Sayfa 189/214 İlkİlk ... 89139179187188189190191199 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 1,505 - 1,512 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Sayın birihtimal ;

Aslında uzun zamandır topikte yazılanların, böyle bir yöntemin varlığını ilk kez öğrenenler açısından nasıl göründüğünü merak ediyordum ; bu nedenle iletiniz benim için çok yararlı oldu.

1- Gelecekte bugünden daha zengin olma hayaline sahip olanlar borsa yatırımından şaşmamalıdırlar. Bu nedenle SABIR, DİSİPLİN, STRATEJİYE SADAKAT ÖNEMLİDİR fakat EN ÖNEMLİSİ BORSADA OLMAKTIR ; zaten dikkat edilirse 2005-2018 arası olan tüm olaylara RAĞMEN en iyi kazanç borsadan sağlanmıştır.

2- Sistemin üstün yönlerinden biri, hiç borsayla teması olmayan birini bile saatlerle ölçülebilen süreler içinde borsada hisse alabilecek düzeye getirebilmesidir. (geçmiş sayfalarda örnekleri var). Özellikle çocuklarının geleceği için yatırım yöntemi arayanlar için ciddi bir alternatiftir.

3- Eğer formül kullanıyorsanız içinde bulunduğumuz şu günlerde ekran izlemeden, haberlere bakmadan işinizle-ailenizle ilgilenebilen mutlu bir azınlığa dahilsiniz demektir.

4- BENCE QUEENSTOCKS PROGRAMININ DİĞERLERİNDEN EN ÖNEMLİ FARKI, KULLANDIĞI ALGORİTMA(LAR)DIR ; çünkü aynı programın algoritmasız-backtestsiz formu da halen satıştadır ve queenstockstan yaklaşık %70 ucuz bir fiyatla satılmaktadır :
    https://www.finnet.com.tr/FinnetStor...nnetMaliAnaliz
    Bu programla sadece erhan’ın yaptığına benzer tablolar hazırlayabilirsiniz.

5- Bu noktada meraklı olanlardan topiğin 1469 ve 1490 nolu iletilerini birlikte değerlendirmelerini rica edeceğim . Bence eğer queenstocks programında bir sistem tasarlayıp sisteme uyan hisselerin TAMAMINDAN OLUŞAN bir portföy tanımı yaparsanız, bu portföydeki ilk 5-10 vb. hisse diğer programlarla ya da işyatırım vb. sitelerden alınanlarla büyük benzerlikler taşıyacaktır.
    FAKAT program belirlediğiniz sisteme uygun, örneğin, 3 adet 5 hisselik portföy seçerken KENDİNE ÖZGÜ BİR ALGORİTMA İLE seçiyor. Queenstocks yazılımcılarının yaptıkları sistem değişikliğiyle ortaya çıkan TAMAMEN FARKLI bir formülün getirisinin %2000 civarında çıkması bu formülü daha uygulanabilir YAPMAZ ; çünkü %22000 getiri sağlayan formül farklı varsayımlara dayanmaktadır ve GEÇMİŞE YÖNELİK MANUEL TESTLERİ YAPILMIŞTIR, yurtdışında ilgili çalışmalar defalarca paylaşılmıştır; dahası bizzat ben son 4 yıldır başarıyla kullanıyor(d)um. TV’ ne dayanan bu 2 formül arasındaki getiri farkı şunu göstermektedir :
    - TEMETTÜ AÇIKLANMA TARİHİNİ DİKKATE ALAN FORMÜL (BOZULMASAYDI) % 22000 ,
    - TEMETTÜ ÖDENME TARİHİNİ DİKKATE ALAN (YENİ) FORMÜL KULLANILIRSA % 2000 getiri sağlanabilir… (aslında % 2000 getirili yeni sistemin manuel testleri MUTLAKA yapılmalıdır).

Güncelleme sonrası haliyle bile %2000 getiri 2005-2018 arasında portföyünüzün 20 kat artması demektir ; herkes bu geçmiş tarihler arasındaki dünyada ve ülkemizdeki olaylara/ekonomik gelişmelere + kendi elde ettikleri getirilerine bakarak sistemi çok kolay değerlendirebilir.

Örneğin Erhan özvarlık büyümesini temel alan bir çalışmasını paylaşıyor; bir Excel hazırlamış, onu renklendirmiş ve tablodaki hisselere bakarak yorumlarda bulunuyor. (İzleyenleri uzun zamandır çalışmalarını bekliyorlardı, zamanı gelmişti diye düşünüyorum).

SORU : BU TABLOYA BAKARAK HİSSE ALACAK CESARETİ BULABİLİR MİSİNİZ?

BİR FORMÜL YATIRIMCISI OLARAK BENİM YÖNTEMİM queenstocksta geçmişe yönelik testlerini yapmaktır. Seçilen hisselerden oluşan portföyün KAR/ZARARLI İŞLEM ORANI, KAYIP/KAZANÇ ORANI, SHARPE, STD SAPMA vb. oranlarına bakarım. 5 dakikada artık formül ile ilgili net bir bilgim olur; bu andan itibaren kararımı vermiş durumdayım : değiştirebilir, geliştirebilir ya da uzaklaşabilirim. Hatta bir gün Erhan topikte yazılanlara kızıp tabloyu yayınlamaktan vazgeçse bile ben yoluma devam edebilirim. (Bu oranları bilmek neden önemli ? Merak edenler için cevap videoda) : https://www.youtube.com/watch?v=sAI1ElQO7BE&t=366s

İlk okuma için iyi bir başlangıç olmuş, eğer zaman bulursanız diğer okumalarınızda daha çok şeyin farkına varacağınızdan eminim. Özellikle zaman ayırıp yazılanların üzerinde düşünmeye başlayınca aslında SİSTEM asıl o zaman sırlarını açıklayacaktır, bu noktaya gelmek benim kayıp-kazançlarla dolu 23 yılımı aldı mesela, zaman ilerleyip borsa tecrübeniz arttıkça geri dönüp her okumanızda başka başka farkındalıklar yaşayacağınıza inanıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Queenstocks yazılımcılarının yaptıkları sistem değişikliğiyle ortaya çıkan TAMAMEN FARKLI bir formülün getirisinin %2000 civarında çıkması bu formülü daha uygulanabilir YAPMAZ ; çünkü %22000 getiri sağlayan formül farklı varsayımlara dayanmaktadır ve GEÇMİŞE YÖNELİK MANUEL TESTLERİ YAPILMIŞTIR, yurtdışında ilgili çalışmalar defalarca paylaşılmıştır; dahası bizzat ben son 4 yıldır başarıyla kullanıyor(d)um. TV ne dayanan bu 2 formül arasındaki getiri farkı şunu göstermektedir :

- TEMETTÜ AÇIKLANMA TARİHİNİ DİKKATE ALAN FORMÜL (BOZULMASAYDI) % 22000 ,
    - TEMETTÜ ÖDENME TARİHİNİ DİKKATE ALAN (YENİ) FORMÜL KULLANILIRSA % 2000 getiri sağlanabilir. (aslında % 2000 getirili yeni sistemin manuel testleri MUTLAKA yapılmalıdır).
    Sn. DRİZM ellerinize sağlık. Sadece öneri yapacağım bölümü alıntıladım. Hazır program için yeni sürüm çalışmaları yapılıyorken ve önerilerimizi değerlendirmeleri için büyük fırsat varken; yapılan son temettü ödemesine göre ve açıklanan temettü ödeme tarihindeki ödemeye göre 2 formülü de kullanıma sunmalarını isteyebiliriz. Investor sürümü için bu iki formülü de kullanıma sunarlarsa yatırımcılara seçme şansı tanırlar. Açıkçası, bir süredir gerçek Dünya testlerini de yaptığınız için ilk tv algoritmasının üzerinin çizilmesinden ziyade, seçenek sunulması taraftarıyım.

Yaşar bey ile de temasa geçip bu taleplerimizi iletmesini rica edebiliriz.

3. Sayın flexy ;

mesajınızdaki talebi bir mail ile programcılara iletmeyi zaten düşünüyordum. Bir ara pro versiyona da bakacağım, investordan kaldırılmasına rağmen bellki proda kullanmak mümkündür...

4.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Örneğin Erhan özvarlık büyümesini temel alan bir çalışmasını paylaşıyor; bir Excel hazırlamış, onu renklendirmiş ve tablodaki hisselere bakarak yorumlarda bulunuyor. (İzleyenleri uzun zamandır çalışmalarını bekliyorlardı, zamanı gelmişti diye düşünüyorum).

SORU : BU TABLOYA BAKARAK HİSSE ALACAK CESARETİ BULABİLİR MİSİNİZ?
    Soruya cevap vereyim kesinlikle bu tabloya bakarak hisse yatırımı yapılmamalı. Ben yatırım danışmanı değilim yatırımcılardanda herhangibir ücret almıyorum bu kapsamda gerek videoda bahsettiklerim gerekse buradaki yazdıklarım şahsi fikirlerimden öteye geçmez.

Asla ve kata bir yatırım danışmanlığı hizmeti vermiyorum. Benim risk anlayışımla diğerlerinin risk anlayışı bir değildir.

Bahsedilen excel tablosu hisselerin benim tecrübeme ve risk anlayışıma sistemime göre puanlama vermektedir. Dolayısıyla sizinkiler farklı olabilir bu yuzden tabloyu veriyorum kı herkes kafasına göre puanlama yapsın.

Bu tablo benim kişisel deneyimlerimin sonucunda elde edilen rasyolardan oluşan bir excel tablosu. BU tablonun kullanım amacı yatırımcıların daha özet bir bakış açısını daha özet bir biçimde yansıtmak ve bir çırpıda KABACA hisselerin bilancolarındakı % sel artışları görmek. Bir yatırımcı bu tabloda beğendiği bir hisseyi önce kendisi oturup % sel artışların doğrulugunu teyit etmeli şirketi düzgünce analiz edip eğer kendi yatırım ve risk algısına uygunsa tamamiyle tablodan bagımsız bir hareketle alır satar buna karışamam.

Tablonun ikinci amacı ise bu yatırım modelinin testini hep beraber yapıp en iyi optimizasyonu sağlamak benim görmediğim bir durumu sizler görebilirsiniz aynı zamanda tablonun verimliliğini ve puanlamalarda neyi değiştirmemiz daha uygun

tabloda örnegın 100 puanın uzerındekı hisseleri not alırız fiyatlarıyla beraber bir sonrakı bilancoya kadar hisselerin % sel değişimlerini kontrol edebiliriz. buna göre puanlama kısmı daha verimli şekilde optimize etmek için fikir sunabilirsiniz.

Kısacası bu tablodaki modeli SANAL olarak GERÇEK ZAMANLI TEST EDECEĞİZ BU TESTTE HEM SİZLERİN YARDIMI DOKUNACAK HEMDE TEST SIRASINDA REFERANS OLMUŞ OLACAKSINIZ.

Tabloda neye göre calısıyor ne işe yarar neye göre böyle bir model oluşturuldugunu videoda bahsettim.

Tabloyuda excel olarka sizinle paylasıyorum. Videoyu 1,25 veya 1,5 hızıyla izleyebilirsiniz zamandan tasarruf etmek amaçlı. Yeterki atlayarak izlemeyin ki herşey otursun kafanızda.

Excel indirme linki:https://drive.google.com/file/d/1HqC...ew?usp=sharing

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. Saolun abone oldum kanaliniza youtube da

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Güzel birşey öğrendik bu bilimsel çalışmayı yada yapılan bu testleri internetten ısımlerı aratarak buldum.

Sizlerde Surprise! Higher Dividends = Higher Earnings Growth yazarak calısmayı bulabılırsınız.

Buffet mektuplarında dediği gibi bizim bu temettü dağıtmama politikamız yatırımcılara yaradı daha iyi değerlendirdik bu parayı demiş.

fakat bu yöntem dalgalı ve riskli olsada 5 yıllık perıyotlarla baktıgımızda daha karlı olduğumuzu söyleyebiliriz demiş. Ha yinede her duruma karşı yatırım alanı bulamazsam dağıtırım. Demeyide es geçmemiş. ki doğrusuda budur.

yapılan testte yada araştırmada ise çoğunun bu parayı yanlış değerlendirdiğini çok az bir kısmınında iyi değerlendirdiğini söylemiş. Ayrıca calısmada M-M in teorisinin kanıtlandıgınıda söylemiş. Mukemmel pazarlar için. Fakat mükkemmel olmayan yani normal piyasalarda durumlar oldukça farklı demişler ve bu calısmayı yapmışlar.

Fakat bence ince ve keskin bir nokta tartışmaya açık malesef.

M-M in söylediği gibi. Aşağıda Kalınlaştırdığım kısım tamda yukarıda bahsedilen yöneticilerin parayı yanlış projelere yatırmasından bahsediyor.

Yan konu: Eldeki Kuş Yanılgısı
    Bu popüler yaygın yanlış kabaca şöyle özetlenebilir:
    • Bugün alınan bir temettü gelecekte alınabilecek olası bir temettü
    vaadinden daha üstündür.
    • Yatırımcılar temettü ödeyen şirketler için bir prim ödemeye razıdır.
    • Sonuç olarak temettüler şirket değerini arttırır.
    Bu iddianın nesi yanlıştır?
    • Herşeyi! Temettü politikası değişikliği pastanın büyüklüğünü etkilemez,
    dolayısıyla değeri etkilemez.
    • Bu yanlışın popülerliği yöneticilerin negatif NBD’li projelere para
    yatıracağına yatırımcıların nakit almak isteyeceği sezgisine dayanır.

• Ancak dikkat edilmesi gereken herhangi bir değer değişikliğine yol açan
    temettü politikasındaki değişiklikler değil, yatırım politikasındaki
    değişikliklerdir (vazgeçilen negatif NBD’li projeler).
    • Bunu görebilmek için yöneticilerin gene temettüyü ödediklerini ama kötü
    projelerin finansmanı için yeni hisse çıkardıkları takdirde ek değer
    yaratılmaz.

Şimdi M-M diyorki değer değişikliğine yol açan (hisse değerinin edilen zarardan dolayı düşmesine) sey temettü politikası değil yapılan yatırımın zararla sonuçlanmasıdır diyor. Yani temettü dağıtmayan bu şirket bu parayı yaptığı kötü yatırımı temettü dağıtsa bile yapabilirdi ?

burada mesele temettü dağıtıp dağıtmamakta değil yöneticinin o yatırımı yapıp yapmamasıyla ilgili demiş. Hİsse senedinin değerini olumsuz yönde etkileyen şey şirket yaptıgı yatırımdan zarar etmesi ya. Oda diyorki bu şirket temettü dağıttıktan sonra bu yatırımı yapsa yine değer kaybedecekti diyor. Sorun temettünün dağıtılıp dağıtılmaması değil yöneticinin bu projeye finanasman ayırıp ayırmayacağı meselesi diyor.

Sonunda da bunu özetliyor diyorki şirket temettü dağıtsa daha sonrada bu kötü projeye ek kaynakla yani temettü dağıttığı oran kadar bedelli sermaye arttırımı ile bu parayı toplasa ve yatırımı yapsa yine aynı zararı edeceksınız diyor. Bunu bilimsel açıklamak için bedelli sermaye arttırımını örnek gösteriyor fakat bu proje dış finansman yani banka kaynaklarından kredilerlede sağlanabilir.

Önemli oaln burada şirket yöneticisinin bu kötü projeyi yapıp yapmama isteği önemli.

BU noktayıda belirttikten sonra objektif olmak gerekirse. M-M in söylemine Karşı bir arguman olarak kasada az nakit olunca bu projeyi gerçekleştirmekten vazgeçiyorlar. Dolayısıyla zararlı bir projeyi şirket gerçekleştiremiyor böylece yatırımcıların mevcut portfoyu zarar etmiyor. Aldıkları temettüleri kendi hisselerine gerisin geri yatırmadıkları için O parayı şirketten daha iyi kullanmış oluyorlar otomatik olarak. VEyahutta gerisin geri aynı hisseyi alsalar bile sirket mevcut karını koruyacagından herhangibir değer kaybı yaşamamış olacaklar diyor.

M-M ise kasadaki parayla ilgili değil bu şirket yöneticisiyle ilgili bir durum bu diyor.

Eğer şirketin kasasındaki para yöneticiye batıyor ve kötü projelere girmeye zorluyorsa. temettü istemek Haklı bir gerekçe mi KESİNLİKLE haklılar şirketim kötü bir proje yapacaksa bende temettü olarak isterim. Veya şirket benim paramı benden daha iyi kullanmayacaksa kesinlikle bana temettü olarak dagıtsın. BUnda hem fikiriz. Argumanda bunu söylüyor. Şirketlerin %70 i diyelim bu dağıtmadıgı parayı iyi kullanmamıs bir ksımı nakit olarak boş boş bekletmış bir kısmı yatırım yapıp zarar etmıs çok az bir kısmıda kar etmiş diyor.

Yine aynı sekılde karın yüksek bir kısmı dağıtıldığında gelecekte nasılsa kar edeceğiz diye yüksek dağıtıldığını işareti oldugunu doğrulamışlar yani bir şirket yüksek temettü dağıtmaya basladıysa demekki gelecek 3 5 yıldada nasılsa kar edecegız o yuzden bol bol dagıtabılırız nakıte pek ıhtıyacımız olmayacak diyorlar ve bu yükske temettü dağıtım sonrası gerçekten gelecekte 4 yıldada şirketin büyümeye devam ettiğini gördük demiş yapılan araştırma.

Özetlersek bu araştırma elde edilen nakit dağıtılmalı çünkü şirket bunu genellikle iyi kullanmıyor. veya hiç kullanmayarak yatırımcının en azından faiz getirisinden bile mahrum bırakmış oluyor. aynı zamanda eğer şirket yüksek temettü dağıtmışsada demekki gelecek 3-5 seneedede kar edeceği sinyalini vermiş diyor.

Pekala şimdi gelelim SORGULAMAYA Yapılan çalışma malesef yapılan tüm çalışmalar gibi ayrı bir tartışma konusu yaratıyor.

-Bir yatırımcı yapılacak yatırımın kötü olup olmayacağını önceden tespit edebilir mi ?
    -Bir yatırımcı yapılacak yatırımın dağıtılmayan karlarla yapılıp yapılmayacağını önceden tespit edebilir mi ?
    -Bir yatırımcı yapılacak yatırımın temettü dağıtılmasına rağmen yapılacağini öğrenirse ne değişir ?
    -Yapılacak herhangibir proje olmasa bile yatırımcı bu parayı şirketten daha iyi bir alanda kullanabilir mi ?
    -Eğer yatırımcının parayı kullanabileceği daha verimli bir yer var ise niçin hisse senedini hala tutuyor o alana daha fazla yatırım yapmak için hisse senetlerini satabileceği halde
    -Yatırımcı temettü parasını daha verimli bir yerde kullanmayacaksa bu paranın şirket kasasında durması mevcut şirketin olası kriz veya şirket nakit ihtiyaçları açısından kullanılabilir şekilde olması ortak oldugu şirket acısından aynı zamanda oradakı portfoyu acısından güvenli olmaz mı ?
    - Yapılacak proje eğer kötü sonuçlar doğuracak ise her yönetici böyle bir işe girmek ister mi ?
    - Dağıtılmayan karı kullanarak kötü projeye yatırım yapmak mı suç ? Yoksa kar dağıtmama kararı almak mı suç ?
    - karı dağıttıktan sonra kötü projeyi yinede gerçekleştirmek yöneticinin suçu değil mi ?
    -Bir yatırımcı şirkettinin temettü dağıtmasını yukarıdaki açıklanan gibi kötü projelere parayı çar çur edebilir ihtimalinden dolayı istiyor ise Bu mevcut şirket yöneticisinin yeterince akıllı olmadığını ve şirketi dengesizce ve riskli yatırımlarla yönettiğinin göstergesi değil mi ?
    -peki bu dengesiz yönetici ile hala nasıl ortak kalabiliyor bir yatırmıcı hem de yöneticinin yatırımlarına güvenmediği halde ?

Ben sana güvenmiyorum sen elindeki nakiti kötü projelere yatırabilirsin ve/veya bende iyi kullanmazsın bu yüzden ben seni dizginlemek için elde edilen karın dağıtılmasını istiyorum diyor. Ama bu güvenmediği yöneticinin şirketine ortak olarak yatırım yapıyor.

Madem güvenmiyorsun yöneticiye o halde nasıl ortaklığını sürdürüyorsun Çelişkisine yol açmıyor mu ?

YUkarıdaki kitapta açıklnana argumana geri dönelim. arguman kısaca istisnai şirketler hariç temettü dağıtmamak yöneticileri kötü proje yapmaya itiyor demiş. Ancak ististanalar hariç. Yani çoğunun yanlış kullandğını çok az bir kısmının ise doğru kullandığını söylemiş bu yuzden istisnalar kelimesini kullandım.

Şimdi sorgulamaya devam edelim.

BU araştırma benim gördüğüm kadarıyla az dağıtılan temettüler ve yüksek temettüler arasındaki ilişkiyi büyüme üzerine incelenmiş fakat yöneticinin aldığı kararları veya yönetici hatalarını es geçip temettü politikasıyla ilişkilendirerek sunmuşlar.

-ŞİMDİ bu durum bizi sorulara itiyor;

Demekki bazı yöneticiler bu durumu yatırımcının lehinde kullanabiliyorlar. O halde SUÇ temettü dağıtmamakta mi yoksa Yöneticilerin aldığı negatif projelere yatırım kararı mı ?

Çünkü yöneticilerin çok az bir ksımı kasada nakit olmasına rağmen bu parayı doğru yerlerde kullanmayı becerebilmiş. Yani bu azınlık bile olsa demekki birilerinin bu işi layıkıyla yapabildiğini gösteriyor. o halde insan otomatik olrak sunu soruyor. BU araştırma gerçekten temettü politikasıyla mı yoksa yönetici politikalarıyla mı ilişkili.

Ben yanlı düşünüyor olabilirim. Fakat bu soruları sizde kendinize sormalısınız. Yapılan araştırma sonuçları yönetici politikalarıyla mı yoksa temettü politikalarıyla mı ilişkili ?

yapılan araştırmayı girdiğinizde düşük temettü ödeyen şirketlerin daha hızlı büyümesi gerekirken. Beklenenin aksine yavaş büyüdüğünü söylemiş. Hatta araştırmanın ismi Sürpriz diye başlamasının sebebi bu. Tam tersine temettüsünü yüksek ödeyenlerın normalde yavas büyümesi gerekirken hızlı büyüdüğünü tespit etmişler.

Ayrıca yüksek temettü ödemelerinin ileride en azından 4 yıl boyunca şirketin karlarının süreceği sinyalini doğurduğunu bu yüzden yöneticinin yüksek temettü dağıtmaktan korkmadıgını bu durumda yönetici daha fazla bilgiye sahip oldugundan dolayı yatırımcı daha az bilgiye sahip olmasına rağmen yöneticinin yüksek temettü ödemesini böyle bir sinyal işareti olarak algılanabıleceğını göstermiş. Düşük temettü ödemelerinin ise ileride daha az kar edeceğiz o yüzden paramız kasada kalsın gibi bir arguman ortaya çıkarmış cunku calısmada temettüler düştüğünde ilerde şirketin büyümesinin yavasladıgını temettüler arttığında ise şirketin ilerde daha hızlı büyüme gösterdiğini görmüşler.

Öncelikle buradaki cümleleri yanlış anlaşılmasın diye tercüme edeyim. Hisse senedi büyümesinden değil şirket büyümesinden bahsediyorlar araştırmada. Şirket büyüyünce de otomatik olarak hisse senedi büyüyor.

Araştırmayıda Orta büyüklükteki şirketleri baz alarak yapmışlar. Yeni doğmuş veya çok büyük şirketlerde değil.

Bu makaleyi inceleyen

Stanley Block , PhD, CFA, CCM, finans profesörü ve Texas Fort Worth'taki Texas Hristiyan Üniversitesi'nde Stan Block Endowed Başkanlığını yürütmektedir. “Finans Yönetiminin Temelleri†ve “Yatırım Yönetiminin Temelleri†de dahil olmak üzere finans alanında sayısız kitaplardan Geoffrey Hirt'in ortak yazarıdır. Southwestern Finance Association'ın eski başkanı ve Financial Management Association'ın eski müdürüdür.

Bir web sitede bu araştırma hakkında bilgi vermiş.

http://www.aaii.com/journal/article/...d-growth.touch

Bu yazının sonuç bolumunu aktarayım.

Özet ve sonuç
    Şirketler tarafından nakit temettü ödemesini çevreleyen bir çok bulmaca var.

Birincisi, yüksek temettü ödemelerinin gelecekteki güçlü kazançlara yol açtığını gösteren son araştırmalarla ilgilidir. Bu teori geleneksel düşünceden farklıdır ve en azından büyüme odaklı yatırımcıyı ılımlı temettü ödeyen hisse senetlerine yatırım yapmayı düşünmeye zorlar.

Temettülerin hisse senedi değerini artırdığını veya azalttığını savunan eşit sayıda araştırma çalışması vardır. Bu konuyu, Dow Jones'un endüstriyel ortalamasında 2004 ile 2008 ortası arasında temettü verimi ve stok performansına ilişkin güncel verilere bakarak ele aldım. Aslında,% 2'nin üzerinde temettü veren firmalar, daha yüksek % 2'nin altında gelir.

Ancak, bir ihtarda anormal derecede yüksek temettü ödeyen hisse senetleri (% 6 veya daha yüksek) gelecekteki sorunların sinyallerini veriyor olabilir ve temettü sürdürülebilir değil. Bu uyarı GYO'lar veya normalde yüksek verimli diğer sektörler için geçerli değildir.

Temettüleri çevreleyen bir başka bulmaca, nakit temettülerin yerine hisse senedi geri alım planlarının agresif büyümesidir. Geri alım alternatifinin üstün getiriler sağladığına dair çok az kanıt vardır. Belki de, şirketler ve yatırımcılar bu stratejiyi yeniden gözden geçirmelidir.

NOT: ARkadaşlar temettü politikaları sadece bizlerin değil tüm dünyanın bir tartışma konusudur. Dağıtılsa mı iyi dağıtılmasa mı iyi konusu yıllardır tartısılır ve hala dahada tartısılıyor.

1….. Benjamin Graham 1949’da yazdığı İŞ SAHİBİ OLARAK YATIRIMCI adlı tartışmasında bakın neler demiş :

a. TEORİDE ; hissedarlar sınıf olarak kraldırlar, çoğunluk olarak hareket ettiklerinde yönetimleri işe alıp işten atarlar ve onları tümüyle istekleri doğrultusunda esnetebilirler.

b. Fakat UYGULAMADA ;hissedarlar tam bir fiyaskodur. Sınıf olarak ne akıllıdırlar ne de uyanık. Yönetimin yaptığı işler ne kadar olursa olsun hissedarlar yönetimin kendilerine önerdiği şeylere tıpkı bir koyun sürüsü gibi oy verir. Ortalama bir Amerikalı hissedara akıllıca bir eylemi bağımsız olarak yapma konusunda ilham vermenin tek yolu , altında fişek patlatmaktır. (Amerika piyasasındaki veri sağlama kolaylığını, denetleme mekanizmalarını, hisse sahibi olma oranını ve eğitim düzeyini düşündüğümde , bu kadar iyi düzenlenen bir piyasada bağımsız düşünmesi için yatırımcının altında fişek patlatmak gerekiyorsa…. Bizim piyasamızdaki yatırımcılardan bağımsız düşünmelerini isteyerek fazla yüksek standartlar koyuyoruz sanki…..)

c. Buffet ideal akıllı yatırımcıdır, fakat o beğendiği şirketin ya tamamını ya da çoğunluk hissesini alır. Kendi şartlarına uydukları sürece yönetime karışmaz ama hisselerini alarak yönetimden attıkları da olmuştur.

2….. BusinessWeek dergisinin araştırması 1995-2001 yılları arasını kapsıyor. Bu dönemde şirketlerin %25-30’u temettü dağıtmakta. Eğer ,

a. Şirketlerin % 61’i yatırımcının parasını batırmışsa ;

b. %25’i başarılı ve temettü dağıtmışsa (temettü artışına bakarak sonraki 4 yıl kar edecekleri bulabiliyoruz)

c. Temettü dağıtmamış fakat başarılı şirketlerin oranı % 14. (Bilanço analizi ile derin incelenmesi gereken grup ; formül analiziyle iyilerini seçmek mümkün).

Yapılan bir araştırmada katılımcıların yarıdan fazlası 6-11 dk. Bir konu üzerinde düşünmek yerine kendilerine elektrik verilmesine razı olmuşlar. Kendi araştırmasını yapacağına anestezisiz kanal tedavisi olmaya razı olan sıradan bir yatırımcıdan bağımsız analiz yapmasını beklemek doğru olmayabilir. https://www.youtube.com/watch?v=eLzWF-WJ_lk (Videonun özellikle 22. Dakikasından sonrasına dikkat edilmeli). Hissenet topiklerinin izlenme sayılarına bakmak bile durumun videodakinden çok ta farklı olmadığının kanıtı..

Sayıları zaten az olan uzun vadeli yatırımcıların hisse seçerken gelecekteki getirilerin sinyalini veren temettü artışını kullanması, kerameti kendinden menkul bir guru izlenmesinden çok daha iyidir.

Bu arada TEORİK ile PRATİK UYUŞMAZLIĞININ yaşandığı bir diğer konu da temettü yatırımcılığıdır : TEORİK OLARAK lehinde ya da aleyhinde birçok bilimsel çalışma yayınlanmasına rağmen; PRATİKTE temettü yatırımı yaparak pişmanlık yaşayan ben şahsen duymadım. Şunu da gözden kaçırmamak gerekir : Senin de fark etmiş olabileceğin gibi, hissenette değişik topiklerde temettü yatırımcılığı konusunda yazanlar öyle bir yerlerde okuyup bir gecede temettü yatırımcısı olmamışlar, körü körüne temettü savunucusu değiller ; aksine konunun felsefesine, matematiğine oldukça hakimler. Hepsinin heybesinde yılların piyasa tecrübesi mevcut, bazıları aileden temettü yatırımcısı ; temettü konusunda teorik-pratik bağımsız ve özümsenmiş deneyimlere sahipler. Bir çoğu şirket genel kurullarına katılıyor, fikirlerini söylüyor, belki de yönetimle çatır çatır tartışıyor ; tam da Benjamin Graham’ın AKILLI YATIRIMCISI gibi…..

3….. Yöneticilerle ilgili sorularının cevabı basitçe BABA EN İYİSİNİ BİLİR ETKİSİ + BEYNİN ZAAFLARI olarak açıklanabilir. (Bu konuda APTALLIK PARADOKSU kitabı çok açıklayıcıdır).

7. DRİZİM hocam yukarıyla ilgili yazı hazırlayıp resımlı kanıtlar hazırlamıstım da sonradan ugrasmayayım dedim ve sildim.

BU yaptıgım exceldeki 100 puan uzerındekı hısselerı not alayım fiyatlarıyla breaber diyorum.

daha sonra da bunları test edelim diyorum.

Teste sizin sayfadan devam etmemin bir sakıncası var mı ? yoksa benim basımı agırtma kendıne sayfa açmı dersiniz.

test aşamasında oldugu için yeni konu baslıgı açmayayım diye düşündüm ama siz ne düşünüyorsunuz ? Test bitiminden sonra açsam daha mantıklı gibi.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    DRİZİM hocam yukarıyla ilgili yazı hazırlayıp resımlı kanıtlar hazırlamıstım da sonradan ugrasmayayım dedim ve sildim.

BU yaptıgım exceldeki 100 puan uzerındekı hısselerı not alayım fiyatlarıyla breaber diyorum.

daha sonra da bunları test edelim diyorum.

Teste sizin sayfadan devam etmemin bir sakıncası var mı ? yoksa benim basımı agırtma kendıne sayfa açmı dersiniz.

test aşamasında oldugu için yeni konu baslıgı açmayayım diye düşündüm ama siz ne düşünüyorsunuz ? Test bitiminden sonra açsam daha mantıklı gibi.

Erhan paylaşımlarını yapmanda bir sakınca yok , sonuçta topik hepimizin...

Sayfa 189/214 İlkİlk ... 89139179187188189190191199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •