Sayfa 54/214 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 425 - 432 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,410
     Alıntı Originally Posted by Antiseptik Yazıyı Oku
    Burada belirtilen tarihin 2005 olmasının farklı bir mantığı var mı acaba? Neden 2000 yada 2010 değil gibi.
    yoo çok bir mantığı yok.....ama sistemi tam beceremedim..belki diğer arkadaşlar daha sağlıklı cevap verebilir.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. Bildigim kadarı ile Queenstock programının veritabanı 2005 yılından başlıyor.

3.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    yoo çok bir mantığı yok.....ama sistemi tam beceremedim..belki diğer arkadaşlar daha sağlıklı cevap verebilir.
     Alıntı Originally Posted by mabthera Yazıyı Oku
    Bildigim kadarı ile Queenstock programının veritabanı 2005 yılından başlıyor.
    Öğrenmek açısından soruyorum.

2005 yılından günümüzde özgürce seçtiğimiz kriterler ile yüksek kazanç oranı tutturmak yeterli mi?

Yoksa sabit olmazsa olmaz kriterler söz konusu mu?

Yüksek kazanç oranı yakalamak yeterliyse, kesinlikle kısa vade de başarı amaçlamayan bir mantık ve psikoloji oluşturmak gerekebilir gibi düşünüyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Sistem en erken 01.01.2005 tarihinde calisiyor.daha onceki tarihi secseniz bile calismiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,410
     Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Sistem en erken 01.01.2005 tarihinde calisiyor.daha onceki tarihi secseniz bile calismiyor.
    Ben verim alamadım.nerde hata yapıyorum acaba .

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Drizm hocanin yazilarinibaksaniz faydali olur kanimca.

7.  Alıntı Originally Posted by Antiseptik Yazıyı Oku
    Öğrenmek açısından soruyorum.

2005 yılından günümüzde özgürce seçtiğimiz kriterler ile yüksek kazanç oranı tutturmak yeterli mi?

Yoksa sabit olmazsa olmaz kriterler söz konusu mu?

Yüksek kazanç oranı yakalamak yeterliyse, kesinlikle kısa vade de başarı amaçlamayan bir mantık ve psikoloji oluşturmak gerekebilir gibi düşünüyorum.

Sistem burada belli aralıkta, belli kriterlere göre alım-satım yapılması üzerinden yürüyor.
    Borsadaki analizlerin büyük bir kısmında olduğu gibi burada da "geçmişe bakarak geleceği tahmin analizi" olarak düşünülebilir.
    Belli kriterlere göre geçmişi backtest yapıyorsunuz (Yalnız burada bir repaint durumu olabileceği geçmiş sayfalarda konuşuldu. Okumanızı öneririm) ve gelecekte de böyle olabileceğini düşünüyorsunuz.
    Program girdiğiniz kriterlere göre bulunduğunuz anda test yapıp hisse seçiyor ve sizde yatırım yapıp bekliyorsunuz. Belirlediğiniz aralıkta da (1-3-6 ay vs gibi) alım-satım yapıyorsunuz.
    Kısa vadede başarı pek olası gözükmüyor. Geçmişte uzun vadede başarı müthiş. Ancak ne kadar yatırımcı bu vadeye ulaşır, ne kadarı disiplinle bunu uygulayabilir, yada geçmişte oldu diye gelecekte bu olur mu , bunların kısmen belirsiz şeyler.
    Ancak sayın DRİZM'in de belirttiği gibi 36 veri ile istatistik yapılınca daha olası sonuçlar alınması ve bunun da gelecekte olma olasılığı yüksek.
    İyi çalışmalar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,410
     Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın mabthera;

Benim daha önce anlatmaya çalıştığım bir konunun “ canlı örneğini” vermişsiniz.

Önce sorularınıza bir bakalım :

1 - Formül yatırımı EN ÇOK GETİRİYİ GARANTİ ETMEZ, biz seçtiğimiz kriterlere göre oluşturduğumuz portföylerle uzun vadede tatmin edici bir getiri hedefleriz. Max. Getirili hisseleri bulmak sizin yazacağınız formüle bağlıdır. Ama amacınız uzun vadede yüksek getiri olmalıdır.

Yüksek getirili hisseleri bulmak ÇOK ÇALIŞMAK GEREKTİRİR ; mesela aşağıdaki linke bir bakın :

http://www.hisse.net/topluluk/showth...=6549&page=106 846 nolu gönderideki gibi hisse analizi gerektirir (temel analiz ile) + alım-satım zamanlaması için teknik analiz gerektirir. (Ben ilgili analiz i yaparken ayıracağım toplam zaman süresini ancak 3-4 yılda yatırımlarımı planlarken harcıyorum).

Formül yatırımını YALNIZ GETİRİ ODAKLI OLARAK DÜŞÜNMEK, ASIL ÖNEMLİ OLAN DİĞER YARARLARINI GÖZ ARDI ETMENİZE NEDEN OLMASIN.

2 - Eğer 10 hisselik tek portföy oluşturmak isteseydiniz program istediğiniz kriterlere göre saptadığı İLK 10 HİSSEYİ portföyünüze dahil edecekti. FAKAT tahmin edeceğiniz gibi her zaman kriterlere en iyi uyan hisse (portföyün 1. Hissesi) EN İYİ GETİRİYİ SAĞLAMAZ; en iyi getiri bazen 3. Bazen 5. Bazen 9. Hisseden elde edilir. Bu nedenle Eğer aynı formülle seçilen hisseleri 10 farklı portföye dağıtırsanız aynen bunu görürsünüz ; nitekim sizin test için saptadığınız tarihler arasında en çok kazandıran hisseler 1. ve 8. Portföye dahil olmuştur.

Geldik önemli noktaya : Şimdi siz elde ettiğiniz getiri oranlarına bakarak “8.portföy iyi getirmiş, ben kendi formülümü bu şekilde uygulayıp bundan sonra sadece 8. Portföye dahil hisseleri alayım daha çok kazanayım” DİYEMEZSİNİZ.

NİYE ?

ÇÜNKÜ YAPTIĞINIZ TEST 6-7 ALIM SATIM DÖNEMİNİ KAPSIYOR. Oysa bu analizinizin “istatistiksel olarak anlamlı” VE DAHA DA ÖNEMLİSİ GÜVENİLİR OLMASI İÇİN en az 36 örnekten oluşması gerekir ; nitekim alttaki ek kısmında sizin de belirttiğiniz gibi, örnek sayınız 36 ve üzerine çıkınca gerçek sonuçlar kendini göstermektedir. Sizin elde ettiğiniz sonuçlar verdiğiniz tarihler arasında yaşanan geçici bir durumdur ; önemli olan uzun vadeli sonuçlardır.

36 örnek sayısı bu nedenle ÇOK ÖNEMLİDİR , bu sayı altında örnek içeren testlerde (özellikle 6-8,10 örnekli) elde edilen sonuçlara GÜVENEMEZSİNİZ ; çünkü bulduğunuz getirilerin gelecekte SAPMA OLASILIĞI ÇOK YÜKSEKTİR.

Yine aynı nedenlerle “programı 1-2 yıl deneyerek karar vermek” max. 8 veriyle sonuca varmanıza neden olur ki elde ettiğiniz sonuç ne olursa olsun KISA VADELİ ANOMALİDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

Bence yukarıda da örneklediğim üzere, "bir fikrim olsun" diyerek yapılan bu işlem aslında hiçbir anlam ifade etmez.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
    üstat bir şey soracam PORTFÖYÜN AYARLARINDAN 3 AYLIK SEÇMEMİZE RAĞMEN NEDEN AYLIK GÖSTERİYOR. [IMG][/IMG]

Sayfa 54/214 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •