Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yeniyim, sorularım olacaktı

1. Yeniyim, sorularım olacaktı

Merhaba. Borsa'da henüz yatırımım yok, 4-5 aydır incelemeye aldım ve hisseleri kendimce analiz-takip ediyorum.
    Mesela geçenlerde ECBYO hissesini gece kapanış fiyatıyla aldım gibi düşündüm ve öğlen fiyata baktığımda yüzde 12 arttığı gördüm. Ben o an sat desem bu hisse satılır mı? O fiyattan alıcı olabilir mi? Peki ben o fiyattan çıkardım diyelim derken yarım saat sonra hisse düştü ve kazanç yüzde 8 oldu. Peki bu durumda benim hissem beklemede mi olacak?
    Ayrıca bir sorum daha olacak. Matriks programını aldım ve anlık lisansıda satın aldım diyelim. Hisse o an 1.76 olarak gözüküyor ve ben al dedim. 1.76 olarak mı alacak, yoksa dolarda ki gibi makas durumları var. Yani ben 1.76 al emri vereceğim o 1.78'den mi alacak?

2. Eğer Matriks ile birlikte çalışan bir aracı kurumda hesap açarsanız (ki çoğu çalışıyor) Matriks üzerinden ve gördüğünüz fiyatlardan alıp satabilirsiniz.
    Forum Kurallarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Borsanın Altın Kuralları Md. 6: " Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı, etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelenmeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir."

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

Not: Lütfen dini tartışmalara girmeyelim.

3.  Alıntı Originally Posted by Objektif Yazıyı Oku
    Eğer Matriks ile birlikte çalışan bir aracı kurumda hesap açarsanız (ki çoğu çalışıyor) Matriks üzerinden ve gördüğünüz fiyatlardan alıp satabilirsiniz.
    Teşekkür ederim. Peki gün içerinde düşük fiyattan alıp, yüksek fiyata sattığımda kimsenin almaması gibi durumlar olabiliyor mu?

4. Eğer sığ bir senetse ve siz aktif kademe yerine daha yüksek fiyatlardan satmaya çalışırsanız kimse almaz. Mesela bugün GYHOL'de bugün 1022 lot işlem olmuş. Aktife bile yazssanız gitmeyebilirdi.

1.png

Borsanın Altın Kuralları Md. 6: " Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı, etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelenmeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir."

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

5. O yüzden BIST-30 senetlerini tercih edin.

6.  Alıntı Originally Posted by Objektif Yazıyı Oku
    Eğer sığ bir senetse ve siz aktif kademe yerine daha yüksek fiyatlardan satmaya çalışırsanız kimse almaz. Mesela bugün GYHOL'de bugün 1022 lot işlem olmuş. Aktife bile yazssanız gitmeyebilirdi.

1.png
    Aktif fiyat'tan kastettiğinizi, matriks'te ki "o anda ki satış fiyatı" olarak tahmin ediyorum, tam bilemediğim için. Peki o andaki satış fiyatından alan çıkmaz ise ve hisse yarın düşerse, bütün sorumluluk bende oluyor. Yani bana zarar yazıyor, öyle değil mi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,607
     Alıntı Originally Posted by mehmet2576 Yazıyı Oku
    Aktif fiyat'tan kastettiğinizi, matriks'te ki "o anda ki satış fiyatı" olarak tahmin ediyorum, tam bilemediğim için. Peki o andaki satış fiyatından alan çıkmaz ise ve hisse yarın düşerse, bütün sorumluluk bende oluyor. Yani bana zarar yazıyor, öyle değil mi?
    elinde senet var ise, üstteki örnekte görüldüğü gibi, 1.38 fiyata aktif verebilirsiniz. yada 1.39 a yazıp birisinin almasını beklersiniz.

elinizdeki senet, alış kademesindeki lotlardan fazla ise, isterseniz, aşağıya doğru tüm alıcılara elinizdeki bitinceye kadar verebilirsiniz.
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

8.  Alıntı Originally Posted by guneysu Yazıyı Oku
    elinde senet var ise, üstteki örnekte görüldüğü gibi, 1.38 fiyata aktif verebilirsiniz. yada 1.39 a yazıp birisinin almasını beklersiniz.

elinizdeki senet, alış kademesindeki lotlardan fazla ise, isterseniz, aşağıya doğru tüm alıcılara elinizdeki bitinceye kadar verebilirsiniz.
    Bunu benim anlayabileceğim şekilde anlatabilir misiniz? Akşam saat 5 gibi kapanış fiyatı 1.78 olan bir hisse senedine 1000 lot alış emri verdim ve satın aldım. Yarın matriks'in başına oturdum ve öğlen saat 3 gibi, 1.82 olduğunu gördüm ve almış olduğum 1000 lot'a sat emri verdim. Bu hisse 4 milyon lot hacmin olduğu bir hisse olduğunu tahmin edelim. Bu hissenin satılamama gibi bir durumu olabilir mi?

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •