Sayfa 140/214 İlkİlk ... 4090130138139140141142150190 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 1,113 - 1,120 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Şimdi fark ettim. Queenstocks programı temettü verimi hesabında eğer düzeltilmemiş fiyatları kullanıyorsa yada kullanırsa performans üzerinde bir şüphe kalmaz. Düzeltilmemiş (temettü, bedelsiz vs..) düşülmüş fiyatlar ile temettü verimini hesaplayıp seçtiği hisselere, temettü ve diğer kazanımları yine düzeltilmemiş fiyat üzerindeki prim ile eklerse (belki zaten böyle yapıyor) sorun ortadan kalkacaktır. Finnet ile iletişimde olanlar konuyu öğrenebilirler.
    Son düzenleme : flexy; 30-10-2017 saat: 09:18. Sebep: adjusted close tanımına göre güncellendi

2.  Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    Selam arkadaşlar,

Forumun tansiyonu düşmüş biraz, iyi olmuş. İnsanları rencide etmeden bilgi paylaşımından yanayım.
    Sonuçta amaç en iyi stratejiyi bulmak.

20 Ekim 2016-2017 arası manuel bir TV portföyü oluşturup test ettim.

Temettü verimi en yüksek beş adet BİST-100 hissesi aldım. Verileri fwm analizden aldım.
    3 aylık sürelerde değiştirdim.

Sonuçta %73 getiri yaptı, endeks aynı dönemde %36,9 yükselmiş. Endekse göre getirisi 26,8%.

Tabii bu sene primli bir yıldı, ne kadar indikatif olur bilemem ama 1 yıllık testim bu şekilde sonuç verdi.

Aynı dönemi Queenstocks'ta bilanço yayınlanma tarihlerine göre 3 aylık backtest yaptırdım, portföy getirisi 33,84 oldu, endeksin altında kaldı.

Portföyler birbirini tutmuyor, 2-3 hisse değişiyor. Bu arada QS ay başında değişim yapıyor, ben manuel olarak 20 den 20 ye değiştirdim. 20 Ekim 2016 tarihinde backtest için QS nin seçtiği 5 hisse ECILC, ECZYT, GSDHO , PRKME, TCELL.

Benim bulduğum hisseler: ECILC; GSDHO, PRKME; AYGAZ, AKSA.

QS te portföy oluştur deyip TV kriterleriyle 20/10/2016 tarihini seçtiğimde bulunan hisseler ise:
    ECILC, GSDHO, PRKME, TCELL ve AYGAZ.
     Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    İlk fırsatta, 2005 yılından itibaren günümüze manuel olarak test yapmak istiyorum.

Metodoloji olarak ;

Yıl içinde temettü tarihine kadar bir önceki yılın hbt/dönem kapanış fiyatı

Yıl içinde temettü yoksa test yılının 31.12 tarihine kadar bir önceki yılın hbt/dkf

Data seti ;

Hbt : İş yatırım
    Dkf : Yahoo adjusted close

Adjusted close kullanılacağından temettü ve bedelsizler üzerine eklenecek.

İnşallah vakit bulabilirim. Metodoloji ve data seti için önerileriniz var ise lütfen belirtiniz.

Herkese iyi haftalar.
    Sayın flexy ;

bildiğim kadarıyla ülkemizde tek data sağlayıcı finnet, bu nedenle ister iş yatırım, ister fasweb, ister stockeys ne kullanırsanız kullanın aynı veri setine ulaşacaksınız.

Önemli olan bence şuna cevap verebilmek : Queenstocks verileri geçmişe doğru düzeltiyor ama sanıldığı kadar sık değil burası tamam. Ama aynı değişiklikler mesela fasweb verilerinde de oluşuyor mu? Kullandıkları verilerin kaynağı aynı olmakla birlikte YAZILIMLARI FARKLI OLMALI diye düşünürsek fasweb verileri BACKTESTLERDE KULLANILABİLİR diye düşünüyorum ; çünkü fasweb (ve diğer programlar) verilerini bilançolar sonrası hesaplayıp daha sonra değiştirmiyor olabilirler. Eğer fasweb verilerinde de queenstocksla AYNI DEĞİŞİM OLSAYDI üstteki iletide belirtilen queenstocks ve fasweb den seçilen portföylerde HİSSE VE GETİRİ FARKI OLMAMASI GEREKİRDİ diye düşünüyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın flexy ;

bildiğim kadarıyla ülkemizde tek data sağlayıcı finnet, bu nedenle ister iş yatırım, ister fasweb, ister stockeys ne kullanırsanız kullanın aynı veri setine ulaşacaksınız.

Önemli olan bence şuna cevap verebilmek : Queenstocks verileri geçmişe doğru düzeltiyor ama sanıldığı kadar sık değil burası tamam. Ama aynı değişiklikler mesela fasweb verilerinde de oluşuyor mu? Kullandıkları verilerin kaynağı aynı olmakla birlikte YAZILIMLARI FARKLI OLMALI diye düşünürsek fasweb verileri BACKTESTLERDE KULLANILABİLİR diye düşünüyorum ; çünkü fasweb (ve diğer programlar) verilerini bilançolar sonrası hesaplayıp daha sonra değiştirmiyor olabilirler. Eğer fasweb verilerinde de queenstocksla AYNI DEĞİŞİM OLSAYDI üstteki iletide belirtilen queenstocks ve fasweb den seçilen portföylerde HİSSE VE GETİRİ FARKI OLMAMASI GEREKİRDİ diye düşünüyorum.
    Sn. DRİZM,

Fiyat datası için yahoo seçmemin sebebi; temettüler, bedelsizler vs.. düşülmüş olarak da adjusted close adında ayrıca bir kapanış fiyatı hesaplaması. Bizim data sağlayıcılarda böyle bir seçenek varsa ben bilmiyorum. Geçen hafta yaşadığım kafa karışıklığı da bu nedenle kaynaklandı zaten. Bizim data sağlayıcılarımız, bütün kazanımları fiyata ekleyerek grafik oluşturuyorlarmış.

4.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Sn. DRİZM,

Fiyat datası için yahoo seçmemin sebebi; temettüler, bedelsizler vs.. düşülmüş olarak da adjusted close adında ayrıca bir kapanış fiyatı hesaplaması. Bizim data sağlayıcılarda böyle bir seçenek varsa ben bilmiyorum. Geçen hafta yaşadığım kafa karışıklığı da bu nedenle kaynaklandı zaten. Bizim data sağlayıcılarımız, bütün kazanımları fiyata ekleyerek grafik oluşturuyorlarmış.
    Pardon, yahoo verileri; adj. close bizim grafiklerimiz ile aynı olan düzeltilmiş (kazanımlar eklenmiş), close ise düşülmüş. Yahoo grafikleri düşülmüş olarak çiziliyor. Geçmiş veri kısmında ise adjusted close sütununda aynen bizim veri sağlayıcılarımızdan alınan gibi düzeltilmiş kapanış değerleri var.

http://www.investopedia.com/terms/a/...sing_price.asp
    Son düzenleme : flexy; 30-10-2017 saat: 09:28.

Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Şimdi fark ettim. Queenstocks programı temettü verimi hesabında eğer düzeltilmemiş fiyatları kullanıyorsa yada kullanırsa performans üzerinde bir şüphe kalmaz. Düzeltilmemiş (temettü, bedelsiz vs..) düşülmüş fiyatlar ile temettü verimini hesaplayıp seçtiği hisselere, temettü ve diğer kazanımları yine düzeltilmemiş fiyat üzerindeki prim ile eklerse (belki zaten böyle yapıyor) sorun ortadan kalkacaktır. Finnet ile iletişimde olanlar konuyu öğrenebilirler.
    Rakamlarla bir örnek verebilir misiniz?

6.  Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    Rakamlarla bir örnek verebilir misiniz?
    CRDFA Temettü : 12.04.2016

Yahoo close : 1.59
    Yahoo Adjusted close : 1.34
    Bizim data ekranlarımız close : 1.34

Hisse başı temettü : 0.2945

tv : 0.2945/1.59= 18.52% (temettü düşmeden önceki kapanış 1.59 gösteriyor ama 1.59-0.2945 yapsak düzeltilmiş 1.2955 olması gerekirdi.Bu kısmı henüz çözemedim)

7.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    CRDFA Temettü : 12.04.2016

Yahoo close : 1.59
    Yahoo Adjusted close : 1.34
    Bizim data ekranlarımız close : 1.34

Hisse başı temettü : 0.2945

tv : 0.2945/1.59= 18.52% (temettü düşmeden önceki kapanış 1.59 gösteriyor ama 1.59-0.2945 yapsak düzeltilmiş 1.2955 olması gerekirdi.Bu kısmı henüz çözemedim)
    Konuya çok hakim değilim ama %15 gibi bir fark var, net ve brüt temettü ile ilgili olabilir. (stopaj)

8.  Alıntı Originally Posted by kudi1905 Yazıyı Oku
    Konuya çok hakim değilim ama %15 gibi bir fark var, net ve brüt temettü ile ilgili olabilir. (stopaj)
    0.2945/1.15=0.2560
    1.59-0.2560=1.3339

Aslında mantıklı ama fiyat hesaplamasında stopajı dikkate alacaklarını sanmıyorum.

Sayfa 140/214 İlkİlk ... 4090130138139140141142150190 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •