Sayfa 23/454 İlkİlk ... 1321222324253373123 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 177 - 184 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

dolar ve faizler artmaya devam ediyor..sadece 5 ay önce dolar 3.80 di..

bugun 5.08 'i gördü..

tahvil faizi %21 oldu..

devlet katkı payı erimeye devam ediyor.. son sürat..

cumhuriyet tarihinin en yüksek vergilerini toplayan, satılmadık fabrika ve imtiyaz hakkı bırakmayan israfçı ve işbilmez bir zihniyetin bu kadar gelire rağmen bütçeyi denkleştirememesi ve borca muhtaç olması faizlerde bu baskıyı yaratıyor..

evet.. realiteler ortada ve matematik gerçekler belli.. bu gerçekler geçmişte öngörüldü ve belirtildi bu sayfalarda..BES sisteminin akp hukumetini ucuza fonlamanın bir aracı olduğu ortaya çıktı..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Madem samimisiniz samimi cevap verelim...Fonların getirisinin düşük olması diye bir şey yok...Yılbaşından bugüne BES Altın Fon'ları minimum % 20 getiri sağladı, ha keza döviz esaslı değişken fonlar da aynı şekilde...Ama Hisse Fon'lar çöktü resmen...Bazı kurumların Hisse Fon'undaki kayıplar % 20'yi aştı...Total yıllık getiriniz % 5-6 civarında ise yapacağınız tek şey bütün birikiminizi Likit Fon'a çevirmek...En kötüsünün (istisnasız her yıl) getirisi % 10'un üzerinde...Risksiz kazanç...

Piyasayı 'yeterince' takip edemeyen BES yatırımcılarına tavsiyem Hisse Fon'lardan olabildiğince uzak dursunlar...Altın ve Döviz Fon'ları arasında gidip gelsinler abi...Bizim memlekette altın ve dövizin düşmesi diye bir şey olabilemez sonuçta, halk olarak her ikisini de çok severiz ...Ben bu işlerden anlamam diyenler ise Likit Fon'da tutsunlar birikimlerini...Gayet tabiki işbu yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes aklınca en doğrusunu bulur illaki...
    Budur...

Değişmez yaw...Memleketim benim...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

3. Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

4. Mayıs 1 den buyana tahvil faizleri fırladı gitti. Benim bes şirketinde fonlarda kamu özel kira sertifikaları vardı mayısdan buyana %3-4 zarar yazmış.

Anlamadım gitti faiz yükselince bunlar böyle zararmı yazıyor.

SM-J500FN cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Fon'un satın aldığı tahvilin faizi piyasa faizinin altında kaldıysa o fon o oranda zarar yazar abi...Bence buralardan Tahvil & Bono fonlara ufak ufak geçmek lazım...Şahsen ben 1/4 oranında geçiş için talimatı verdim...Altın fonları erken satmışım ama, içerideki altın fiyatlaması dövize endeksli olduğu ve dahi ben dolaresin 5.5 üzerini hayal olarak gördüğüm için ...Ziyanı yok, artıkın devlete destek zamanı geldi biz yeterince kazandık biraz da devlet kazansın...

Selam devletim...Ben geldim...% 25 veriyon hele, tamam alıyım abi...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

6. Buralardan BES'e ekstra para yatıranların Devlet Katkısından gelecek paralarla alınacak Katkı Fonlar da bugünkü oranlardan alınmış olacak...Yani % 25 üzeri bir % 25 daha gibi hesap etmek lazım...Para parayı çekermiş aynen durum budur...

7. BES için finansal piyasalarda uzman olan bir kişinin, Atilla Yeşilada, görüşleri. Adamın ömrü bu işlerle geçmiş ve bakın BES için ne diyor kendisi ne yapıyor.

https://youtu.be/_5kZSejyjPA

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. Bu arkadaşın profiline internetten bir bakın. Artık mürekkebi yalamak terimini dibine kadar yaşamış. Okumadığı okul, çalışmadığı piyasa kalmamış. Daha okunacak okul, çalışılacak piyasa olsaymış muhtemelen onlarıda yaparmış.

Böyle bir adam ki herhalde bu forumda ben dahil pek çok üyeden çok daha fazlasını biliyordur, diyor ki ben kendim BES’teyim paramın çok büyük bir kısmı BES’te.

Yani eğer küçük yatırımcı kendi bilgisi deneyimi ile kendi yatırımlarını BES’ten daha iyi yapabilecek olsa, en iyi bu arkadaş yapardı herhalde.

BES’te halen olan ve girmeyi düşünen arkadaşlarıma; bir sürü komplo teorilerini ortaya koyanları, sabırsızlıkları sebebi ile sistemde kalamayanları, sistemi birikim değilde yatırım aracı gibi görenleri ve dahi kendi yatırımlarını kendileri çok ama çok iyi yapmayı becerebilenleri bir kenara bırakıp, belki de gelecekte tek dayanağı BES’teki o birikimleri olacak olan onbinlerden birisi olabileceği gerçeğiyle sistemde kalmalarını hararetle tavsiye ederim.

Yok devlet el koyacakmış yok parayı alamamakmış millet falan filan. Saçma sapan bilgisizce yorumlar. Bırakın devletin el koymasını sizin şahsi borcunuz olsa ve ödeyemeseniz bile biriken paranızın hepsine haciz uygulaması yapılamıyor.

Açıklayalım;
    Katılımcının sistemde bulunduğu ay sayısı ile haciz tarihinde geçerli brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen birikim tutarı nafaka borçları hariç olmak üzere haczedilemez diyor yasa. Yani bu ne demek? Örnekle açıklayalım.

Örnek 1. Sistemde 40 aydır bulunmakta olan bir katılımcının 89.000 TL’lik birikime ulaştığı, haciz tarihinde aylık brüt asgari ücretin 2029 TL olduğunu varsayalım.
    Bu katılımcının birikimlerinin 2029x 40 = 81160 TL tutarındaki bölümü haczedilemeyecektir.

Peki, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olarak düzenli olarak aylık alanların, bu aylıkları haczedilebilir mi?

Bireysel emeklilik sisteminde emekli olanlara yapılan yıllık gelir sigortası çerçevesinde ödemelerinin, aylık ödemeye isabet eden miktarının aylık brüt asgari ücret tutarı kadar olan kısmı nafaka borçları hariç olmak üzere haczedilemez.
    Örnek 2. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olan bir kişinin yıllık gelir sigortasından aylık 2.000 TL almakta olduğunu varsayalım. Haciz tarihinde aylık brüt asgari ücretin de 2029TL olduğunu dikkate alırsak; bu katılımcıya, ödenen aylık 2.000 TL’den kesinti yapılamaz. Aylık ödemesi 2029 TL üzeri ise yapılabilir.

%25 Devlet katkısı kısmına ise hiç bir şekilde haciz konamaz zaten.

Yani devlet diyor ki. BES emeklisi asgari yaşam tutarı kadar maaşını alacak.

Diğer bir hususta Devletin BES’te biriken paralara el koyması veya %25 Devlet katkısının devam etmesi konusu.

Bu noktada bir sürü komplo teorisi ortaya konuyor. Devlet o birikimlere el koyacak duruma geldiyse zaten durum top yekün vahim demektir. O noktaya gelindiğinde sadece bu birikimlere değil pek çok şeye el koyabilir Devlet.

Öylesi bir durumda senin sistem içindeki hiç bir şeyinin garantisi yok zaten. Sadece kasada ve yastık altında tuttuğun hariç. Ne bankadaki paran ne hisselerin nede hissedarı olduğun kuruluşlar garantide demektir.

Bu noktada komplo teorileri üretmek yerine var olan dinamikler üzerinden hareket etmek en doğrusu.

Şu an Devlet katkısı var mı? Var. Kalkarsa ne oluru kalktığı zaman değerlendirirsiniz. Önce var olandan faydalanın bir. Son 5 senedir, ya kalkarsa diye felaket tellallığı yapmak yerine para biriktirip biriktirdiğinin %25’ini ek olarak kazanmak daha iyi değil mi? Bakın internette bir sürü forumda 2012 yılından beri bir sürü “Hepsi hikaye, hep yalan, sistem değişecek, %25 kalkacak yorumları var” Demeye devam etsinler. Onlar 5-6 senedir aynı nakaratı söylerken sistemdekiler takır takır %25’lerini aldı. Atı alan Üsküdarı geçti, bunlarda hala aynı nakarat.

Sistemin içinde olanlara ve gireceklere en öncelikli önerim, her şeyden önce BES ‘i birikim/tasarruf aracı olarak kavramayı reddedip, yatırım araçları ile kıyaslayanlarla tartışmaya girmeyin. Tasarruf edip biriktirmek ile yatırım yapmak hele trade ermek çok farklı şeyler. Teyze ile Dayı’yı birbirine karıştırmamak lazım.

Selamlar
    İyi bayramlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 23/454 İlkİlk ... 1321222324253373123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •