Sayfa 3/213 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1703 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by hophop Yazıyı Oku
    Sayın DRİZM,

şirketler genelde yılda bir kere temettü veriyorlar. 3 ay sonra temettü verimi nasıl değişecek ki bizim seçtiğimiz hisseler değişecek.
    Birşeyleri kaçırıyorum galiba ama neyi ?

Şimdi ben şöyle bir varsayımda bulunuyorum : "sadece temettü verimliliğine bakarak iyi hisseleri bulabilirim". Bu benim varsayımım ; bir başkası iyi hisseleri özvarlık karlılığına, net kar artışına, aktif karlılığına vb. bakarak bulabileceğine inanabilir. Fakat varsayımlarını test ettiklerinde temettü verimliliği, getiri sağlamada, HEPSİNE açık ara fark atmaktadır. (ileride ilgili örnekleri de paylaşacağım).

Kısaca ben bu uyguladığım yöntemle İYİ HİSSEYİ (çünkü temettü verimi yüksek), UCUZ FİYATA alıyorum (çünkü temettü verimi yüksek ise hisse ucuzlamıştır).

Bu durumda borsanın temel kuralını hatırlayalım : "İYİ HİSSEYİ UCUZ FİYATA AL". Sistem basitçe bunu yapıyor.

2.  Alıntı Originally Posted by hayri71 Yazıyı Oku
    Programa para vermeye luzim yok. Ben is yatirimdan bedava cozdum. Is yatirim sayfasindan analiz sekmesinden sermaye art.ve temettüler bolumunu exele aktarin ordan maneul olarak hissebaşi tem./ kapanis fiyati yapin burdan temettü verimlilgi bulunur. Burdan en yuksek olan 10 hisseyi siz bulun artik.

LG-D855 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Süper bir katkı olmuş....Kendi adıma teşekkür ederim...

Bol kazançlar.....

3. https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...ar.aspx#page-2

sayfaının linki bu. exele aktarın buradan bulabilirsiniz.

4. Sayın DRİZM
    sizinle tamamen hemfikirim temettünün önemi konusunda sorum aslında bu yöntemin uygulamasına ilişkindi. Demenize göre 3 ay sonra yeni hisseleri belirleyip alıyoruz. Bu adımda zaten hisselerin temettü verimleri hala aynı olmayacak mı? tekrar aynı hisseleri seçeceğiz, pek birsey değişmemiş olacak onu demek istemiştim. Acaba sizin bu aşamada ekstradan baktığınız bir kriter var mı diye?

5. Temel Analiz 3.0

Sayın DRİZM, paylaşımınız için çok teşekkürler; başlığı yeni gördüm. Benim de bir sorum olacak, şöyle ki:
    Alımları yaparken, temettü verimi karşılaştırmasını, [verdiği son yıla ait toplam temettü]/[spot fiyat] formülüne göre mi yapıyoruz? Örneğin FROTO yılda 2 kez temettü veriyor, tahminim, toplamını alırız.
    Bir de tabii önümüzdeki 1 yıl içinde mevcut rallinin bitmesi çok daha olası; dolayısıyla düşen piyasada da getiri elde etmek mümkün oluyor mu? Malum borsa her yıl %50 getiri sağlamıyor. Teknik analizle günlük işlem yapmak yerine eregl alıp beklemeyi tercih eden bir temettü yatırımcısı olarak, daha fazla getiri mümkünse sisteminizi denemek isterim

6.  Alıntı Originally Posted by hophop Yazıyı Oku
    Sayın DRİZM
    sizinle tamamen hemfikirim temettünün önemi konusunda sorum aslında bu yöntemin uygulamasına ilişkindi. Demenize göre 3 ay sonra yeni hisseleri belirleyip alıyoruz. Bu adımda zaten hisselerin temettü verimleri hala aynı olmayacak mı? tekrar aynı hisseleri seçeceğiz, pek birsey değişmemiş olacak onu demek istemiştim. Acaba sizin bu aşamada ekstradan baktığınız bir kriter var mı diye?
    Üçer aylık bilançolara bakılacak karı en çok artıranlar veya karının daha çoğunu dağıtmayı tercih eden hisseler seçilecek . o yüzden 3 er aylık

ilgiyle takipteyim

8. Temettü verimi ile fiyat arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için 2011-2017 tarihleri arasında garanti bankası grafiğini inceledim.Grafikten anlaşılacağı üzere fiyat ve temettü verimi ters orantılıdır.Yani biri yükselirken diğeri düşer veya biri düşerken diğeri yükselir.
    Bunu hissenin tepe veya dip noktalarına ulaşıp ulaşmadığını anlamak için kullanabiliriz.grafikte ince mavi cizgiler ana trendler olup yeşil oklar ise o trend dahilinde temettü verimliliği ile fiyat arasındaki değişimi göstermektedir.(aynı korrelasyon ana trend içindeki ara trendlerde de mevcuttur).
    Anlaşılması gereken ise hangi hisse olursa olsun bunun temettü verimliliği değerinin tepe olup olmamasıdır.Eğer 3 er aylık dönemlerde hangi hisse temettü verimi olarak maximumda ise o hissede yukseliş başlayacaktır. İşte en kritik soru da burada.Acaba maximum dediğimiz temettü verimliliği degeri hisse fiyatı için dip değerimidir?
    not: T harfi ile gösterilen kesikli çizgiler hissenin temettü verdiği tarihlerdir.

Sayfa 3/213 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •