Special Days Image
Sayfa 101/214 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 801 - 808 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    3 ay sonra onun yerine başka bir hisse gelecek veya gelmeyecek. Tahta kapansa dahi zararınız 10% çünkü 10 hissemiz var.
    bunu anlatmaya çalışıyorum.

program sadece listemede ençok verim almış sonuçları, hisseleri karmış gibi gösterebiliyor
    listenen hisselerin gelecek 3 ay için kaçtenesi devam edebilir. bilemiyoruz.

ama sürekli yenileme yaptığı için liste sizin zararlarınızı hesap etmezken sadece karlı olanları çıkarıyor. kısaca bunda hem fikirmiyiz?
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

2.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    bunu anlatmaya çalışıyorum.

program sadece listemede ençok verim almış sonuçları, hisseleri karmış gibi gösterebiliyor
    listenen hisselerin gelecek 3 ay için kaçtenesi devam edebilir. bilemiyoruz.

ama sürekli yenileme yaptığı için liste sizin zararlarınızı hesap etmezken sadece karlı olanları çıkarıyor. kısaca bunda hem fikirmiyiz?
    Değiliz, nedeni ise; program 2 kullanıcıda dediğiniz gibi değişiklik yapıyor, 2 kullanıcıda da değişiklik yapmıyor. Hemfikir olabilmemiz için kullanıcıların hepsinin geri dönüşü aynı olmalı.
    Son düzenleme : flexy; 20-10-2017 saat: 17:36. Sebep: dil bilgisi

Değiliz, nedeni ise program 2 kullanıcıda dediğiniz gibi değişiklik yapıyor 2 kullanıcıda da değişiklik yapmıyor. Hem fikir olabilmemiz için kullanıcıların hepsinin geri dönüşü aynı olmalı.
    yukarıda örnek verdim ama.

dedim ya belirlenen filtrelere göre Tv Fk ne isterseniz. belirlediniz.

hisse 50 tl idi.

aldınız.

3 ay sonra baktını hisse 10 lirada.

ee o hissenin listede olması mümkün mü 3 ay sonunda ? ? ( mümkün değil )

hiç aldırmamış gibi yeni liste verecek.

siz zararınızı ölçemediğiniz hesaplamaya zarar etseniz bunu katmayıp kardan düşmeyen bir yol üzerinden sadece ve sadece üç ay sonunda geçmişte şu hisseleri alsaydınız şu kadar kar edecektiniz diyen bir listeme yapıyorsunuz.

4.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    yukarıda örnek verdim ama.

dedim ya belirlenen filtrelere göre Tv Fk ne isterseniz. belirlediniz.

hisse 50 tl idi.

aldınız.

3 ay sonra baktını hisse 10 lirada.

ee o hissenin listede olması mümkün mü 3 ay sonunda ? ? ( mümkün değil )

hiç aldırmamış gibi yeni liste verecek.

siz zararınızı ölçemediğiniz hesaplamaya zarar etseniz bunu katmayıp kardan düşmeyen bir yol üzerinden sadece ve sadece üç ay sonunda geçmişte şu hisseleri alsaydınız şu kadar kar edecektiniz diyen bir listeme yapıyorsunuz.
    Eğer fiyat 50'den 10'a düşerse tv 5 katına çıkacağından listenin tepesinde olacaktır. Bu hisse düzenli temettü de veriyorsa kısa zamanda ilk fiyatı da katlama ihtimali fazladır.

5.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku

Bu yazının ana fikri : Telafi edilemiyor diye temettülere kızmayın, her şey yolundaysa telafi kaçınılmaz bir sonuçtur

Saygılarımla.

+Yazıya cevap verilmeyecektir yeterince açıktır
    yazmak zorundayım cunku anlaşılmayan kısım şurası

Bir şirket nasıl temettü dağıtabilir hale gelir ? kar ettiği için o dagıttı 1 tl yi niye dagıtır cunku şirket atyorum 200000 TL kar etmiştir yani o 1 birim dediğimiz şeyi kar yayınlayarak elde etmiştir.

Kar olmasaydı o 1 TL veremeyecekti.

Dolayısıyla şirket temettü sonrası fiyatını nasıl telafi eder ? Mantıken gelecekted 1 TL net kar edeceği beklentisiyle.

O halde neymiş bir hisse temettü verdiği için telafi etmiyor gelecek yıl kar elde edeceği için telafi ediyor.

Eğer gelecek yıl kar etmeyecek olsun 1 TL değil 5 tl temettü versede telafi edemez.

Bakın örneklerde mevcut MRDN çimento kendisi temettü şampiyonları hisselerindendir. yıllardır temettü dağıtır 2010 yılından beri veridği hiçbir temettüyü telafı edemedi. Bunu sizin örnegınızle bağdaştıralım.

MRDN 10 tl varsayalım 2010 yılında 1 TL daggıtı
    9 TL ye indi ve orada kaldı
    2011 de 8 TL ye indi orada kaldı 2012 de 7 ye indi ve orada kaldı 6 ya indi orada kaldı ve vesaire....

SONUÇ: temettünün anlam ve önemi 0 a indi önemli olan neymiş şirketin kar etmesi ve karlarının artması imiş.

Şirketin dagıtacagı veya dagıtması beklenen temettü miktarı acıklanan bilancodakı karlılık sayesınde fiyatların içine giriyor zaten. Dolayısıyla telafi edilmesini gerektiren birşey olmuyor. Ha dersenki şirketin net karı satın alınmadı kar edeceği belli değildi. kar etti hiç tepki vermedi fiyatı hemen ardındanda temettü dagıttı.

Ne olacak hisse gerisin geri telafı ıcın yukarı gidecek niye cunku elde ettiği kar zaten fiyatlanmamıştı.

senin verdiğin örnekte temettünün öz sermayeye girme durumunu veya bu paranın yatırım olarak kullanılmaması şartını koşuyorsun. Şirketler bu karı dagıtmak yerine kullanabiliyorlar dolayısıyla öz sermayeye eklenecek bir para eklenmemiş oluyor. Aynı şekilde bankadan nakit para alıp temettü diye dagıtan şirketler var. öz sermayeyi faiz yüküyle eritti.

Şunlar önemli ayrıntılar bir şirketin gelecek yıl temettü dagıtacagı kesin değildir. kar etse dahi dağıtmayabilir. kar etmezse zaten dagıtacak birşeyide yoktur. O halde gelecek yıl temettü dağıtıp dagıtmayacagı hatta kar edeceği dahi belli olmayan birşey nasıl fiyatlanacaktır ? Sorunda bu zaten İşte bu yüzden piyasa neye bakar net kar'a bakar şirket net kar ediyorsa bunu fiyatlar temettü daıgıtıp dagıtılmamasının önemi yoktur cunku yatırımcı bu karı zaten şirket değerinde görür şirketin içindeki paradır bu dolayısıyla şirketin değerini arttırmaları mecburidir.

bendende bu kadar. Çatışmanın sebebide bu zaten bir taraf diyorki temettü daıgıtınca fiyatlara girer bir tarafta diyorki bilancodakı karı gorunce fiyatlanır diyor. Birde başka bir gurup var kı onları hiç saymıyorum onlarda diyorki ben hem fiyattan hemde temettüden kazanıyorum der

Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    Peki neden repaint yapıyor? O şekilde kasten mi programlanmış? Neden her 3 ayda bir girdiğimiz kritere göre hisseleri seçip portföyün getirisini hesaplamıyor?

İlk portföyün performansı için ne diyorsunuz? Bİst100 e göre %155 getiri kötü mü?
    hemen cevaplayayım bravo sorgulayan yatırımcı böyle olmalı.

TV formulunu el ile hesaplayan bir örnek yaparmısın ? o ornegı yaptıgınızda sorunuzun cevabınıda vereceğim.

Alıntı Originally Posted by th3sicilian Yazıyı Oku

tek değişen o günden bugüne hisse fiyatlarının yükselmesi ile getiri yükselmiş..

Yalnız şöyle söyleyeyim ben 9 ekimde bu hisseleri aldığımdan bu güne yaklaşık olarak hepsi ortalama %10 civarı arttı. İlk resimde getiri oranı 21200 iken son resimde 22200 gözüküyor. %10luk artmaya rağmen bu hesap doğrumudur?
    SOndan başlayayım getirileri bileşke hesaplıyor kazandıgın parayı portfoy ekleyerek yeni hisse alıyor buna dikkat edin.

ikinci olarak hisselerin değişmesi için seçilen hisseler arasındakı verimliliklerin değişmesi lazım.

örnegın endekste 5 tane hisse var ve sadece 1 hisse seçilecek diyelim program tarafından.

bütün hisseler hemen hemene aynı oranda yukarı veya aşağı gittiğinde hiçbir hisse değişmez cunku TV oranları değişmez. Ancak butun hisseler aynı hareketi yaratmayacaktır.

Örnegın TV>3 dediniz formule
    2,99 TV oranı ile portfoye girmemiş bir hisse.

Yarın %3-5 düştüğünde kriterinizin içine dahil edilmiş oluyor.

yani değişikliğin olabilmesi için oranların birbirine yakın olması lazım mesela TV >0,1 derseniz. hiçbir hisse değişmeyebilir. cunku bunun değişmesi için temettü dağıtmaması lazım hisselerin. vesaire.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,334
    Bugün kapanista vesbe ve ecil iyi alim fırsatı verdi

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Eğer fiyat 50'den 10'a düşerse tv 5 katına çıkacağından listenin tepesinde olacaktır. Bu hisse düzenli temettü de veriyorsa kısa zamanda ilk fiyatı da katlama ihtimali fazladır.
    yok öyle bir şey.

8. BU oranın tam ve düzgün calısmasını mı istiyorsunuz. ????????????????????????????????

FK TV VB bunların tam ve eksiksizmi calısmasını ıstıyorsunuz.

O halde taramayı her gun yapmalısınız.

Her gun o tuşa basmalı ve değişen hisseleri değiştirmenız lazım.

Eğer değiştirmezseniz repaintli sistem kullanmış olacaksınız.

ayrıca bir örnek verilmiş momentum vesaire şeklinde.

Gerek yok ben ma ile bir örnek sistem göstereyim size repaintsiz.

AŞAĞIDAki grafikte ise size repaintsiz TV oranını göstermek için örnekledım.

Aşağıdaki gösterge Temettü verimi yazdım. ve dedimki 7 den büyükse al küçükse sat

Repaintsizi nasıl oluyormuş görmeniz acısından.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 101/214 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •