Sayfa 435/466 İlkİlk ... 335385425433434435436437445 ... SonSon
Arama sonucu : 3727 madde; 3,473 - 3,480 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. 2015'te girmiş olduğum BES'ten geçen yıl temmuz ayında çıktım.
    kesintiler sonrası yaklaşık 189.000 TL alarak çıkış yaptım. Kesintilerin çok olacağını bilerek yine de çıktım sistemden. En büyük çekincem yüksek enflasyonist ortamda BES'in farkı kapatamayacağı idi sanırım haklı çıktım.
    bunu yerine çoğunluğu temettü hisselerine dayalı bireysel temettü emekliliği yaptım.
    şu an portföy 758.000 TL civarında...
    para oldukça alım yapıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by ereglili Yazıyı Oku
    2015'te girmiş olduğum BES'ten geçen yıl temmuz ayında çıktım.
    kesintiler sonrası yaklaşık 189.000 TL alarak çıkış yaptım. Kesintilerin çok olacağını bilerek yine de çıktım sistemden. En büyük çekincem yüksek enflasyonist ortamda BES'in farkı kapatamayacağı idi sanırım haklı çıktım.
    bunu yerine çoğunluğu temettü hisselerine dayalı bireysel temettü emekliliği yaptım.
    şu an portföy 758.000 TL civarında...
    para oldukça alım yapıyorum.
    Benim de ay sonu 10 yılım ve 56 yaşım doluyor. emekliliğe hak kazanıyorum .paranın tamamını çekip ayrılıp hisse portföyü mü oluştursam diye düşündüm fakat borsa zirvelerde olduğu için tereddüt ediyorum.

bir diğer alternatif maaş olarak alsam ve fonlarla devam etsem mi diye de düşünmüyor değilim.

3.  Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku
    Benim de ay sonu 10 yılım ve 56 yaşım doluyor. emekliliğe hak kazanıyorum .paranın tamamını çekip ayrılıp hisse portföyü mü oluştursam diye düşündüm fakat borsa zirvelerde olduğu için tereddüt ediyorum.

bir diğer alternatif maaş olarak alsam ve fonlarla devam etsem mi diye de düşünmüyor değilim.
    hocam prensip olarak devletin şu veya bu şekilde dokunabileceği parayı fırsatınız varsa minimuma çekmenizi öneririm.

ben sizin yerinizde olsam ne yapardım.

rakamın en az 70% ini falan fiziki altın veya döviz alırdım.

kalanı ile yavaştan aylık belli rakamlarla borsaya girerdim, borsa bir şekilde düşüşe geçince alım miktarımı iki katına çıkarıp kabaca 70% borsaya geçince durur ve artık temettülerimi beklerdim.

30% civarı para sigorta olarak altın veya gayrımenkülde kalırdı

4.  Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku

Paranın tamamını çekmeden 10 yılda maksimum ne kadar yatırma hakkınız varsa onu tamamlayın.onun da yüzde 30unu alın. Ayrıca 11. Yıla yaklastı iseniz onu da yatırın.sonra çekin

M2007J3SY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam prensip olarak devletin şu veya bu şekilde dokunabileceği parayı fırsatınız varsa minimuma çekmenizi öneririm.

ben sizin yerinizde olsam ne yapardım.

rakamın en az 70% ini falan fiziki altın veya döviz alırdım.

kalanı ile yavaştan aylık belli rakamlarla borsaya girerdim, borsa bir şekilde düşüşe geçince alım miktarımı iki katına çıkarıp kabaca 70% borsaya geçince durur ve artık temettülerimi beklerdim.

30% civarı para sigorta olarak altın veya gayrımenkülde kalırdı
    ceva***in teşekkürler..sanırım yılbaşina kadar kalıp 2024 devlet katkısını alıp tamamen çekeceğim parayı.sonrasına bakarım artık.dediğiniz gibi bir miktar altın vr döviz kalanıyla kademeli şekilde borsada hisse yada hisse fon alabilirim.gayrımenkul için yeterli bir miktar değil maalesef.

6.  Alıntı Originally Posted by Seiko299 Yazıyı Oku
    Paranın tamamını çekmeden 10 yılda maksimum ne kadar yatırma hakkınız varsa onu tamamlayın.onun da yüzde 30unu alın. Ayrıca 11. Yıla yaklastı iseniz onu da yatırın.sonra çekin

M2007J3SY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    dediğiniz gibi yapacağım.2024 devlet katkısını alıp ocak ayında çıkmayı planlıyorum.

7. Selamlar, BES'e 2017 de girdim. Bu sene 6 yıl dolacak. 10 yıl beklemeyip bu sene çıksam BES'ten ne kadar zarar ederim? 4 sene daha beklemeye değer mi?

Not 1: Uygulamadan bugün ayrılsam ne kadar alırıma baktım. Şimdi çıksam 100 liram 80'e düşüyor. (2 ay sonra 6 yıl dolacak. O zaman kaç verecekler bilmiyorum.)

Not 2: Çıkarken getiri üzerinden hesaplanan stopaj vergisi de kesiliyor. Miktar çok fazla geldi. İnsaf diyorum.

Not 3: 10 yıl dolunca devlet katkısının %60'ını alınabiliyor. 6 yıl dolunca ise %35 i. Bu enflasyonist ortamda devlet katkısının %25'i zaten kuş olmadı mı? Aslında çıkmak için iyi bir zaman gibi. Ne dersiniz?

Uygulamadan baktım şimdi. Hesabın 6 yılı dolmadığı için %15 ini ancak alabilirsin diyor. O da 20K lira yapıyor. (Toplam 130K devlet katkım var) 2 ay sonra 6 yıl dolacak. O zaman (%35'i 45K yapıyor) verecekler. 10 yıl için 4 yıl daha beklemeye muhtemelen gerek yok. (%60'ı 80K yapıyor)

Asıl stopajdan gömüyorlar.
    Ama stopaj sabit mi acaba? 3 yıl sonrada aynı oranda stopaj kesilecek, 10 yıl sonrada doğru mu?
    Son düzenleme : Moruf; 11-10-2023 saat: 01:21.

8.  Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Selamlar, BES'e 2017 de girdim. Bu sene 6 yıl dolacak. 10 yıl beklemeyip bu sene çıksam BES'ten ne kadar zarar ederim? 4 sene daha beklemeye değer mi?

Not 1: Uygulamadan bugün ayrılsam ne kadar alırıma baktım. Şimdi çıksam 100 liram 80'e düşüyor. (2 ay sonra 6 yıl dolacak. O zaman kaç verecekler bilmiyorum.)

Not 2: Çıkarken getiri üzerinden hesaplanan stopaj vergisi de kesiliyor. Miktar çok fazla geldi. İnsaf diyorum.

Not 3: 10 yıl dolunca devlet katkısının %60'ını alınabiliyor. 6 yıl dolunca ise %35 i. Bu enflasyonist ortamda devlet katkısının %25'i zaten kuş olmadı mı? Aslında çıkmak için iyi bir zaman gibi. Ne dersiniz?

Uygulamadan baktım şimdi. Hesabın 6 yılı dolmadığı için %15 ini ancak alabilirsin diyor. O da 20K lira yapıyor. (Toplam 130K devlet katkım var) 2 ay sonra 6 yıl dolacak. O zaman (%35'i 45K yapıyor) verecekler. 10 yıl için 4 yıl daha beklemeye muhtemelen gerek yok. (%60'ı 80K yapıyor)

Asıl stopajdan gömüyorlar.
    Ama stopaj sabit mi acaba? 3 yıl sonrada aynı oranda stopaj kesilecek, 10 yıl sonrada doğru mu?
    Şöyle yazar garanti beste.

"Stopaj kesintisi oranları; 10 yıldan önce sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %15, 10 yıl süreyle sistemde kalıp 56 yaşını doldurmadan sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %10, Emeklilik, vefat veya maluliyet sonucu sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %5'tir"

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 435/466 İlkİlk ... 335385425433434435436437445 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •