Sayfa 72/214 İlkİlk ... 2262707172737482122172 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 569 - 576 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. Yaşar hocanın eğitimi sıkı geçecek anlaşılan.Hep beraber oradayız.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    cevap vereyim tekrar söyleyeyim 3 yılı aşkın bir süredir algoritma işi yapıyorum repaintin nasıl birşey oldugunu cok iyi biliyorum.

Repaint varsa bu illa en iyiy seçecek diye bir kaide yok gelecek ay tekrar bastıgında ANELE DE LİSTEDEN KAYBOLACAK.

1 yıl sonra tekrar baktıgında ANELE YERİNE GEÇEN HİSSEDE DEĞİŞMİŞ OLACAK.

Geçmiş sürekli olarak değişecek. geçmişteki tüm hisselerin sürekli değişecek.

Ayrıca ufak sapmalar dediğiniz şey hisse değiştiiyor.

Tupras yerine atıyorum OYLUM koyuyor. Bir hissenin değişmesi bile marjınal bana göre.

Dikkatınızı cekerım amacım haklı cıkmak veya bu programı kötülemek değil.

Ben yanlıs olan birşey varsa bunu ortaya cıkartalım duzellttırelım diyorum.

yasar beyin eğitimine kaydımı yaptırdım bu programa girerse soracagım bende repaint olayını.

2. Arkadaşlar;

Lütfen linkteki çalışmama bir kez daha bakın :

http://www.formulanaliz.com/2017/08/...i-yanilsamasi/ (f/k yokmuş gibi düşünmeniz lazım)

Seçim için kullanılan kriterler arttıkça daha RİSKSİZ hisseler seçiyoruz ama GETİRİ DE AZALIYOR. Çalışmada aşağı doğru inildikçe RİSK ARTIYOR ama GETİRİLER DE ARTIYOR. en sonda görüldüğü gibi TEK KRİTERDEN oluşan formül EN RİSKLİSİ ama EN YÜKSEK GETİRİYİ DE O FORMÜL SAĞLAMIŞ.

Aynı şekilde PORTFÖY HİSSE ADEDİ de önemli : Hisse sayısı azaldıkça RİSK ARTAR, çünkü portföydeki 1 hissenin değer kaybı toplam değeri daha fazla etkiler.

Şimdi soru şu : NE KADAR RİSK ALABİLİRSİNİZ ?

Yüksek getiriler ancak yüksek risk almakla mümkün, bu nedenle mesela DÜŞÜK risk algınıza göre şunu yapacaksınız :

1- hisse sayınızı 10 ve üzeri olarak belirleyeceksiniz.

2- TV, F/K, PD/DD vb oranlara formülünüzde yer vermeyerek belirsizliği engelleyeceksiniz (bu durumda işiniz kolay zira son bilanço geldikten sonra formülünüz bulduğu hisseleri sonradan değiştirecek yeni veri bulamayacak).

Ben YÜKSEK RİSK- YÜKSEK GETİRİ tarzı bir portföy yönetiyorum ; son 20 yıldır tüm paramla borsadayım, evim yok, dolar/euro/eurobond'um yok, arsam yok ; sadece hisselerim var. Evet riskim yüksek ama getirim de ona göre..

Ünlü bir poker oyuncusuna sormuşlar "poker çok riskli değil mi?".
    ünlü oyuncu cevap vermiş : "benim oynadığım tarzda değil".

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

“Basit karmaşıktan daha zor olabilir. Bir şeyi basit hale getirebilmek için düşüncelerinizi netleştirmek adına çok sıkı çalışmanız gerekir.”* Steve Jobs

3. Sn sakinadam6

Bu konu ile ilgili ben finnet ile birçok defa görüştüm. Oradaki arkadaşlardan ney yanıt alamadım, yazılımcılara ulaşmayı denedim, yarım ağızla repaint olmadığı cevabını aldım. Drizm hoca Yaşar Erdinç ile mailleşti ve o da aynı yanıtı verdi. Bence kursta programla ilgili bu konuyu tekrar gündeme getirirseniz çok faydalı olur.

Benim ısrarla öğrenmek istediğim şuydu, aylık veya 3 aylık portföy oluşturduğumuzda program hisseleri ne zaman seçiyor? Aldığım cevap şuydu; portföy oluşturduğunuz tarihten 1 gün önceki kapanış fiyatına göre seçiyor ve o portföy tarihi boyınca da değişmiyor demişlerdi.

Sözün özü, kursta bu konuya açıklık getirmek lazım. Keşke zamanım olsaydı da ben de katılsaydım diyorum şimdi
    Yatırım kapsamında değerlendirelemez

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,410
    arkadaşlar sıkıntı yok.en kötü ihtimalde dahi getirisi diğer yatırım araçlarına göre yüksek. Ha geçmiş ileriye referans olurmu,aynı yada benzeri getiriyi sağlar mı? derseniz zaten bunu kimse bilemez.Benim için risk almaya değer. Temettü yatırımcılığını iyi biliyorum.Temettü kağıtları rasyolarında bozulma olmadıkça iyi kazandırıyor.Boşuna sıkıntı yapıyorsunuz.Asıl olan tüm sermaye ile hurra girmemek.kademeli alım iyidir.benim emeklilik planlarıma tam uyan bir yatırım türü.benim tüm sermaye ile gireceğim yer 78 bin civarı olurdu.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

5. Kıymetli dostum,
    topikte konuya ilk temas edenlerden birisiniz. Ben de fikir belirtmek için en az bir dönem geçmesini bekledim ve maalesef programda repaint olduğunu gördüm.
    Diğer kusurlu bir hususta getirilerin doğru hesap edilmeyişi. Doğrusu ben bunu az sayıda hissede kontrol ettim. Siz de kendi portföyünüzün oluşturulma tarihindeki kapanışlara göre +/- getirilerin doğru hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol edebilirmisiniz.

Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Sn sakinadam6

Bu konu ile ilgili ben finnet ile birçok defa görüştüm. Oradaki arkadaşlardan ney yanıt alamadım, yazılımcılara ulaşmayı denedim, yarım ağızla repaint olmadığı cevabını aldım. Drizm hoca Yaşar Erdinç ile mailleşti ve o da aynı yanıtı verdi. Bence kursta programla ilgili bu konuyu tekrar gündeme getirirseniz çok faydalı olur.

Benim ısrarla öğrenmek istediğim şuydu, aylık veya 3 aylık portföy oluşturduğumuzda program hisseleri ne zaman seçiyor? Aldığım cevap şuydu; portföy oluşturduğunuz tarihten 1 gün önceki kapanış fiyatına göre seçiyor ve o portföy tarihi boyınca da değişmiyor demişlerdi.

Sözün özü, kursta bu konuya açıklık getirmek lazım. Keşke zamanım olsaydı da ben de katılsaydım diyorum şimdi

6.  Alıntı Originally Posted by sakinadam6 Yazıyı Oku
    Kıymetli dostum,
    topikte konuya ilk temas edenlerden birisiniz. Ben de fikir belirtmek için en az bir dönem geçmesini bekledim ve maalesef programda repaint olduğunu gördüm.
    Diğer kusurlu bir hususta getirilerin doğru hesap edilmeyişi. Doğrusu ben bunu az sayıda hissede kontrol ettim. Siz de kendi portföyünüzün oluşturulma tarihindeki kapanışlara göre +/- getirilerin doğru hesaplanıp hesaplanmadığını kontrol edebilirmisiniz.
    Hisseler değiştiği için zaten getiri oranları da değişiyor ki, sıkıntı burda zaten...
    Yatırım kapsamında değerlendirelemez

7. Sevgili human1,
    burada fikir belirten arkadaşlar içinde gördüğüm herkesin temettü yatırımcılığı konusunda bilgi,en azından fikir sahibi olduğu.
    Sizin söylediklerinizin doğruluğuna katılmakla beraber,sürdürülen konuşmalar bir algoritmanın incelenmesi/sorgulanması hakkında. Sizin de bu konuda değerli katkılarınızı bekliyoruz.
    Benim de çok önem verdiğim temettü yatırımcılığı konusunu ayrı bir topikte detaylıca tartışırız.

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    arkadaşlar sıkıntı yok.en kötü ihtimalde dahi getirisi diğer yatırım araçlarına göre yüksek. Ha geçmiş ileriye referans olurmu,aynı yada benzeri getiriyi sağlar mı? derseniz zaten bunu kimse bilemez.Benim için risk almaya değer. Temettü yatırımcılığını iyi biliyorum.Temettü kağıtları rasyolarında bozulma olmadıkça iyi kazandırıyor.Boşuna sıkıntı yapıyorsunuz.Asıl olan tüm sermaye ile hurra girmemek.kademeli alım iyidir.benim emeklilik planlarıma tam uyan bir yatırım türü.benim tüm sermaye ile gireceğim yer 78 bin civarı olurdu.

8.  Alıntı Originally Posted by TomBombadillo Yazıyı Oku
    Sn sakinadam6

Sayın TomBombadillo ;

anladığım kadarıyla sistem BİR ÖNCEKİ GÜNÜN KAPANIŞLARINI KULLANIYOR zira bu ayın 2'sinde kapanış sonrası ne kadar denersek deneyelim yeni hisselere ulaşamadık, ama 3. günün seans kapanış sonrasında yeni hisse listelerini gördük (2-3 sayfa öncesindeki mesajlarda görülebilir).

TV ile ilgili seçimlerde sistem EN SON VERİLERE GÖRE bir portföy güncellemesi yapıyor ama bu bir GETİRİ MAXİMİZASYONU ŞEKLİNDE DEĞİL ve görebildiğim kadarıyla daha çok 5 li portföylerde TEK HİSSE DEĞİŞMESİ şeklinde. Biz portföy oluşturduğumuz tarihteki EN SON VERİLERİ KULLANIYORUZ ama örneğin 10 gün sonra baktığımızda eğer hisselerde değişme varsa demek ki bu dönemde EN SON VERİLERDE DEĞİŞME VAR, bu değişim hem iyi hem de kötü yönde olabileceğinden ORTALAMA OLARAK uzun vadeli getirilerde çok büyük bir bozulmaya neden olmayacaktır diye düşünüyorum ; zaten alım-satım sırasında fiyatlarda da bir miktar pozitif ya da negatif SAPMA olabileceğinden geçmiş getiriler bir miktar İSKONTO EDİLEREK dikkate alınmalıdır.

TV OLMAYAN seçimlerde ise son bilançonun geldiği tarihi izleyen günden SONRA veriler artık değişmeyeceğinden, bu tarihten sonra oluşturulacak portföylere ait hisselerin ilerideki tarihlerde değişmeleri için bir sebep de olmayacak ve bir diğer alım zamanına kadar hisselerde değişiklik gözlenmeyecektir diye düşünüyorum.

Sayfa 72/214 İlkİlk ... 2262707172737482122172 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •