Sayfa 12/214 İlkİlk ... 210111213142262112 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 89 - 96 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Bence bu tür yatırımlarda en büyük espri şu: Piyasada kalmak...Yani hep diyoruz ya, uzun vadeli yükselişi yakalayıp, hisseye binip tepede bırakalım..Ha işte o hiçbir zaman olmayacak ama bu tür yöntemler kullanılırsa zaten mecburen büyük yükselişlerde piyasada olacaksın, hep hissede olduğundan dolayı ve kar rakamı da uçuk seviyelere gelecek...Bence zekice tasarlanmış bir durum bu..Daha önceki temettü yatırımlarında genelde hisse ağırlık arttır ve azalt yöntemleri popülerdi...Temettü verimi, FK gibi durumlar göz önüne alınırdı ve listeler genelde belli başlı hisselerden oluşurdu..Sn drizm başka bişey anlatıyor...3 aylık dönemde hangisi iyiyse onu alırım diyor...Yani %100 hisse senedinde olup %100 bağımsız kalmak kulağa hoş geliyor..Kendi adıma sizi tebrik ediyorum..

Tabi ben sadece TV ile yatırım yapmayı doğru bulmuyorum, bu da benim tarzım...Yine kişisel müdahaleden uzak bir algoritmayı daha anlamlı buluyorumrum kendimce...Ama TV olamzsa olmaz bir kriter olacak tabi. Yani TV, aktif karlılığı, özsermaye karlılığı gibi..vs oranlara eşit ağırlık vererek oluşturulacak portfoyün daha sağlıklı olacağını düşünüyorum..Tabi program elimde olmadığı için bunu test edemiyorum şimdilik...Ama demek istediğim şu: 5 tane rasyo belirleyip her rasyoya eşit şekilde puan verip ortaya çıkacak portfoyün durumu da önemli bence..

Bir de tabi sadece rasyo ve oranlarla portföy oluşturmak için Sn drizm'e katılmadığım bir durum var...Bilanço tarihleri bu portfoyü tamamen değiştirir. Örneğin şu anda olduğu gibi bilanço açıklama dönemindeyseniz oluşturacağınız portföyün bir kısmı eski bilançoya, bir kısmı da yeni bilançoya göre olacaktır ve bu bence sağlıklı değil...Burada standardizasyon açısından bilanço açıklanma tarihi bittiği gün başlanabilir.Fakat bence daha mantıklı olanı bilanço açıklanma tarihinden 1 hafta önce portföy oluşturmaktır..Çünkü bilanço açıklandıktan sonra hisse fiyatları çok değişebiliyor....Söylediğim gibi 5 farklı rasyo ve orana eşit miktarda sayısal değer atayarak bir önceki bilançoyla işlem yapmak da uygulanabilecek bir yöntemdir..

Bir diğer konu da teknik analiz yöntemlerinden yardım almak...Fakat bu çok basit olmalı ve yine kişisel müdahaleden uzak olmalıdır..Çünkü 3 ayda 1, kişi portfoye bir miktar daha koymak isteyebilir...Yani 10 bin Tl ile başlamıştır ama 1000 TL daha sokmak istiyırdur sisteme..Peki hangi durumda bunu yapsın, hangi durumda bu ek parayı koymasın..? Şöyle yapılabilir, endeks grafiği üzerine 2 tane MAV atılır...Portföy 3 ayda 1 değişecekse bu orta vadeli bir değer olmalı...Örneğin 20-50 üssel MAV gibi...Eğer 20>50 durumunda ise portföye ek yapılabilsin, aksi durumda ana para ile devam etsin gibi...Burada önemli olan sisteme müdahale etmemek ve MAV değerleri ne söylüyorsa onu yapmak..

Tabi elimde program olmadığı için bunları test edemiyorum..Sadece fikir..

Sn drizm'e tekrar teşekkür ediyorum..
    Sayın TomBombadillo ;

yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederim...Aşağıda verdiğim linklerdeki yazıları, zahmet olmazsa, okur musunuz? Eksik kalan yerleri sonra tamamlayayım....

https://www.temelanaliz3.com/single-...B1lsamas%C4%B1

https://www.temelanaliz3.com/single-...C3%BCkemmel-mi

2.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın TomBombadillo ;

yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederim...Aşağıda verdiğim linklerdeki yazıları, zahmet olmazsa, okur musunuz? Eksik kalan yerleri sonra tamamlayayım....

https://www.temelanaliz3.com/single-...B1lsamas%C4%B1

https://www.temelanaliz3.com/single-...C3%BCkemmel-mi
    Evet bu 2 sayfada sorduğum bazı şeylerin cevapları var, tşk ederim

3.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Evet bu 2 sayfada sorduğum bazı şeylerin cevapları var, tşk ederim
    Zahmet olmazsa bir de aşağıdaki linkteki yazıya bakar mısınız ? Siz yazdıktan sonra bazı eklemeler yaptım, okunmaya hazır hale getirdim.

https://www.temelanaliz3.com/single-...%C3%B6nemli-mi

4.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Bence bu tür yatırımlarda en büyük espri şu: Piyasada kalmak...Yani hep diyoruz ya, uzun vadeli yükselişi yakalayıp, hisseye binip tepede bırakalım..Ha işte o hiçbir zaman olmayacak ama bu tür yöntemler kullanılırsa zaten mecburen büyük yükselişlerde piyasada olacaksın, hep hissede olduğundan dolayı ve kar rakamı da uçuk seviyelere gelecek...Bence zekice tasarlanmış bir durum bu..Daha önceki temettü yatırımlarında genelde hisse ağırlık arttır ve azalt yöntemleri popülerdi...Temettü verimi, FK gibi durumlar göz önüne alınırdı ve listeler genelde belli başlı hisselerden oluşurdu..Sn drizm başka bişey anlatıyor...3 aylık dönemde hangisi iyiyse onu alırım diyor...Yani %100 hisse senedinde olup %100 bağımsız kalmak kulağa hoş geliyor..Kendi adıma sizi tebrik ediyorum..

Tabi ben sadece TV ile yatırım yapmayı doğru bulmuyorum, bu da benim tarzım...Yine kişisel müdahaleden uzak bir algoritmayı daha anlamlı buluyorumrum kendimce...Ama TV olamzsa olmaz bir kriter olacak tabi. Yani TV, aktif karlılığı, özsermaye karlılığı gibi..vs oranlara eşit ağırlık vererek oluşturulacak portfoyün daha sağlıklı olacağını düşünüyorum..Tabi program elimde olmadığı için bunu test edemiyorum şimdilik...Ama demek istediğim şu: 5 tane rasyo belirleyip her rasyoya eşit şekilde puan verip ortaya çıkacak portfoyün durumu da önemli bence..

Bir de tabi sadece rasyo ve oranlarla portföy oluşturmak için Sn drizm'e katılmadığım bir durum var...Bilanço tarihleri bu portfoyü tamamen değiştirir. Örneğin şu anda olduğu gibi bilanço açıklama dönemindeyseniz oluşturacağınız portföyün bir kısmı eski bilançoya, bir kısmı da yeni bilançoya göre olacaktır ve bu bence sağlıklı değil...Burada standardizasyon açısından bilanço açıklanma tarihi bittiği gün başlanabilir.Fakat bence daha mantıklı olanı bilanço açıklanma tarihinden 1 hafta önce portföy oluşturmaktır..Çünkü bilanço açıklandıktan sonra hisse fiyatları çok değişebiliyor....Söylediğim gibi 5 farklı rasyo ve orana eşit miktarda sayısal değer atayarak bir önceki bilançoyla işlem yapmak da uygulanabilecek bir yöntemdir..

Bir diğer konu da teknik analiz yöntemlerinden yardım almak...Fakat bu çok basit olmalı ve yine kişisel müdahaleden uzak olmalıdır..Çünkü 3 ayda 1, kişi portfoye bir miktar daha koymak isteyebilir...Yani 10 bin Tl ile başlamıştır ama 1000 TL daha sokmak istiyırdur sisteme..Peki hangi durumda bunu yapsın, hangi durumda bu ek parayı koymasın..? Şöyle yapılabilir, endeks grafiği üzerine 2 tane MAV atılır...Portföy 3 ayda 1 değişecekse bu orta vadeli bir değer olmalı...Örneğin 20-50 üssel MAV gibi...Eğer 20>50 durumunda ise portföye ek yapılabilsin, aksi durumda ana para ile devam etsin gibi...Burada önemli olan sisteme müdahale etmemek ve MAV değerleri ne söylüyorsa onu yapmak..

Tabi elimde program olmadığı için bunları test edemiyorum..Sadece fikir..

Sn drizm'e tekrar teşekkür ediyorum..
    Şimdi eksik kalan 1-2 noktayı da tamamlayayım :

Eğer formül diyelim ki özvarlık karlılığını dikkate alarak hazırlansaydı, ki verdiğim linklerin bulunduğu bloğumun ana sayfasına bakarsanız 1997’de bu konuda ilk Türkçe yayının sayfasında bahsedilen sihirli formül özvarlık karlılığını temel almıştır, formülün uygulama kurallarından biri “tüm bilançolar gelinceye kadar bekle” olacaktı. Fakat bu durum sistemi uygulayan herkes bilançoların gelmesinin ardından hisse almaya kalkışacağından fiyatlarda artış yönünde “bir anomali” oluşturma riski taşıyacaktı. TV formülünde böyle bir riskin olasılığı düşüktür, zira formülü herhangi bir gün uygulamaya başlayabilir. Bu sayede sistemi kullananların birikerek “fiyat anomalisi” oluşturma riski çok düşüktür.

Sisteme para koyma kuralları aslında çok nettir :

1- Temettü alırsanız temettü hesabınıza yattığı günün kapanış fiyatına yakın bir fiyatta, temettüyü veren hisseden alacaksınız.
    2- Yeni birikiminizi ekleyecekseniz içinde bulunduğunuz yatırım döneminin bitmesini bekleyecek ve yeni hisselerinizi alırken paranızı portföyünüze dahil edeceksiniz. Basit ama etkili yöntem…

Amacım insanları borsa ekranından uzak tutmak. Bu nedenle basit te olsa teknik analize hiç yer vermedim. Aslında insanların kendi portföylerini nasıl yönettiklerini zerre kadar umursamıyorum. Ben “çocuklarının geleceği için yatırım yapmayı düşünenler için” tüm bu yazıları yazıyorum. Amacım “3 ayda 1 30 dakikalarını ayırarak” şimdi ayıracakları örneğin 10.000 lirayla çocukları büyüyünce hatırı sayılır bir servet sahibi olarak hayata başlamalarını sağlamak. Bunu yapabilecekleri formülü anlatmak. Bunu yapmayı düşünerek bir yol arayanlara basit ama oldukça etkili bir yöntem sunmak. O gün geldiğinde yatırdıkları paranın ulaştığı miktarı gördüklerinde umarım parayı çocuklarına vermekte tereddüt etmezler.

Katkılarınız için tekrar teşekkür ederim.

5.  Alıntı Originally Posted by mhtakif Yazıyı Oku
    Yaklaşık 1 haftadır
    http://queenstocks.com üzerinden
    geçmişe doğru denemeler yapıyorum
    2005denGÜNÜMÜZE
    En yüksek ulaştığım değer
    100.000%

Her iki taramada da (queenstocks ve matriks)
    temettü verimliğini ön plana alıyoruz
    Temettü Verimliliği Büyükten Küçüğe doğru.
    Matrikste sıralama bu şekilde çıkmıyor ama..Sanırım bazı endeksveya hisselerde filtreleme yapmak gerekiyor böyle çıkması için

6.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Matrikste sıralama bu şekilde çıkmıyor ama..Sanırım bazı endeksveya hisselerde filtreleme yapmak gerekiyor böyle çıkması için
    filtrede başka oranda var
    sıralama Temettü verimliliği ilk 5 e giren
    son bilançolardan sonra
    https://twitter.com/mehmetakifozen/s...19107610931200
    bir de temel taramalar için çoğu hisseyi çıkardım matriks de(c-d grupları,gyo,yo,banka sigorta vs)

7. http://www.formulanaliz.com/

Yazılarımın toplu olarak kalması ve istendiğinde toplu ve sıralı okunması amacıyla bu siteye ekliyorum. Zamanla yeniden okudukça eklemeler çıkarmalar yapacağım sanıyorum, çünkü bilgi her geçen gün artıyor. Yazdıklarımız çok çabuk "eskiyor".

Yukarıdaki siteye birkaç yazı ekledim. Eğer okursanız sorularınızı, eleştirilerinizi, önerilerinizi buradan yazabilirsiniz....

8.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    http://www.formulanaliz.com/

Yazılarımın toplu olarak kalması ve istendiğinde toplu ve sıralı okunması amacıyla bu siteye ekliyorum. Zamanla yeniden okudukça eklemeler çıkarmalar yapacağım sanıyorum, çünkü bilgi her geçen gün artıyor. Yazdıklarımız çok çabuk "eskiyor".

Yukarıdaki siteye birkaç yazı ekledim. Eğer okursanız sorularınızı, eleştirilerinizi, önerilerinizi buradan yazabilirsiniz....

2 sorum olacak.

Birincisi veriler kaç yıl önceye kadar gidiyor ? yani sadece son 12 yıllık veriyle mi denendi yöntem ?

ikincisi kimse kimseye çıkarsız selam vermezken bu devirde, iddanızda haklıysanız siz altın yumurtlayan tavuk veriyorsunuz. Neden ?

Sayfa 12/214 İlkİlk ... 210111213142262112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •