Sayfa 103/214 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 817 - 824 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Fiyat 50'den 10'a düşerse listeden kaybolacak dediğiniz için o cevap verildi. Ayrıca grafikte de görüldüğü gibi yüksek temettü verimine sahip hisselerden biri gayet düzgün bir biçimde kazandırmakta. Ortalama 8.5% tv'ine sahip ve muhtemelen listede bu durum sürdükçe bulunacak.
    ben kaybettirir demiyorm ki zaten.. söylediğinizin yanlış olduğunu gösterdim.

lafları oraya buraya çekmenin anlamı yok.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

2. arkadaşlar meselesının sureklı dışına cıkılıyor yaw.

Repainti anlatacaz derken temettüye kötü dediniz kazandırmaz dedinize kadar çekiyorsunuz meseleyi.

ne gerek var abi.

TV uzerınden ornek vermeyin bu kısır döngüye dönüp durmayalım f/k dan gidelim.

yada repainti tepainti boşverin.

Gelin TV PP/DD F/K haricindeki tümr asyolarla en iyi getiriyi üretmeye calısalım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

iyice kafam karıştı, son 1 sene TV formülünü manuel olarak nasıl hesaplarız? Gerçi bize daha uzun bir aralık lazım.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    arkadaşlar meselesının sureklı dışına cıkılıyor yaw.

Repainti anlatacaz derken temettüye kötü dediniz kazandırmaz dedinize kadar çekiyorsunuz meseleyi.

ne gerek var abi.

Gelin TV PP/DD F/K haricindeki tümr asyolarla en iyi getiriyi üretmeye calısalım.
    Yukarıda böyle bir portföyün getirisini verdim ya. Ona ne diyorsunuz?

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    arkadaşlar meselesının sureklı dışına cıkılıyor yaw.

ne gerek var abi.

çok güzel şeyler çıkartılabilir.

aklıma ilk gelen.

gerekli filtrerleri ekledikten sonra fk tv pp/dd vs.

yükselememiş hisseleri filtrelemek.

yani zirvesinden % 20-30 arasındaki düşmüş hisseleri buldurmak.

en azından overall daha stabilize olur. + kayıp minimize edilmiş olur.

veya.

geçen sene başındaki fiyatından şuanki fiyat düşükse.

bunun gibi.

burda ilk kriter hisseyi uygun fiyatta iken alabilmek amaç

yoksa tv fk listele dersin listeler sorun yok ama buraki zaman ayarı önemli. yoksa hisseyi en tepede de alabiliriz.

yapın derseniz yaparım yukarıdaki matriks kodunu yazmak çok uğraştırmaz.

ama önce başka önerileride dinleriz. en son iş kodlamak.

ben açığım.

7.  Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    TV, FK gibi fiyat içeren oranları almadan bir başka deneme yaptım:

Kriter şöyle : NetKarBuyume( ) > Ufe(12)+10 and EFKBuyume( ) > Ufe(12)+15 and OzsermayeKarlilik( ) > ufe(12)+3; Sıralama da EFKBuyume ye göre 1 portföy 5 hisse olacak şekilde:

Aynı dönemde TV kriterine göre 5 hisseden oluşan portföyün getirisi ise %2700 küsür oluyor.

Şimdi bu ilk portföy, hisse seçiminde manipulasyon yapmamış mı oluyor, fiyatı içeren bir kriter olmadığı için?
     Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    Peki neden repaint yapıyor? O şekilde kasten mi programlanmış? Neden her 3 ayda bir girdiğimiz kritere göre hisseleri seçip portföyün getirisini hesaplamıyor?

İlk portföyün performansı için ne diyorsunuz? Bİst100 e göre %155 getiri kötü mü?

Sayın sombrero ;

bir önceki yazımda KESİNLİK-KANIT İSTEYENLERİN endekse göre %155 getiriye razı olmaları gerektiğini söylemiştim. Testi yaptığınız dönem için oldukça iyi bir getiri bence...

Şimdi aynı dönemde TV %2700 getirmiş ya, doğal olarak bu getiri DAHA İYİDİR ama RİSKLİDİR, BELİRSİZLİĞE DAYANMAYI GEREKTİRİR, en önemlisi de birtakım varsayımlardan yola çıkarsınız.

Risksiz sistem %500 getirirken, riski göze alabilenler 5 KAT DAHA FAZLA GETİRİYLE ÖDÜLLEDİRİLECEKLERDİR (bence aslında risk abartılacak kadar önemli değil, bunu açıklayan yazılarım geçmiş sayfalarda var).

Bu örnekten gidersek ; BENCE eğer alacağım riske karşılık 5 kat fazla kazanç İHTİMALİ VARSA EĞER, geçmişte yazdığım kanıtlar ışığında, ben bu riski almayı tercih ederim.

Burada 3 ay öncesine kadar ancak paralı eğitimleri alanların bildiği bir sistemi anlatıyorum, bundan önce kimsenin haberi yoktu ; fakat benim bu sistemle tanışmam 1997 yılına dayanır. 2014 ten beri TV formülümle bizzat kendim yatırım yaparak para kazanıyorum.

Bu nedenlerle lütfen kafanızı karıştırmayın, geçmiş topik sayfalarını, formulanaliz.com daki yazılarımı tekrar okuyun, her şey daha önce yazıldı, cevaplandı.

Siz sadece ŞUNA CEVAP VERİN : NE KADAR RİSK ALABİLİRİM ? Riske dayanıklılığınıza göre yönteminizi seçin. bence 5. yatırım yılından itibaren aradaki fark belirginleşmeye başlayacak.

HEPİMİZ BURADAYIZ, UZUN VADEDE YAZILAN HİÇBİR ŞEYİN ÖNEMLİ OLMADIĞINI HEP BERABER GÖRECEĞİZ.

8.  Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    iyice kafam karıştı, son 1 sene TV formülünü manuel olarak nasıl hesaplarız? Gerçi bize daha uzun bir aralık lazım.
    ustad biz kızdıkmı kızdık deniliyor şimdi haklımıyım haksızmıyım size stem etmekte.

Formulunu hesaplamayı dahi bilmediğiniz bir formule yaratıp getirisine bakıp güzelmiş diyip atlayacakmıydınız ?

Bu nasıl bir yatırım anlayaşı hocam lütfen rica ediyorum.

Ben şu hisse güzel al desem alacakmısın ? Bence alacaksın.

Senin yaptıgının birinde tiyo alarak yatırım yapmaktan farkı var mı abi. Varmı abi bakın amacımm insanları rencide etmek kucuk dusurmek filan değil kendi kendinize karşı durust olmanızı istiyorum evet durstçe kendıne sor evet bu yaptıgın seyi birinde tiyo alarak yatırım yapmaktan farkı varmı yokmu abi dürst ol ya.

hatan varsa suran hatalıdır demesini bilmeliyiz abi evet ya haklısın farketmemeişim bu sekılde düşünmemiştim demek insanı yerin dibine sokmaz kendimize karşı dürüst olmalım abi.

Beceremediysen beceremedim demesını bıleceksın düşünmemişsen efet düşünemedim diyeceksin.

Biri diyorki bu bir şahısta olabilir bir sistemde şu hisseler bence şu kadar kazandırır.

hangi gerekçeyle hangi hesapla hesap yok kardesım boyle kazandıracak alacanmı.

haa öylemi tamam alayım ozman diyorsun ?

karısındakı adama veya bilgisayara sunları sormayacakmısınız. Yaw dur hele bi gel otur şöyle.

Olm bize iki cay ver hele evet quenstock dostum sen bana böyle kazanacaksın diyorsun peki ya gerekçelerin neler dostum ya nerden cıktı bu portfoy hele bir anlat hele.

Oda cevap verecek formulle. Tamam dostum orasını anladımda hangi formul nasıl hesapladın hele bir de bakam bana diye soracaksın. SORACAAAAAK SINNNN Doğrumuyum..

Oda diyecekki işte f/k yi hesapladım ayın 20,10,2010 de sonra cıkan hisseleri aldım 3 ay sonra birdaha baktım değişecekleri değiştirdim bunu çıkarttım. Demekki gelecektede bu skeılde bu formulu uygularask sunu kazanacagız diye sana bu hisseleri sundum.

Mantıklımı evet mantıklı görünüyor. Peki ya bu hesaplamaların geçmişe dönük dogru olup olmadıgını nasıl anlayacağım hele birde onu anlat nerden bilecem geçmiş testinini doğru oldugunu ?

işte bunu yaparken sorun oldugu ortaya cıktı. Geçmiş testlerin ne oldugu nasıl oldugunu kimse bilmiyor.

Ancak birebir uygulama sonucu getirinin ne oldugu ölçümlenebilir.

Neden acaba geçmiş teste sorun var. Şu formulun acılımına bir bakalım hele neymiş F/K nın hesaplaması

Hisse Başına Kar (Earnings Per Share,EPS) = Net Kar / Hisse Sayısı

Fiyat Kazanç Oranı= Hisse Fiyatı (F) / Hisse Başına Kar

2010 yılında hisse fiyatının kaç oldugunu biliyormusun bilmiyorsun mesela froto 18 Mayıs 2010 yılındaki hisse fiyatı.

6,98 DEĞİLDİ!!!!!!!!!!! 8,62 TL idi.

EE hadi geçmişe dönük hesapla bakalım f/K yi. 6,98 imi alacan 8,62 ilemi hespalayacan

Sistem ne ile hesapladı ayrıca geçmiş tarihsel verileride öyle heryerde bulamazsın ben zannetmiyorum quenstock tüm hisselerin geçmiş tarihsel fiyat verilerini tutuklarını.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 103/214 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •