Sayfa 155/214 İlkİlk ... 55105145153154155156157165205 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 1,233 - 1,240 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by qurman Yazıyı Oku
    BIST ENDEKSTE EN ÇOK TEMETTÜ DAĞITAN ŞİRKETLERİN 2010 YILINDAN BUÜUNE KADAR Kİ FİYAT DEĞİŞİMLERİ TABLODA VERİLMİŞTİR.UZUN VADE,DOĞRU SEÇİM İLE KAYBETMEK ZOR OLSA GEREK.

Ellerinize sağlık sn. qurman.

2. Sayın qurman ;

Dediğiniz gibi uzun vade + doğru hisse seçimi ile kaybetmek zor olsa gerek. Uzun vade konusu tamam, fakat DOĞRU HİSSELERİ NASIL SEÇECEĞİZ ?

Bu topikte anlatmaya çalıştığım yöntem hisse seçimi için BASİT VE KARLI bir seçenektir :

BIST TEMETTÜ endexine dahil hisselere bakıldığında 2005’den bugüne EN ÇOK KAZANDIRAN İLK 5 HİSSE’nin getiri ortalaması %5600 olmuş.

1- Peki, diyelim ki 2005 yılının ocak ayının 1. Günü bir yatırımcı olarak UZUN VADELİ TEMETTÜ YATIRIMCISI olmaya karar verdim ; bu 5 hisseyi seçtim ve aldım, sonrasında ekranı kapattım (bu süre içinde aldığım temettülerle tekrar aynı hisselerden aldığımı farzediyoruz). Bugün baktığımda % 5600 getirim olacaktı.

2- Fakat yine UZUN VADELİ TEMETTÜ YATIRIMCISI olmaya karar veren ama aynı BİST TEMETTÜ ENDEKSİNDEN, HER 3 AYDA 1 KEZ, TV EN YÜKSEK HİSSELERDEN İLK 5 TANESİNİ QUEENSTOCKSTA SEÇEREK PORTFÖY OLUŞTURAN bir yatırımcı aynı dönemde % 25.500 getiri sağlayacaktı.

HER 2 YATIRIMCI DA UZUN VADELİ TEMETTÜ YATIRIMI yöntemini seçmesine rağmen KRİTİK SORU HANGİ HİSSE SEÇİM YÖNTEMİNİN DAHA UYGULANABİLİR OLDUĞUDUR :

1. Yatırımcının BİST TEMETTÜ den, 14 yıl SONRA en çok yükselecek ilk 5 hisseyi seçebilme, seçse bile SATMADAN elinde tutabilme ihtimali VE bunun yapılabilirliği nedir? Buna karşılık 2. Yatırımcının böyle bir FALCILIK YAPMA İHTİYACI YOKTUR ; sadece 3 ayda 1 kez 30 dk ayırarak işlemlerini SABIR VE DİSİPLİNLE yapması daha kolay ve daha uygulanabilirdir.

DAHA DA ÖNEMLİSİ ; 2. yatırımcı sadece 3 ayda 1 kez 30 dk’lık bir işlem yaparak, diğerinin %5600 getirisinin, YAKLAŞIK 5 KATI GETİRİ sağlamıştır. (%25.500)

(TOPİKTE daha önce belirlediğimiz formülün getirisi % 60.000 olacaktı; repainti önemseyenler için yapılan formül ise aylık dönemlerde uygulanırsa aynı dönemde % 6858 getiri sağlayacaktı).

3.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın qurman ;

Dediğiniz gibi uzun vade + doğru hisse seçimi ile kaybetmek zor olsa gerek. Uzun vade konusu tamam, fakat DOĞRU HİSSELERİ NASIL SEÇECEĞİZ ?

Bu topikte anlatmaya çalıştığım yöntem hisse seçimi için BASİT VE KARLI bir seçenektir :

BIST TEMETTÜ endexine dahil hisselere bakıldığında 2005’den bugüne EN ÇOK KAZANDIRAN İLK 5 HİSSE’nin getiri ortalaması %5600 olmuş.

1- Peki, diyelim ki 2005 yılının ocak ayının 1. Günü bir yatırımcı olarak UZUN VADELİ TEMETTÜ YATIRIMCISI olmaya karar verdim ; bu 5 hisseyi seçtim ve aldım, sonrasında ekranı kapattım (bu süre içinde aldığım temettülerle tekrar aynı hisselerden aldığımı farzediyoruz). Bugün baktığımda % 5600 getirim olacaktı.

2- Fakat yine UZUN VADELİ TEMETTÜ YATIRIMCISI olmaya karar veren ama aynı BİST TEMETTÜ ENDEKSİNDEN, HER 3 AYDA 1 KEZ, TV EN YÜKSEK HİSSELERDEN İLK 5 TANESİNİ QUEENSTOCKSTA SEÇEREK PORTFÖY OLUŞTURAN bir yatırımcı aynı dönemde % 25.500 getiri sağlayacaktı.

HER 2 YATIRIMCI DA UZUN VADELİ TEMETTÜ YATIRIMI yöntemini seçmesine rağmen KRİTİK SORU HANGİ HİSSE SEÇİM YÖNTEMİNİN DAHA UYGULANABİLİR OLDUĞUDUR :

1. Yatırımcının BİST TEMETTÜ den, 14 yıl SONRA en çok yükselecek ilk 5 hisseyi seçebilme, seçse bile SATMADAN elinde tutabilme ihtimali VE bunun yapılabilirliği nedir? Buna karşılık 2. Yatırımcının böyle bir FALCILIK YAPMA İHTİYACI YOKTUR ; sadece 3 ayda 1 kez 30 dk ayırarak işlemlerini SABIR VE DİSİPLİNLE yapması daha kolay ve daha uygulanabilirdir.

DAHA DA ÖNEMLİSİ ; 2. yatırımcı sadece 3 ayda 1 kez 30 dk’lık bir işlem yaparak, diğerinin %5600 getirisinin, YAKLAŞIK 5 KATI GETİRİ sağlamıştır. (%25.500)

(TOPİKTE daha önce belirlediğimiz formülün getirisi % 60.000 olacaktı; repainti önemseyenler için yapılan formül ise aylık dönemlerde uygulanırsa aynı dönemde % 6858 getiri sağlayacaktı).
    sayın drizm,
    Temettü yatırımcılığı konusunda tartışmasız hemfikirim sizinle.Açtığınız topik inanıyorum ki birçok insana klavuz olmuştur.Bilgi çağında yatırımcının ulaşabileceği,kullanabileceği kaynak çeşitliliği fazladır.Önemli olan nasıl kullanacağıdır.Siz bir sistem tarif ettiniz ve bunun karlı olduğunu anlattınız.Bence burada takipçilere düşen bu konuda biraz araştırma yapmalarıdır.Sanıyorum bir kaç takipçi de sizin sisteme ilave olarak hisse seçiminde kullanacakları formulasyonlarını geliştirdiler.Ben ise olaya teknik olarak ilave ettiğim bir kaç kriter ile takibimi devam ettiriyorum. Yaptıgım analizlerde kaybetme riski minimuma inmiş durumda.Sadece temettü verimliliği değil klasik birkaç ortalama ve indikatör ile daha sağlıklı seçimler yapılabilmektedir.
    Biraz zaman ayırarak çok daha güzel çalışmalar mutlaka açığa çıkacaktır.
    teşekkürler

4.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın qurman ;

Sayın Drizm,

Öncelikle böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim, forumun varlığından yeni haberim oldu ve ilk okuduğum topiclerden biri sizinkiydi. Elimden geldiğince bütün iletileri okumaya çalıştım. İletiler arasında anlayamadığım bir çok nokta olmasına rağmen, genel itibariyle bir çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim.

Anlattığınız sistem fazlasıyla ilgimi çekti, uzun vadeli yatırım için yakın zamanda ilk adımımı atmak istiyorum. Bunun için defalarca söylediğiniz gibi doğru hisseleri belirlemek gerekiyor. Bu hisseler için TV kriterine göre seçim yapmak yeterli görünüyor. İzninizle sormak istediğim bir kaç şey var.

İlk gönderinizde üç aylık peryotlarla BİST TÜM içerisinde temettü verimliliği en yüksek 10 hisseyle 3 aylık portföy oluşturma üzerine bir sistem duyurmuş ve bu sistemin yaklaşık 13 yılda 220' ye katladığını yazmıştınız.

Bugünkü gönderinizde ise kriterleri değiştirip endeksi BİST TEMETTÜ' ye çevirerek ve hisse sayısını 5' e çekerek kazancı 220 kattan 255 kata çıkaran yeni bir sistemi duyurmuşsunuz.

Sormak istediğim;

Bu durumda bugün duyurduğunuz sistemin seçim havuzunun temettü endeksinden olması ve BIST tüm endeksini kazançta geçmesiyle lider sistem olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kendi uzun vadeli yatırımınızda kullandığınız sistemin BIST temettüde bulunan TV' si en yüksek 5 hissenin üç aylık peryotlarla taşınıp dönem sonunda yine aynı kriterleri karşılayan yeni 5 hisseyi elinizde tutmakla izlenen sistem olduğunu mu anlamalıyız?

Queen stock programı TV' ye göre hisse sıralaması yapabildiğini anlıyorum fakat genele açık yatırım/finans sitelerinden günlük TV sıralaması çekmemize imkan tanınmış mıdır?

Yanıtlarsanız müteşekkir olurum.

Bol kazançlar dilerim.

5. Sayın uyuyan ;

farkettiğiniz getiri farklılıkları SONLANDIRMA TARİHLERİNİN FARKLI OLMASINDAN kaynaklanmaktadır :

1- 01.01.20015 ile 22.01.2018 tarihleri arasında TV ne göre test edildiğinde ;

a. BİST TÜM den seçilen 10 hisselik portföy (1. sayfadaki 1. iletide bahsedilen) % 27.500 ;
    b. BİST TÜM den seçilen 5 hisselik portföy % 26.275 ;
    c. BİST TÜM den finans+çimento endeksleri çıkarılarak seçilen 5 hisselik portföy ise % 60.000 düzeyinde getiriler sağlamıştır.

(Bu arada topiği başlattığım günden bugüne kadar queenstocksta Yaşar Erdinç'in uyarılarıyla yapılan iyileştirmeler sonucunda getiriler DAHA DÜŞÜK hesaplanıyor.)

2- Kendi portföyümü BİST 100 deki hisselerden oluşturuyorum.

3- Tabii ki seçiminizi istediğiniz platformdan yapabilirsiniz. Ben yapı itibarıyla takıntılı olduğumdan queenstocks kullanıyorum. Fakat FASWEB PRO ile queenstocks verileri uyuşmakta ; diğer platformlarla oluşturulan portföylerde hisse farlılıkları olduğunu gördüm.

Bol kazançlar dilerim.

6.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın uyuyan ;

farkettiğiniz getiri farklılıkları SONLANDIRMA TARİHLERİNİN FARKLI OLMASINDAN kaynaklanmaktadır :

1- 01.01.20015 ile 22.01.2018 tarihleri arasında TV ne göre test edildiğinde ;

a. BİST TÜM den seçilen 10 hisselik portföy (1. sayfadaki 1. iletide bahsedilen) % 27.500 ;
    b. BİST TÜM den seçilen 5 hisselik portföy % 26.275 ;
    c. BİST TÜM den finans+çimento endeksleri çıkarılarak seçilen 5 hisselik portföy ise % 60.000 düzeyinde getiriler sağlamıştır.

(Bu arada topiği başlattığım günden bugüne kadar queenstocksta Yaşar Erdinç'in uyarılarıyla yapılan iyileştirmeler sonucunda getiriler DAHA DÜŞÜK hesaplanıyor.)

2- Kendi portföyümü BİST 100 deki hisselerden oluşturuyorum.

3- Tabii ki seçiminizi istediğiniz platformdan yapabilirsiniz. Ben yapı itibarıyla takıntılı olduğumdan queenstocks kullanıyorum. Fakat FASWEB PRO ile queenstocks verileri uyuşmakta ; diğer platformlarla oluşturulan portföylerde hisse farlılıkları olduğunu gördüm.

Bol kazançlar dilerim.
    Cevapladığınız için teşekkür ederim DRIZM bey.

Kendi portföyünüz için kullandığınız sistem BIST 100 endeksinde salt TV' yi esas alarak mi hisse seçimini yapıyor? Kazançta 100 endeksi tmtt endeksinin önüne geçiyorsa endeks seçimi için 100 endeksi (malum sektörler hariç) dışındaki endekslere bakmaya değmez diyebilir miyiz?

Saygılar

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Son düzenleme : uyuyan; 23-01-2018 saat: 00:55.

7. Sayın uyuyan ;

1- ben biraz daha değişik bir formül kullanıyorum yaklaşık 4 yıldır.

2- BİST 100 seçmemin sebebi tamamen portföy büyüklüğünden kaynaklanıyor, BİST TÜM de çıkan hisseleri almak bazen 3-5 gün sürüyor, ben o kadar uğraşmak istemiyorum. Derinlik önemli kısacası.

sonuçta TV EN YÜKSEK 5 ya da 10 hisseyi seçeceksiniz, hangi endekste oldukları SADECE DERİNLİK AÇISINDAN fark eder; önceki iletimde verdiğim örneklerde de görüldüğü gibi GETİRİLER ARASINDA ÇOK FARK OLMUYOR.

Sayın qurman'ın da dediği gibi, biraz zaman ayırıp kendi çalışmalarınızı yaparsanız daha iyi bir sistem oluşturabilirsiniz diye düşünüyorum. Nitekim geçmiş sayfalarda bunun kanıtları mevcut.

Bol kazançlar dilerim.

8.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın uyuyan ;

1- ben biraz daha değişik bir formül kullanıyorum yaklaşık 4 yıldır.

2- BİST 100 seçmemin sebebi tamamen portföy büyüklüğünden kaynaklanıyor, BİST TÜM de çıkan hisseleri almak bazen 3-5 gün sürüyor, ben o kadar uğraşmak istemiyorum. Derinlik önemli kısacası.

sonuçta TV EN YÜKSEK 5 ya da 10 hisseyi seçeceksiniz, hangi endekste oldukları SADECE DERİNLİK AÇISINDAN fark eder; önceki iletimde verdiğim örneklerde de görüldüğü gibi GETİRİLER ARASINDA ÇOK FARK OLMUYOR.

Sayın qurman'ın da dediği gibi, biraz zaman ayırıp kendi çalışmalarınızı yaparsanız daha iyi bir sistem oluşturabilirsiniz diye düşünüyorum. Nitekim geçmiş sayfalarda bunun kanıtları mevcut.

Bol kazançlar dilerim.
    Cevaplar için teşekkür ederim, sayın DRIZM.

100.000 TL ile yatırıma başlamayı düşünüyorum, bu yüzden benim için de sanki 100 endeksi makbul olanı.

Formül oluştururken TV' yi esas kriter alıp diğer temel analiz verilerinden faydalanmamız gerektiğini anlıyorum. Temel ve teknik analiz konusunda kısıtlı bilgiye sahip, çocuğunun geleceği için yatırım yapmayı hedefleyen benim gibi bir hisse senedi yatırımcısı için göz önünde bulundurulmasının önemli olduğu bir kaç veri, rasyo vs. tavsiye eder misiniz?

Saygılar.

Sayfa 155/214 İlkİlk ... 55105145153154155156157165205 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •