Special Days Image
Sayfa 11/214 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by serüven Yazıyı Oku
    Ayni analizi hisse başına kâr yüzdesi üzerinden seçilen hisseler içinde denediniz mi ?

Lenovo P2a42 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu topikteki 55 ve 56 nolu iletilerde bir çalışma yapmıştım. Belki sorunuza cevap olur.....

2. Formül buffet'a karşı...

FORMÜL BUFFET’a KARŞI ..

Eğer formül ile Buffet’ın yıllar içindeki getirisini karşılaştırma imkanım olsaydı ne iyi olurdu. Getirilerin karşılaştırılması öncelikle yöntem konusunda ipuçları verebilirdi. Bir bakalım : “ Buffet’ın portföyünün %75’ini 5 hisse oluşturur. Ayrıca hisselerini seçerken dönemine göre yöntemini değiştirir; bir dönem değer hisseleri ararken, bir süre sonra F/K oranına göre hisse seçebilir”. Bu nedenle yöntemi “formülden daha çok sanat’tır”; bu durum başkalarının uygulaması için temel zorluğu oluşturur… Formül yatırımı ise basit : temettü verimi en yüksek ilk 10 hisseyi al ve bunu 3 ayda bir tekrarla.

Diğer bir durum ise yatırım araştırması için ayrılan süre ile ilgili. Buffet tüm zamanını hisse analizine ayırabilen birisi fakat özellikle günümüzde çoğu yatırımcı için tüm zamanını hisse analizine ayırmak bir fanteziden ibaret. Bir profesyonel olarak Buffet hangi kaynaklara ve bilgilere dikkat etmesi gerektiğini çok iyi bilirken bunu özellikle de eğitimi ekonomi olmayan sıradan yatırımcıdan beklemek imkansız olmasa da çok zor. Bu durumda FORMÜL YATIRIMI bir alternatif olabilir; eğer getiriler arasında ki fark çok değilse bir yatırımcının Buffet kadar iyi analiz yapabilmek için çok fazla zaman ayırmasına, birçok kaynağı taramasına gerek kalmaz..

Farzedelim ki ben bu bilgilerimle 1970 Omahasında gezinirken Buffet ile karşılaşıyorum. Kendisi o sıralar arkadaşlarından topladığı yaklaşık olarak 1.100.000 doları 13 yılda 25 milyon dolar yapmış biri olmasına rağmen pek tanınmıyor. Ben tabii ki hemen tanıyorum, çünkü benim o tarihte orada olma sebebim onunla konuşmak… Yanına gidip kendimi tanıtıyorum, durumumu anlatıyorum. Hiç şaşkınlık göstermiyor, beni bir kafeye davet ediyor. Sıcak neskafemi içerken muhabbet yatırım konusuna geliyor (işi hikayeye döküp uzatmayayım…). Buffet’a formülümden bahsediyorum, “Ne diyorsunuz, kazanma şansım var mı sizce” diye soruyorum, yüzü değişiyor; yöntem aklına yatmamış belli ki. Ben hemen atılıyorum: “ Bir yarışma yapalım o zaman. 1971 yılında başlayacak 1996 yılına kadar sürecek bu yarışmada siz serbestsiniz, istediğiniz yöntemle, istediğiniz kadar hisseyi, istediğiniz zamanda alıp satabilirsiniz. Ben sistemimi sadece DOW 30 hisselerinde sınırlı tutacağım ve yılbaşında oluşturduğum portföyü tam 1 yıl boyunca elimde tutacağım. 1997’de sonuçları değerlendirmek için sizi tekrar ziyaret edeceğim” diyerek elini sıkıp yanından ayrılıyorum.

devamı için...

https://www.temelanaliz3.com/

3. Yaklaşık 1 haftadır
    http://queenstocks.com üzerinden
    geçmişe doğru denemeler yapıyorum
    2005denGÜNÜMÜZE
    En yüksek ulaştığım değer
    100.000%

Her iki taramada da (queenstocks ve matriks)
    temettü verimliğini ön plana alıyoruz
    Temettü Verimliliği Büyükten Küçüğe doğru.

4. Formül getirilerine bakarken gözardı edilmemesi en önemli faktör "uygulanabilirlik" dir :Bizim piyasamızda formülün seçtiği Hangi hisse olursa olsun örneğin 1 milyon lirayı hisse fiyatını arttırmadan hisse alımında kullanmak beceri gerektirir. Alım için kullanılan para bir yerden sonra hissenin fiyatının artma nedeni olacaktır. Bu da kağıt üzerindeki muhteşem getirilerin gerçek piyasa şartlarında daha sınırlı kalmasına yol açacaktır.

Bu sorunu aşmak için şu yöntemler kullanılabilir :

1- Formülü uygulamaya BİST TÜM'de başlanır, toplam paranız arttığında BİST 100, BİST 50 gibi derinlikli hisselere geçilebilir.

2- Paranız daha da arttığında portföydeki hisse adedi arttırılarak yatırıma devam edilebilir.

5. FORMÜLE KARŞI BUFFET-2

Şimdi Bir düşünelim : Temel analizi BUFFET KADAR İYİ yapmam mümkün mü? Hisse değerleme bir yere kadar matematik ama bir yerden sonrası “SANAT”. Çünkü bu iş sadece matematikle olsaydı öncelikle Ekonomi profesörleri zengin olurdu.

Bu yazdıklarımla ilgili 2 yatırımcıdan bahsedeceğim :

Bunlardan birisi BUFFET’ı kendine örnek almış; kendinden dinleyelim :

devamı için.....

https://www.temelanaliz3.com/

http://www.formulanaliz.com/

6. Investor programi bu ayin sonuna kadar %30 indirimli. Aylik 49 senelik 500 ����

7.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Investor programi bu ayin sonuna kadar %30 indirimli. Aylik 49 senelik 500 ����
    yıllardır Queenstocks kullanırım, ilk defa kampanya yaptıklarını gördüm. Çok mu talep yarattınız arkadaşlar ?

8. Bence bu tür yatırımlarda en büyük espri şu: Piyasada kalmak...Yani hep diyoruz ya, uzun vadeli yükselişi yakalayıp, hisseye binip tepede bırakalım..Ha işte o hiçbir zaman olmayacak ama bu tür yöntemler kullanılırsa zaten mecburen büyük yükselişlerde piyasada olacaksın, hep hissede olduğundan dolayı ve kar rakamı da uçuk seviyelere gelecek...Bence zekice tasarlanmış bir durum bu..Daha önceki temettü yatırımlarında genelde hisse ağırlık arttır ve azalt yöntemleri popülerdi...Temettü verimi, FK gibi durumlar göz önüne alınırdı ve listeler genelde belli başlı hisselerden oluşurdu..Sn drizm başka bişey anlatıyor...3 aylık dönemde hangisi iyiyse onu alırım diyor...Yani %100 hisse senedinde olup %100 bağımsız kalmak kulağa hoş geliyor..Kendi adıma sizi tebrik ediyorum..

Tabi ben sadece TV ile yatırım yapmayı doğru bulmuyorum, bu da benim tarzım...Yine kişisel müdahaleden uzak bir algoritmayı daha anlamlı buluyorumrum kendimce...Ama TV olamzsa olmaz bir kriter olacak tabi. Yani TV, aktif karlılığı, özsermaye karlılığı gibi..vs oranlara eşit ağırlık vererek oluşturulacak portfoyün daha sağlıklı olacağını düşünüyorum..Tabi program elimde olmadığı için bunu test edemiyorum şimdilik...Ama demek istediğim şu: 5 tane rasyo belirleyip her rasyoya eşit şekilde puan verip ortaya çıkacak portfoyün durumu da önemli bence..

Bir de tabi sadece rasyo ve oranlarla portföy oluşturmak için Sn drizm'e katılmadığım bir durum var...Bilanço tarihleri bu portfoyü tamamen değiştirir. Örneğin şu anda olduğu gibi bilanço açıklama dönemindeyseniz oluşturacağınız portföyün bir kısmı eski bilançoya, bir kısmı da yeni bilançoya göre olacaktır ve bu bence sağlıklı değil...Burada standardizasyon açısından bilanço açıklanma tarihi bittiği gün başlanabilir.Fakat bence daha mantıklı olanı bilanço açıklanma tarihinden 1 hafta önce portföy oluşturmaktır..Çünkü bilanço açıklandıktan sonra hisse fiyatları çok değişebiliyor....Söylediğim gibi 5 farklı rasyo ve orana eşit miktarda sayısal değer atayarak bir önceki bilançoyla işlem yapmak da uygulanabilecek bir yöntemdir..

Bir diğer konu da teknik analiz yöntemlerinden yardım almak...Fakat bu çok basit olmalı ve yine kişisel müdahaleden uzak olmalıdır..Çünkü 3 ayda 1, kişi portfoye bir miktar daha koymak isteyebilir...Yani 10 bin Tl ile başlamıştır ama 1000 TL daha sokmak istiyırdur sisteme..Peki hangi durumda bunu yapsın, hangi durumda bu ek parayı koymasın..? Şöyle yapılabilir, endeks grafiği üzerine 2 tane MAV atılır...Portföy 3 ayda 1 değişecekse bu orta vadeli bir değer olmalı...Örneğin 20-50 üssel MAV gibi...Eğer 20>50 durumunda ise portföye ek yapılabilsin, aksi durumda ana para ile devam etsin gibi...Burada önemli olan sisteme müdahale etmemek ve MAV değerleri ne söylüyorsa onu yapmak..

Tabi elimde program olmadığı için bunları test edemiyorum..Sadece fikir..

Sn drizm'e tekrar teşekkür ediyorum..

Sayfa 11/214 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •