Sayfa 53/214 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 417 - 424 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Aslinda sectiginiz yontenler mukemmel calisiyorsa.

Portfoy 1 in yuksek cikmasi gerekmiyormu.

Sonucta en ler portfoy 1 de yer aliyor yazdigimiz formule gore
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Aslinda sectiginiz yontenler mukemmel calisiyorsa.

Portfoy 1 in yuksek cikmasi gerekmiyormu.

Sonucta en ler portfoy 1 de yer aliyor yazdigimiz formule gore
    Aslında mantıklı olan "en" lerin Portföy 1 de yer alması.
    Ama "en" ler Portföy 1 de mi, değil mi bilmiyorum.

3. Sayın mabthera;

Benim daha önce anlatmaya çalıştığım bir konunun “ canlı örneğini” vermişsiniz.

Önce sorularınıza bir bakalım :

1 - Formül yatırımı EN ÇOK GETİRİYİ GARANTİ ETMEZ, biz seçtiğimiz kriterlere göre oluşturduğumuz portföylerle uzun vadede tatmin edici bir getiri hedefleriz. Max. Getirili hisseleri bulmak sizin yazacağınız formüle bağlıdır. Ama amacınız uzun vadede yüksek getiri olmalıdır.

Yüksek getirili hisseleri bulmak ÇOK ÇALIŞMAK GEREKTİRİR ; mesela aşağıdaki linke bir bakın :

http://www.hisse.net/topluluk/showth...=6549&page=106 846 nolu gönderideki gibi hisse analizi gerektirir (temel analiz ile) + alım-satım zamanlaması için teknik analiz gerektirir. (Ben ilgili analiz i yaparken ayıracağım toplam zaman süresini ancak 3-4 yılda yatırımlarımı planlarken harcıyorum).

Formül yatırımını YALNIZ GETİRİ ODAKLI OLARAK DÜŞÜNMEK, ASIL ÖNEMLİ OLAN DİĞER YARARLARINI GÖZ ARDI ETMENİZE NEDEN OLMASIN.

2 - Eğer 10 hisselik tek portföy oluşturmak isteseydiniz program istediğiniz kriterlere göre saptadığı İLK 10 HİSSEYİ portföyünüze dahil edecekti. FAKAT tahmin edeceğiniz gibi her zaman kriterlere en iyi uyan hisse (portföyün 1. Hissesi) EN İYİ GETİRİYİ SAĞLAMAZ; en iyi getiri bazen 3. Bazen 5. Bazen 9. Hisseden elde edilir. Bu nedenle Eğer aynı formülle seçilen hisseleri 10 farklı portföye dağıtırsanız aynen bunu görürsünüz ; nitekim sizin test için saptadığınız tarihler arasında en çok kazandıran hisseler 1. ve 8. Portföye dahil olmuştur.

Geldik önemli noktaya : Şimdi siz elde ettiğiniz getiri oranlarına bakarak “8.portföy iyi getirmiş, ben kendi formülümü bu şekilde uygulayıp bundan sonra sadece 8. Portföye dahil hisseleri alayım daha çok kazanayım” DİYEMEZSİNİZ.

NİYE ?

ÇÜNKÜ YAPTIĞINIZ TEST 6-7 ALIM SATIM DÖNEMİNİ KAPSIYOR. Oysa bu analizinizin “istatistiksel olarak anlamlı” VE DAHA DA ÖNEMLİSİ GÜVENİLİR OLMASI İÇİN en az 36 örnekten oluşması gerekir ; nitekim alttaki ek kısmında sizin de belirttiğiniz gibi, örnek sayınız 36 ve üzerine çıkınca gerçek sonuçlar kendini göstermektedir. Sizin elde ettiğiniz sonuçlar verdiğiniz tarihler arasında yaşanan geçici bir durumdur ; önemli olan uzun vadeli sonuçlardır.

36 örnek sayısı bu nedenle ÇOK ÖNEMLİDİR , bu sayı altında örnek içeren testlerde (özellikle 6-8,10 örnekli) elde edilen sonuçlara GÜVENEMEZSİNİZ ; çünkü bulduğunuz getirilerin gelecekte SAPMA OLASILIĞI ÇOK YÜKSEKTİR.

Yine aynı nedenlerle “programı 1-2 yıl deneyerek karar vermek” max. 8 veriyle sonuca varmanıza neden olur ki elde ettiğiniz sonuç ne olursa olsun KISA VADELİ ANOMALİDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Bence yukarıda da örneklediğim üzere, "bir fikrim olsun" diyerek yapılan bu işlem aslında hiçbir anlam ifade etmez.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

4. Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için çok teşekkür ederim sayın DRİZM.
    Kafamdaki soru işaretlerinin birçoğu aydınlandı.
    Ancak yatırım yapma konusunda henüz tam olarak karar veremedim.
    Bunun nedeni olarakta sanırım bu "formüle dayalı yatırım" fikrinin "uzun süreli olduğu" fikrine kendimi alıştırmam gerekiyor.
    Öbür türlü (teknik analiz, tüyo, arkadaşın söylediği, twitter üstadından duyduğumuz vs) hisse alımlarında uzun süre beklemeyi planlamadığımız için AL tuşuna daha kolay basabiliyoruz.
    Burda ise gerçek getiriyi görebilmek için AL tuşuna bastığımız andan itibaren en az 5-10 yıl bu sistem içinde kalmak kararlılığına sahip olmamız gerekiyor.
    Bu da sanırım yatırımcı psikolojisi....

"Formül yatırımını YALNIZ GETİRİ ODAKLI OLARAK DÜŞÜNMEK, ASIL ÖNEMLİ OLAN DİĞER YARARLARINI GÖZ ARDI ETMENİZE NEDEN OLMASIN." demişsiniz ki kesinlikle katılıyorum. Ben ve eminimki burdaki birçok katılımcının asıl işi borsa olmadığından, gün içinde sürekli ekran başında olmadan, her gelen bilanço, faaliyet raporu, haber vs gibi şeyleri çok da takip etmeden yatırım yapmak önemli olsa gerekir.
    Bende, uzun süredir UVY konusunu araştırmakta, fakat nasıl yapacağıma karar veremiyordum.
    Umarım bu sefer UVY fikrini ve nasıl yapacağım sorularını çözüp başlayabilirim...

http://www.hisse.net/topluluk/showth...242#post880242
    Hisse yarışmamız bayramda da açık alalım haftalık tahminlerinizi
    iyi bayramlar
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın mabthera;

Benim daha önce anlatmaya çalıştığım bir konunun “ canlı örneğini†vermişsiniz.

Önce sorularınıza bir bakalım :

1 - Formül yatırımı EN ÇOK GETİRİYİ GARANTİ ETMEZ, biz seçtiğimiz kriterlere göre oluşturduğumuz portföylerle uzun vadede tatmin edici bir getiri hedefleriz. Max. Getirili hisseleri bulmak sizin yazacağınız formüle bağlıdır. Ama amacınız uzun vadede yüksek getiri olmalıdır.

Yüksek getirili hisseleri bulmak ÇOK ÇALIŞMAK GEREKTİRİR ; mesela aşağıdaki linke bir bakın :

http://www.hisse.net/topluluk/showth...=6549&page=106 846 nolu gönderideki gibi hisse analizi gerektirir (temel analiz ile) + alım-satım zamanlaması için teknik analiz gerektirir. (Ben ilgili analiz i yaparken ayıracağım toplam zaman süresini ancak 3-4 yılda yatırımlarımı planlarken harcıyorum).

Formül yatırımını YALNIZ GETİRİ ODAKLI OLARAK DÜŞÜNMEK, ASIL ÖNEMLİ OLAN DİĞER YARARLARINI GÖZ ARDI ETMENİZE NEDEN OLMASIN.

2 - Eğer 10 hisselik tek portföy oluşturmak isteseydiniz program istediğiniz kriterlere göre saptadığı İLK 10 HİSSEYİ portföyünüze dahil edecekti. FAKAT tahmin edeceğiniz gibi her zaman kriterlere en iyi uyan hisse (portföyün 1. Hissesi) EN İYİ GETİRİYİ SAĞLAMAZ; en iyi getiri bazen 3. Bazen 5. Bazen 9. Hisseden elde edilir. Bu nedenle Eğer aynı formülle seçilen hisseleri 10 farklı portföye dağıtırsanız aynen bunu görürsünüz ; nitekim sizin test için saptadığınız tarihler arasında en çok kazandıran hisseler 1. ve 8. Portföye dahil olmuştur.

Geldik önemli noktaya : Şimdi siz elde ettiğiniz getiri oranlarına bakarak “8.portföy iyi getirmiş, ben kendi formülümü bu şekilde uygulayıp bundan sonra sadece 8. Portföye dahil hisseleri alayım daha çok kazanayım†DİYEMEZSİNİZ.

NİYE ?

ÇÜNKÜ YAPTIĞINIZ TEST 6-7 ALIM SATIM DÖNEMİNİ KAPSIYOR. Oysa bu analizinizin “istatistiksel olarak anlamlı†VE DAHA DA ÖNEMLİSİ GÜVENİLİR OLMASI İÇİN en az 36 örnekten oluşması gerekir ; nitekim alttaki ek kısmında sizin de belirttiğiniz gibi, örnek sayınız 36 ve üzerine çıkınca gerçek sonuçlar kendini göstermektedir. Sizin elde ettiğiniz sonuçlar verdiğiniz tarihler arasında yaşanan geçici bir durumdur ; önemli olan uzun vadeli sonuçlardır.

36 örnek sayısı bu nedenle ÇOK ÖNEMLİDİR , bu sayı altında örnek içeren testlerde (özellikle 6-8,10 örnekli) elde edilen sonuçlara GÜVENEMEZSİNİZ ; çünkü bulduğunuz getirilerin gelecekte SAPMA OLASILIĞI ÇOK YÜKSEKTİR.

Yine aynı nedenlerle “programı 1-2 yıl deneyerek karar vermek†max. 8 veriyle sonuca varmanıza neden olur ki elde ettiğiniz sonuç ne olursa olsun KISA VADELİ ANOMALİDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Bence yukarıda da örneklediğim üzere, "bir fikrim olsun" diyerek yapılan bu işlem aslında hiçbir anlam ifade etmez.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
    üstat programı 1 aylığına denemek için aldım ama bir türlü performans alamıyorum.2005 den beri en fazla %1300 gibi bir performası yakaladım acaba nerde hata yapıyorum?
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Bundan sonra şimdi aklıma gelen sorular için önerilerinizi almak isterim:

1- Portföy seçip yatırıma başlama kararı verdim diyelim.
    Ben tek bir kriter (TV>3) ve "6 hisse" ve "Tüm hisse senetleri " ile başlamayı planlıyorum. Hisse bulma işine nasıl başlamam gerekir.
    Örn: 1 Ocak 2005 den 31 ağustos 2017 ye portföy oluşturup Ağustos ayı için önerilen hisseler ile başlamalıyım.
    Yoksa başka tarih aralığı mı seçmeliyim.
    Ya da "Portföy oluştur" sekmesinden bugünün tarihini girip "portföye dahil olabilecek hisseler" i mi bulmalıyım?
    (NOT: İki yöntemi de denedim, bazı hisseler aynı ama farklı hisseler de var)

2- Diyelim 3 yıl sonra portföy büyüdü ve başlangıçta imkb-tüm seçili olduğu için önerilen hisseler sığ olmaya başladı. Bu durumda imkb-100 e geçmeli miyim. Geçersem portföyün gerçek anlamda oluşabilecek değerinden vazgeçmiş, sanki sıfırdan başlamış gibi mi olurum?
    Bu duruma düşmemek için başlangıçta imkb-100 ile mi başlamamı önerirsiniz.

3- Şimdiden bunu sormak belki saçma gelebilir ama özellikle sayın DRİZM'in tecrübelerine göre de özellikle 2-3 yıldan sonra getiri katlanarak artma eğiliminde. 2-3 yıl sonra portföy büyüklüğü 6-10 kat arttığında sistemden KAR-AL şeklinde (KAR'ın %50 si gibi falan) çıkış yapmak mantıklı mıdır? Çünkü, kazanç, idare edemeyeceğimiz düzeylere ulaşacak gibi gözükmekte...

4- Herkes 2018, bilemediniz 2019 yılı global bir kriz beklentisi içinde. Birde bunu üzerine kapitalizmin genel döngüsel krizlerini eklerseniz sonuçta bu öngörülebilir bir durum.
    Bu sebeple yatırıma başlamak için bugünleri nasıl görüyorsunuz?
    Yada sermayenin bir kısmı ile başlayıp (%25 gibi) sonrasında kademeli alış mı yapmak (Her 3 ayda bir %25 yada başka bir seçenek?) mantıklıdır?

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    üstat programı 1 aylığına denemek için aldım ama bir türlü performans alamıyorum.2005 den beri en fazla %1300 gibi bir performası yakaladım acaba nerde hata yapıyorum?
    Burada belirtilen tarihin 2005 olmasının farklı bir mantığı var mı acaba? Neden 2000 yada 2010 değil gibi.

Sayfa 53/214 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •