Sayfa 42/214 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 329 - 336 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    TV repaint yapmıyor ki erhan...

Sistem bilanço kör kısım seçildiğinde 1 Ağustos günü TV en yüksek listeyi çıkarıyor..Sen portföye ağustos ayı içinde hangi gün başlarsa başla aynı liste oluyor zaten. 3 aylık portföy yaparsan da şöyle oluyor: sistem 1 ağustosta hisseleri seçior ve 3 ay boyunca da aynı hisseler duruyor..

Yahu tabi ki sisteme ayın 1inde başlayan ile 20 sinde başlayan aynı getiriyi yakalayamaz veya zararı..Çünkü liste aynı kalsa da arada 20 gün fark var...

Diğer soru, hisse fiyatı düşerse ne olacak..? Zarar edeceksin tabi ki. Burada önemli olan sen böyle bir yatırım yaptığında overall bu sistem ne yapmış...Ona bakınca herşey iyi görünüyor..

Not: bizim test listeelrinde şimdiye kadar repaint olmadı..TV olanlar dahil
    önce su konuyu acıklıga kavuvturalım
    simdi benim anladıgım su.

hani senle not aldıkya akcns ile baslayan listeyi.

hisselerin fiyatları değiştikten sonra tekrar sorgula. hisse listesi değişecek mi. ?

değişmesi gerekiyor değilmi tv oranları degıstrııgı ıcın lısteden belkı 1 2 hısse cıkıp yerıne baskası gelebılır.

bütün portfoylerı kontrol et cunku ılkl portfoy butukten kucuge ayarlandıgı ıcın aradakı ufak degısıklıkler lısteyı degıstırecek kadar sert olmamıs olabılır.

Yok ne değişirse değişsin ayın 1 ındekı lısteyı baz alıyor diiyorsan repaint olması gereken indikatorun repaintini engellemişler demek.

bu güzel birşey olur.

ancak bu seferde listeye yenı gırecek hisseyi portfoy 3 ayda bır ayarlandıysa 3 ay boyunca hısseler degısmeyecegınden alamayız ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    önce su konuyu acıklıga kavuvturalım
    simdi benim anladıgım su.

hani senle not aldıkya akcns ile baslayan listeyi.

hisselerin fiyatları değiştikten sonra tekrar sorgula. hisse listesi değişecek mi. ?

değişmesi gerekiyor değilmi tv oranları degıstrııgı ıcın lısteden belkı 1 2 hısse cıkıp yerıne baskası gelebılır.

bütün portfoylerı kontrol et cunku ılkl portfoy butukten kucuge ayarlandıgı ıcın aradakı ufak degısıklıkler lısteyı degıstırecek kadar sert olmamıs olabılır.

Yok ne değişirse değişsin ayın 1 ındekı lısteyı baz alıyor diiyorsan repaint olması gereken indikatorun repaintini engellemişler demek.

bu güzel birşey olur.

ancak bu seferde listeye yenı gırecek hisseyi portfoy 3 ayda bır ayarlandıysa 3 ay boyunca hısseler degısmeyecegınden alamayız ?
    Evet erhan, baktım zaten liste aynen duruyor, sıralaması da...Buna ara sıra göz atıp değişiklik varsa zaten yazarım..Benim param kıymetli hocam, zor kazanıyoruz..

Eğer portföyü 3 aylık yaparsan dediğin gibi değişmez ama aylık yaparsan şöyle olacak, 1 eylülde yeni portföy oluşturacaksın ve yeni bir liste oluşacak..(tabi hisse fiyatları aynı kalmış ise geçen aya göre aynı liste olur)..

Ama yaptığım testlerden şunu söyleyim..TV seçilirse kriter olarak 3 aylık portföyler daha iyi kazandırıyor..Lakin agresif rasyolar seçersen (esas faaliyet karı, özsermaye karlılığ, aktif büyüme oranı..vs) aylık portföyler daha çok kazandırıyor....Bir de hisse sayısı azaldıkça kazanç daha fazla oluyor...5 hisseli portföyler 10 hisselilere göre daha çok kazandırıyor..Ama tabi bu bir genelleme ve belki de benim kullandığım rasyolarda böyle oluyor, kim bilir...

Bir not daha...Drizm hocanın 2014 başlangıçlı portföyü bist tüm seçildiğinde ve TV kriter alındığında %480 civarı kazanç getirir. Demek ki kendisi başka rasyolar da kullanıyor çünkü onunki %600 olmuş..Benim yaptığım testlerde o tarihte en fazla getiri oranı %726 oldu

3. ben geçmişe takılmıyorum önemsemiyorumda çünkü istatistik yoruma dayalıdır ne kadar fazla trade varsa güvenilirlik oranı okadar yükselir.

yani drzim hocamın 36 kere görüşüne katılmıyorum. bunun bir sayısı yok. şu kadarsa kesin doğrudur diye.

bunu kısaca bir örnekle anlatayım

parayı 36 kere havaya attınıgınızda %30 tura %70 yazı geldi.

36 yeterli ise. bu sonucun kesin dogru kabul etmeliyiz istatistiksel olarak.

peki aslında bu doğrumudur yanlıştır. 1000 kere attıgımızda oranlar %45 %55 olacak. 2000 kere attıgımızda %48 %52 olacak.

3000 kere attıgımızda %49,5 %51,5 olacak. 6000 kere atarsam %50,02 ye %49,98 cıkacaktır.

yani ne kadar cok havaya atılırsa istatistik güvenirlik sayısı okadar artar.

bunun başka bir örnegını biz sistemciler olarak gerçekten yasıyoruz. bişr sistem yazıyoruz çok az sayıda tradesı var senede 3 kere al sat yapmış bu sistem 10 yıllık getirisi %1000 cıkıyor. yani her sene %100 yapacak istatistiksel olark.

fakat gelecek 5 senenin toplamında %100 yapıyor sadece. %500 kazanması gerekiyordu halbukı oyle demiştik.

fakat trade sayısı arttırıyoruz senede 500 işlem acan sistem yazıyoruz.

10 yıllık getirisi %1000 cıkıyor. yani her sene buda %100 yapmalı. gelecek 5 senede kazancı ne cıkıyor biliyormusunuz %450 ila %550 arasında cıkıyor.

Şİmdi bilanco rasyoları konusu benim için ikinci noktada şu an bize TURBO ETKİSİ YARATAN RASYO TV once bi TV konusunu çözelim sonra ben bilanco rasyolarına dalarım alttan girer üstten cıkarım.

AMA ŞU TURBO ETKISI YARATAN TVNBIN DOGRULUGUNU BI ANLAMAK ISTIYORUM. CUNKU BARİZ BİR BİÇİMDE TV ORANI GERÇEKTEN TURBO ETKISI YARATIYORMUŞ GİBİ SONUCLAR URETIYOR.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. az sayıda trade gerçekleştirirseniz cruve fiting ihtimali artar yanı grafiğe uydurulma ihtimali.

aynı sey tum algoritmalar için geçerli.

sizin seçtiğiniz 3 er aylık portfoyler tesadufi olarak o 3 aylarda cıkısa sebep olmuş bir noktaya denk gelir.

sistem getirisi %1000 cıkar.

gelecek dönemde aynı başarıyı yapamaz sistem. cunku geçmiş getiri curvefitingdir.

ne kadar cok al sat yaptırırsanız bu şekilde tesadufi çıkışlara yakalanma oranınız o derece azalacaktır. buda sisteminizin geçmişle gelecek arasında aynı getiriyi yaratma ihtimalini arttıracaktır.

bu konuları nerden bılıyorum dersenız 3 senedir algoritmik otomatık trade eden robotlarla işlem yapıyorum.

5. TV turbo etkisi yaratmış diyorsunuz ya, onu ben şöyle açıklıyorum..

Şirket genel kurulda yüksek temettü kararı alıyor..O sırada henüz karlılığı çok yüksek değil ama geçen seneki karımı dağıtacağım diyor..Muhtemelen gelecek çeyreklerde çok iyi kar açıklayacak da ondan çünkü. Buna isterseniz ne kadar yatırımcı seven şirket deyin, isterseniz de arkadaş resmen gelecekteki karı biliyor ve patronlar büyük hissedar olarak şirketin içini boşaltıyır deyin, bilemem...

Turbo etkisisi

-Eczacı ilaç..Hisse 1.5 lira. Ocakta genel kurul yapmış. %13 TV oranına denk gelen karar almış..Sonraki çeyreklerde şirket karları yükselmiş...Sonra ver elini 5 lira...Niye bunu örnek veriyorum..TV sıralaması yapıldığında son 1 yıldır genelde birkaç şirket arasında değişmiş portföy.(ben gyo ve çimentoları hariç bırakıyorum)..Diğer şirketlerde de buna benzer bir durum var...

6. evet temettünün sinyal etkisi teorisi diye bir teori var.

ancak bu teoriyi teste tabi tutugumuzda düşük temettü veren hisselerin düşük kar edeceği yüksek temettü veren hissenin yüksek kar edeceği sinyaline ulasırız.

fakat ister bistte isterseniz amerıkaya bakın. bunun tersi bir çok hisse senedi oldugnun göreceksiniz.

örnegın aselsan genel anlamda aşırı düşük tv verimliliği vardır. siz bunu almak yerine ecilci alırsınız kötümü değil elbetteki ama.

aselsan da niye bu teori işe yaramadı dersiniz.

bunun gibi bir çok örnek var. 2008 krizinde tv ve oransal olarak cok yuksek oranda tv veren hisseler var. ancak 2008 in ikinci yarısında hepsi cakılıyor.

halbukı krizde oldugumuz ilk yarıda belli olmasına ragmen temettü dagıtıyorlar.

2008 ikinci yarısında hepsinin karları düşüyor ve zarar acıklayanlar var. ozman hangi sinyali verdi bize.

yani sinyal etkisi hipotezinin geçersiz kaldıgı bir çok durum oluşmuş.

amrıkaya bakın amazon facebook brks hatway (warren buffetşirketi) ne bakın senelerdır halka arzından bu yana %0 temettü dağıtmış yani hiç dagıtmamışlar.

yani hipoteze göre kötü sinyal vermişler. dünyanın amrıkanın demiyorum dunyanın en büyük şirketleri bunlar bır tanesı apple ile yarısıyor amazon. geçmiş grafiğine bakın inanamazsınız amazon. 1997 den bu yana %0 temettü dagıtan kötü sinyal veren amazon getirisi 630 kat getiri üretmiş.

temettünün sinyal etkisi hipotezi tartısmalı bır yaklasım sergılıyor.

birde amrıkanın dividen king hisselerine bakın temettü kral hisselerine getirileri nerede hiçbirisi bu şirketleri geçemiyor.

ister geçmişten bakın ıster son2 son 5 yıla bakın.

7. Bu tür programlar aslında bizi mümkün olduğunca borsadan uzak tutsun, oturup günlerce elde defter kitap muhasebeci gibi hesap yapmayalım diye var..Ben nasıl 400 şirketin bilançosunu inceleyeceğim arkadaş. Mümkün değil, ki ben ortalama bir yatırımcının çok üzerinde bilanço okuyabilirim ama yine de mümkün değil hepsine bakmam..Dolayısıyla TV tabi ki aselsanı kaçıracaktır ama ben tüm bilançoları okusam acaba aselsanı alacak mıydım? Veya alsam ne kadar elimde tutacaktım..? Zaten asıl sıkıntı bunlar.

Benim için hisse f/k sı ve TV önemli değil diyorsan programda önemsediğin rasyolara göre hisse seçersin..Yani o da mümkün...Kront da çıkar, aselsan da çıkar..Ama beraberinde başka hisseler de çıkıyor ve ne oluyor , kar gitii..Ama ben kendi açımdan F/K 50 olan hisseyi taşımam...

ABD borsa örneklerin aslında bizimkilerden farkı yok...5 kat 10 kat kazandıracak hisse buluyorsan 1-2 yıllık zaman diliminde zaten kişinin hiçbirşeye ihtiyacı yoktur..Ne program ne başka bişey..Bütün gün hohohoho gelsin paralar diye dolaşır ortalıkta...Ne işi var böyle adamların forum sitelerinde

Bu arada program zaten 2008 krizine yakalanıyor doğal olarak. Drizm hocanın 2005 ten beri %22000 kazanç dediği şey var ya, zaten içinde 2008 krizi de var, 2013 gezi olayı da var...VAr oğlu var yani..Overall %22000 çıkıyor ama..

8. evet alacakmıydım incelemelimiydim gibi yaklaşımlar stratejiler değişir.

mesela ben evet 400 tane şirketin excele döküyorum.

excel benim adıma heasaplamalar yapıveriyor tabi ilk basta baya ugrasıyorum.

program ise bunları tek tuşla gerçekleştiriyor ama program bunu nerden alıyor nerden hesaplıyor gerçekten doğru seyımı yapıyor. emin olamıyorsun baskası tasarladıgı için insan hemen güvenemiyor.

programın en düşük versionu istediğim rasyolara ayarlayalımıyorum işte. mecburen diğer versionu almam gerekiyor onda izin veriyor ancak oda cok pahalı. bunun yerine excelde yaparım diyorum. biraz zahmetlı ama yapacak birşey yok para kazanmak istiyorsam birşeylere katlanmak zorundayım.

tv rasyosu işe yarıyorsa denemek isterim. ön yargılı değilim. para kazandıran herşey kullanılmaya değerdir.

biliyorum geçmişte demo verisonda aynı şeyleri denedim. geçmişten bugune testler edip hayretler içinde kaldım.

ancak programda bazı sorunlar vardı bunları duzeltırsenız alırım dedim. çok az seçenek koymuşlar cok kısıtlı yapmışlar versionu zaten benım fast web malı analizim var oradan bır cok seyı hesaplayabılıyorum.

dedim şu özellikleri eklersenız alacagım dedim. ses seda cıkmadı bılmıyorum eklerlermı ama bu yuzden satın almamıştım.

Sayfa 42/214 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •