Sayfa 213/214 İlkİlk ... 113163203211212213214 SonSon
Arama sonucu : 1705 madde; 1,697 - 1,704 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1. 1 SİSTEM YAYINLANAN BİLANÇOLARA GÖRE BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE VE BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE BELİRLENMİŞ ORANLARDA KARLILIĞINI ARTIRAN HİSSELERİ TESPİT ETTİ.
    2 BULDUĞU HİSSELERİ F/K UCUZLUK DURUMUNA GÖRE SIRALADI EN İYİ 5 HİSSEYİ BULDU, HİSSELERİ ALDIRDI.
    3 AYLIK PERİYOT İÇİNDE FİYATI UCUZLAYAN HİSSELERİ (F/K'YA GÖRE) ALDIRDI. FİYATI ARTAN HİSSELERİ DE SATTIRDI.
    4 BİLANÇO DÖNEMLERİNDE KARLILIK ORANLARINI YENİDEN HESAPLADI. YENİ ORANLAR VE F/K'YA GÖRE YENİ AL SAT TALİMATLARI OLUŞTURDU.
    RİSK NE OLABİLİR??
    1 BİLANÇO DURUMUNA GÖRE KARLILIĞINI ARTIRAN ŞİRKETİ BULUR; f/K DÜŞÜKTÜR ALDIRIR, F/K DÜŞMEYE DEVAM EDER, EN UYGUN HİSSE OLDUĞU İÇİN TUTTURUR
    BİR SONRAKİ BİLANÇO DÖNEMİNDE ZARAR AÇIKLANIR VEYA KARINI ARTIRAMAZSA SİSTEMDEN ÇIKARTIR.
    BİZ BU SÜREÇTE HİSSEYİ TAŞIMIŞ VE ZARAR ETMİŞ OLURUZ.
    SORU
    SİSTEMİN SEÇTİĞİ 5 HİSSEDE DE BENZER SONUCU YAŞAMA İHTİMALİMİZ NEDİR? VE BUNUN 3 AYLIK DÖNGÜLER HALİNDE YAŞANMA İHTİMALİ NEDİR?
    BACK TESTİMİZ BİZE BUNUN TERSİNİ SÖYLÜYORSA HELE? VE BORSADA BAZEN KARLI ŞİRKETLERİN UCUZ KALABİDİĞİNİ DE BİLİYORSAK.

büyük harf için kusura bakmayın, aldığım notları kopyaladım.

2.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    1 SİSTEM YAYINLANAN BİLANÇOLARA GÖRE BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE VE BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE BELİRLENMİŞ ORANLARDA KARLILIĞINI ARTIRAN HİSSELERİ TESPİT ETTİ.
    2 BULDUĞU HİSSELERİ F/K UCUZLUK DURUMUNA GÖRE SIRALADI EN İYİ 5 HİSSEYİ BULDU, HİSSELERİ ALDIRDI.
    3 AYLIK PERİYOT İÇİNDE FİYATI UCUZLAYAN HİSSELERİ (F/K'YA GÖRE) ALDIRDI. FİYATI ARTAN HİSSELERİ DE SATTIRDI.
    4 BİLANÇO DÖNEMLERİNDE KARLILIK ORANLARINI YENİDEN HESAPLADI. YENİ ORANLAR VE F/K'YA GÖRE YENİ AL SAT TALİMATLARI OLUŞTURDU.
    RİSK NE OLABİLİR??
    1 BİLANÇO DURUMUNA GÖRE KARLILIĞINI ARTIRAN ŞİRKETİ BULUR; f/K DÜŞÜKTÜR ALDIRIR, F/K DÜŞMEYE DEVAM EDER, EN UYGUN HİSSE OLDUĞU İÇİN TUTTURUR
    BİR SONRAKİ BİLANÇO DÖNEMİNDE ZARAR AÇIKLANIR VEYA KARINI ARTIRAMAZSA SİSTEMDEN ÇIKARTIR.
    BİZ BU SÜREÇTE HİSSEYİ TAŞIMIŞ VE ZARAR ETMİŞ OLURUZ.
    SORU
    SİSTEMİN SEÇTİĞİ 5 HİSSEDE DE BENZER SONUCU YAŞAMA İHTİMALİMİZ NEDİR? VE BUNUN 3 AYLIK DÖNGÜLER HALİNDE YAŞANMA İHTİMALİ NEDİR?
    BACK TESTİMİZ BİZE BUNUN TERSİNİ SÖYLÜYORSA HELE? VE BORSADA BAZEN KARLI ŞİRKETLERİN UCUZ KALABİDİĞİNİ DE BİLİYORSAK.

büyük harf için kusura bakmayın, aldığım notları kopyaladım.
    Sistemin ana parametresi "karını artıran şirketler" olacak.

bu şirketlerin oluşturduğu havuz içinden seçim yapılacak

seçim kriteri TV olacak, yani "fiyatın ucuzluğu,

Her üç aylık bilanço dönemlerinde bu havuz muhtemelen yenilenecek,

Karını artıramayanlar havuzdan çıkarken, karını yükselten yeni hisseler havuza dahil olacak,

yeni havuz üzerinden yine TV göre uygun fiyatlı olanlar seçilecek.

Aylık periyotlar ise sadece TV yani fiyata göre hareket oluşturacak.

3 aylık (yenilenen bilanço verilerine göre) olası ihtimaller;

- Karlılığı yükselen ve TV hala uygun olan hisselerle yola devam edilecek
    - Karlılığı yükselen ancak TV düşmüş (yani fiyatı artmış) hisseler satılacak kar realizasyonu yapılacak,
    - Karlılığı düşen hisseler havuzdan ve portföyden çıkartılacak.
    - karlılığı düşen ancak TV yüksek şirketler, ucuz olsalar bile temel kriteri sağlayamadıkları için liste dışı kalacak.

aylık (bilanço dönemleri harici) olası ihtimaller,

- yeni bilanço dönemine kadar mevcut karlılık durumlarına göre belirlenen havuz esas alınacak,
    - TV düşen hisseler, (fiyatı yükselmiş olduğundan) satılacak, kar realizasyonu yapılacak
    - TV yükselen hisseler, fiyat ucuzladığı için portföye dahil edilecek

bana göre sistemin bug'ı bu olabilir;
    Fiyat düşer, TV yükselir çünkü yatırımcı zarar (veya karın düşük geleceği) "gerçeğini" önden fiyatlamış olabilir.
    Bilanço günü geldiğinde zarar veya düşük kar nedeniyle taşınan hisse havuz dışında kalabilir, elimizde de zarar yazdırmış bir hisse taşımış oluruz.
    Ancak sayın Drizm'in işaret ettiği gibi bu da sistemin "stop olma" hali olur.

Bunların hiçbiri bir yatırım tavsiyesi, sistem önerisi falan değil. Yazdıklarımı ciddiye almayın.
    başlık bir yerde sahipsiz kalmış gibi görünüyor, karalama defteri gibi kullanıp kendimce at koşturuyorum affınıza sığınarak.

3. Bir süredir uğraşiyorum. Çeşitli model denemeleri, incelemeler, deneme yanılmalar sonrası kafama yatan bir modelde kara kıldım.
    Backtestleri tatminkar görünüyor.
    Ekran görüntülerini excele aldım, daha sonra gecmise donük karşılastırmalar yapacağım.
    Bugün itibariyle 3 hisselik bir portföy oluşturum, her ayın 1.günü itibariyle portföyü güncelleyeceğim.
    Sabır, zaman ve disiplin.
    Vira bismillah.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Bir süredir uğraşiyorum. Çeşitli model denemeleri, incelemeler, deneme yanılmalar sonrası kafama yatan bir modelde kara kıldım.
    Backtestleri tatminkar görünüyor.
    Ekran görüntülerini excele aldım, daha sonra gecmise donük karşılastırmalar yapacağım.
    Bugün itibariyle 3 hisselik bir portföy oluşturum, her ayın 1.günü itibariyle portföyü güncelleyeceğim.
    Sabır, zaman ve disiplin.
    Vira bismillah.
    selam, hayılrımolsun, sistemnz nasıl?
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

5. Kriter sayısını artırdıkça getirinin azaldığını gözlemledim.
    Denemeler sırasında 3 hissenin 5 hisseye göre; aylık değişimin üç aylığa göre daha fazla getiri sağladığını gördüm.
    Şimdilik fazla ayrıntıya girmeyeyim müsaadenizle, sistem reelde başarılı sonuç üretirse paylaşayım.
    Aylık sonuçları yayınlarım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Kriter sayısını artırdıkça getirinin azaldığını gözlemledim.
    Denemeler sırasında 3 hissenin 5 hisseye göre; aylık değişimin üç aylığa göre daha fazla getiri sağladığını gördüm.
    Şimdilik fazla ayrıntıya girmeyeyim müsaadenizle, sistem reelde başarılı sonuç üretirse paylaşayım.
    Aylık sonuçları yayınlarım.
    Teşekkür ederim...Ben 10 hissede Özsermaye karlılığı ve temettü verimini esas alıyorum

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Sayın yatırımcılar ;

TEMEL ANALİZ 3.0 yatırım modeline sayın TUNCAY TURŞUCU'nun bakış açısını anlatan ÜCRETSİZ eğitim için :

https://borfin.com/tr/courses/2477/f...e-hisse-secimi

Sayfa 213/214 İlkİlk ... 113163203211212213214 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •