Sayfa 191/213 İlkİlk ... 91141181189190191192193201 ... SonSon
Arama sonucu : 1703 madde; 1,521 - 1,528 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Son gelen bılancolar ve pıyasa degerı degısımlerı sonucu 50 +100 puan arasındaki hisseler.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. [QUOTE=erhanacikgoz1;2088414]Elimde BTCIM var biliyorsunuz.

BSOKE de iyi idi ancak ben BTCIM'ı seçtim. Pd/DD avantajından ötürü.

BSOKE acıklamıs acaba bu BTCIM'ınde karının iyi geleceğinin habercisi olabilirmi.

Sisteme geçsin bakalım excelde 100 puan uzerıne atacak mı ?

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Son güncelleme ile beraber 2018/3 bilancoları eklenmıştir. Aynı zamanda bugunku düşüşle beraber bir çok hisse puanında ufak tefek değişiklikerde olmuştur.

Sanal portfoyumuze yeni bir hisse daha eklenmiştir BSOKE su an listenin başını çekmekte... Darısı BTCIM basına...

Bugunku kapanıs fiyatıyla BSOKEyide eklıyorum. (istek doğrultusunda yarının kapanısınıda baz alabılırım.)
    BİZ YAŞ TAHTAYA BASMAYIZ.... :D

analizimde şu sekıldeydı burakın bıraz bilmiş olmanın haz etkisi yaşayayım umarım fıyatlandıgınıda görürüz.

Merhabalar iddaalı bir giriş yapayım istedim. Beni genelde hisse sayfalarında pek nadiren görürsünüz.

Eğer bir hissenin sayfasına yazıyorsam orada ciddi bir potansiyel görmüşümdür (bu yuzden iddalı giriş yaptım.)

Daha önce AFYON çimento sayfasında yazdım Ekim 2014'te

Birde BANVT Teemuz 2016'da

Şimdi sıra geldi BTCIM'e yazmaya.

Önce sektörden başlayayım. BU arada haberlerle hiçbir alakam yoktur benim. Her iki hissedede benim içerden bilgi aldığım gibi absurd yorumlar yapıldı. Hiçbir alakası yok ben hep bilançoya baktım ve hepde bilançoya bakmaya devam ederim.

Yukarıdaki iki hissede zarardan kar'a geçen hisselerdi. Peki BTCIM'de durum ne bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz.

Şimdi öğrenme amaclı bildiklerimi aktarayım.

Sektör demiştik sektör 2014 - 2016 yılları arasında çok iyidi daha sonra duraksama dönemine girdi. 1 senelik molanın ardından 2018 de tekrar hareketlendiğini görüyoruz. Bunu nereden anladığımıza gelince.

Hemen hemen tüm çimento hisselerinin bilançolarında ki karlılıklar artmaya başladı. Tabiki bu durumdan BSOKE ve BTCIM de yararlanıyor ve karları artmaya baslıyor.

aşağıda bazı şirketlerin geçmişteki ve günümüzdeki karlılıklarını görüyorsunuz 0 bölgesinin altı zarar üstü ise kar. Bazı bölgeleride yeşil renkle oval bir daire içine aldım. Bu ovallerden ne anlam çıkartılabileceğini size bırakıyorum.

Bir arkadaşımız teknik bir grafik çizmiş ve bu teknik grafik bence harika şirketin düşen trende girmesinide karlardaki düşüşle doğru orantılı hareket etmekte.

Son çıkış ve düşüş hareketi herkese olduğu gibi banada ilginç geldi. ANcak benim içinde çok iyi bir fırsat bu.

Piyasa değeri / defter değeri (pd/dd) oranı borsada olmazsa olmaz çok güzel bir orandır. Şirketin öz sermayesiyle piyasa değeri arasındaki ilişkiyi ölçer.

Öz sermaye(=Öz Kaynak= Özvarlık) ; bir işletme sahibinin ya da sahiplerinin kendi kullanımına ayırdıkları sermayedir. İşletmenin kredi almadığı, piyasa borcunun olmadığı varsayımında, öz sermaye toplam varlıklara eşit olur. Buna göre Toplam Aktifler – Toplam Borçlar = Öz Sermaye şeklinde özetlenebilir.

Yani bir şirketin kendisinin kaç para olduğunu gösterir. Hisse fiyatlarının amacıda şirketin gerçek değerini yansıtmaktan ibarettir. Tabi bu durum sürekli ve kişiye göre şirket değeri farklılık gösterdiği için fiyatlamalar bazan abartılı hareketler görülebiliyor. ANcak hiçbir hisse senedi gerçek değerinin altında veya üstünde uzun sure işlem görmez.

Aşağıdaki resimde bazı sektör hisselerinin kendimce özet görünümleri yer almaktadır. Böylece sektördeki durumlar ile BTCIM ve BTSOKE deki durumları net görebilirsiniz.

BTCIM henüz bilanço açıklamadı ben iyi bir bilanço bekliyorum iyi bir bilanço demek öz sermayeninde artacağı anlamına gelir öz sermaye artarsa pd/dd değerinin dahada düşeceği anlamına gelir. Hisse fiyatı geriledikçe Pd/Dd oranı ise daha da düşer. Genelde zarar üreten şirketin piyasa defter değeri 1 in altında kalır veya yönetimde ciddi sorunları olan şirketler piyasa defter değeri aşağıda kalır. Onun haricinde bazı sektörler hariç piyasa defter değerini 1 in altında göremezsiniz.

TEK BİR ŞARTIM VAR!!!! BİLANÇOLAR BOZULMADAN ARTARAK GİTMEYE DEVAM ETSİN VE ÜLKEDE HERHANGİBİR KRİZ ÇIKMASIN BU ŞARTLAR DOĞRULTUSUNDA BTCIM KACARI YOK FIYATLANACAK

Bunlar benim şahsi ve kişisel görüşlerim ve analizlerimdir rakamlar ve görseller ortadadır benim dayanaklarım bu şekiller ve rakamlara dayanır. Kimse için bir yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Ben herhangibir yatırım danışmanı değilim aksi takdirde tüm bu analizler için ücret talep etmem gerekirdi. Herkesin risk anlayışı farklıdır. Birinin analizi diğerinin risk anlayışına uymayabilir. Kişiler ve yatırımcılar kendi kararlarını kendileri vermelidir. Kendi ölçümlerini kendileri yapmalıdır. Bizim gibi sizlerde en öğretici olabiliriz "ALIM" yada "SATIM" gibi işlemler kişini kendi risklerine analizlerine dayanmalıdır. BUrada yer alan tüm analizleri oturup kendi analiz yöntemleriyle teyit etmeli ve ondan sonra kendi şahsi fikrini kendisi vermelidir.

UYAR:
    "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."
    son gelen bilanco ve benım beklentım sag alt kosedekı resmı bugun yapıstırdım boştu o köşe

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

3. Sayın topik dostları ;

2 hafta önce ekonomik durumdan korkarak formül yatırımı portföyümü tamamen nakte çevirdim ve ardından dolar aldım. Yıllardır formül yatırımı yaparım ama hiç bu kadar geleceğin belirsiz olduğu bir dönem görmemiştim, açıkçası ilk defa ben de tırstım. Şimdi huzurluyum, hele bir piyasa düzelsin o zaman eski sisteme dönerim, sonuçta formül yatırımı kaçmıyor nasıl olsa……. Diye yazmak isterdim… Fakat yaklaşık 20 yıllık borsa serüvenimde bu güne kadar dolar, euro, faiz, altın, gayrimenkul ile HİÇ İŞİM OLMADI- OLMAZ : 20 yıldır %100 borsadayım. Tüm sermayemin borsada olmadığı 1 tek gün yoktur, bugün de dahil…..

Son 2 haftada 3 kitap okudum :

1- https://www.kitapyurdu.com/kitap/sup...C3%BCpertahmin

2- https://www.kitapyurdu.com/kitap/sin...20ve%20parazit

Bu kitaplarda geleceği öngörebilmek için kaotik verileri nasıl değerlendirmek gerekir sorusuna cevap verilmeye çalışılmış. Konuya örnek olması açısından ,bir süredir izlediğim ve bence çok iyi bir Veri değerlendirme örneği için : https://www.youtube.com/watch?v=qGUxQSllEP4&t=1s

3- https://www.kitapyurdu.com/kitap/ban...%C3%B6ylediler

Bu kitapta ise BÜYÜK VERİ kullanarak, aslında doğru olduğuna inandığımız bazı şeylerin aslında nasıl yanlış olabileceğini örneklerle açıklarken, aynı zamanda tercihlerimizin nasıl yönlendirildiğini de gözlerimizin önüne sermekte…. Forumdan bir örnek için..

http://www.hisse.net/topluluk/showth...24914&page=187

Peki, ülkemizde BÜYÜK VERİ uzun vadede yatırım araçlarının kazançları hakkında neler söylüyor ? Ekim 2016 tarihli temel analiz eğitiminde formül yatırımını tanıtırken Yaşar Erdinç örnek olarak yaptığı bir çalışmayı anlattı : Bu çalışmasında başlangıç tarihi 03.01.2000.. Bu tarihte endeks 2000’den 20.000’lere gelmiş ve sonrasındaki 5 yıl boyunca bir daha bu seviyeleri görmemiş. Test dönemi 2008 krizi, Yunanistan krizi, gezi olaylarının yarattığı düşüşleri içerecek şekilde 01.01.2015’te sonlandırılmış.

Bu tarihler arasında testi yapılan formül 138 kat getiri sağlarken, dolar 31 kat, altın ise sadece 8 kat getiri sağlamış. (formülde TV yok).

UZUN VADEDE GERÇEKLER BÖYLE…

4. En son sanal liste şu şekilde

Sanırım dönemsel karlılıkları olanları ayırmam gerekcek ama nasıl ?

[QUOTE=erhanacikgoz1;2141423]
    Elimde BTCIM var biliyorsunuz.

BSOKE de iyi idi ancak ben BTCIM'ı seçtim. Pd/DD avantajından ötürü.

BSOKE acıklamıs acaba bu BTCIM'ınde karının iyi geleceğinin habercisi olabilirmi.

Sisteme geçsin bakalım excelde 100 puan uzerıne atacak mı ?

BİZ YAŞ TAHTAYA BASMAYIZ.... :D

analizimde şu sekıldeydı burakın bıraz bilmiş olmanın haz etkisi yaşayayım umarım fıyatlandıgınıda görürüz.

son gelen bilanco ve benım beklentım sag alt kosedekı resmı bugun yapıstırdım boştu o köşe

btcim mi erhan bu
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

6. [QUOTE=EMLAK;2240556]

btcim mi erhan bu
    evettttttt

7. [QUOTE=erhanacikgoz1;2241163]
     Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku

evettttttt
    arkadaşlar yüksek lisans tezi için bana ücretli yada ücretsiz stockeys hariç finansal analiz için likidite, faaliyet, karlılık, büyüme vs oranlarını kolayca alabileceğim site var mı *
    Burada yazılanlar tamamen hayal ürünüdür. #### Yatırım Tavsiyesi değildir.####

8. [QUOTE=calderon61;2250248]

arkadaşlar yüksek lisans tezi için bana ücretli yada ücretsiz stockeys hariç finansal analiz için likidite, faaliyet, karlılık, büyüme vs oranlarını kolayca alabileceğim site var mı *
    https://www.finnet.com.tr/FinnetStor...nnetMaliAnaliz

Sayfa 191/213 İlkİlk ... 91141181189190191192193201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •