Sayfa 162/214 İlkİlk ... 62112152160161162163164172212 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 1,289 - 1,296 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by MATESİS+ Yazıyı Oku
    gunaydin size gore temel analizin formulu olur mu?

Temel analize formül yaklaşımı maalesef bana ait değil :

http://www.formulanaliz.com/category/hakkimda/ Ben sadece 20 yıllık borsa hayatımın BAŞINDAN BERİ dönem dönem bu yönteme uygun davransam bile uzaktan izleyicisi oldum.

Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Bu ve diğer konularda eğitim almak isteyenler için https://www.borfin.com.tr/genel/EgitimSatis.aspx?BID=1 linkteki site hazırlanmış.

Burada soldaki e-Eğitimlerimiz sekmesine tıklayınca gelen listedeki yatırım stratejileri/portföy yönetimi sekmesindeki eğitimler dünyada bu işi yapan Lynch, Templeton, Buffet, Neff, Graham gibi ünlü yatırımcıların formüllerini ve DEĞER YATIRIMI, KALİTELİ ŞİRKETLERE YATIRIM, BÜYÜME YATIRIMI, MOMENTUM YATIRIMI gibi yatırım stratejilerini ve borsamızda uygulanışlarını içermektedir.
    yukarıdaki iletimde ise Borsada büyük yatırımcıların da yatırımlarında, en azından bir dönem, formül yatırımını kullandıklarını görebilirsiniz.

Bana göre TEMEL ANALİZ FORMÜLİZE EDİLEBİLİR ve aynen teknik analiz gibi geçmiş verilere/getirilere bakılarak hangi oranların etkili olduğu konusunda başlangıçtan itibaren bir fikir edinilerek kullanma yada kullanmama kararı verilebilir.

Bu yöntem yatırımcıyı da korur, yatırımcı, en azından verilerin, netleştirilmesi konusunda uyanık olabilir :

Örneğin birisi "net karını arttıran, borcu az olan, F/K sı şu olan vb. hisseler kazandırır" diyebilir ; ama akıllı olduğunu iddia eden yatırımcı hemen sormalıdır :"sisteminizin geçmiş 3-5-10 yıllık getirisi nedir? Net kar % kaç artmalı, FK en az/en fazla kaç olmalı, borç/aktif oranı ya da cari oran vb. kaç olmalı (oranları örnek olsun diye yazıyorum)?". Sonrasında programında verileri koyarak geçmiş getirilere bakmalı ve ANCAK BUNDAN SONRA kullanma/kullanmama kararını vermelidir. (yukarıdaki 1286 nolu ileti ve forumun geçmiş sayfalarında böyle hisse alım kriterleri önerenlerle yapılan birkaç yazışma mevcut..)

.....diye düşünüyorum.

verdiğiniz rep puanı için de ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla....

2.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Temel analize formül yaklaşımı maalesef bana ait değil :

http://www.formulanaliz.com/category/hakkimda/ Ben sadece 20 yıllık borsa hayatımın BAŞINDAN BERİ dönem dönem bu yönteme uygun davransam bile uzaktan izleyicisi oldum.

yukarıdaki iletimde ise Borsada büyük yatırımcıların da yatırımlarında, en azından bir dönem, formül yatırımını kullandıklarını görebilirsiniz.

Bana göre TEMEL ANALİZ FORMÜLİZE EDİLEBİLİR ve aynen teknik analiz gibi geçmiş verilere/getirilere bakılarak hangi oranların etkili olduğu konusunda başlangıçtan itibaren bir fikir edinilerek kullanma yada kullanmama kararı verilebilir.

Bu yöntem yatırımcıyı da korur, yatırımcı, en azından verilerin, netleştirilmesi konusunda uyanık olabilir :

Örneğin birisi "net karını arttıran, borcu az olan, F/K sı şu olan vb. hisseler kazandırır" diyebilir ; ama akıllı olduğunu iddia eden yatırımcı hemen sormalıdır :"sisteminizin geçmiş 3-5-10 yıllık getirisi nedir? Net kar % kaç artmalı, FK en az/en fazla kaç olmalı, borç/aktif oranı ya da cari oran vb. kaç olmalı (oranları örnek olsun diye yazıyorum)?". Sonrasında programında verileri koyarak geçmiş getirilere bakmalı ve ANCAK BUNDAN SONRA kullanma/kullanmama kararını vermelidir. (yukarıdaki 1286 nolu ileti ve forumun geçmiş sayfalarında böyle hisse alım kriterleri önerenlerle yapılan birkaç yazışma mevcut..)

.....diye düşünüyorum.

verdiğiniz rep puanı için de ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla....
    ben tesekkur ederim saygilar

suan gozunuze carpan hisseler hangileri aceba

3.  Alıntı Originally Posted by peneskertli Yazıyı Oku
    17 senede yüzde 800 getirmiş. acaba sizin sistem gibi al sat yaparakmı oldu yoksa alıp bekleyerekmi
    Benzer bir yol izleniyor. 3 farklı senaryo test edilmiş. Bunlardan 2. senaryo ; "en yüksek tv, düşük oynaklık, 7 hisse, 3 ayda bir güncelleme" koşullarını içeriyor. Temettüler üzerine ekleniyor.

Bu senaryo % 21.7 cagr'e ve % 31 max dd'a sahip. 17 yıllık nominal getirisi % 2718 .

Test yapılan ülkenin, test dönemi boyunca bizden daha düşük enflasyonu olması, gelişmiş ülke kategorisinde olması ve özellikle düşük oynaklığa sahip hisseler seçilmesi nedeniyle testte bizden daha düşük cagr'e ulaşması bence doğal.

4. Bir arkadaş vardı 3 ay sonra görüşelim falan diyordu sürekli, ne oldu ona
    3 ayı geçeli çok oldu da ondan sordum. Hayır yani sizin portföy karda diye görüşmekten vaz mı geçti..
    O kadar iddialı olan vatandaşın sözünün arkasında durması beklenmez mi?

Alıntı Originally Posted by mugen Yazıyı Oku
    Bir arkadaş vardı 3 ay sonra görüşelim falan diyordu sürekli, ne oldu ona
    3 ayı geçeli çok oldu da ondan sordum. Hayır yani sizin portföy karda diye görüşmekten vaz mı geçti..
    O kadar iddialı olan vatandaşın sözünün arkasında durması beklenmez mi?
    Lafı evirip çevirmeyin bence. o yazılanlarıda hatırlıyorum.

forumun en başındaki SÜR MANŞET RAKAMLARI
    http://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=9400
    01.01.2005 İLE 28.06.2017 tarihleri arasında tamı tamına % 22.000 oranında kazandırmış, yani başlangıçta konulan 10.000 lirayı 2 milyon 200 bin lira yapmış bir formülü paylaşıyorum :

ORTALAMA SENEYE VE AYA BÖL.

kendi kazancına bak. sonra kıyasla.

kaçta kaçını almışsın.

hemde bu rallide

prg kullananların bilmem kaçı repaint yapıyor diye zaten söyledi.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

yani güzel kardeşim prg yaklaşık 11 sene içinde % 22 BİN kazandırmış.( sürmanşet rakamlarına göre )

senede % 2000 kazandırmış ortalama.

topic açılalı. yani önceki forum kapandı 1 seneyi aştı sanırım.

hadi biri koysun ekstre bu bir senede % 2000 kazandım diye.. bekliyorum.

hadi iyisiniz bist rallide yapıyor eminim % 3000 kazananda vardır.

bekliyorum........
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

7.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    yani güzel kardeşim prg yaklaşık 11 sene içinde % 22 BİN kazandırmış.( sürmanşet rakamlarına göre )

senede % 2000 kazandırmış ortalama.

topic açılalı. yani önceki forum kapandı 1 seneyi aştı sanırım.

hadi biri koysun ekstre bu bir senede % 2000 kazandım diye.. bekliyorum.

hadi iyisiniz bist rallide yapıyor eminim % 3000 kazananda vardır.

bekliyorum........
    Yıllık ortalama getiri sizin düşündüğünüz gibi hesaplanmıyor. İlk sayfada verilen toplam getiri 1/2005 - 6/2017 arası 12.5 yılda %22.000. 22000/12.5 şeklinde hesaplanmaz.

CAGR (YoBo) : 230^(1/12.5) = %54,5 (nominal) sonucu çıkar. Reel getirisi : Nominal CAGR ( YoBo) - Yıllık enf. oranı ile bulursunuz. Bu da; Yılda %2000 değil, ~ %42 Reel YoBo yapar.

Her yıl maaş gibi bu rakamı da alamazsınız. Örnek veriyorum; bir yıl %-30, diğer yıl %120, sonraki yıl %11 gibi kazançlar dönem sonunda toplam getiriyi oluşturur. Cagr (YoBo) : Yıllık ortalama büyüme oranı demektir.
    Son düzenleme : flexy; 30-01-2018 saat: 19:49.

8. 1. iletideki formülün düzeltilmiş hali 2017 yılında %77 ; bugünkü kapanışlar ile %90 getiri sağlamıştır.

1213 nolu iletideki formül ise bugün kapanışlarıyla, 2017 başından bugüne kadar, %213 getiri sağlamıştır.

Sayfa 162/214 İlkİlk ... 62112152160161162163164172212 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •