 lik devlet katısının olmayışı.

bence bu sisteme dahil olanlar %100 bes iyi filan diye değil sadece sadece %25 için bu sısteme dahil oldular cunku bunca kısıtlama ve agır kurallara ragmen kımse enayı degıl özgürce alıp satmak ve parayı cekmek varken kım bese gırsın 56 yasını beklesın abı mantıga aykırı sırf %25 cezbediyor insanları onuda hesapladıgınızda zaten elle tutulur bır malzeme elde edemıyorsunuz uzun vade de.

O bakımdan şahsen bızı cok cezbetmıyor fon ıyımış kotuymus bunları gecın fonlar tamamıyle sızın seçimleriniz ve kararlarınız o yuzden getırı kısmını bır kenara atın getiri sizin şahsi kanaatınız sonucu olusuyor asıl cezbeden kısma gelelım %25 ne oldu ne kadar cıktı sabit 250 yatırıan bırısı 20 yılda 15,000 TL para kazanıyor devlet 0 enflasyon ıle.

Hiiç yoktan ıyımıdır ıyıdır kım kıme 20 yıl sonrasına 15,000 TL verir enflasyon 0 olan bir ülkede AMa işin içine şartlar ve kurallar sokarsam o 15,000 TL nın kıymetı kalmaz.

Bizlerde diyoruzkı adalet var mı ? yok kurallar degısebılır mı degısebılır bunca sert kuralı sadece %25 için katlanmaya deger mı buluyorsun ustelık 56 yasına kadar ha dersenkı 10 sene ıcınde yasım 56 oluyor veya emeklılıgı hak edıyorum eh bir nebze cazıp gorunebılır hakkınızı yemeyelım.

Ama bunca rıskın kol gezdıgı bır ulkede adaletın olmadıgı kuralların her gun degıstıgı ve mualefet bıle yapamadıgın bır ulkede yarın hakkın yendıgınde sesını cıkaramayacagını bıl sana gosterılen %25 bir havuç kapitalizm sistemi böyle bu sıstemde kımse kımseye boşdan yere yardım etmez havuç vermez ıllakı arka planda birşeyler saklıyordur saklamaya da bılır bunu ölçmek ıcın yapılan şeyleri iki kere düşün gerçekten ıyı nıyetmı barındırıyor kotu nıyetmı tum bunlar ıcın objektıf ol ve sorgulayıcı ol ozman bu ısın ıcınde ne var ne yok göreceğinin garantısı verıyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. 2003-2004 yıllarında yurt dışında bulunan firmalarda hesap açarak forex işlemlerine başladım. O zamanlarda 2000-2001 yıllarında çöküşleri görmüş biri olarak hisseleri güvenilmez görür ve getirilerinin tatminkar olmadığını düşünürdüm. Fx piyasalarıyla ilgili işleyişinden, sistematik yaklaşıma kadar ulaşabildiğim bütün kaynaklara ulaşmaya, bu konu ile ilgili forumlarda bilgili ve uzun süredir işlem yapan kişilere sorular sormaya öğrenmeye başladım. 100, 600, 1000 kaldıraçlar vardı ama düzenli olarak para kazanıp bu iş ile geçimlerini sağlayanlar fx piyasaları için düzenli %5 net getirinin çok iyi olduğunu söyleyip duruyorlardı. Bu kişiler içerisinde o zaman halen faal olup 2008'de batan büyük bir bankanın deal desk bölümünde çalışıp daha sonra ayrılarak kendi hesaplarına çalışan yada fon yöneten kişiler vardı. Yıllardır bu piyasada olup bu kadar kaldıraca rağmen sistem oluşturamamış yada risk almaktan korkan kişiler olduklarını düşünürdüm. Yıllık %5 nedir ki? Benim gibi yeni olanlarla beraber "100 kaldıraç var, Günlük %5 yapılsa 30 günden ayda şu kadar, yılda bu kadar" gibi hesaplar yapıyorduk, bu adamlar tecrübeli ama bizim gördüklerimizi göremiyor olmalıydı yada risk almaktan korkuyorlardı. Kaldıracın büyüsüne kapılıp gidiyorduk. Bu piyasalarda işlem yapan fonlar da vardı. Bir bölümü yıllık belki başa baş, belki de %3 gibi alfa üretiyorlardı ve en başarılı fonlar olarak gösteriliyorlardı. Geri kalanı zarardaydı. Beceriksiz olduklarını bile düşündüm zamanında. Hatta, warren buffet'ın kaldıraçlı piyasalar hakkında "saçmalık ve insanların parasını almaya yönelik ürünler" açıklamasını okuduktan sonra, yıllardır piyasada ama demek ki becerememiş, sistem kurmayı bilse böyle demezdi diye düşünmüştüm.

2006 senesine gelindiğinde, onlarca kişi ile fikir alışverişi yapıp, market making, dealing desk, çaprazlar ile türev piyasaların işleyişi hakkında bilgi sahibi olduktan ve abartmıyorum en azından 100 adet farklı yapılarda sistem denedikten sonra işin başında %5 gayet başarılı getiridir diyen kişilerin neden böyle dediklerini anlamaya ve warren buffet'ın türev ve kaldıraçlı piyasalar ile ilgili neden öyle bir açıklama yaptığını görmeye başladım. Bu arada yüksek kaldıraca kendini kaptıranllar, bir süre roket gibi equity curve paylaşımları yaptıktan sonra batıp gidiyordu. Bir kısmı da kendileri bırakıyordu. Kazanç mümkündü ama günlük yada aylık %5-%10'lar değil, yıllık olarak bu civarda bir getiri sürdürülebilirdi.

2007 senesine geldiğimizde ülkemizde fx işlemlerin olmaması ve yurt dışından getirileri çekmede sıkıntılar olmasından, ülkemizde işlem yaptıran firmaların da IB olarak çalışıp ya yüksek spread vermeleri yada güvenilir gelmemeleri sebebiyle imkb çatısı altında oluşu daha güven verdiğinden vob'a geçiş yaptım.

Vadeli işlemler daha 2 yıllıktı ama hacim olarak endeks kontratları işlem yapılabilecek seviyedeydi. İlk yıllarda mecburen manuel işlem yada kendi yazdığımız scriptler ile yarı otomatik işlem yapmak zorundaydık. Otomatik işleme alıştıktan sonra biraz zor geldi açıkcası ama alıştık. Seans başlamadan tüm ekranları hazırlayıp sinyalleri bekliyordum. Daha önce fx piyasa tecrübem olduğundan 1dk yada tick grafik tercih etmiyordum ama 5dk üzerine sistem kurduğumdan yine de 5dk'lık sürede işlerimi halledip tekrar ekran başına dönmek zorundaydım. Kesinleşmemiş sinyaller olduğundan, kaymaya mahal vermemek için kesinleşmemiş sinyallerinde başında beklemek gerekiyordu.
    İşin içinde kaldıraç olunca 10 kaldıraç dahi olsa buna kapılıp gelen çok oldu. Kredili işlem yapacağıma burada işlem yaparım, ayda şu kadar kazansam yılda şu kadar olur diyenlerden histemle işlem yapanlara kadar yüzlerce insan gördüm. Tarih tekerrür ediyordu. Allahtan küçük bir sermayeyle fx piyasasında azıcık da olsa tecrübe kazanmıştım ve yine Allahtan forumlarda bu işlerle uğaraşan kişiler makul kazançlar konusunda bilgi vermişti de aynı hatalı tekrar yapmadım.

Şu güne kadar ise birbirinden farklı veya versiyonu 1000'e yakın sistem denedim, testlerini yaptım, kullandım. Üç aşağı beş yukarı 4-5 yıllık ortalamada hepsi yakın getiri üretiyor. Aynen bana yıllar önce dedikleri gibi. Vob'a geçtiğimde kutsal kase aramayı bıraktım. Bırakmayanlar ya sistemleri tekrar getiri üreteceği noktada yeni sisteme geçtiklerinden yada yüksek kaldıraç kullandıklarından yok olup gittiler. İşin içine kaldıraç girince "al sana bedava para, paranı katla" diye düşünüyor insan. Yıllık %15-20 civarı getiri (kaldıraç kullanılmış haliyle) bizim gibi gelişmekte ve volatil olan piyasalarda çok iyi bir oran. Gelişmiş piyasalarda görece daha düşük volatilite nedeniyle oranlar daha da düşük. Aza kanaat ettiğim için bunca yıldır çok şükür kazancım devam ediyor.

Velhasılıkelam, zenginliğe sahip olan kişiler eğer varlıklarını miras yoluyla yada şans oyunlarından kazanmadıysa kanaat edip bunu yıllarca sürdürdükleri için zenginler. Daha çok gencim ama yakın ve uzak çevremde o kadar fazla bunun örneğini gördüm ki. Bazen fx piyasalarında bizlere tecrübe aktaran kişileri beceriksiz yerine koyup boşuna birkaç sene de olsa kayıp ettiğime kızarım.

Trading işinde belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra sermayen oranında para kazanırsın. Yeri geldi 3 ayda 3 kat sermaye kazancım oldu yeri geldi bir sene sermayem yerinde saydı. Alınabilecek riski ve bu doğrultuda getiriyi az çok biliyorum. Ticaret bu. Birkaç sene önce perakende ile uğraşan firmaların sahipleriyle yatırım geri dönüşü süresiyle ilgili bir röportaj yapılmıştı. 5 kişi içerisinde biri "Eğer bir yıl içerisinde koyduğum para 2'ye katlamazsa kendimi zararda sayarım" demişti. Bu kişi bimeks'in sahibi idi. Sonrasında olanlar malumunuz. Çok yüksek kazanç sağlanır ama yukarıda da bahsettiğim örnekler gibi kaldıraç zehirlenmesine uğranır Allah korusun.

Geçimini başka bir iş ile sağlayan biri için tasarruf yolu bes olur, fon olur, sağlam bir yada birden fazla firmaya ortaklık olur. Bunların içinden eğer kişinin nasibinde de varsa ortaklık (hisse) zengin eder. Diğer yollarda enflasyon üzeri getiri sağlar üzmez, ak akçedir. Bu iş kaplumbağa ve tavşan hikayesi gibidir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Başınızı ağrıttıysam özür dilerim. Hepimiz için bol kazançlar diliyorum.

Erhan ın söylediklerinin çoğuna katılıyorum..

kişisel olarak : otomatik katılım BES sisteminin kötü niyetli/ruhlu olduğunu, zorunlu hale getirilmesinin despotik oluşunu ve zulüm içerdiğini, bilgisiz halk tarafından optimum noktadan uzak biçimde değerlendirileceğini düşünüyorum. ayrıca getirilen kısıtlamalar, sürekli değişen kurallar, kesintiler var belirtilmesi gereken.. açıkça yapılan kötülüğü sessizce izleyen ve bizim vergilerimizle onların finanse edilmesini ahlaken gayet problemsiz telakki edenler. bu noktada var... evet.. kral çıplak diyemeyen konformist kafalar yani..

katılmadığım en önemli nokta: BES şirketlerinin bu konuda tek "evil" olduğu.. evet buna katılmıyorum.. zira bu sistem aldığı hal itibarı ile akp ve sigortacıların ortak eseridir.. dalkavukların ve kullanışlı aptalların (useful idiots) argumanlarını ekonomi dergilerinde/gazetelerde sürekli takip ediyorum yıllardır.. iyi bir gazete ve dergi okuruyum.. her gun fiziki/kagıt olarak en az bir ama çoğunlukla iki gazete takip ederim.. bu sayede köşe yazıları eksenli (internetten çoğu insanın yaptığı) bir gazete okuması ile sınırlı kalmam.. ekonomi sayfalrındaki her haberi tararım.. hatta bazen sigortacılar için ek sayfalar konulur zaman zaman..

yani bu BES sisteminin son 10 yıllık sürecini gayet yakından takip ettim ve verilen beyanatlarla akp ve sigorta şirketlerinin nasıl bu sistemi bu hale getirdiklerini yakından izledim.. gerek akp gerekse sigorta şirketlerinin birbirlerine olan aşklarını, birbirlerinden olan taleplerini ve bunların kendi aralarında hızlı bir iletişimle nasıl çözüldüğünü.. bu denklemde olmayan ise normal vatandaş.. zira onların önüne %25 havucu atılarak kümese girmeleri ve çıkışlarının zorlaştırılarak uzun yıllar prim ödemesi bekleniyor.. evet.. olay özünde budur..
    Son düzenleme : discretus; 25-12-2018 saat: 21:25.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4. Baş ağrıtmak ne kelime ağzınıza saglik sn flexy zevkle okudum.

5.  Alıntı Originally Posted by Carrah Yazıyı Oku
    Baş ağrıtmak ne kelime ağzınıza saglik sn flexy zevkle okudum.
    Memnun oldum, zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

6. 2019 yılı asgari ücret 2.020 TL olarak açıklandı bugün...Bunu 12 ile çarpıyoruz = 24.240 TL para yatırabilirsiniz BES'e ve bu DEVLET hesabınıza 6.060 TL para yatırmayı garanti ediyor...% 25 yani...Garanti diyorum bak dikkat edin yazılan şeye...Devlet garantisi...Bunu subliminal mesajlarla AKP garantisi gibi lanse etmeye çalışanlar için özellikle yazdım...12 bin yıllık TC Devletinden bahsediyoruz...

Katkı Fon getirileri artıya geçince sıra AKP sigorta şirketleri mevzusuna geldi anlaşılan....O zaman da yazmıştım zaten hemen tüyerler ya da konu değiştirirler diye...Gelişmeler beklentim dahilinde yani...Yahu bana ne sigorta şirketinden ya da AKP den; ben hesabıma yatan parayı bilirim kardeşim, ne yaparlarsa yapsınlar a.q...Zerre umurumda olmaz...Tık diye para yatıyor mu yatıyor...Benim için konu kapanmıştır...Ha, yok artık yatırmayacağız, kusura bakmayın deniz bitti, bu kadar dediklerinde düşünürüz ne yapacağımızı...

Diğer konu despotikmiş, zulümmüş bilmem neymiş...Hak ihlali olduğunu düşünenler için burası zırlama yeri değil kimse kusura bakmasın...İdare Mahkemeleri aha orada, verirsin bir dilekçe, 60 TL dosya parası olur biter...Aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp buraya getirmenin bir anlamı yok...Valla asıl sizin yaptığınız resmen zulüm...Bizim genç subay, astsubaylar yapardı bunları, OYAK Kesintisini defalarca mahkemeye verdiler her seferinde reddedildi...Emeklilik yaklaştığında da "Allah razı olsun bu OYAK'tan" dedi hepsi...Geçen yıl % 27 kâr payı verdiler, bu yıl beklenti % 40...Ben bundan iyi kazanırım, zorla paramı niye kesiyorsunuz deyip mahkemeye giden gençler halâ var...

Demek ki bu hiç bitmeyecek bir şey abi...% 100 getiri desen halâ ve halâ "ben bundan iyi kazanırım" diyen çıkar illaki...Asıl mevzu paranın zorla kesilmesi değil, ben daha çok kazanırım iddiası yani...

Abi, tıkır tıkır yatan bu paraları kıskanmayın lütfen ve bunu hak edilmemiş gibi de algılamayın...Sonuçta hiç bir kanunsuzluğumuz yok, hukuki yollarla devleti söğüşlüyoruz...Bu kadar basit...Bak ne kadar da samimiyim...Aldığın o para haram felan diyen oldu geçen yıllarda...Hiç de haram değil...Oldukça muhafazakâr biriyimdir ve bu konuda da gayet rahatım...

Bu yıl 6 ncı yılım doluyor, bugüne kadar yapılmış olan kesintiler geri iade edilmeye başlanacak...BES Fonlarım % 100 Tahvil esaslı, yani oradan da minimum bir % 20-25 getiri garanti...Lanet olsun yine paraya para demeyeceğiz bu yıl...

7.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    2003-2004 yıllarında yurt dışında bulunan firmalarda hesap açarak forex işlemlerine başladım. O zamanlarda 2000-2001 yıllarında çöküşleri görmüş biri olarak hisseleri güvenilmez görür ve getirilerinin tatminkar olmadığını düşünürdüm. Fx piyasalarıyla ilgili işleyişinden, sistematik yaklaşıma kadar ulaşabildiğim bütün kaynaklara ulaşmaya, bu konu ile ilgili forumlarda bilgili ve uzun süredir işlem yapan kişilere sorular sormaya öğrenmeye başladım. 100, 600, 1000 kaldıraçlar vardı ama düzenli olarak para kazanıp bu iş ile geçimlerini sağlayanlar fx piyasaları için düzenli %5 net getirinin çok iyi olduğunu söyleyip duruyorlardı. Bu kişiler içerisinde o zaman halen faal olup 2008'de batan büyük bir bankanın deal desk bölümünde çalışıp daha sonra ayrılarak kendi hesaplarına çalışan yada fon yöneten kişiler vardı. Yıllardır bu piyasada olup bu kadar kaldıraca rağmen sistem oluşturamamış yada risk almaktan korkan kişiler olduklarını düşünürdüm. Yıllık %5 nedir ki? Benim gibi yeni olanlarla beraber "100 kaldıraç var, Günlük %5 yapılsa 30 günden ayda şu kadar, yılda bu kadar" gibi hesaplar yapıyorduk, bu adamlar tecrübeli ama bizim gördüklerimizi göremiyor olmalıydı yada risk almaktan korkuyorlardı. Kaldıracın büyüsüne kapılıp gidiyorduk. Bu piyasalarda işlem yapan fonlar da vardı. Bir bölümü yıllık belki başa baş, belki de %3 gibi alfa üretiyorlardı ve en başarılı fonlar olarak gösteriliyorlardı. Geri kalanı zarardaydı. Beceriksiz olduklarını bile düşündüm zamanında. Hatta, warren buffet'ın kaldıraçlı piyasalar hakkında "saçmalık ve insanların parasını almaya yönelik ürünler" açıklamasını okuduktan sonra, yıllardır piyasada ama demek ki becerememiş, sistem kurmayı bilse böyle demezdi diye düşünmüştüm.

2006 senesine gelindiğinde, onlarca kişi ile fikir alışverişi yapıp, market making, dealing desk, çaprazlar ile türev piyasaların işleyişi hakkında bilgi sahibi olduktan ve abartmıyorum en azından 100 adet farklı yapılarda sistem denedikten sonra işin başında %5 gayet başarılı getiridir diyen kişilerin neden böyle dediklerini anlamaya ve warren buffet'ın türev ve kaldıraçlı piyasalar ile ilgili neden öyle bir açıklama yaptığını görmeye başladım. Bu arada yüksek kaldıraca kendini kaptıranllar, bir süre roket gibi equity curve paylaşımları yaptıktan sonra batıp gidiyordu. Bir kısmı da kendileri bırakıyordu. Kazanç mümkündü ama günlük yada aylık %5-%10'lar değil, yıllık olarak bu civarda bir getiri sürdürülebilirdi.

2007 senesine geldiğimizde ülkemizde fx işlemlerin olmaması ve yurt dışından getirileri çekmede sıkıntılar olmasından, ülkemizde işlem yaptıran firmaların da IB olarak çalışıp ya yüksek spread vermeleri yada güvenilir gelmemeleri sebebiyle imkb çatısı altında oluşu daha güven verdiğinden vob'a geçiş yaptım.

Vadeli işlemler daha 2 yıllıktı ama hacim olarak endeks kontratları işlem yapılabilecek seviyedeydi. İlk yıllarda mecburen manuel işlem yada kendi yazdığımız scriptler ile yarı otomatik işlem yapmak zorundaydık. Otomatik işleme alıştıktan sonra biraz zor geldi açıkcası ama alıştık. Seans başlamadan tüm ekranları hazırlayıp sinyalleri bekliyordum. Daha önce fx piyasa tecrübem olduğundan 1dk yada tick grafik tercih etmiyordum ama 5dk üzerine sistem kurduğumdan yine de 5dk'lık sürede işlerimi halledip tekrar ekran başına dönmek zorundaydım. Kesinleşmemiş sinyaller olduğundan, kaymaya mahal vermemek için kesinleşmemiş sinyallerinde başında beklemek gerekiyordu.
    İşin içinde kaldıraç olunca 10 kaldıraç dahi olsa buna kapılıp gelen çok oldu. Kredili işlem yapacağıma burada işlem yaparım, ayda şu kadar kazansam yılda şu kadar olur diyenlerden histemle işlem yapanlara kadar yüzlerce insan gördüm. Tarih tekerrür ediyordu. Allahtan küçük bir sermayeyle fx piyasasında azıcık da olsa tecrübe kazanmıştım ve yine Allahtan forumlarda bu işlerle uğaraşan kişiler makul kazançlar konusunda bilgi vermişti de aynı hatalı tekrar yapmadım.

Şu güne kadar ise birbirinden farklı veya versiyonu 1000'e yakın sistem denedim, testlerini yaptım, kullandım. Üç aşağı beş yukarı 4-5 yıllık ortalamada hepsi yakın getiri üretiyor. Aynen bana yıllar önce dedikleri gibi. Vob'a geçtiğimde kutsal kase aramayı bıraktım. Bırakmayanlar ya sistemleri tekrar getiri üreteceği noktada yeni sisteme geçtiklerinden yada yüksek kaldıraç kullandıklarından yok olup gittiler. İşin içine kaldıraç girince "al sana bedava para, paranı katla" diye düşünüyor insan. Yıllık %15-20 civarı getiri (kaldıraç kullanılmış haliyle) bizim gibi gelişmekte ve volatil olan piyasalarda çok iyi bir oran. Gelişmiş piyasalarda görece daha düşük volatilite nedeniyle oranlar daha da düşük. Aza kanaat ettiğim için bunca yıldır çok şükür kazancım devam ediyor.

Velhasılıkelam, zenginliğe sahip olan kişiler eğer varlıklarını miras yoluyla yada şans oyunlarından kazanmadıysa kanaat edip bunu yıllarca sürdürdükleri için zenginler. Daha çok gencim ama yakın ve uzak çevremde o kadar fazla bunun örneğini gördüm ki. Bazen fx piyasalarında bizlere tecrübe aktaran kişileri beceriksiz yerine koyup boşuna birkaç sene de olsa kayıp ettiğime kızarım.

Trading işinde belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra sermayen oranında para kazanırsın. Yeri geldi 3 ayda 3 kat sermaye kazancım oldu yeri geldi bir sene sermayem yerinde saydı. Alınabilecek riski ve bu doğrultuda getiriyi az çok biliyorum. Ticaret bu. Birkaç sene önce perakende ile uğraşan firmaların sahipleriyle yatırım geri dönüşü süresiyle ilgili bir röportaj yapılmıştı. 5 kişi içerisinde biri "Eğer bir yıl içerisinde koyduğum para 2'ye katlamazsa kendimi zararda sayarım" demişti. Bu kişi bimeks'in sahibi idi. Sonrasında olanlar malumunuz. Çok yüksek kazanç sağlanır ama yukarıda da bahsettiğim örnekler gibi kaldıraç zehirlenmesine uğranır Allah korusun.

Geçimini başka bir iş ile sağlayan biri için tasarruf yolu bes olur, fon olur, sağlam bir yada birden fazla firmaya ortaklık olur. Bunların içinden eğer kişinin nasibinde de varsa ortaklık (hisse) zengin eder. Diğer yollarda enflasyon üzeri getiri sağlar üzmez, ak akçedir. Bu iş kaplumbağa ve tavşan hikayesi gibidir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Başınızı ağrıttıysam özür dilerim. Hepimiz için bol kazançlar diliyorum.
    Şiir gibi anlatmak diye buna derim... Paha biçilmez bilgiler ... Paha biçilmez tespitler ... Ağzınıza , emeğinize sağlık Sn. flexy ...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

8. Birkaç sene önce perakende ile uğraşan firmaların sahipleriyle yatırım geri dönüşü süresiyle ilgili bir röportaj yapılmıştı. 5 kişi içerisinde biri "Eğer bir yıl içerisinde koyduğum para 2'ye katlamazsa kendimi zararda sayarım" demişti. Bu kişi bimeks'in sahibi idi. Sonrasında olanlar malumunuz.
    Gayrimenkul yatırımlarının amorti süresi 10 yıl üzerinden hesap edilir...Hele ki fabrika yatırımları vs. onlarca yıl...Burada yatırdığın paranın 1/4 ini tık diye geri veriyor Devlet, şükür diyen yok...İşte ben buna şaşıyorum abi...

Güzel yazı olmuş sayın flexy...30 yıla yakın bu lanet piyasadayım ama ne forex ne de viop denemem olmadı...Resmen birebir yaşadım ve ne derece isabetli bir karar vermiş olduğumu görmüş oldum sayenizde...Tekrar teşekkürler...

Sayfa 94/454 İlkİlk ... 44849293949596104144194 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •