Sayfa 8/214 İlkİlk ... 6789101858108 ... SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 57 - 64 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    mhtakif bey;

HBK>FK stratejisini, 01.01.2005 ten bugüne getirdiğim birkaç formül uyguladım. en iyi sonuç BİST TÜMDE her 3 ayda 1 10 HİSSELİK portföy oluşturarak uygulanan formülde sağlanan %3370' lik getiri oldu.

bu tip formüller sadece queenstock PROFESIONAL versiyonda test edilebilir....
    Teşekkürler
    peki linkteki gibi hbk büyüme olacaktı 5 senelik veya 10 senelik mi yaptınız?

General Mobile 4G Dual cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    mhtakif bey;

HBK>FK stratejisini, 01.01.2005 ten bugüne getirdiğim birkaç formül uyguladım. en iyi sonuç BİST TÜMDE her 3 ayda 1 10 HİSSELİK portföy oluşturarak uygulanan formülde sağlanan %3370' lik getiri oldu.

PEKİ stratejiler kayıtlı mı yoksa tek tek biz mi yazacağız
    kayıtlı da var mı?

3.  Alıntı Originally Posted by mhtakif Yazıyı Oku
    Teşekkürler
    peki linkteki gibi hbk büyüme olacaktı 5 senelik veya 10 senelik mi yaptınız?

General Mobile 4G Dual cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by mhtakif Yazıyı Oku
    PEKİ stratejiler kayıtlı mı yoksa tek tek biz mi yazacağız
    kayıtlı da var mı?

programda formülü kendiniz yazacaksınız, bu konuda kayıtlı bir formül yok. Verdiğiniz ekran görüntüsü eğitimi yapan kişinin "kendine ait" özel ekranı, o formüller programla gelmiyor maalesef....Ama ilgili eğitimleri satın alırsanız o formüllere sahip olabilirsiniz.

Programda "hisse başına kar (yıllık)-önceki 3 aylıktan bu yılın 3 aylığına örneğin) olarak hesaplanıyor. benim yaptığım çalışma şöyle okunabilir : " her 3 ayda bir yıllık hesaplanan hbk ile o anki fk ya bak, hbk>fk olan hisseleri hbk'larına göre büyükten küçüğe sırala, en büyük hbk'ya sahip olanlardan ilk 10 adedini alıp bir sonraki programın çalıştırılacağı tarih gelene kadar tut."

Linke öylesine baktım, zira içinde "net kar büyümesi" geçen bir formülün yaptığım çalışmada çıkan getiriye ulaşması imkansız değilse de çok zor....

4.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    programda formülü kendiniz yazacaksınız, bu konuda kayıtlı bir formül yok. Verdiğiniz ekran görüntüsü eğitimi yapan kişinin "kendine ait" özel ekranı, o formüller programla gelmiyor maalesef....Ama ilgili eğitimleri satın alırsanız o formüllere sahip olabilirsiniz.

Programda "hisse başına kar (yıllık)-önceki 3 aylıktan bu yılın 3 aylığına örneğin) olarak hesaplanıyor. benim yaptığım çalışma şöyle okunabilir : " her 3 ayda bir yıllık hesaplanan hbk ile o anki fk ya bak, hbk>fk olan hisseleri hbk'larına göre büyükten küçüğe sırala, en büyük hbk'ya sahip olanlardan ilk 10 adedini alıp bir sonraki programın çalıştırılacağı tarih gelene kadar tut."

Linke öylesine baktım, zira içinde "net kar büyümesi" geçen bir formülün yaptığım çalışmada çıkan getiriye ulaşması imkansız değilse de çok zor....

Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    mhtakif bey;

ukarıda yazdıklarımı kanıtlamak için, net kar büyümesi > %15 alarak formülünün testini yaptım. Sonuç olarak formüle "net kar büyümesi"nin EKLENMESİ getiriyi %1844 seviyesine düşürdüğü gibi, yatırımcının riskini de arttırdı....

5. Bu arada topiğe neden temel analiz 3.0 ismini verdiğimi açıklayan yazılarım için bloğuma bakabilirsiniz :

https://www.temelanaliz3.com/

6. Ortalama borsacılar olabildiğince kural öğrenmeye çalışır, böylece kesinlik peşinde koşar. BİLGİ YANILSAMASI yatırımcıların daha fazla bilgi edindikçe tahminlerinin doğruluğunun artacağına inanma eğilimlerini anlatır. Yatırımcılar interneti kullanarak geçmiş fiyatlar, getiriler, bilançolar, firma haberleri, gerçek zamanlı haberler, fiyatlar, işlem hacmi vb. birçok veriye ulaşabilirler. Bu çalışmada bilgi yanılsamasını bir örnekle açıklamaya çalışacağım :

Queenstocks programının investor versiyonunu aldığınızda 1 adet hazır formül kullanmaya hak kazanacaksınız. Bu hazır formülü kullanarak ; “daha çok bilgi edinerek yapılan yatırımın riski ve getirisi” konusunda birtakım çıkarımlarda bulunmaya çalışacağım. Programdaki hazır verilen formül üzerinden gitmemin nedeni, tahmin edebileceğiniz gibi, verileri istediğim gibi “eğip-bükme” konusunda aklınızda soru işareti oluşmamasını sağlamak….

Bu noktada size kısaca SHARPE ORANI’ndan bahsedeyim : Dünya'da literatürde oldukça sık kullanılan riske dayalı getiri analizlerinin en önemli göstergelerindendir. Türkiye'de de yatırımcıların yatırım tercihlerini en iyi getiriyi "en az riskle" sağlayan yöntemlerden yana kullanmaları arzu edilir. Riske göre düzenlenmiş performans değerlendirilmesi, uygulanan stratejilerinin doğruluklarının test edilmesinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Riske göre getiri düzeltilmiş performans ölçümlerinin en çok kullanılanı SHARPE ORANI'dır.
    Bu oranın yüksek olması yatırımın performansının, riske dayalı getiri esasına göre, iyi olduğunu, düşük oran ise başarısız bir performansa sahip olduğunu gösterir.

Şimdi programa biraz jimnastik yaptıralım :

Aşağıda değer yatırımı stratejisini beğenen, sağlamcı, parası tatlı olduğundan risk almak istemeyen ve bu nedenle de yatırım yapacağı hisselerde aşağıdaki kriterlerin olmasına dikkat eden SAĞLAMCI bir yatırımcı için düzenlenmiş hazır formülü paylaştım :
    Borç Aktifler % < 85 ; Esas faaliyet kar büyüme % (yıllık) >= 15 ; Esas faaliyet kar büyüme % >= 15 ; Net kar büyüme % (yıllık) >= 20 ; Net kar büyüme % >= 20 Net satış büyüme % (yıllık) >= 15 Net satış büyüme % >= 15 Özsermaye karlılığı % (yıllık) >= 10 Özsermaye karlılığı % >= 10 Kar payı ödeme oranı >= 0 Cari oran >= 1 Firma değeri /FAVÖK <= 15 f/k <= 20

Eğer bu yatırımcı 01.01.2005 ile 02.08.2017 tarihleri arasında bu formülün seçtiği hisseleri alıp, 3 ay elinde tuttuktan sonra satsaydı ; kullandığı formülün sharpe oranı 0,69 olacak ve % 2900 getiri elde edecekti.

Yazının devamı için...

https://www.temelanaliz3.com/

7. Güzel bir yazı olmuş elinize-emeğinize sağlık
    twetterda da paylaştım.

8.  Alıntı Originally Posted by mhtakif Yazıyı Oku
    Güzel bir yazı olmuş elinize-emeğinize sağlık
    twetterda da paylaştım.
    Çok teşekkürler....

Sayfa 8/214 İlkİlk ... 6789101858108 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları