Sayfa 100/214 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 793 - 800 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Temettü veriminin repaint yapıp yapmaması konusunda bir şeyler söylemek istiyorum.

Önce tv tanımını yapalım ; Basit olarak, bir şirketin hisse senedi fiyatına göre ne kadar temettü dağıttığını gösteren orandır.

Hisse, 1.1.2017 tarihinde 1 tl temettü dağıtıyor ve fiyatı 10 TL. Temettü verimimiz 10%'dur. 1.2.2017 tarihinde hissenin fiyatı 5 tl oldu diyelim. Temettü verimimiz 20% oldu. Temettü verimi tanımına tekrar dönelim; bir şirketin hisse senedi fiyatına göre ne kadar temettü dağıttığını gösteren orandır. Fiyat değiştiğinde temettü veriminin değişmesi repaint değildir, çünkü temettü verimi budur.1.2.2017 tarihinde temettü verimi yüksek hisselere göz attık. 20% tv olan bu hisseyi almaya karar verdik. 2.2.2017 tarihinde aldık. 3 ayda bir değerlendirmeye tabi tuttuğumuzu ve bir sonraki gözden geçirme tarihimiz de 31.03.2017 olduğunu farz edelim. 3.2.2017'de fiyat 7.5 TL ve temettü verimi 13.33% oldu. Repaint var mı? Hayır. 2.2.2017'de biz hissemizi 1.2.2017'de 20% tv'ye göre aldık gitti.Bir daha hisse başına ödenen son temettü ve 1.2.2017'deki kapanış fiyatı değişmeyecek. 3.3.2017'de fiyat 50 TL ve tv 2% oldu. Satıyor muyuz? Hayır. Repaint yaptı mı? Yapmadı.

Biz, momentum'a göre de alım/satım yapsak yeni gelen her barda momentum'un değeri değişecekti. Momentum repaint mi yapıyor? Yapmıyor.

Kimi programda tarama yaptım değişti, kimi değişmedi diyor. Programı iyice incelemeden bir şey söyleyemem. Program isterse kendi kafasından hisse adları uydursun liste yapsın mühim değil. Biz, tv gibi yukarıda izah ettiğime inandığım repaint yapmayan bir göstergeye göre yatırım kararı vereceğiz. Yönetim binasının dış cephesi turuncu olan şirketler içerisinden seçim yapmayacağız.

Uzun yazmayı gerçekten sevmiyorum ama konuyu aydınlatmanın daha kısa yolunu da bulamadım.

2.  Alıntı Originally Posted by th3sicilian Yazıyı Oku
    22 gündür program bendeymiş hergün son tarihi baz alarak yeniden tarama yaptım ilk mesajımı 9 ekimde buraya yazmışım alım yaptığımı belirterek ki 6 ekimde yapmışım bu taramayı

bu resimde de bugünkü tarama

tek değişen o günden bugüne hisse fiyatlarının yükselmesi ile getiri yükselmiş..

Yalnız şöyle söyleyeyim ben 9 ekimde bu hisseleri aldığımdan bu güne yaklaşık olarak hepsi ortalama %10 civarı arttı. İlk resimde getiri oranı 21200 iken son resimde 22200 gözüküyor. %10luk artmaya rağmen bu hesap doğrumudur?
    22200/21200=1,047% olmuş. Gerçek performanstan daha düşük getiri hesaplamış.

momemtumdan yola çıkarak momentum 100 seviyesini kırdı diye yukarı 3 ay boyunca yukarısında kalmasını beklemek ?

bunda da repaint yok.

ama üç ay boyunca yukarısında kalmasının bir garantisi hiç yok.

bugün 100 seviyesini yukarı kırdı aldın.

yarın aşşağı kırdı sattın.

net kar zararın bellimi? ölçülebiliyormu net olarak .

evet.

ama dün listede hisse buldun .. bugün o taramada yok.

zararını ölçebiliyormusun..

hayır.

neyi tarışıyoruz peki ?

sadece karları.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

4.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    momemtumdan yola çıkarak momentum 100 seviyesini kırdı diye yukarı 3 ay boyunca yukarısında kalmasını beklemek ?

bunda da repaint yok.

evet.

hayır.

neyi tarışıyoruz peki ?

sadece karları.
    3 ayda bir temettü verimini değerlendiriyorsak, momentum'u 3 aylık tf'de düşünün. Bar kapanmadan emir girmiyoruz.

5.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku

bunda da repaint yok.

evet.

hayır.

neyi tarışıyoruz peki ?

sadece karları.
    Bugün, 2 kullanıcı hisselerin değişmediğini daha önce gönderdiği listeyi de alıntılayıp paylaştı. 2 listede de repaint yok. Bu nedenle programın repaint yaptığına dair kesin konuşamıyoruz.

Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    3 ayda bir temettü verimini değerlendiriyorsak, momentum'u 3 aylık tf'de düşünün. Bar kapanmadan emir girmiyoruz.
    evet ama 3 aylık periyotta tv değerlendirmekten yola çıkarak anlık fiyat değişimini momentumla kıyaslamak alakasız o halde.

ikisinde de anlık fiyat değişiyor.

Tv yerinde saymıyorki.

günlük grafik baz aldığımızı düşünelim o halde.

momentum değeri nedir. ? tatil günü dahil etmediğimizi sayarsak momentum 90 dır. fark etmez tatil günlerini katıp katmadığınız

sonuçta momentum 90 ve ya 78 100 seviyesini yukarı kırdı.

yarın 100 seviyesinin altına pek ala düşebilir. ama sizinki 3 ay boyunca hiç düşmüyor ama hisse ciddi bir fiyat erimesi yaparsa .. 3 ay önce listede bulduğun hisse.. 3 ay sonra listede yok.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

7.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    evet ama 3 aylık periyotta tv değerlendirmekten yola çıkarak anlık fiyat değişimini momentumla kıyaslamak alakasız o halde.

ikisinde de anlık fiyat değişiyor.

Tv yerinde saymıyorki.

günlük grafik baz aldığımızı düşünelim o halde.

momentum değeri nedir. ? tatil günü dahil etmediğimizi sayarsak momentum 90 dır. fark etmez tatil günlerini katıp katmadığınız

sonuçta momentum 90 ve ya 78 100 seviyesini yukarı kırdı.

yarın 100 seviyesinin altına pek ala düşebilir. ama sizinki 3 ay boyunca hiç düşmüyor ama hisse ciddi bir fiyat erimesi yaparsa .. 3 ay önce listede bulduğun hisse.. 3 ay sonra listede yok.
    3 ay sonra onun yerine başka bir hisse gelecek veya gelmeyecek. Tahta kapansa dahi zararınız 10% çünkü 10 hissemiz var.

8.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Geldiğimiz noktada, öncelikle topiği baştan okumayanlar için, bir durum tespiti yapmak istiyorum :

Öncelikle NİÇİN FORMÜL YATIRIMINI KULLANALIM ?

- TEKNİK-TEMEL ANALİZ ÖĞRENMEKLE VAKİT KAYBETMEK YOK (sistemi kullanmaya karar vermekle yatırımcılığa başlamak 2-3 saat alıyor; topikte örnekleri var).

- BORSADA TECRÜBEYE GEREK YOK (hatta borsa tecrübesi ne kadar fazla ise uygulamada o kadar zorluk yaşanıyor).

- EKRAN İZLEMEK, HABER TAKİBİ vb. YOK.

- MÜKEMMELİ ARAMAK YOK, DİP-TEPE AVCILIĞI YOK.

- KAFA KARIŞIKLIĞI YOK, STRESS YOK.

Eğer formülümüzü oluştururken fiyatlardan etkilenen TV,F/K, PD/DD gibi rasyolar KULLANMAZSAK işimiz çok kolay ; yapmamız gereken sadece TÜM BİLANÇOLAR GELDİKTEN SONRAKİ BİR GÜNDE SİSTEMİ ÇALIŞTIRMAK ve ÇIKAN HİSSELERİ ALARAK 3 ay boyunca ekranı kapatarak işinize-gücümüze bakmak.

Burada hiçbir kafa karışıklığı yok, çünkü yeni bilançolar gelinceye kadar veriler aynı kalacağından hisselerde herhangi bir değişme olmaz; bu nedenle sistemin geçmiş getiri TESTLERİ de GÜVENİLİRDİR.

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=10089&page=2 13 nolu iletide % 25.000 getiri sağlayan bir örnek bulunmaktadır. (evet, örnekte F/K var ama bu rasyo hem TV kadar etkili değil hem de 11. Kriter olarak etkisi az ama daha da önemlisi elimde program olmadığından çıkarılmış bir hesap yapamadım). Görüleceği gibi TV HESABA KATILMADAN DA getiriler OLDUKÇA İYİDİR..

Daha önce de yazdığım gibi, kanıt-ispat isteyenler, belirsizliğe dayanamayacak olanlar, kesinliğe önem verenler için buradan sonrasını okumak gereksiz kafa karışıklığı olacaktır…
     Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    TV, FK gibi fiyat içeren oranları almadan bir başka deneme yaptım:

Kriter şöyle : NetKarBuyume( ) > Ufe(12)+10 and EFKBuyume( ) > Ufe(12)+15 and OzsermayeKarlilik( ) > ufe(12)+3; Sıralama da EFKBuyume ye göre 1 portföy 5 hisse olacak şekilde:

Aynı dönemde TV kriterine göre 5 hisseden oluşan portföyün getirisi ise %2700 küsür oluyor.

Şimdi bu ilk portföy, hisse seçiminde manipulasyon yapmamış mı oluyor, fiyatı içeren bir kriter olmadığı için?
    ELİMDE PROGRAM OLMADIĞI İÇİN üstteki iletimdeki F/K yı görmezden gelmenizi istemiştim. Verilen cevapta isteğimi ANLATAMADIĞIMI gördüm. O nedenle Sayın sombrero'nun örneğinden gideceğim.

Daha önce de yazdığım gibi, kanıt-ispat isteyenler, belirsizliğe dayanamayacak olanlar, kesinliğe önem verenler için buradan sonrasını okumak gereksiz kafa karışıklığı olacaktır… Yani KESİNLİK ARAYANLAR endekse göre %155 lik bir getiri elde edeceklerdir bu örneğe göre...

Sayfa 100/214 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •