Sayfa 443/454 İlkİlk ... 343393433441442443444445453 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,537 - 3,544 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Borşa Yazıyı Oku
    Benim emeklilige 3 sene kaldı.BES te emeklilik nasıl oluyor bilmiyorum.
    Diyelim ki 3 sene sonra emeklilik tarihi geldi ve hesapta bir milyon TL var.Bu bir milyon yıllar içinde artacak ya da azalacak (yatırılan fona göre degisir) . Nasıl oluyor da belli bir ücret maasa baglıyorlar ?
    maaşınızı kendiniz belirliyorsunuz...kalan paranız fonlarda değerlenmeye devam ediyor..

"2024 yılı aylık brüt asgari ücret tutarı 20.002 TL'dir. 2024 yılı içerisinde maksimum devlet katkısı olan 72.009 TL'den faydalanabilmek için 240.030 TL yatırmanız gerekmektedir."
    Bu yıl eurobond kupon getirilerimden bes hesabıma aktarmaya başlayıp hayatımda ilk kez devlet katkısının tamamından faydalanmak istiyorum bakalım.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    "2024 yılı aylık brüt asgari ücret tutarı 20.002 TL'dir. 2024 yılı içerisinde maksimum devlet katkısı olan 72.009 TL'den faydalanabilmek için 240.030 TL yatırmanız gerekmektedir."
    Bu yıl eurobond kupon getirilerimden bes hesabıma aktarmaya başlayıp hayatımda ilk kez devlet katkısının tamamından faydalanmak istiyorum bakalım.
    sistemde son 2-3 yılınız değilse ek ödeme yapmanın gerçekten daha faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?

tamam bir kere 30% alıyorsun ama sonra getiri aşırı düşük olabilir.

bileşik etkiye bakıldığında şahsen ben son 3 yıl hariç ek para yatırmayı rantabl görmüyorum.

sizce kaçırdığım bir nokta var mı?

4.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    sistemde son 2-3 yılınız değilse ek ödeme yapmanın gerçekten daha faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?

bileşik etkiye bakıldığında şahsen ben son 3 yıl hariç ek para yatırmayı rantabl görmüyorum.

hele yüksek enflasyon ortamında hiç anlamı yok.
    %30 alacağım diye peşin parayı koyarsın.
    sonra devlet tahvillerinde paranı eritiler.

dediğin gibi belki son 2-3 sene mantıklı olabilir.
    56 yaş doldurmuyorsanız zaten devlet katkısı %30 değil %18dir max.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku

Sayın thron, zaten bes fonlarında diğer fonlarda olduğu gibi ciddi yıllık yönetim ücretleri var... birde sonunda kesilen %5 stopaj var... Bana da pek mantıklı gelmiyor. Bişrde şu var... devlet yardımnının çok önemli kısmı devlet tahvillerine gidiyor... Yani eğer emekliliğe yakın bşir yaşta değilse çok da mantıklı değil gibi..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

11. yilimdayim kendime ait olan BES"te. Burada daha once babamin adina olan BES uzerine her ceyrekte yazdim. Orada da ciddi bir getiri ile ayrildim.

Kendime ait olan BES'te yillik ortalama getirim dolar cinsi 16% civari. BES'te getiriler kotu seklindeki altinda matematik olmayan goruslere inanmayin. Kendi hesabinizi kendiniz yapin. Bireysel olarak fon yatirimindan farki yok. Devlet katkisi fonlari da uzun vadede ciddi getiri sunacak.

2 yil once saniirm. BES getirimi MAC fonu ile karsilastirdilar.(MAC in maksimum getiriyi yaptigi yildi. Biraz fakla benim getirimden iyi idi MAC fonu. Ama su an MAC fonundan daha iyi bir getirim var.

BES gercekten cok cok cok iyi bir yatirim araci. kimsenin isine gelmiyor sadece 56 yasina akdar her ay para atmak.Sabirla biriktirmeye devam. Yilda 2-3 kez fon degisikligi ciddi fark yaratacaktir.

7.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    11. yilimdayim kendime ait olan BES"te. Burada daha once babamin adina olan BES uzerine her ceyrekte yazdim. Orada da ciddi bir getiri ile ayrildim.

Kendime ait olan BES'te yillik ortalama getirim dolar cinsi 16% civari. BES'te getiriler kotu seklindeki altinda matematik olmayan goruslere inanmayin. Kendi hesabinizi kendiniz yapin. Bireysel olarak fon yatirimindan farki yok. Devlet katkisi fonlari da uzun vadede ciddi getiri sunacak.

2 yil once saniirm. BES getirimi MAC fonu ile karsilastirdilar.(MAC in maksimum getiriyi yaptigi yildi. Biraz fakla benim getirimden iyi idi MAC fonu. Ama su an MAC fonundan daha iyi bir getirim var.

BES gercekten cok cok cok iyi bir yatirim araci. kimsenin isine gelmiyor sadece 56 yasina akdar her ay para atmak.Sabirla biriktirmeye devam. Yilda 2-3 kez fon degisikligi ciddi fark yaratacaktir.
    hocam son mesajlarda ana konu ek devlet katkısı.

yoksa fon yönetimi ile tabii ki kazanç var ama devlet katkısı kısmını siz yönetemiyorsunuz.

devlet katkısı denen yapıdan fayda göreceğini düşünen NEMA ve KEY yazıp geçmişe bakabilir.

ki düz mantıkla portföyün 25% falan olması gereken devlet katkısı örneğin bende 7% 10 yılı geçenlerde 5% falandır max ki son yıllarda içine borsa payı koyup bist i 2x yaptılar.

o da olmasa 3% falan çıkar.

8.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku

Aslında farkı yaratan sizin seçtiğiniz fonlar, dolayısıyla başarı bes in değil sizin.

Son enflasyon sıçraması sonrası ayrılırken getiriden yapılan kesinti iyice gözümde büyümeye başladı. Enf 2-3 yıl %50 ve üzeri olunca ister istemez getiriler katlandı. Hele benim gibi min katkı ödeyen biri için 56 yaşını beklesek bile yapılacak %5 kesinti ciddi para.

Şu an benim hesapta %5 kesinti, devlet katkısının 3 katına denk geliyor. Yani 56 yaş emekliliğimi beklesem bile devlet katkısı+katkının getirisi nin tümümü alsam %5 kesintinin üçte biri yapıyor.

Sebebi ne, ok ben de iyi fonlar seçtim, iyi getiriler elde ettim. Ama esas sebep yüksek enf.

Bu nedenle %5 kesinti aslında reel getiri üzerinden alınmalıydı.Belki düşük enf ve düşük getiri ortamında %5 çok sıkıntı olmuyordu. Ama son 2-3 yıl yüzünden işler karıştı. %5 in reel getiri üzerinden kesilme durumu büyük ihtiyaç oldu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 443/454 İlkİlk ... 343393433441442443444445453 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •