Arama sonucu : 6 madde; 1 - 6 arası.

Konu: İNVESTİNG - BİGPARA oran analizleri Resmi Bilanço Verilerine Uymuyor.

1. İNVESTİNG - BİGPARA oran analizleri Resmi Bilanço Verilerine Uymuyor.

Kendi temel analiz programımı yapıp oran analizlerini , bilançodaki değişimleri buradan izlemek istiyorum. Excelde formüller kullanarak yapabilecegim oran analizlerini hazırladım. Verileride İş yatırımın mali tablolarından excelle indirip kendi hazırladığım excelle yüklüyorum. Yaptığım hesaplamaların doğruluğunu kontrol etmek amacıyla internetteki bazı sitelerdeki oran analizleri ile kıyaslamayı denedim . Benim buldugum rakamlar ile o oranlar çok farklı.

İnvesting, iş yatırım , bigparada çok güzel şekilde hazırlanmış oran analizleri var hepsinin oran analizleride birbirine paralel. Fakat benimki bunlara uymuyor. Bu sitelerde kullanılan satış rakamı, net kar gibi rakamlar resmi bilançoda yayınlanan rakamlara uymamaktadır.

Soda verileri üzerinde excelli hazırlıyorum.
    Örneğin : 2017 1 çeyrek
    Net kar : Kap da 167---iş yatırımda 607
    Satış : Kap da 559- iş yatırımda 2.253

Oran analizi yapıncada dolayısıyla tüm hesaplamalar farklı çıkıyor. Bu farklılığın sebebini bir türlü çözemedim.

Araştırdığım kadarıyla şu ihtimali düşünüyorum. Maliyeye hazırlanan bilanço ile spk standartlarında hazırlanan bilanço farklı bu nedenle farklı 2 rakamlara sahip bilanço verileri ortaya çıkıyor . İnvesting- iş yatırım - biğ para gibi siteler acaba maliyenin bilanço verilerinimi kullanıyor diye düşünüyorum. Fakat kendi sitelerinde yayınladığı bilançolarda kapda yayınlanan bilanço verileri.

Uzun yılların verilerini kendi excell tabloma kaydedip oran analizini , bilanço okumalarını ordan karşılaştırmalı , grafik çizdirerek yapacaktım . Bu sorunu çözemediğim için yarım kaldı. Halbuki saatlerimi harcamıştım hazırlamak için neredeyse 20 civarı oran analizi hazırlamış formüllemiştim.

Anlayan bir arkadaş allah rızası için bu farkı bir açıklasın kafayı yiyeceğim.

[IMG] [/IMG]

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945
    Veri sağlayıcıların isimlerini büyük harfle yazdığınız için başlık dikkatimi çekti.

Anladım ki siz fırından almak yerine ekmeğinizi evde yapmak istiyorsunuz.

Yanlış anlıyorsam lütfen düzeltin. Verdiğiniz SODA örneği üzerinden gidecek olursak siz 3 aylık tek dönem üzerinden oran analizi yapmak taraftarısınız. Aktardığınız resimde her ne kadar üst sütunda 2017 yazsa da veri sağlayıcılar analizi yıl bazında yapıyor. Bunu yaparken de son 4 çeyrekte açıklanan bilançolardan yararlanıyor. Aradaki farklılık da buradan ortaya çıkıyor.

Şirketlerin satış gelirleri talebe göre dönemsel dalgalanmalar gösteriyor. O nedenle tek dönem üzerinden oran analizi yapmak yanıltıcı olabilir. Boşa gayret sarfında bulunmak yerine hazır donelere itibar etmekte fayda var derim.
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

3. [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG][IMG][/IMG]

4.  Alıntı Originally Posted by Don Kişot Yazıyı Oku
    Veri sağlayıcıların isimlerini büyük harfle yazdığınız için başlık dikkatimi çekti.

Anladım ki siz fırından almak yerine ekmeğinizi evde yapmak istiyorsunuz.

Yanlış anlıyorsam lütfen düzeltin. Verdiğiniz SODA örneği üzerinden gidecek olursak siz 3 aylık tek dönem üzerinden oran analizi yapmak taraftarısınız. Aktardığınız resimde her ne kadar üst sütunda 2017 yazsa da veri sağlayıcılar analizi yıl bazında yapıyor. Bunu yaparken de son 4 çeyrekte açıklanan bilançolardan yararlanıyor. Aradaki farklılık da buradan ortaya çıkıyor.

Şirketlerin satış gelirleri talebe göre dönemsel dalgalanmalar gösteriyor. O nedenle tek dönem üzerinden oran analizi yapmak yanıltıcı olabilir. Boşa gayret sarfında bulunmak yerine hazır donelere itibar etmekte fayda var derim.
    Yani 3 sitede 2017 yılının tüm yılına ait tahmini rakamlarına kar , satış rakamlarına göre oran analizi yapmakta bu nedenle mi farklılık kaynaklanıyor.

Ben 3 aylık veri üzerinde oran analizi yapma niyetinde değilim sadece hazırladığım excelin tablosunun sağlamasını yaptıgım için öy le dek geldi. Sadece 3 aylık veri üzerinde likitide ve bazı mali oranlamaları yapabilirim.

aslında amacım tarihi Fk- pd/dd gibi daha bir çok fiyat çarpanlarını görmek istedigimden , yine bilanço rakamlarının yıllara göre değişimini excellde yüzde hesaplamasını yaparak , çizdire bilirsem grafikigi çizdirmeyi deneyecegim.

Bist 30 ve Temüttü 25 hisselerinin son 8 yıllık verilerini excell tablosunda hazırlayım arşiv yaparak her bilanço dönemide son durumunu görmek istedigimden böyle bir excell çalışması hazırladım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945
    Korktuğum başıma geldi. Meramımı anlatmakta yetersiz kalmışım.

Veri sağlayıcılar tahminlere göre değil, açıklanan bilançolara göre analiz yapıyor. Her ne kadar yukarıda 2017 yazsa da hesaplamada son 4 çeyrek (2016/6, 2016/9, 2016/12 ve 2017/3) bilançoları kullanılıyor.

Yukarıda ilk resimdeki rakamlardan ilki satış gelirini, ikincisini net karı gösteriyor. Kasabın hesabıyla önceki kemikli, sonraki kemiksiz etin kilosuna denk geliyor. Son resimdeki oranlar zaten geçmiş 5 yıllık bilançolar kullanılarak hesaplanmış.

Yani sizin istediklerinizin hepsi marketlerde bulunuyor.
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

6. Sonunda çözdüm investing.comda gelir ve bilanço tablosu bir önceki çeyreği gerçekleşenden çıkararak yazıyor. İş yatırımda ise 2017 yılının tümünü dikkate alarak tahmini rakam üzerinde hesaplama yapıyor. İnvestingde son 4 çeyrek sodanın kar rakam 2.070 olarak gösterilirken iş yatırımda 2253 gösterilmekte . İnveststing yine farkını ortaya koydu.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •