Sayfa 71/213 İlkİlk ... 2161697071727381121171 ... SonSon
Arama sonucu : 1703 madde; 561 - 568 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by sakinadam6 Yazıyı Oku
    Sn DRİZM,
    size yazmadan önce bahsettiğiniz gönderiyi okumuştum. Benim bahsettiğim günlük bir olay değil. Bir ay öncesinde yaşanıp bitmiş bir olayın bugün farklı yaşanmış gibi simule edilmesi. Hakeza seans kapandıktan sonra da yaptığım kontrolde aynı sorun devam ediyor.
    Gönderimi bir kez daha okursanız farklı bir cevabınızın olacağını umuyorum.
    Aynı konuyu Quennstock'a soru olarak da yönlendirdim.Oradan bir cevap gelirse sizinle paylaşacağım.
    Ben bu konuda sizin fikrinizi öğrenmek istiyorum.

Sayın sakinadam6 ;

bu konuya daha önce sayın TomBombadillo dikkat çekmişti, bunun üzerine hem ben hem de kendisi program üreticileri ile görüştük. benim aldığım cevapta program yeni veriler geldikçe uyarlama yapıyor dendi. Portföy yöneticilerinin buna buldukları çözüm belirledikleri tarihte seçtikleri hisseleri AYRI BİR EXCEL TABLODA takip etmekmiş.

ben de sizin gibi programın bir kullanıcısıyım, bence portföy yöneticileri TV ile ilgili formülleri pek kullanmıyorlar genelde yöntemleri "çok kriter, az getiri" tarzında diye düşünüyorum. Çünkü eğer TV ni kullansalardı bu anlattığınız sapma şimdiye düzeltilirdi diye düşünüyorum.

Önümüzdeki hafta Yaşar Erdinç'in temel analiz stratejileri eğitimine katılacağım O eğitim sırasında programın bu "özelliğinden" bahsedeceğim. Bir çözüm beklemiyorum ama cevabı paylaşırım.

Bu arada FASWEB PRO olarak yeni bir program satışa sunuldu, eski programda olmayan ve düşük F/K ve yüksek TV ile portföy oluşturabileceğiniz bir modül eklemişler, bu formül Yaşar ERdinç'in formüllerinden biriydi.

Eğer benim tecrübemi merak ediyorsanız hemen söyleyeyim : 11.2014 den beri 12. alımımı geçenlerde yaptım, alım yaptığım tarihlerdeki hisselerin bazıları ilerleyen tarihlerde değişmişlerdi fakat 12 sayılık bir örnek grubu yeterli olmamakla birlikte seçtiğim hisselerin getirileri iyiydi ve çoğunlukla sonradan değişen hisselerden daha iyi... Bu nedenle ben sistemimi değiştirmedim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,296
     Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın sakinadam6 ;

bu konuya daha önce sayın TomBombadillo dikkat çekmişti, bunun üzerine hem ben hem de kendisi program üreticileri ile görüştük. benim aldığım cevapta program yeni veriler geldikçe uyarlama yapıyor dendi. Portföy yöneticilerinin buna buldukları çözüm belirledikleri tarihte seçtikleri hisseleri AYRI BİR EXCEL TABLODA takip etmekmiş.

ben de sizin gibi programın bir kullanıcısıyım, bence portföy yöneticileri TV ile ilgili formülleri pek kullanmıyorlar genelde yöntemleri "çok kriter, az getiri" tarzında diye düşünüyorum. Çünkü eğer TV ni kullansalardı bu anlattığınız sapma şimdiye düzeltilirdi diye düşünüyorum.

Önümüzdeki hafta Yaşar Erdinç'in temel analiz stratejileri eğitimine katılacağım O eğitim sırasında programın bu "özelliğinden" bahsedeceğim. Bir çözüm beklemiyorum ama cevabı paylaşırım.

Bu arada FASWEB PRO olarak yeni bir program satışa sunuldu, eski programda olmayan ve düşük F/K ve yüksek TV ile portföy oluşturabileceğiniz bir modül eklemişler, bu formül Yaşar ERdinç'in formüllerinden biriydi.

Eğer benim tecrübemi merak ediyorsanız hemen söyleyeyim : 11.2014 den beri 12. alımımı geçenlerde yaptım, alım yaptığım tarihlerdeki hisselerin bazıları ilerleyen tarihlerde değişmişlerdi fakat 12 sayılık bir örnek grubu yeterli olmamakla birlikte seçtiğim hisselerin getirileri iyiydi ve çoğunlukla sonradan değişen hisselerden daha iyi... Bu nedenle ben sistemimi değiştirmedim.
    sn.drizm seçtiğim hisseleri işyatırımın temettü verimi sıralamasındanda takip ediyorum.ciddi bir sapma göremedim.fiyat düştükçe temettü oranıda artıyor.yani ufak tefek sapmalar çokda önemli değil bence.%100000 bin değilde %50000 sonuç verse ne olacak ki?bu yüzden ben portföyü yeni 3 aylık başlangıçta seçmek istedim.bu şekilde hata oranıda azalıyor bence.takibide daha kolay olacaktır.belki 3 ayda bir 1-2 gün gecikmeli hisse almak söz konusu olabilir.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Sn DRİZM,
    yazdıklarınızdan anladığım Quennstocks programının portföy oluşturmak için kullanılabileceği ama backtestlerinin sağlıklı olmadığı yönünde. Bu durumda da oluşturduğumuz portföy modelinin doğruluğundan emin olamayacağız. Eğer yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.

Sayın sakinadam6 ;

4.  Alıntı Originally Posted by sakinadam6 Yazıyı Oku
    Sn Açıkgöz,
    konuyu başından beri takip ediyorum ve sizin yazdıklarınızı da okudum.
    Olay ilk bakışta bir repaint gibi gözükse de kesin repaint olduğunu söyleyemeyiz. Eğer algoritma geriye dönük olarak en iyiyi seçecek olsaydı eylül ayını kayıpla kapatan ANELE yerine artıda kapatan TUPRS'ı seçmesi gerekirdi.
    TUPRS aynı kriterlerle gözlem amaçlı oluşturduğum 4 hisseden oluşan diğer bir portföyde yer alıyor.
    Repaint varsa tek hisseli portföyde niye TUPRS seçmedi de ANALE seçti?
    Bu arada aynı kriterlere sahip dört hisseli portföyde de eylül ayında portföyde bulunan SODA yerine ANELE varmış gibi gösteriyor.
    cevap vereyim tekrar söyleyeyim 3 yılı aşkın bir süredir algoritma işi yapıyorum repaintin nasıl birşey oldugunu cok iyi biliyorum.

Repaint varsa bu illa en iyiy seçecek diye bir kaide yok gelecek ay tekrar bastıgında ANELE DE LİSTEDEN KAYBOLACAK.

1 yıl sonra tekrar baktıgında ANELE YERİNE GEÇEN HİSSEDE DEĞİŞMİŞ OLACAK.

Geçmiş sürekli olarak değişecek. geçmişteki tüm hisselerin sürekli değişecek.

Ayrıca ufak sapmalar dediğiniz şey hisse değiştiiyor.

Tupras yerine atıyorum OYLUM koyuyor. Bir hissenin değişmesi bile marjınal bana göre.

Dikkatınızı cekerım amacım haklı cıkmak veya bu programı kötülemek değil.

Ben yanlıs olan birşey varsa bunu ortaya cıkartalım duzellttırelım diyorum.

yasar beyin eğitimine kaydımı yaptırdım bu programa girerse soracagım bende repaint olayını.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,296
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    cevap vereyim tekrar söyleyeyim 3 yılı aşkın bir süredir algoritma işi yapıyorum repaintin nasıl birşey oldugunu cok iyi biliyorum.

Repaint varsa bu illa en iyiy seçecek diye bir kaide yok gelecek ay tekrar bastıgında ANELE DE LİSTEDEN KAYBOLACAK.

1 yıl sonra tekrar baktıgında ANELE YERİNE GEÇEN HİSSEDE DEĞİŞMİŞ OLACAK.

Geçmiş sürekli olarak değişecek. geçmişteki tüm hisselerin sürekli değişecek.

Ayrıca ufak sapmalar dediğiniz şey hisse değiştiiyor.

Tupras yerine atıyorum OYLUM koyuyor. Bir hissenin değişmesi bile marjınal bana göre.

Dikkatınızı cekerım amacım haklı cıkmak veya bu programı kötülemek değil.

Ben yanlıs olan birşey varsa bunu ortaya cıkartalım duzellttırelım diyorum.

yasar beyin eğitimine kaydımı yaptırdım bu programa girerse soracagım bende repaint olayını.
    Erhanbey ben anlatamadığım için sizde anlayamadınız galiba.işyatırımdan da takip ediyorum.seçtiğim 5 hisse zaten değiştiği andan itibaren diğer 3 ayda da değişecektir.bist100 söz konusu olunca sıkıntı olacağını zannetmiyorum.3 ayda bir işyatırım verileriyle teyitli gidilirse sorun olmaz bence.Maksat temettüsü yüksek ilk 5 hisse olunca benim açımdan sıkıntı yok.yani körü körüne bir programa bağlı kalmamaya dikkat ediyorum.getiriyide maliyet hesabıyla excelde tutuyorum.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by sakinadam6 Yazıyı Oku
    Sn DRİZM,
    yazdıklarınızdan anladığım Quennstocks programının portföy oluşturmak için kullanılabileceği ama backtestlerinin sağlıklı olmadığı yönünde. Bu durumda da oluşturduğumuz portföy modelinin doğruluğundan emin olamayacağız. Eğer yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.
    ben backtestleri tamamen yoksaymak yerine belirli bir hata payıyla kabul etme tarafındayım, çünkü her şey doğru olsa bile gelecekte birebir aynı getiriler için farklı zaman dilimleri gerekecek. (getirilere belki 7, belki 20 yılda ulaşacağız).

Bence formül yatırımında en önemli şey ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLAMAK; bu nedenle TV kullanmak önemli çünkü farklı tarihlerde uygulayan farklı insanların aynı portföylere sahip olmamaları aslında bir avantaj , çünkü işlemlerin belirli günlerde belirli hisselerde yoğunlaşmasını engelliyor.

Ya da TV kullanmayıp çeşitliliği teknik kriterlerle de sağlamak mümkün. Bu şekilde de iyi getiri veren formüller geliştirilebilir.

Maalesef dönemler 3 aylık olduğundan teorilerimizi ispatlamak için veri toplamak zaman alıyor, ama kendi sonuçlarımızı aldıkça her şey daha belirgin olacak.

Bir de diğer alternatif yöntemlere baktığımızda (temettü yatırımı, uzun vadeli diğer yatırım türleri) ne kadar kişisel olduklarını bırakın geçmiş simülasyonlarını yapmak mümkün değil. Örneğin formülün geçmiş getirisi % 50.000 ; Bu kaymalar nedeniyle % 50 hata oranıyla Yatırdığınız paranın 250 katını alırsınız. Ama bu dönemde en çok kazandıran hisse ASELSANdır ve getirisi yaklaşık % 8000 dir. Göreceğiniz gibi en kötü senaryoda bile 3 kat fark var.

Bir de en önemlisi Yaşar Erdinç faktörü var.

7. İlginiz için teşekkürler DRİZM. Tarzınızın Yaşar hocayı andırması güven uyandırıyor. Eğitimde görüşmek üzere.

ben backtestleri tamamen yoksaymak yerine belirli bir hata payıyla kabul etme tarafındayım, çünkü her şey doğru olsa bile gelecekte birebir aynı getiriler için farklı zaman dilimleri gerekecek. (getirilere belki 7, belki 20 yılda ulaşacağız).

Bence formül yatırımında en önemli şey ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLAMAK; bu nedenle TV kullanmak önemli çünkü farklı tarihlerde uygulayan farklı insanların aynı portföylere sahip olmamaları aslında bir avantaj , çünkü işlemlerin belirli günlerde belirli hisselerde yoğunlaşmasını engelliyor.

Ya da TV kullanmayıp çeşitliliği teknik kriterlerle de sağlamak mümkün. Bu şekilde de iyi getiri veren formüller geliştirilebilir.

Maalesef dönemler 3 aylık olduğundan teorilerimizi ispatlamak için veri toplamak zaman alıyor, ama kendi sonuçlarımızı aldıkça her şey daha belirgin olacak.

Bir de diğer alternatif yöntemlere baktığımızda (temettü yatırımı, uzun vadeli diğer yatırım türleri) ne kadar kişisel olduklarını bırakın geçmiş simülasyonlarını yapmak mümkün değil. Örneğin formülün geçmiş getirisi % 50.000 ; Bu kaymalar nedeniyle % 50 hata oranıyla Yatırdığınız paranın 250 katını alırsınız. Ama bu dönemde en çok kazandıran hisse ASELSANdır ve getirisi yaklaşık % 8000 dir. Göreceğiniz gibi en kötü senaryoda bile 3 kat fark var.

Bir de en önemlisi Yaşar Erdinç faktörü var.

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Erhanbey ben anlatamadığım için sizde anlayamadınız galiba.işyatırımdan da takip ediyorum.seçtiğim 5 hisse zaten değiştiği andan itibaren diğer 3 ayda da değişecektir.bist100 söz konusu olunca sıkıntı olacağını zannetmiyorum.3 ayda bir işyatırım verileriyle teyitli gidilirse sorun olmaz bence.Maksat temettüsü yüksek ilk 5 hisse olunca benim açımdan sıkıntı yok.yani körü körüne bir programa bağlı kalmamaya dikkat ediyorum.getiriyide maliyet hesabıyla excelde tutuyorum.
    Niçin temettüsü yüksek ilk 5 hisse çünkü repaintli teste göre en yüksek getiriyi bu sağlamış. Değil mi ?

EE program hatalı repaintli hisse seçiyor dolayısıyla elde edilen getiri doğru değil.

Dolayısıyla sen bugun için iş yatırıma göre hisse seçsen bile ne getiri elde edeceğin mechul ?

Ne getiri umuyorsun bu stratejide merak ediyorum gerçekten geçmişe dönük bir test yaptın mı ?

istatistiksel bir sonuç varmı elinde yok ? program var diyorduk oda repaintli çıktı. bugun iş yatırımda bakıyorsun tvsi yüksek şunlar diyorsun.

yarın iş yatırımı açıyorsun tvsi yüksek hisseler yer değiştiriyor.

nereden teyit alırsan al tv gibi fiyata baglı göstergelerin hepsi repaint yapacak.

teyit almak problemi çözmüyor ki ayrıca neye göre yatırım yapıyorsun hangi istatistik tv oranıyla seçilen hisselerin çok yüksek getiri sağladıgını ıspatladı.

Yanlış anlaşılmasın bu pp/dd f/k vb içinde geçerli bu soyledıklerım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 71/213 İlkİlk ... 2161697071727381121171 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •