Sayfa 25/214 İlkİlk ... 1523242526273575125 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 193 - 200 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Çok güzel bir konu... Gecenin bu vaktinde 1 saat aldı baştan sona okumam...

Lakin benim de bir sorum olacak. Sistem sahipli/sahipsiz şirket, kötü patron, düşük likidite gibi şeylere bakmıyor elbette... Peki bu sistemi kullanan sayısı arttıkça ve oldukça düşük hacimli/kademeleri sığ hisselere giren para artınca ne olacak? Öyle binlerce kişinin hücum etmesine bile gerek yok, getiri yüzdeleri yuksek olduğu için 5-10 kişi bile benzer yatırımlar yapsa zaten ellerindeki para 3-5 yıl içinde hatırı sayılır seviyeye gelecektir. Her bilanço döneminde de temettü verimi ve karlılığı yuksek şirketler 3 aşağı 5 yukarı bellidir bizim borsada. Hele sadece temettuye odaklanırsanız çok daha düşüyor bu sayı... Hangi tarihte girerseniz girin bir yığılma olması kaçınılmaz gözüküyor...

Ben 10 yılı aşkındır temel analiz üzerinden yatırımımı yapıyorum. En azından portfoyumun %80'i bu şekilde... Lakin 5-6 senedir imkb 30 dışına bakmıyorum bile aksi takdirde girdiğim hisseler gitmiyor. Tecrübeyle sabit ... Ona rağmen oyle 2-3 kademede portfoy filan boşaltamam mesela şu anda istesem de bulunduğum hisselerde... Yapacağımdan değil ama istesem de olmaz... Bazı günler %10'luk ayarlama/hisse değişimi yapmak için kırk takla atıyorum, kademede alıcı/satıcı bulamıyorum...

Diyeceğim, portfoy buyukluğunuz arttıkça oyle kolay kolay her hisseye girip çıkamayacağınızı, patron hisselerinde sahipli ve sığ kağıtlarda sırf siz girdiniz diye aylarca yerinde sayabileceklerini de unutmayın. Yani tahminimce buna benzer sistemleri çok değil 10-15 kişi düzenli olarak 20 yıldır kullanıyor olsa ımkb 100 için bile muhtemelen geçmiş 10 yıl getirisi bundan çok daha düşük olurdu çunku çok yuksek meblagları çok sığ hisselere sokmaları gerekirdi...

Sadece IMKB 30 kağıtları baz alarak sisteminizin getirisi nedir acaba?
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

2. Arkadaşlar,

GÖZLERİNİZ GETİRİLERİN PARLAKLIĞIYLA KAMAŞTIĞI İÇİN asıl noktayı gözden kaçırıyorsunuz. Hayatta her şey bir olasılık oyunudur. Önemli olan kazanma OLASILIĞIDIR.

Yatırım da bir olasılık oyunudur. Kaotik bir ortamda yatırım yaparak para kazanmaya çalışıyoruz.

Ama biz “en mükemmel hisseleri seçemeyeceğimizin†zaten farkındayız, o nedenle OLASI EN YÜKSEK GETİRİYİ VADEDEN sistemle çalışmak isteriz. Yani ben %44.000 getiri vadeden sistem dururken %2000 getiri vadeden sistemin peşinden gitmem.

Ama asıl önemli olan OLASILIKLARdır; riski az, standart sapması düşük ve kazanç/kayıp oranı yüksek bir sistemle çalışmak istersiniz. Bu sistemde uzun vadeli getiri sağlayan işlem oranı %72, kayıp oranı %28 dir (yazı-tura oyununa göre çok daha iyi oranlar). Ben bu sistemin gösterdiği işlemleri yaparsam %70 oranında %8 (+-) 7 puan getiri, %28 oranında %5 (+-) 7( yani std sapma) kadar kayıp yaşayacağım. Kazandığımda çok kazanıp, kaybettiğimde daha az kaybedeceğimden para kazanmam her zaman imkan dahilinde olacaktır. Hangi analiz yöntemi size bu bilgileri verebilir ki?

Ben diğer paralı programlarla yapılmış işlemler gördüm, Queenstocksun en doğru veriyi içerdiğine ikna oldum.

Şimdi siz ne öğrendiniz? Eğer hisse seçecekseniz ilk bakacağınız şeyin TV olduğunu.( Ben daha önce en önemli oranın özvarlık karlılığı olduğunu sanıyordum mesela. O kadar örnek verilmesine rağmen bazıları NET KAR BÜYÜMESİnin önemine dikkat çekmeye çalışıyor). Sonra kendi formüllerinizi geliştirdiniz. Artık kafanızda GEÇMİŞTE İYİ GETİRİ SAĞLAMIŞ, OLASILIKLARI BELİRLENMİŞ BİR SİSTEM VAR. Nihayet hisse seçme aşamasındasınız, bu aşamada ister queenstocks kullanın, ister FASWEB ya da iş yatırımın sitesinden alın. Nasıl iyi hissediyorsanız, içiniz nasıl rahat ediyorsa öyle. Unutmayın artık kendiniz GURUSUNUZ.

Yine yazıyorum : Asıl önemli olan PİYASADA OLMAK, SABIR VE DİSİPLİNLE FORMÜLÜNÜ UYGULAMAK… GETİRİ ARKADAN GELECEKTİR.
    Son düzenleme : DRİZM; 24-08-2017 saat: 07:12.

3. Ben bu programda kurgulanmış formüllerle ilgili birkaç eğitim aldım. Özellikle Yaşar Erdinç'in eğitiminde ve diğer eğitimlerde söylenen önemli bir uyarı "yayınlanma dönemine göre" kullanın oldu.

BU ÇOK ÖNEMLİ.....

Program ilk yapıldığında yapanlar da tüm hesaplarını "hesap dönemine göre" yapmışlar ve çıkan sonuçlar karşısında şok yaşamışlar. Yaşar hoca'ya danıştıktan sonra sonuçların "yayınlanma dönemine göre" bakılması halinde gerçeğe daha yakın olduğuna ikna olmuşlar. (Yani aslında problem olduğunu düşündükleri şeyleri düzeltiyorlar, sağlam danışmanları var).

Beklentilerinizi oluştururken yanlış yapmayın; %40.000 beklerken %30.000 elde etmek kabul edilebilir, Ama %200.000 beklerken %30.000 insanı "yıpratır".

4.  Alıntı Originally Posted by serüven Yazıyı Oku
    Konunuzu her gun takip ediyorum. Oldukca ilgimi cekiyor programi da almayi düşünüyorum. Siz de bu formulle olusturdugunuz bir portfoyden bahsetmissiniz. Su ana kadar yillik getirisi ne kadar oldu ? Hangi hisseleri aldiginizi belirtmenize gerek yok sadece getirileri merak ettim
    %600 den biraz yüksek.... (2014 sonlarından, bugüne) Ama benim formülüm farklı tabii.....

5.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Çok güzel bir konu... Gecenin bu vaktinde 1 saat aldı baştan sona okumam...

Lakin benim de bir sorum olacak. Sistem sahipli/sahipsiz şirket, kötü patron, düşük likidite gibi şeylere bakmıyor elbette... Peki bu sistemi kullanan sayısı arttıkça ve oldukça düşük hacimli/kademeleri sığ hisselere giren para artınca ne olacak? Öyle binlerce kişinin hücum etmesine bile gerek yok, getiri yüzdeleri yuksek olduğu için 5-10 kişi bile benzer yatırımlar yapsa zaten ellerindeki para 3-5 yıl içinde hatırı sayılır seviyeye gelecektir. Her bilanço döneminde de temettü verimi ve karlılığı yuksek şirketler 3 aşağı 5 yukarı bellidir bizim borsada. Hele sadece temettuye odaklanırsanız çok daha düşüyor bu sayı... Hangi tarihte girerseniz girin bir yığılma olması kaçınılmaz gözüküyor...

Ben 10 yılı aşkındır temel analiz üzerinden yatırımımı yapıyorum. En azından portfoyumun %80'i bu şekilde... Lakin 5-6 senedir imkb 30 dışına bakmıyorum bile aksi takdirde girdiğim hisseler gitmiyor. Tecrübeyle sabit ... Ona rağmen oyle 2-3 kademede portfoy filan boşaltamam mesela şu anda istesem de bulunduğum hisselerde... Yapacağımdan değil ama istesem de olmaz... Bazı günler %10'luk ayarlama/hisse değişimi yapmak için kırk takla atıyorum, kademede alıcı/satıcı bulamıyorum...

Diyeceğim, portfoy buyukluğunuz arttıkça oyle kolay kolay her hisseye girip çıkamayacağınızı, patron hisselerinde sahipli ve sığ kağıtlarda sırf siz girdiniz diye aylarca yerinde sayabileceklerini de unutmayın. Yani tahminimce buna benzer sistemleri çok değil 10-15 kişi düzenli olarak 20 yıldır kullanıyor olsa ımkb 100 için bile muhtemelen geçmiş 10 yıl getirisi bundan çok daha düşük olurdu çunku çok yuksek meblagları çok sığ hisselere sokmaları gerekirdi...

Sadece IMKB 30 kağıtları baz alarak sisteminizin getirisi nedir acaba?

Yine çok süper bir soru gelmiş. Çok teşekkür ediyorum.

Bahsettiğiniz konu çok önemli, ama 3000-5000 lira ile başlayanlardan ziyade 100.000 lira ve üzeri bir parayı yönetecekleri ilgilendiriyor diye düşünüyorum.

Yönetilen para miktarı büyüdükçe yatırımcıların kendilerini daha rahat hissedecekleri BİST 100 gibi derinlikli hisselere geçmeleri BİR ZORUNLULUKTUR. Hatta direkt olarak işlemlerini BİST 100 İLE SINIRLANDIRMALARI BENİM ÖZEL ÖNERİLERİM ARASINDADIR, yani sisteme başlayacağını özelden yazanlara verdiğim tavsiyemdir .

Siz sorduğunuza göre artık herkes bu konudaki görüşümü öğrenmiş oldu. (Zaten getirilerde de çok bi kayıp oluşmuyor.)

Bir de herkes farklı bir günde başlattığı, TV nin her gün değiştiği,TV yanına başka kriterler ekleyenler olduğunu da düşünürsek, özellikle BİST 100 de, yatırımcıların aynı hisselere yoğunlaşmaları epey bir zaman alacaktır.

Bakın, BES'te temettü25, BİST 30 seçenekleri var, şimdilik hisselere etkisi nedir? bence çok değil.. Ama gelecekte önemli olacaktır.

Formülün BİST 100 getirisi %36.183 ; BİST 30 getirisi ise % 9000… (01.01.2005-23.08.2017 arası ve bazı endeksler hariç)

6.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Arkadaşlar,

GÖZLERİNİZ GETİRİLERİN PARLAKLIĞIYLA KAMAŞTIĞI İÇİN asıl noktayı gözden kaçırıyorsunuz. Hayatta her şey bir olasılık oyunudur. Önemli olan kazanma OLASILIĞIDIR.

Yatırım da bir olasılık oyunudur. Kaotik bir ortamda yatırım yaparak para kazanmaya çalışıyoruz.

Ama biz “en mükemmel hisseleri seçemeyeceğimizin†zaten farkındayız, o nedenle OLASI EN YÜKSEK GETİRİYİ VADEDEN sistemle çalışmak isteriz. Yani ben %44.000 getiri vadeden sistem dururken %2000 getiri vadeden sistemin peşinden gitmem.

Ama asıl önemli olan OLASILIKLARdır; riski az, standart sapması düşük ve kazanç/kayıp oranı yüksek bir sistemle çalışmak istersiniz. Bu sistemde uzun vadeli getiri sağlayan işlem oranı %72, kayıp oranı %28 dir (yazı-tura oyununa göre çok daha iyi oranlar). Ben bu sistemin gösterdiği işlemleri yaparsam %70 oranında %8 (+-) 7 puan getiri, %28 oranında %5 (+-) 7( yani std sapma) kadar kayıp yaşayacağım. Kazandığımda çok kazanıp, kaybettiğimde daha az kaybedeceğimden para kazanmam her zaman imkan dahilinde olacaktır. Hangi analiz yöntemi size bu bilgileri verebilir ki?

Ben diğer paralı programlarla yapılmış işlemler gördüm, Queenstocksun en doğru veriyi içerdiğine ikna oldum.

Şimdi siz ne öğrendiniz? Eğer hisse seçecekseniz ilk bakacağınız şeyin TV olduğunu.( Ben daha önce en önemli oranın özvarlık karlılığı olduğunu sanıyordum mesela. O kadar örnek verilmesine rağmen bazıları NET KAR BÜYÜMESİnin önemine dikkat çekmeye çalışıyor). Sonra kendi formüllerinizi geliştirdiniz. Artık kafanızda GEÇMİŞTE İYİ GETİRİ SAĞLAMIŞ, OLASILIKLARI BELİRLENMİŞ BİR SİSTEM VAR. Nihayet hisse seçme aşamasındasınız, bu aşamada ister queenstocks kullanın, ister FASWEB ya da iş yatırımın sitesinden alın. Nasıl iyi hissediyorsanız, içiniz nasıl rahat ediyorsa öyle. Unutmayın artık kendiniz GURUSUNUZ.

Yine yazıyorum : Asıl önemli olan PİYASADA OLMAK, SABIR VE DİSİPLİNLE FORMÜLÜNÜ UYGULAMAK… GETİRİ ARKADAN GELECEKTİR.
    Yukarıdaki iletiye bir ek yapayım :

Sistem uygulandığında getiriler çok iyi ama o getiriye ulaşmak için geçilecek yol çok engebeli. Artık kaotik bir piyasamız var. Yükselen piyasada herkes kazanır, asıl er meydanı düşen piyasalardır ; önemli olan düşen piyasada sistemde kalabilecek misiniz? Düşen piyasada bu sistemi uygulamak başparmak kadar kalın sinir ister.

Daha önce bahsetmiştim : 2000 yılında başlatılan formül, sonraki TAM 5 YIL BOYUNCA GETİRİ SAĞLAMAMIŞTIR.

Ya da 2008 krizi öncesi son zirvede alım yapanlar sonraki 2,5 yıl boyunca zarar etmişlerdir.

Bir gün sistem testleriyle uğraşırken sistemlerden birinin % 25 zarara yol açtığını gördüm; bunun toplam portföye etkisi 5 milyon liracık olmuş. 2-3 ayda 5 milyon kaybetmeyi her bünye kaldırmaz.

Yarın nasıl bir piyasaya gireceğimizi kim bilebilir ? Şunu gözden kaçırmayın : Sistem tüm işlemlerin %28’inde zarar edecek ama bu %28 kabaca her 4 işlemden biri karlı olacak anlamına gelmez. Yukarıdaki örneklerden birinde %28 lik düşüş periyodu 5 YIL ARKA ARKAYA ZARAR YAZAN bir dönemi kapsamıştır.

Tüm bu nedenlerle öncelikle bunları bilmeniz ve düşünce şeklinizi, psikolojilerinizi ona göre ayarlamanız çok önemlidir. Bunun şakası yok, gemi sallanmaya başladığında ne yapacağınızı bilmeniz, kendinizi tanımanız lazım.

Not : 2000 yılı borsa zirvesinde başlatılmış bir sistem, piyasa şartları nedeniyle, TAM 5 YIL ZARAR ETTİKTEN SONRA, 2015 yılına gelindiğinde başlangıçtaki parayı tam 138 KAT ARTTIRMIŞTIR. Ya da 2007 zirvesinde alan biri, piyasa şartları nedeniyle, yaklaşık 2,5 yıl boyunca zarar etmiş fakat günümüze geldiğimizde 30 KAT getiri elde etmiştir.

7. Programdan şu ana kadar anladığımız Erhan'ın söylediği gibi repainting yapması...Ama bunu mevcut dönem portföyü için yapıyor...Portföy 3 ayda bir değiştiğinden örneğin ocak başından itibaren back test yaparsanız 1 temmuz iti barı ile portföy oluşturması lazım...Ama siz bugün programı çalıştırdığınızda çıkan senetleri sanki 1 temmuzdaki portfoye atmış oluyor..Buraya kadar ok ama acaba bir önceki 3 aylık portföy hisselerini ne zaman oluşturuyor acaba..?Ya da ondaki önceki 3 aylık portföyleri hangi tarih itibarı ile oluşturuyor...Eğer geçmiş portföy senetleri 3 aylık periyodun ilk günü oluşturuluyor ise getiri yüzdeleri ve back test sonuçları anlamlı diyebiliriz.Birazdan bununla ilgili görsel paylaşacağım...Bana öyle geliyor ki geçmiş portföyler ilk gün oluşturulmuş ve değiştirilmemiş

8. Bazı kriterler girerek back test yaptım.Büyümeye dayalı agresif bir sistem seçtim..

Dikkatle bakarsanız şöyle birşey var: Geçmiş portföylerde ciddi zarar yazan hisseler olmuş. Bu kriterlere uyan getirisi en iyi hisseleri seçseydi bundan çok daha iyi getirisi olan hisseleri bulabilirdi, çünkü ben taradığımda görebiliyorum..Diyebilirim ki sistem geçmiş portföyleri 3 aylık periyodun ilk günü seçiyor...Geçmiş portföyler o kriteri sağlayan en iyi hisseler değil çünkü o 3 aylık döenmde..

Sayfa 25/214 İlkİlk ... 1523242526273575125 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •