Sayfa 15/214 İlkİlk ... 513141516172565115 ... SonSon
Arama sonucu : 1706 madde; 113 - 120 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. 5

3 ayda bir değiştiriyor

2.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Sn Drizm,

İnvestor versiyonu bugün aldım, back test yapacak zamanım olmadı ama kafama takılan bişey var...

Siz programı anlatırken bilanço yayınlanma tarihine göre sekmesini seçiyorsunuz. Bu sekmede hesap dönemine göre sekmesini seçmeniz gerekmiyor mu ? Çünkü sizin yatırım önermenizde hisseye giriş için herhangi bir tarih olabilir demişsiniz fakat program back testi bilanço yayınlama tarihine göre yapıyor. Bu ikisi arasında yüzdesel farklar çıkar diye düşünüyorum. Yarın ikisini ayrı ayrı kıyaslayıp zamanım olursa buraya ekran görüntüsü koyarım
    Sorunuz için çok teşekkür ederim. Gerçekten de aynı formülü sadece "yayınlanma dönemine göre" veya "hesap dönemine göre" seçmeniz getirilerde farklılık yaratıyor. Dikkatiniz için tebrikler...

Hesap dönemi seçtiğiniz zaman program hisse seçimi için 3.-6.-9-12. ayların son günlerinin kapanış fiyatlarını alıyor. Fakat sizin de bildiğiniz gibi örneğin 9 aylık bilanço 9. ayın son gününde yayınlanmıyor. gerçekte bilançoların "yayınlanma tarihleri" daha ileride.
    Bu nedenle doğru olan ve gerçek sonuçları elde etmek için kullanılması gereken "yayınlanma tarihlerine göre" olmalıdır.

"Hesap dönemine göre" seçeneği daha çok 2005 öncesindeki sonuçları merak edenler için konmuş.

3.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Sn Drizm,

İnvestor versiyonu bugün aldım, back test yapacak zamanım olmadı ama kafama takılan bişey var...

Siz programı anlatırken bilanço yayınlanma tarihine göre sekmesini seçiyorsunuz. Bu sekmede hesap dönemine göre sekmesini seçmeniz gerekmiyor mu ? Çünkü sizin yatırım önermenizde hisseye giriş için herhangi bir tarih olabilir demişsiniz fakat program back testi bilanço yayınlama tarihine göre yapıyor. Bu ikisi arasında yüzdesel farklar çıkar diye düşünüyorum. Yarın ikisini ayrı ayrı kıyaslayıp zamanım olursa buraya ekran görüntüsü koyarım
     Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sorunuz için çok teşekkür ederim. Gerçekten de aynı formülü sadece "yayınlanma dönemine göre" veya "hesap dönemine göre" seçmeniz getirilerde farklılık yaratıyor. Dikkatiniz için tebrikler...

Hesap dönemi seçtiğiniz zaman program hisse seçimi için 3.-6.-9-12. ayların son günlerinin kapanış fiyatlarını alıyor. Fakat sizin de bildiğiniz gibi örneğin 9 aylık bilanço 9. ayın son gününde yayınlanmıyor. gerçekte bilançoların "yayınlanma tarihleri" daha ileride.
    Bu nedenle doğru olan ve gerçek sonuçları elde etmek için kullanılması gereken "yayınlanma tarihlerine göre" olmalıdır.

"Hesap dönemine göre" seçeneği daha çok 2005 öncesindeki sonuçları merak edenler için konmuş.

Eğer oluşturacağınız formülde örneğin aktif karlılık, özvarlık karlılığı, cari oran vb. oranlar olacaksa, verilerin en son bilanço dönemini içermesi bir zorunluluktur çünkü yeni bilanço = yeni hesaplanan oranlar demektir, bu nedenle hem "yayınlanma dönemine göre" seçmeli HEM DE tüm bilançolar geldikten SONRAKİ bir tarihte portföy başlangıç tarihi saptamalısınız.

Fakat eğer sadece TV kullanacaksanız, denediğinizde kendinizin de göreceğiniz gibi, tarih seçiminde serbestsiniz, "hesap dönemine göre" ya da "yayınlanma dönemine göre" seçmeniz sonucu değiştirmez.

4. İlginç ama neredeyse tüm testlerde hesap dönemine göre yapılan back test ler daha iyi sonuçlar veriyor.

Şu anki bilançolar geldikten sonra portföy yaparsak şöyle olacak: 3 ay sonra portföyü tekrar oluşturacağız ama o dönem tam bilanço açıklanma zamanına gelebilir..O yüzden ya tüm bilançoların açıklanmasını tekrar bekleyeceğiz ki bu sefer 3 ayda bir yapmamış olacağız işlemleri..Çünkü bilançolar bu kadar kesin tarihlerle gelmiyor..Kafam karıştı benim...

Ben TV, Cari oran ve Özsermaye karlılığı oranları ile en iyi sonuçları elde ediyorum....Sadece TV seçildiğinde sonuçlar yine buna yakın çıkıyor..Yine ilginç birşey, aktif karlılığı, net satış ve esas faaliyet karı gibi oranlar eklendikçe testlerin sonuçları kötüleşiyor...Biz temel analizde böyle öğrenmemiştik

5.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    İlginç ama neredeyse tüm testlerde hesap dönemine göre yapılan back test ler daha iyi sonuçlar veriyor.

Şu anki bilançolar geldikten sonra portföy yaparsak şöyle olacak: 3 ay sonra portföyü tekrar oluşturacağız ama o dönem tam bilanço açıklanma zamanına gelebilir..O yüzden ya tüm bilançoların açıklanmasını tekrar bekleyeceğiz ki bu sefer 3 ayda bir yapmamış olacağız işlemleri..Çünkü bilançolar bu kadar kesin tarihlerle gelmiyor..Kafam karıştı benim...

Ben TV, Cari oran ve Özsermaye karlılığı oranları ile en iyi sonuçları elde ediyorum....Sadece TV seçildiğinde sonuçlar yine buna yakın çıkıyor..Yine ilginç birşey, aktif karlılığı, net satış ve esas faaliyet karı gibi oranlar eklendikçe testlerin sonuçları kötüleşiyor...Biz temel analizde böyle öğrenmemiştik

kafa karıştıracak bir şey yok... Ben oğlumun doğum gününü başlangıç olarak alırım, sen en son bilanço açıklanma tarihini... Sonuçta ikimizde yılda 4 kez yatırım yaparız. Eğer "hesap dönemi"ne göre yatırım yapmaya karar verirsen o zaman 3-6-9-12. ayın son gününün kapanış fiyatına göre işlem yaparsın...

Ama uzun vadeli getirinin ne olacağı konusunda "yayınlanma dönemine göre" yaptığın işlemin sonucu gerçeğe daha yakın olur.

6.  Alıntı Originally Posted by serkan1980 Yazıyı Oku
    Ben queenstocks u kullandım doğrudur. ağustos 2010 ile 2016 arasında maksimum ne getirili strateji belirlediniz. ben aslında quenstocks un bana göre eksik yanlarını örtecek bir excel yazdım. porftöye 4 hisse 6 yılda 15 kat getiri.
     Alıntı Originally Posted by serkan1980 Yazıyı Oku
    nedir o eksik yan, queenstocks 3 ayda bir portföy güncelliyor fakat tam 3 ayda bir. tam bilanco dönemi sonrası al ve bilanco dönemi öncesi sat tarzı bi hesaplama yok. birde tam hatırlamıyorum ama pd/efk rasyosu queenstocks da yoktu sanırım... yada sharp net kar marjı var ama sharp efk yok. velhasıl temettü verimi f/k ya göre çok başarılı ama pd/dd sıralaması da temettü verimine göre başarılı. yaklaşık 3 ayımı queenstocks da denemeler yaparak geçirdim biliyorum.
    Sayın Serkan1980 ;

Topiğin 1. Sayfasında verdiğim formül söylediğiniz tarihler arasında % 983 getiri sağlamış, eğer hisse sayısını 5’e indirirsem getiri % 1272 oluyor. Yine aynı formülde “bazı değişiklikler” yaparsam getiri oranı, sizin verdiğiniz tarihler arasında olmak şartıyla, %2789’a ulaştı.

Dediğiniz oranlar (pd/efk,shapnkm/efk) eğer PROFFESIONAL versiyonu kullanıp kendiniz yazarsanız, queenstocksta var.

Sizin kullandığınız rasyoları bilmiyorum, bu nedenle “özvarlık karlılığı” ile 2 test yaptım :

İlk testte özvarlık karlılığı en iyi olanları TV’ne göre sıraladım, sizin belirttiğiniz tarihler arasında her 3 ayda bir kez 5 hisselik portföy oluşturduğumda getiri %1273 oldu.

İkinci olarak özvarlık karlılığı en iyi olanları bu kez pd/efk(yıllık) oranına göre sıraladım, diğer şartlar aynı kaldığında getiri %146 (yüzkırkaltı) olarak çıktı. Sizin programınızla elde ettiğiniz getiri hakkında kafam karıştı biraz. Eğer kullandığınız formülü verirseniz queenstockstaki durumunu test edebilirim.
    (EFK(yıllık) =Esas faaliyet karının, geçen yılın aynı dönemine göre % artışını gösterir.)

“sıralama kriteri olarak pd/dd, temettü veriminden daha başarılı" demişsiniz, bununla ilgili queenstockta bir örnek bulamadım ne yazık ki.

Ben bu yöntemi “hiçbir şey bilmeyen, alım-satım zamanlaması yapamayacak kadar zamanı dar, hisselerini alıp 3 ay ekranını kapatabilecekler için” önerdim; ama teknik analiz bilenler hisseleri programa seçtirip, zamanlama konusunda teknik analiz de kullanabilirler. Ben kullanmam.

Benim verdiğim formülü 75 lirası olan herkes uygulayıp para kazanabilir; kaç kişide sizin gibi excelde program yazma bilgisi var? Ya da isteseler programınızı verir misiniz mesela? Hem verileri nereden bulacaklar? Eğer verileri matriks vb. programdan alıyorsanız yıllık 900 lira gibi bir maliyet de cabası….

Daha geniş bilgi için aşağıdaki yazılarıma bakabilirsiniz :

http://www.formulanaliz.com/2017/08/...i-yanilsamasi/

http://www.formulanaliz.com/2017/08/...iplinin-onemi/

7. aslında ben kar atak hisselerini tespit etmek için özvarlık karlılığı en iyi olanları seçmiyorum kendi programımda.
    şöyleki, çeyrek verilere göre en iyi özvarlık karlılığı olan ama yıllık bazda normal yada vasat özvarlık karlılığı olan şirketleri test ettim. bu tarz firmalar yeni yeni göze batan firmalar oluyor genellikle.
    neyse pd/efk da kullandığım rasyo piyasa değeri/ kaydırılmış yıllık esas faaliyet karı dır. yani bir yıl oncesine göre artış yüzdesi değildir. yani benim kullandığım.
    hatırladığım kadarı ile quuenstocs da pd/efk sıralama kriteri olarak yoktu. efk artışı ile ilgili seçenek var ama pd/efk tarzı hisseleri ucuzdan pahalıya sıralama yöntemi yoktu.
    kısaca pd/efk dan kast ettiğim : piyasa değeri/ kaydırılmış yıllık faaliyet karı.

8. aslında ben kar atak hisselerini tespit etmek için özvarlık karlılığı en iyi olanları seçmiyorum kendi programımda.
    şöyleki, çeyrek verilere göre en iyi özvarlık karlılığı olan ama yıllık bazda normal yada vasat özvarlık karlılığı olan şirketleri test ettim. bu tarz firmalar yeni yeni göze batan firmalar oluyor genellikle.
    neyse pd/efk da kullandığım rasyo piyasa değeri/ kaydırılmış yıllık esas faaliyet karı dır. yani bir yıl oncesine göre artış yüzdesi değildir. yani benim kullandığım.
    hatırladığım kadarı ile quuenstocs da pd/efk sıralama kriteri olarak yoktu. efk artışı ile ilgili seçenek var ama pd/efk tarzı hisseleri ucuzdan pahalıya sıralama yöntemi yoktu.
    kısaca pd/efk dan kast ettiğim : piyasa değeri/ kaydırılmış yıllık faaliyet karı.
    zaten bu rasyoya göre sıralam queenstocks da yok. belki pro versiyonunda vardır bilemiyorum. bende kendim yaptım.
    birde bu stratejiyi veya benzerlerini paylaşmanız güzel,
    bir kere böyle bir stratejiye sahip olup devamlı uygulamak yeter. sürekli queenstocks kullanmaya gerek yok aslında..

Sayfa 15/214 İlkİlk ... 513141516172565115 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •