Sayfa 438/454 İlkİlk ... 338388428436437438439440448 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,497 - 3,504 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Yıllık bir ödeme tavanı varmı emin değilim... ....Geçmiş katkı paylarını telafi etmek için kalan aylık katkı payını artırmak yada yada yılda bir kaç kere fazladan ödeme yapmak mümkündür diye biliyorum...Tabi yıllık ödeme yıllık asgari ücretin toplamını geçerse devlet desteği olmuyor.....
    Hem benim hem hanımın Besi vardı...Hanımın aylık katkı paylarını düzenli yatırıyordum...Ama kendim ait BES'e bir kaç aylık prim dışında ödeme yapmadım...Bizim EYT maaşları kuşa dönünce kalan 6 yıl için yıllık asgari ücret tutarının epey üstünde ödemeyi düşünüyorum....Kuşa dönen 29,5 yıllık prim ödemeli EYT maaşınıda hanıma vereceğim...Gitsin altın günlerinde kullansın...inat ettim o maaşa el sürmiyeceğim...
    yıllık asgari ücret tutarını geçeçek şekilde yüksek ödeme yapmanın pek avantajı olmaz diye düşünüyorum.devlet katkısı alamadıktan sonra cazibesi azalır bes'in..

Bence çok iyi yerler hisse fonlarına geçmek için. Bu sabah 80% Türkiye hisse senedi fonlarına geçtim.

30 ate
    30 Ali
    20 AZH
    20 alr

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Bence çok iyi yerler hisse fonlarına geçmek için. Bu sabah 80% Türkiye hisse senedi fonlarına geçtim.

30 ate
    30 Ali
    20 AZH
    20 alr

hayırlı olsun.
    Bende eski portföy %50 AMZ ve %50 ALR idi. onları sabit bırakarak bundan sonra ki ödemelerim için
    %50 ALR
    %10 ALI
    %40 FFZ yapmıştım 1 ay kadar önce. yaptığım her ödeme ile bunları alıyor şuan eskiler de sabit duruyor. Altını biranda sıfırlamak istemedim
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4. ben seçimler geçene kadar Bistcoin payımı sınırlı tutacağım (20%civarı)

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    hayırlı olsun.
    Bende eski portföy %50 AMZ ve %50 ALR idi. onları sabit bırakarak bundan sonra ki ödemelerim için
    %50 ALR
    %10 ALI
    %40 FFZ yapmıştım 1 ay kadar önce. yaptığım her ödeme ile bunları alıyor şuan eskiler de sabit duruyor. Altını biranda sıfırlamak istemedim
    Allianz disindaki fonlari biraz ogrenmem lazim sanirim. Guzel fonlar var gordugum kadariyla. Ilk defa llianz disinda bir fon sectim bu ay(ATE). Diger fonlara da gerekli onemi vermem lazim. 2024 de bu konuda calisacagim biraz.

6.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku

30 ate
    30 Ali
    20 AZH
    20 alr

Erken değil mi borsa da düşüş devam edecek yaklaşık 6500 civarına kadar düşmesi lazım benim gördüğüm.
    Geçmişi oku geleceğe yön ver.Yazdıklarım yatırım ve siyasi tavsiye değildir.
    Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun demiş bilge bir adam.

7.  Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Yıllık bir ödeme tavanı varmı emin değilim... ....Geçmiş katkı paylarını telafi etmek için kalan aylık katkı payını artırmak yada yada yılda bir kaç kere fazladan ödeme yapmak mümkündür diye biliyorum...Tabi yıllık ödeme yıllık asgari ücretin toplamını geçerse devlet desteği olmuyor.....
    Hem benim hem hanımın Besi vardı...Hanımın aylık katkı paylarını düzenli yatırıyordum...Ama kendim ait BES'e bir kaç aylık prim dışında ödeme yapmadım...Bizim EYT maaşları kuşa dönünce kalan 6 yıl için yıllık asgari ücret tutarının epey üstünde ödemeyi düşünüyorum....Kuşa dönen 29,5 yıllık prim ödemeli EYT maaşınıda hanıma vereceğim...Gitsin altın günlerinde kullansın...inat ettim o maaşa el sürmiyeceğim...
    2023 BES ne kadar oldu?
    2023 yılı asgari ücretin aylık brüt tutarı 13.414,50 TL'dir. Bir yılda Devlet katkısı tutarına esas teşkil eden katkı paylarının toplamı ise 140.535 TL olup 2023 yılda alabileceğiniz maksimum BES Devlet katkısı 42.160,50 TL'dir.

2023 yılı asgari ücretin aylık brüt tutarı 13.414,50 TL’dir. Bir yılda Devlet katkısı tutarına esas teşkil eden katkı paylarının toplamı ise 140.535 TL olup 2023 yılda alabileceğiniz maksimum BES Devlet katkısı 42.160,50 TL'dir. Eğer 2023 yılında toplam 150.000 TL katkı payı ödediyseniz, devlet katkısı hesaplamasına bir önceki yıl konu edinilmemiş 9.465 TL katkı payınıza ilişkin Devlet katkısı hesaplaması bir sonraki yıla aktarım yapılacaktır.

8. Asgari ücret 2024 yılı boyunca brüt 20.002,5 TL olarak uygulanacak

Sayfa 438/454 İlkİlk ... 338388428436437438439440448 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •