Sayfa 271/453 İlkİlk ... 171221261269270271272273281321371 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 2,161 - 2,168 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. BES devam ediyor ama salgına ben de katılıp kripto para kumarına başladım.

hep güvenli hep güvenli nereye kadar biraz da heyecan lazım

2.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Bunlar TEFAS'tan alınıp satılabilen fonlar:

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=TUA
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=GTA

Bunlar da aynı kategorideki emsal BES Fonları :

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AMZ
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=VGA

Getiriler aynı. Aradaki fark BES fonunu sattığında stopaj kesilmiyor. TEFAS fonlarında ise kazandığının % 10'unu devlete veriyorsun. BES'e yatırılan her 100 TL ye devletin verdiği 25 TL yi saymıyorum, o zaten cepte.

Yani kısacası, TEFAS'tan fon alıp satmak ya da bu yönde bir portföy oluşturmak BES yatırımının alternatifi değildir dostlarım. Çünkü TEFAS fonlarının hemen hemen tüm emsalleri BES'te de var. Kaldı ki Eylül ayından itibaren tüm fonlar havuza alınacak ve BES yatırımcıları istediği fonu alıp satabilecek. Üstelik stopaj kesilmeden. Az kaldı.
    tam tefaşa yakınken şimdi yine kafam karıştı hocam hey ay kenara ufak bir miktar ayırıp biraz değer kazanmasını istiyorum sadece açıkçası

3. Şüphesiz ki her yatırımcının "piyasada var olan fırsat ve riskleri tahmin ederek aldığı karar" bir diğerinden farklıdır, haliyle bu kararların doğru olup olmadığı noktasında ortaya çıkan sonuçları tartışmak anlamsızdır. Nitekim aklı başında olan hiç kimse bile bile yanlış karar almaz. İşte tam da buna piyasa diyoruz dostlarım ve piyasa dediğimiz şey dengesizlikler üzerine kuruludur yani Ordo Ab Chao: Kaostan çıkan düzen...

Aralarında ufak tefek farklılıklar olsa da- TEFAS ve BES'i yatırım stratejisinde sepetteki aynı yumurta gibi görmek gereklidir. Sonuçta her ikisinde de almış olduğunuz kararın uygulamasını sizden daha profesyonel olduğuna inandığınız fon yöneticilerine bırakıyorsunuz. Ama kararı siz alıyorsunuz bunu sakın unutmayın . Ve şuna inanın asıl kafa karıştıracak husus tam da bu !...

4.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Demişiz, yaptığımıza bak. Son işlemle birlikte IEH ortalamam 0.118114 oldu ve bugünkü kapanışa göre yaklaşık % 8 zarardayım. Şüphesiz ki düşünenler için bunda ibretlik hususlar var dostlarım.
    Yaklaşık 1 yıl geçmiş ve an itibariyle fonumuzun değeri 0.152822 yani % 30 kârdayız. Altın fonlarımı (NHA) ortalama 0,021522 'den satmıştım. Şimdiki değeri 0,029729 yani ben sattıktan sonra % 38 kazandırmış.

Suç kimde, gayet tabiki bende.

5. SPK , AHE nin sürdürülebilirlik ve teknoloji hisse senedi fonlarını onayladı.

6. Herkese mrb, bende bes maceramı kısaca anlatayım.

Yıl 2013 mayıs askerdeyim yedek subay olarak. Bir bankacı karakola kadar geldi bişeyler anlattı bende hiçbişey anlamadım ama 100 liradan bişey olmaz dedim kaydı açtırdık. O zaman fon nedir hisse nedir hiçbişey bilmem. Sanırım standart fonda başladık. Sonraki yıllarda ara ara internetten kontrol ettim. 3bin 5 bin artıyor. Tabi aylık ödediğim için artıyor yıllık reel ne kadar kazanıyorum bilmiyorum. Reel kazanç ne onuda bilmiyorum. Bi kaç sefer fon değiştirdim. Ama fonlar hakkında sıfır bilgim var. borçlanma aracıymış, para piyasasıymış altın hisse hiçbişey bilmiyorum. Şansa değiştiriyorum. 2018 den sonra ekonomi bilgimi artırmaya başladım. tahvil ne bono ne borsa ne bist 100 ne faiz ne öğrenmeye çalışıyorum. Yinede çok anlamıyorum ancak biraz bilgim artmaya başlıyor. Düşükten al yüksekten sat diye bişey öğrendim. Hemen uygulamaya geçtim. Haziran 2018de altın fonuna geçtim. Kasım 2019a kadar orada kaldım. Sonra şöyle grafiklere bir baktım. Altından baya kazandım. Hisse fonu baya düşük. En iyisimi altından çıkıp hisse fonuna geçeyim dedim. Borsa hakkında ülke gündemi hakkında en ufak bilgim yok. Tek bişey öğrendim onu uygulayacam. Ve hisse fonuna geçtim. Ekim 2020ye kadar bu fonda kaldım. Ve sonuç. Altın bu süreçte kazandırmaya devam ederken hisse yerlerde kaldı. Hatta fonlar arasında sonuncu oldu. Bizim hesap tutmadı. Bu arada 2020 yılında finansal okuryazarlık adına çok daha fazla şey okudum izledim. Artık eurobond nedir borsa nedir temel analiz teknik analiz fibonacci fed amerikan 10 yıllıklar vix endeksi vs baya bişeyler öğrendim.Tabi hayatımda hiç borsaya yatırım yapmadım bu fon hariç. Neyse ekim 2020 hisse fonu böyle olmayacak covid vs artıyor heryer kapanıyor borsa çöker altın dolar uçar mantığıyla hisseden çıktım %40 altın ve %60 eurobonda geçtim. Ben nerden bileyim damat görevden alınacak dolar düşecek borsa uçacak. Sen 1 sene hisse fonda bekle hiçbişey kazanma tam kazanacakken hisse fondan çık altın-eurobond fonuna geç. Sonuç hisse uçtu altın-eurobond çakıldı. Üstüne üstlük bes ile alakalı bişey daha öğrendim. Devlet katkısı yıllık asgari ücretin yüzde 25 i kadar veriliyor. Yani 35000yatırırsan 8500 civarı ek katkı alabiliyorsun. Ben ayda 250 yatırıyorum yılda 3000 ediyor. Bunu artırırsam karda olurum. Nerden baksan 8500 ek devlet katksıı olacak dedim. Ve kuruma 30000tl nakit eft yaptım. Aralık 2020 idi yanılmıyorsam. Altın-eurobond fonu aşağıya doğru gidiyor olsun ilerde artacak ümidim var. Devlet katkısını 2020 için tavana yakın aldık. 2021 başladı bişey daha öğrendim. Devlet katkısı sadece devletin belirlediği fonda değerlendiriliyor. Oda tahvil ağırlıklı fon. Şimdi faizler arttıkça tahvilin değeri düşüyormuş. Onuda öğrenmiş olduk. Sağolsun naci ağbal faizleri artırdıkça bizim devlet katkısıda kuş olmaya başladı mı. Benim hem devlet katksıı getirisi hemde normal paramın getirisi nerdeyse sıfır olacak. Neyse şu son saçma sapan merkez bankası başkan değişimiyle tahvil faizleri iyice yükselince devlet katkısı getirisi nerdeyse sıfırdan döndü. Ama dolar altın arttığı için fonum sıfırdan dönüş yapıp kazanmaya başladı. Bu arada eurobond fonuyla dolarında aynı şey olmadığını öğrenmiş olduk. Dolar artmış olsa bile eurobond fonu cds vs nedenlerinden dolayı azalabiliyormuş. Yanı eurobond fonu=dolar demek değilmiş.

Şİmdi düşünüyorum hangi fona geçsem ne yapsam diye. Sanırım şuan mevcut konumumu koruyacam.

Bes için ilk başlarda gereksiz olduğunu düşündüm. Sonraları devlet katkısı vs çok karlı olduğunu düşündüm. Şuan ise doğru fonları seçersen ortalama bi kazancın olur ancak o kadar getirisi yüksek bol kazançlı bir enstrüman olmadığını düşünüyorum

3 yıllık finansal okuryazarlık tecrübelerimin sonuçlarını paylaşayım dedim.

7. Arkadaşlar Merhaba..
    BES şirketimi değiştirmek istiyorum .Fon değişiklikleri 5 gün kadar sürüyor.Bu zaman dilimi başka şirketlerde daha kısa süreli olabiliyor mu?

8.  Alıntı Originally Posted by borspack Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Merhaba..
    BES şirketimi değiştirmek istiyorum .Fon değişiklikleri 5 gün kadar sürüyor.Bu zaman dilimi başka şirketlerde daha kısa süreli olabiliyor mu?
    Yıllar sürecek bir yatırım için 5 günün önemi nedir?

Sayfa 271/453 İlkİlk ... 171221261269270271272273281321371 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •