Sayfa 291/454 İlkİlk ... 191241281289290291292293301341391 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,321 - 2,328 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    ayrıca BES'te "ödemeleri dondurma" seçeneği de var. çoğu kişi bundan bi haber.
    Ben de bilmiyordum. Teşekkürler üstadım.

*

Ya, aslında bütün yatırım enstrümanlarında olduğu gibi doğru tercihleri doğru zamanlama ile yapmanıza bağlı her şey. BES'in en güzel tarafı hiç şartsız şurtsuz parayı yatırdığınız anda % 25 garanti. Katkı fonların son 5 yıllık getirilerini mukayese ettiğimde en kötüsü % 60 getirmiş. Bazıları % 65...Tahvil grafiğine baktığımızda ve oradaki agresif fiyatlamalarla birlikte değerlendirdiğimizde kesinlikle iyi getiri. Yani devletten gelen bu para da yerinde saymamış.

Geriye senin fon alıp satmadaki becerin kalıyor. Sayın asuGaGuGa bunun için en güzel örnek. Nazarımız değmesin ama gayet güzel yönetiyor. Şahsen ben de bu piyasada doğdum ama o kadar değilim. Biraz da nasip işi tıpkı hissede olduğu gibi. Hisse demişken, bu 5 yılda bazı kadim hisselerimizden yarı yarıya düşenler ya da hiç prim yapmayanlar var. Yani o burun kıvırdığımız % 60 lar % 65 ler esasen harika getiriler. ISCTR gibi bir dev 2010 yılı fiyatlamalarında halen ve ben 2.5 yıllık BES birikimimde şu pandemi belirsizliğine rağmen % 100 ün üzerinde getirideyim.

Bunun gibi 2 ayrı sözleşmem var. Allah bereket versin. Nasip olursa her yıl tavandan ödemeye devam edeceğim.

Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

*

Ya, aslında bütün yatırım enstrümanlarında olduğu gibi doğru tercihleri doğru zamanlama ile yapmanıza bağlı her şey. BES'in en güzel tarafı hiç şartsız şurtsuz parayı yatırdığınız anda % 25 garanti. Katkı fonların son 5 yıllık getirilerini mukayese ettiğimde en kötüsü % 60 getirmiş. Bazıları % 65...Tahvil grafiğine baktığımızda ve oradaki agresif fiyatlamalarla birlikte değerlendirdiğimizde kesinlikle iyi getiri. Yani devletten gelen bu para da yerinde saymamış.

Geriye senin fon alıp satmadaki becerin kalıyor. Sayın asuGaGuGa bunun için en güzel örnek. Nazarımız değmesin ama gayet güzel yönetiyor. Şahsen ben de bu piyasada doğdum ama o kadar değilim. Biraz da nasip işi tıpkı hissede olduğu gibi. Hisse demişken, bu 5 yılda bazı kadim hisselerimizden yarı yarıya düşenler ya da hiç prim yapmayanlar var. Yani o burun kıvırdığımız % 60 lar % 65 ler esasen harika getiriler. ISCTR gibi bir dev 2010 yılı fiyatlamalarında halen ve ben 2.5 yıllık BES birikimimde şu pandemi belirsizliğine rağmen % 100 ün üzerinde getirideyim.

Bunun gibi 2 ayrı sözleşmem var. Allah bereket versin. Nasip olursa her yıl tavandan ödemeye devam edeceğim.
    Tebrikler. Şu yeni düzenleme yürürlüğe girince fon dağılımlarına kafa yoralım hep beraber.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Tebrikler. Şu yeni düzenleme yürürlüğe girince fon dağılımlarına kafa yoralım hep beraber.

*

Konu TAHVİL'den açılmışken. Gerek FED gerekse de ECB tarafında ufaktan ufaktan faiz artırım sinyalleri gelmeye başladı ve biz bu duruma 19 civarında bir faizle yakalandık. Bizde de bariz bir çanak formasyonu var. Yani demem o ki içeriğinde -orta & uzun vadeli- faize dayalı şeyler bulunan fonlardan bir süre daha uzak kalmak iyi olabilir. Kısa vadede en mantıklısı PPF gibi.

#TAHVIL #matriks http://share.matriksdata.com/share.a...06251022578000

*

Konu TAHVİL'den açılmışken. Gerek FED gerekse de ECB tarafında ufaktan ufaktan faiz artırım sinyalleri gelmeye başladı ve biz bu duruma 19 civarında bir faizle yakalandık. Bizde de bariz bir çanak formasyonu var. Yani demem o ki içeriğinde -orta & uzun vadeli- faize dayalı şeyler bulunan fonlardan bir süre daha uzak kalmak iyi olabilir. Kısa vadede en mantıklısı PPF gibi.

#TAHVIL #matriks http://share.matriksdata.com/share.a...06251022578000
    Son 2 yildir iceriginde agirlikli olarak vadeli doviz barindiran fon ariyorum ama bulamadim. Parami TL'ye koymaya cesaret edemiyorum. Bu sebeple tl nin deger kazandigi, altinin deger kaybettigi donemleri izlemek zorunda kaldim. Vadeli doviz fonu bulsam, kafam rahat sekilde bu donemi gecirmek isterim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051

*

Bol kazançlar dilerim.
    Ne yazık ki ülkemizde "Kurumlar" bu bilgilendirme konusunda topu yatırımcıya atıyor. Bilgilendirme az hatta yanlış olabiliyor. Halihazırda Robo danışmanlıklara emanet ediyorlar şu an. İleride bunu da geliştirebilirler.
    --
    Bu sistem tamamen yurtdışından alındı aslında. (ABD 401K ). SGK'nın tamamlayıcısı olarak görülmesi lazım. SGK primleri ne yapıyor görüyoruz. Emekli maaşı bağlama oranları %30.
    Bistteki Sigorta şirketleri parayı ne yapıyor diye bakıyorum; Akgrt, Ansgr vb. şirketler hisse senedi+eurobond+tahvil+bonodalar mesela. Aktif portföy yönetimi bu sistemin sürdürülebilirliği için ana şart.
    BEFAS ile yatırımcı en iyi fonu seçebilir inş.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    BEFAS ile yatırımcı en iyi fonu seçebilir inş.
    O iş sandığımızdan da zor üstadım. 1 yıla yakın TEFAS fon başlıklarında analizler, görüşler, şunlar bunlar ne varsa yazdık. Çizdik...Hemen yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere dönemsel bazda inanılmaz farklar var fonlar arasında. Zamanının en iyi fonu dediğimiz ACC'nin yıllık getirisi enflasyonun altında kaldı. TCD hariç değişken fonlar içler acısı.

BEFAS için takip ettiğim fonlar bunlardan daha iyi, üzerine devlet katkısı ve onun getirisi. İnşallah daha iyi olacak öyle düşünüyorum. Hakkımızda hayırlısı.

-

Bu vesileyle sayın admustafa üstadıma saygılar sunuyorum. Kendisinden çok şey öğrendim. Epeydir sesi çıkmıyor, inşallah sağlığı yerindedir.

Değişkenlerde aşağıdaki 2 fonu beğeniyorum, portföyümde varlar.
    FIR - FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. OSMANLI PORTFÖY DEĞİŞKEN EMEKLİLİK YATIRIM FONU
    FEF - FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. TACİRLER PORTFÖY DEĞİŞKEN EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Doğru zamanlama ile alanlar için de aşağıdaki 2 fonun performansı iyi olmuş görünüyor.

ALR - ALLIANZ YAŞAM VE EMEKLİLİK A.Ş. KARMA EMEKLİLİK YATIRIM FONU
    ABE - ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. B.R.I.C. ÜLKELER YABANCI DEĞİŞKEN EMEKLİLİK YATIRIM FONU
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Son 2 yildir iceriginde agirlikli olarak vadeli doviz barindiran fon ariyorum ama bulamadim. Parami TL'ye koymaya cesaret edemiyorum. Bu sebeple tl nin deger kazandigi, altinin deger kaybettigi donemleri izlemek zorunda kaldim. Vadeli doviz fonu bulsam, kafam rahat sekilde bu donemi gecirmek isterim.
    Doların son 1 yıllık getirisi % 27 IEA fonu içeriği itibariyle oldukça duyarlı. Yıllık kazancı ise % 31.9. İnceleyin isterseniz üstadım.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IEA

Esasen BES şirketlerinin bazı "karma" fonlarına da dikkat etmek lazım. Bunlardan gayet iyi yönetilenler var ve içeriklerini dönem dönem dinamik bir şekilde değiştiriyorlar. Ben fondan ziyade fon yöneticilerinin kapasitesine dikkat edilmesi gerektiğini öğrendim TEFAS tecrübem sırasında. Bir bakıyorsun yönetici değişmiş, eski performanslar uçmuş gitmiş.

Sayfa 291/454 İlkİlk ... 191241281289290291292293301341391 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •